Έξυπνες λύσεις-πατέντες για κλουβιά κι εξοπλισμό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλημέρα.
Η λύση είναι εύκολη.
βήμα 1
βημα 1.webp

βήμα 2
βημα 2.webp
Αν ο μηχανισμός είναι χαλαρός μπορείς να τον στραβώσεις λίγο προς τα μέσα χρησιμοποιώντας μια πένσα ή μυτοτσίμπιδο, ακόμα καλύτερα αυτό μπορεί να γίνει στο σημείο που κρεμιέται ο μηχανισμός στο κλουβί.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ αχ αυτό έκανα μέχρι τώρα. Αλλά έφευγε.



Εννοείς να μικρύνω το μέγεθος του δακτυλιδιού της σχάρας; Για να κουμπώνει δύσκολα με τον γάντζο της Ζευγαρώστρας, σωστά;
Ή να στραβωσω προς τα πάνω το χερούλι εκεί που κάνει γωνία για να έχει μικρότερη γωνία κ να στρέφεται περισσότερο προς τα πάνω για να κουμπώνει πιο πολύ;
 

Συνημμένα

  • IMG_20220522_121143.webp
    IMG_20220522_121143.webp
    348,1 KB · Προβολές: 34
Τελευταία επεξεργασία:
Εννοείς να μικρύνω το μέγεθος του δακτυλιδιού της σχάρας;
Όχι.
Στην φωτογραφία ο κρίκος είναι τοποθετημένος λάθος, ο κρίκος του ταψιού πρέπει να είναι προς τα πάνω μέσα από το άκρο της σχάρας, όταν γαντζώσεις την σχάρα με τον μηχανισμό δεν θα μπορεί να κινηθεί ούτε το ταψί ούτε η σχάρα.
Αν στραβώσεις λίγο τον γάντζο θα πιάνει πιο σταθερά και θα είναι δύσκολο να μετακινηθεί.
 
Όποιος ενδιαφέρεται για προστασία από τα κουνούπια, το γνωστό παιχνιδάδικο έχει μια λευκή σίτα σε ρολό, διαστάσεων 4mX1.5m, η οποία είναι πολύ καλή και υπεραρκετή να καλύψει 60άρα ζευγαρώστρα (κωδ.1173932).
 
@GregCC πως την έχεις τοποθετήσει; Εάν δεν σου κάνει κόπο ανέβασε μια φωτογραφία. Με παιδεύει αρκετά η σίτα γιατί όλο φεύγει από την θέση της. Την μετακινώ μια στο εξωτερικό προστατευτικό κλουβί του όταν τον βγάζω έξω κ μια στο κλουβί του για ύπνο.
 
@MARY58 Την βάζω περίπου σαν κουνουπιέρα κρεβατιού, πάνω από την ραφιέρα, με τα κλασσικά μανταλάκια ξαπλώστρας.
 

Συνημμένα

  • IMG_20220723_205736.webp
    IMG_20220723_205736.webp
    93,6 KB · Προβολές: 65
  • IMG_20220723_210036.webp
    IMG_20220723_210036.webp
    113,1 KB · Προβολές: 64
@GregCC σ'ευχαριστώ. Να είσαι καλά. Φαίνεται εύκολο, αλλά είναι τζαναμπετικες αν δεν τις στερεώσεις καλά! Θα πάρω άλλη για μέσα κ άλλη για έξω στο προστατευτικό του που θα την βάλω πια μόνιμα.
Πολύ ωραία η κατασκευή σου. Η σίτα που έχεις βαλει είναι αυτή που αναφέρεις, σωστά;
 
@GregCC την πήρα κ είχες δίκιο. Ήταν πολύ καλύτερη από αυτή που είχα πάρει από χρωματοπωλειο που ήταν σκληρη σαν τέντα. Σ'ευχαριστώ, να'σαι καλά. Δυστυχώς τους είχαν τελειώσει κ βρήκα μονο μια κ την χρησιμοποιώ στο κλουβί του όταν κοιμάται για το βράδυ. Ερώτηση. Την σίτα που έχω από το χρωματοπωλειο λέω να ντύσω το προστατευτικό κλουβιού γιατί η προηγούμενη σκίστηκε κ την έβαζα απλά από πάνω. Αυτήν όμως λέω να την κολλήσω, αλλά πώς;
 
