Ασθένειες Έφυγε ένα κομμάτι ξεραμένο πύον από το budgie μου

Το μικρό πάντως έχει καλή διάθεση, κινείται και τρώει.
Πολύ ευχάριστο αυτό.
Επίσης έχω πιάσει τα pet shop για να το βρω.
Φαίνεται διαθέσιμο στο pethousemarket.gr κ στο petshop88.gr .
Ελπίζω να είναι όντως διαθέσιμο όπως γράφουν στα σάιτ τους.
Έχει και coli που μου είπαν από την Κομοτηνή συνδέεται με την Λοίμωξη
Τι πρότειναν για αυτό;
Πόσο τραγικό να μην υπάρχει Πτηνιατρος σε μία μεγάλη πόλη
Κ λίγα λες.
 
@MARY58 Ξεσηκωσα όλα τα pet, τα βρήκα και ξεκίνησα τη θεραπεία (ήδη του έβαλα και το gel αλλά έδωσα και την αντιβίωση στο στόμα). Έπρεπε να τα βρω όλα άμεσα και για αυτό δεν κοιτούσα για ηλεκτρονική παραγγελία.
Το coli θα λυθεί με την αντιβίωση επίσης. Βασικά μου εξήγησαν πολλά αλλά εκείνη τη στιγμή αγχώθηκα, συγκράτησα τα βασικά και ότι έπρεπε να βρω άμεσα τα φάρμακα. Δεν θυμάμαι τι ακριβώς μου είπαν όσο αφορά το coli και τη λοίμωξη. Επίσης το δικό μου έχει ιστορικό με coli και η τελευταία φορά που είχε, ήτανε φθινόπωρο του 2023. Οπότε μου είπαν από την Κομοτηνή ότι είναι καλό που έχει καιρό να πάρει αντιβίωση ώστε να το πιάσει.
 
@MARY58 Σήμερα είμαστε στην τελευταία ημέρα αποθεραπείας (ultra με vit.).
Από τη 3η ημέρα αντιβίωσης (του την έδινα στο στόμα),το μικρό έχασε το κέφι του και κοιμάται περισσότερο απ' ότι συνήθως. Μέχρι σήμερα συνεχίζω να του βάζω το gel αντισηπτικού (2 φορές την ημέρα).
Μέχρι στιγμής ακόμη έχει πύον, σε άλλα σημεία, γύρω από τον αδένα. Το πολύ έχει φύγει. Από ότι αντιλαμβάνομαι η θεραπεία δεν πέτυχε. Το έχω δει και αρκετές φορές να το πειράζει και το διακόπτω.
Την Δευτέρα θα στείλω δείγμα και θα βγάλω πάλι φωτογραφίες για να στείλω στην Κομοτηνή.
Είμαι πολύ στεναχωρημένη και το μικρό το ταλαιπωρω που το πιάνω δύο φορές την ημέρα για να του βάζω τζελ. Κουνάει συνεχώς την ουρά του, ακόμη και όταν ψιλοκοιμαται.
Χθές το βράδυ τον έπιασε και ένας πανικός, (του έχω τούλι για τα κουνούπια) και δεν είδα κάτι που θα μπορούσε να το ενοχλήσει. Τον πήρα μετά στο δωμάτιο και κοιμηθήκαμε μαζί. Δεν είναι καλά και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω....
 
@Antiateira πολύ λυπάμαι. Πρέπει να το δει πτηνιατρος. Επικοινώνησε με την Δουκακη. Μην το καθυστερείς.
 
  • Συμφωνώ
Αντιδράσεις: ianos
@MARY58 θα την πάρω τηλέφωνο το απόγευμα της Δευτέρας. Θα περιμένω και τα αποτελέσματα από την Κομοτηνή - λογικά την Τετάρτη θα βγούνε. Από αυτά που θα μου προτείνουν ... Για αντιβίωση δεν είναι να πάρει κι άλλο, νομίζω ότι σόκαρε τον οργανισμό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@Antiateira
Τα προγνωστικά για την εξέλιξη της υγείας του δεν είναι πολύ ενθαρρυντικά.
Αναμενόμενο άλλωστε, καθώς το budgie σου νοσεί τα δύο τελευταία χρόνια με σημαντικές ασθένειες όπως τριχομονάδωση, e colli, μεγαβακτήριο, που έχουν σαν αποτέλεσμα την εξασθένιση του οργανισμού και του ανοσοποιητικού του συστήματος σε μεγάλο βαθμό, και την εμφάνιση δευτερογενών λοιμώξεων όπως αυτή του αδένα.
Επίσης και η ηλικία δεν βοηθά καθώς πρόκειται για budgie περίπου δέκα ετών.
Συνήθως τα πουλιά με τέτοιο ιστορικό ασθενειών δεν ζούνε περισσότερο από από ένα με ενάμιση χρόνο.
Συνέχισε την προσπάθεια που κάνεις με το εργαστήριο της Κομοτηνής, και πάρε και την γνώμη της κυρίας Δουκάκη.
Εύχομαι καλή ανάρρωση στο πουλάκι σου..
 
