Ασθένειες Έχει αλλάξει το φτέρωμα του πάροτλετ μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Niki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
διάβασα και πολύτιμα άρθρα εδω μέσα και ελπίζω σύντομα, να μας δείτε φουντωτές. Για την ωρα θυμίζει κάτι σε λουμίδης - Παναγιωταρέα
 
όχι δεν πρόλαβα να τα διαβάσω όλα. καλά κάνεις κ το επισημαίνεις.
θα της φτιάξω τώρα... " ένα ενα μου τα λες 😛 "
 
Σιγά σιγά, αναπληρώνει τα χαμένα της φτερά με νέα κ πιο όμορφα, πιο έντονο μπλε. Δείχνει μία αδυναμία στους ηλιόσπορους. αλλά έχω μια απορία. Φεύγοντας για δυο μέρες εκτός Αθηνών, θα τις κάνει κακό η μετακίνηση ή θα ήταν προτιμότερο να μέινει εδώ. Το θέμα είναι ότι όταν είναι μόνη της ούτε βγαίνει έξω να πετάξει, ούτε ασχολείται τόσο με το φαγητό της, έχει λίγο προσκολληθεί...
 
Αν μπορείς να την πάρεις μαζί σου με ασφάλεια, είναι προτιμότερο να την πάρεις.
 
...*Δείχνει μία αδυναμία στους ηλιόσπορους. αλλά έχω μια απορία.
**Φεύγοντας για δυο μέρες εκτός Αθηνών, θα τις κάνει κακό η μετακίνηση ή θα ήταν προτιμότερο να μέινει εδώ...
* Όλοι οι παπαγάλοι έχουν αδυναμία στους ηλιόσπορους, φαντάζομαι η αναλογία στο βασικό μείγμα σπόρων που δίνεις να είναι μικρή, καλύτερα σιγά σιγά να τους τρώει μόνο ως λιχουδιά-για επιβράβευση.
** Αν εξυπηρετούν οι συνθήκες να την πάρεις μαζί. Η μετακίνηση εφόσον έχεις φροντίσει για όλες τις ανάγκες της, θα της αρέσει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Κάπου είχα διαβάσει, ότι η αλλαγή περιβάλλοντος τα στρεσάρει.
 
Σίγουρα αλλά ένα ήμερο πουλί σε καλά οργανωμένη μετακίνηση και μαζί με το άτομο εμπιστοσύνης του, είναι καλύτερα από το στρες της μοναξιάς, που είναι χειρότερη αλλαγή.
 
Σίγουρα αλλά ένα ήμερο πουλί σε καλά οργανωμένη μετακίνηση και μαζί με το άτομο εμπιστοσύνης του, είναι καλύτερα από το στρες της μοναξιάς, ***που είναι χειρότερη αλλαγή.
***και εγκατάλειψης που νομίζω οτι βιώνουν αυτά τα κοινωνικά πουλιά.
 
Πήγα σε έναν καλό πετ-σοπά! Τελικά η ευθύνη για την πρόωρη πτερόρροια είναι όλη δική μου, είχα το κλουβί πολύ κοντά σε καλοριφέρ, αλλά δεν ήξερα! Της πήρα βιταμίνες για το νερό Pterophene solution της tafarm...


Επίσης αυγοτροφή "> http://www.rajprepapagaje.sk/vajecn...-pre-andulky-versele-laga-orlux-gold-patee-b/ ... ειναι σωστα μεχρι στιγμής;
 
Ναι καλή είναι η αυγοτροφή, βράζε όμως και κανένα αυγουλάκι και δίνε του.
Καλή πηγή πρωτεϊνών είναι και τα σκούρα πράσινα λαχανικά, μην τα αμελούμε.
 
Ναι τα έχω κάνει όλα όσα μου είπες, και διάβασα! Οι σταγόνες που πήρα είναι καλές;! Διάβασα εδώ στο φόρουμ ότι για δέκα μέρες πρέπει να τις δίνω, όχι παραπάνω ;
 
Σημαντικό μάλλον ότι το σουπιοκόκκαλο ούτε γυρίζει να το κοιτάξει, ούτε την αυγοτροφή την πολυαγάπησε, σκέφτομαι να της ανακατέψω αγαπημένους ηλιόσπορους μέσα στην αυγοτροφή και να τρίψω το σουπιοκόκκαλο, εφόσον της είναι απαραίτητα και τα δύο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Η κοντινή θέση σε καλοριφέρ (πρώτη φορά στα τόσα χρόνια άκουσα σωστή κουβέντα απο πετ σοπά:D) αλλά και το πολύ τεχνητό φως μέχρι αργά το βράδυ συμβάλουν στην παρατεταμένη και μη φυσιολογική πτερόροια. Ψέκαζέ την καθημερινά με νερό, θα μαλακώσει τα φτερά και δεν θα την ενοχλούν τόσο αλλά και προσεχτικά με τα δάχτυλα και τα νύχια σου, μπορείς να αφαιρείς τη μεμβράνη απο τα καρφάκια στο κεφάλι της μιας κι αυτό θα το έκανε ένα άλλο πουλί αν είχε παρέα. Τώρα μόνη της δεν τα φτάνει. Έτσι θα ελευθερώνεις τα καινούρια φτερά.
 
Ναι ψαγμένος, πολύ καλός. Μου είπε και πως θα καταλάβω αν μου αρρωστησε από την περιπέτεια αυτή. Αυτό με το τεχνητό φως, καλά που μου το ειπες γιατί κάθομαι μέχρι αργά με φως! Θα της πάρω κ ψακαστηρι να την ψεκάζω, φοβαμαι μην κρυώσει.
 
Back
Top