@Ledagcc καλή ιδέα. Επειδή είναι σκληρή σίτα , θα πρέπει να την ισιωσω καλά για να μην κάνει λακούβες.Αλλα στα σημεία ένωσης με tire up θα πρέπει να την τρυπήσω;
 
Ο Μπάρνυ συνεχίζει να δαγκώνει
befunky_2023-2-0_4-9-19 (1).jpg
και οι ιδέες για προστασία πραγματοποιούνται....
20230309_144835 (1) (1) (1) (1).jpg20230312_042555_1 (1) (1).jpg
....από ένα μπουκάλι ξυδιού
ή
από ένα μπουκάλι γάλακτος
20230312_042347_1 (1) (1).jpg
Η προσπάθειες συνέχισαν, σταμάτησε όμως γρήγορα όταν αντελήφθη πως το...κρεατάκι είχε προστατευτεί.
Εκανε προσπάθεια ν' ανέβει στο μπουκάλι προκειμένου να με δαγκώσει σε απροστάτευτο σημείο.
Τελικά θα προσθέσω (στο "σπαθί" μου) και ένα πλαστικό πιάτο μπροστά από το μπουκάλι ώστε το ύψος του να τον αποτρέπει να το υπερπηδήσει
(θα ακολουθήσει φωτογραφία).

Έμπλεξα με δράκουλα, να δω τι άλλο θα αναγκαστώ να σκεφτώ.....τι να κάνω!!?🤕💀😱
 

Συνημμένα

  • 20230309_144835 (1) (1) (1) (1).webp
    20230309_144835 (1) (1) (1) (1).webp
    25,3 KB · Προβολές: 13
@Sissy είσαι απίστευτη! Θηλυκός Μαγκάιβερ! Μπράβο σου!👏😊 Ο Barney την πάτησε 🤭. Πως κοιτάζει το χέρι μέσα από το μπουκάλι! Κ με το πλαστικό πιάτο το χέρι σου θα γίνει όνειρο απατηλό. Μέχρι βέβαια η λαχτάρα του υπερπηδήσει κ αυτό το εμπόδιο (μην γελιόμαστε, είναι κ πονηρός αλλά κ κούκλος ο άτιμος!). Λυπάμαι για το χεράκι σου βρε Σίσσυ (κοτζαμ πληγή είναι), αλλά κ αυτός τι ωραίος που είναι κάτω από τον ήλιο!😍
 
Απορώ (και εντυπωσιάζομαι) με την επιμονή σου να πηγαίνεις σε "ακτίνα βολής" όσο και με την ευρηματικότητά σου. Τι να πω....Καλή Δύναμη!
Θέλω....σχέση!😍
Θα κάνω ότι περνά απ' το χέρι μου και ότι ιδέα έχω πραγματικότητα προκειμένου να το αντιληφθεί και να νιώσει κι αυτός το ίδιο (ποιος ξέρει πότε και αν γίνει).

.... Πως κοιτάζει το χέρι μέσα από το μπουκάλι! Κ με το πλαστικό πιάτο το χέρι σου θα γίνει όνειρο απατηλό. Μέχρι βέβαια η λαχτάρα του υπερπηδήσει κ αυτό το εμπόδιο (μην γελιόμαστε, είναι κ πονηρός αλλά κ κούκλος ο άτιμος!).
Έτσι ακριβώς! Το' πιάσες το θέμα Μαιρούλα!!😉
 
Απορώ (και εντυπωσιάζομαι)
Εγώ να δεις! 😄

Είναι πάντως για εμένα τρομερά περίεργο το πως αυτό το συνεσταλμένο πουλί έχει αλλάξει έτσι καθώς ο Μπάρνι δεν είχε δείξει ποτέ του κάποιο σημάδι επιθετικότητας στα 4 χρόνια που μεγάλωσε μαζί μου.. Δεν έχω πολλές πληροφορίες για το πώς ζούσε όταν τον έδωσν αλλού χωρίς την έγκρισή μου αλλά απο κάποιες τυχαίες αναφορές γνωρίζω ότι ζούσε με ανοιχτή την πόρτα του μικροσκοπικού του κλουβιού να αλωνίζει και να μπαινοβγαίνει όποτε θέλει. Κι επειδή δεν ξαναείχαν παπαγάλο είμαι σίγουρος πως του έδειχναν το φόβο τους.

Αν όλα πάνε καλά κι έρθω ξαάν το καλοκαίρι περιμένω πως και πως να τον δω. 🥰
 
Back
Top