@Vada Πάντα όμως έβγαινε νικητής. Ακόμη και στα χειρότερα, πάντα τα καταφέρναμε. Σήμερα το έκανα μπανάκι και έβγαλα τις φωτογραφίες για να στείλω στην Κομοτηνή. Δεν μπορώ να καταλάβω αν έχει ακόμη πύον. Σήμερα δεν έβαλα καθόλου gel. Το άφησα στην ησυχία του. Αύριο του ξεκινάω ηπαρπροστατευτικο.
 

Συνημμένα

  • DSC_0015.webp
    DSC_0015.webp
    445,9 KB · Προβολές: 10
  • DSC_0014.webp
    DSC_0014.webp
    406,6 KB · Προβολές: 10
  • DSC_0012.webp
    DSC_0012.webp
    435 KB · Προβολές: 9
  • DSC_0011.webp
    DSC_0011.webp
    325,9 KB · Προβολές: 10
Λοιπόν βγήκαν τα αποτελέσματα από Κομοτηνή και είδαν τις φωτογραφίες που έστειλα χθές:
Τα αποτελέσματα είναι καθαρά. Από τις φωτογραφίες, δεν είδαν πύον. Και εγώ που το έπιασα χθές, δεν είδα πύον και ούτε αιματακι. Απλά συμφωνήσαμε ότι είναι πρησμένος ο αδένας.
Δεν μπορούμε να του δώσουμε άλλα φάρμακα εννοείται, δεν αντέχει ο οργανισμός. Είναι και μεγάλο σε ηλικία. Θα το μπουκωσουμε σε βιταμίνες: ασβέστιο, φώσφορο και D3. Αν και έχω βιταμίνες πολλές και διάφορες αλλά χωρίς ασβέστιο (το έδινα αυγό- που το έκοψα εδώ και 4 μήνες;, επειδή έχει παχύνει πάρα πολύ) και θα συνεχίσω με το ηπαρπροστατευτικο.
Τα γραμμάρια είναι θέμα, φτάσαμε στα 50γρ και ακατεβατα. Εδώ και ένα μήνα του δίνω μία κουταλιά της σούπας σπόρους εταιρείας και 3φ την εβδομάδα λαχανικά και 1φ. φρούτο αλλά δεν έχασε ούτε ένα γραμμάριο. Δεν βγαίνει έξω και να ήτανε ήμερο, όλα τα δωμάτια είναι πολύ επικίνδυνα (φουλ καθρέπτες φωτιστικά κτλ). Πέρσι κάναμε προσπάθειες να τον βγάζουμε αλλά δεν ήθελε και όσες φορές βγήκε ήτανε τραυματικές (και για τους δυο μας).
Πάντως από την Δευτέρα βραδάκι, είναι πάλι μέσα στη ζωντάνια και παιχνιδιάρικο με λίγα νεύρα. Η ουρά ψιλοκουνιεται.
Μάλλον την γλιτώσαμε αλλά την επόμενη Δευτέρα μου ζήτησαν να ξανά στείλω φωτογραφίες για να δούμε την εξέλιξη. Μήπως και ξεπρηστει.... ή ξανά μαζέψει πύον.
[automerge]1720100646[/automerge]
**Αντί για σούπας εννοούσα του κουταλιού!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Vasia24 Οι δύο που έχουν μεγάλη απόσταση (μεσαία και χαμηλή) δεν πετάει. Ειδικά τη χαμηλή δεν την χρησιμοποιεί παρά μόνο για τροφή και νερό. Βασικά όταν θέλει να πάει σε πατηθρα, σκαρφαλώνει, ακόμη και ανάποδα. Τη ψηλή την έχει για ύπνο, τη μεσαία για να μας παρακολουθεί - να παίζει και τη χαμηλή για φαι. Από τη μεσαία προς ψηλή (και το αντίθετο) απλά πηδάει και μετά τα κάνει όλα σκαρφαλώνοντας.
Κλουβί δεν γίνεται να του αγοράσω πιο μεγάλο καθώς δεν θα υπάρχει χώρος για να μπει στο σπίτι, επίσης θα φαίνεται και από το μπαλκόνι σε αρπακτικά κτλ. Τέλος μου φεύγουν πολλά χρήματα για την υγεία του (τελευταία χρόνια), που τον ελέγχω συνεχώς (εξετάσεις, φάρμακα κτλ).
Γενικότερα, πέρα από το θέμα χρημάτων, ανέκαθεν προσέχουμε σύμφωνα και με τις συμβουλές του πρώην πτηνιατρου του και από Κομοτηνή, να μην γίνονται αλλαγές ή να γίνονται με αργά βήματα καθώς στρεσσαρεται εύκολα και έχουμε θέματα υγείας.
Θα ήθελα και εγώ ένα κλικ πιο μεγάλο κλουβί να έχει αλλά μετά δεν θα χωράει και θα πρέπει να το έχουμε στην κουζίνα.
Τέλος, έχει λίγο καιρό που ακόμη και την πατηθρα που είναι ψηλά, την χαμήλωσα επειδή το βλέπω ότι άρχισαν να φαίνονται τα χρόνια της και δεν είναι πλέον ο Spiderman και δεν θέλω να κρεμιέται ανάποδα. Δεν ξέρω αν είναι λάθος αλλά τις έχω τοποθετήσει έτσι ώστε να μην δυσκολεύεται στην μετακίνηση της.
 
Γενικά αυτή είναι μια τακτική που ακολουθούν στα καναρίνια, το πρότεινα μόνο γιατί και η παραμικρή έξτρα κίνηση καλό θα του έκανε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Vasia24 Κάτι θετικό όμως: μέχρι πρίν 4 περίπου μήνες ήτανε ακατεβατα 45γρ. Περίπου ανά 3 μήνες αρρωσταίνει (τριχομοναδες - στρες), επειδή έχει αρκετά γραμμάρια παραπάνω, το προλαβαίνουμε για τις θεραπείες. Χάνει γραμμάρια και κατεβαίνει περίπου στα 40γρ μέχρι να γίνει καλά. Το ότι είναι παχουλό καταφέρνουμε να ανταπεξέλθουμε στις θεραπείες. Τώρα 50γρ. είναι πάρα πολλά, θα προτιμούσα να ξανά κατέβει στα 45γρ που και τότε γκρινιαζανε και δεν μας άρεσε αλλά αυτά το συντηρούν και το κρατάνε στις μάχες που δίνουμε.
Δεν θεωρώ ότι τρώει πολύ αλλά παίρνει πολλές βιταμίνες όπως είναι το tono strath. Στικάκια κτλ τα κόψαμε σίγουρα εδώ και ένα χρόνο και η τροφή του είναι χαμηλή σε λιπαρά. Σίγουρα όμως του λείπει η κίνηση δηλαδή να πετάει αλλά το θεωρώ πολύ επικίνδυνο.
 
Θα επιμείνω να δημιουργήσεις συνθήκες μέσα στο κλουβί για να κινείται περισσότερο
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Vasia24 Τ άλλαξα, έβαλα μεγαλύτερες αποστάσεις αλλά σε μεσαίο ύψος να είναι η πατηθρα ύπνου (η πιο ψηλή) και η δεύτερη χαμηλά (από 3 έγιναν 2), αλλά πάλι το βλέπω να σκαρφαλώνει αντί να ανοίγει τα φτερά ή να πηδάει. Δεν ενθουσιάστηκε και σκαρφαλώνει περισσότερο για να δίνουμε τα φιλιά μας.
Η διάθεση του είναι πάντως super!!
 
Σήμερα το είδα να ξινει τη συγκεκριμένη περιοχή - το σταμάτησα και μετά από δύο ώρες παρατηρώ ότι κουνάει έντονα την ουρά.
Πήγα να καθαρίσω το κλουβί κτλ και να το ζυγισω μπας και χάσαμε κανένα γραμμάριο, τσεκαρω την περιοχή και ήτανε γεμάτη φρέσκο και ξεραμένο αίμα και πύον σε φουσκάλα. Παίρνω τηλέφωνο την Κομοτηνή, στέλνω φωτογραφίες, απάντησαν άμεσα. Αντιβίωση για σταφυλόκοκκο, αντισηπτικό και μπεταντιν. Αντιβίωση κανονικά δεν θα έπρεπε να ξανά πάρει αλλά τα πράγματα είναι άσχημα και χρειάζεται οπωσδήποτε το φάρμακο για σταφυλόκοκκο.
Έψαχνα κτηνίατρο να μου γράψει τη συνταγή για το φαρμακείο, δεν ξέρανε τι να μου γράψουν, επικοινωνούν με την Κομοτηνή, βρήκαν λύση. Έψαχνα το αντισηπτικό που βρίσκεται σε έλλειψη, το βρήκα και αυτό.
Ήδη του έδωσα τη δόση την πρωινή και το βράδυ ξανά. Δεν πάμε καλά, η περιοχή είναι χειρότερη από την πρώτη φορά.
Παρόλο αυτά, φαίνεται υγιέστατο και έχει διάθεση. Η ουρά όμως κουνιέται ασταμάτητα.
 
@Antiateira , οι αντιβιώσεις για τους ανθρώπους, νομίζω από πέρυσι, δίδονται μόνο με ιατρική συνταγή. Η αντιβίωση που σου πρότειναν από την Κομοτηνή, ήταν για ανθρώπους ή για κτηνιατρική χρήση; Τελικά, μπορούν να συνταγογραφήσουν οι ίδιοι;
Πραγματικά είναι πολύ μεγάλη η ταλαιπωρία και η αγωνία που περνάς. Κάτι σαν σκοτσέζικο ντουζ...ειλικρινά εύχομαι να αποθεραπευτεί σύντομα.
Ξέρεις αν της Κομοτηνής έχουν εντοπίσει το στέλεχος του σταφυλόκοκκου; Ρωτώ διότι υπάρχουν (στους ανθρώπους) και πολύ ανθεκτικά στελέχη, που δύσκολα οι συμβατικές αντιβιώσεις τα αντιμετωπίζουν επαρκώς.
 
  • Συμφωνώ
Αντιδράσεις: MARY58
Την αντιβίωση - συνταγή μου την έστελναν πάντα από την Κομοτηνή σε άλλο θέμα που είχαμε πέρσι, επειδή όμως όλα αυτά έγιναν το Σάββατο και για να μην χάσουμε χρόνο έως την Δευτέρα, μου είπαν να πάω σε κτηνίατρο για να μου την γράψουν. Όταν πήγα μου είπε η κτηνίατρος ότι για σταφυλόκοκκο έχει συγκεκριμένα για γάτες και σκύλους. Μίλησε η Κομοτηνή με την κτηνίατρο που τους ενημέρωσε ποια φάρμακα χορηγεί και της είπαν ποιο συγκεκριμένο φάρμακο από όλα αυτά να μου γράψει (και τις δοσολογίες κτλ.) Η συγκεκριμένη είναι για κτηνιατρική χρήση.
Πάντως σήμερα το πρωί που του έβαλα αντισηπτικό κτλ, έτρεχε πάλι αίμα. Η φουσκάλα με το πύον δεν έχει σκάσει και είναι και μεγάλη. Σήμερα το βράδυ θα ξανά ελέγξω την περιοχή. Πάντως το μικρό , πέρα από το θέμα της ουράς που την κουνάει, φαίνεται μία χαρά. Πιο πολύ εγώ το ταλαιπωρώ, που του βάζω τα φάρμακα 2φ την ημέρα (μπενταντιν, αντισηπτικό και δοσολογία στο στόμα).

"Ξέρεις αν της Κομοτηνής έχουν εντοπίσει το στέλεχος του σταφυλόκοκκου; Ρωτώ διότι υπάρχουν (στους ανθρώπους) και πολύ ανθεκτικά στελέχη, που δύσκολα οι συμβατικές αντιβιώσεις τα αντιμετωπίζουν επαρκώς."
Δεν θέλω να το σκέφτομαι, δεν είμαι έτοιμη για κάτι τέτοιο.
 
Back
Top