Ασθένειες Έχει δημιουργηθεί ένα καρούμπαλο στο καναρίνι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Maraki91
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
σε πτηνιατρο δεν μπορω να παω, με εναν μισθο και 2 μωρα που εχω δυσκολο... Προσπαθω να δω τι μπορω να κανω μονη μου..
τίποτε πιο άξιο θαυμασμού από αυτό, συν το θάρρος σου!

σκέψου και το άλλο ενδεχόμενο: ξέρω πως υπάρχουν αρκετοί εκτροφείς καναρινιών / ιθαγενών στην περιοχή σου.. Προσπάθησε να έρθεις σε επαφή μαζί τους μέσω των συλλόγων στην περιοχή σου, εξήγησε τους το θέμα σου σύν τη δυσκολία της θέσης σουκαι πιστεύω πως αν ο άλλος είναι άνθρωπος πάνω από όλα, θα σε βοηθήσει. Προσπάθησε να επικοινωνήσεις και με τους υπευθύνους του canary center, από το καλά πετ-σοπ του Αργους. Αν όχι.. Τίναξε τη σκόνη από τα παπούτσια σου και μην ξαναπατήσεις εκεί..
.. Μετά, προκειμένου να χειριστείς μόνη σου το θέμα, ακολούθησε τις συμβουλές του φίλου Γιάννη Μισαλούρη.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εφόσον θα προβείς στη διαδικασία να βγάλεις τη μία, θα έχεις ψάξει από τα πριν το πουλί και για άλλες, και φυσικά θα βγάλεις ό,τι βρεις. Αλλά επειδή εξαρτάται από το σημείο που βρίσκεται η κάθε μία, όταν μπορέσεις δώσε φωτός ώστε να σου τονιστεί τι χρειάζεται.
Αντιβίωση δεν ξέρω να σου προτείνω, δεν γνωρίζω τι δίνουν σε περιπτώσεις εγχειρήσεων. Φαντάζομαι κάτι που να καλύπτει ευρύ φάσμα από επιμολύνσεις πληγών όπως ο σταφυλόκκοκους.
 
Καλησπερα σας! Μπηκα στον κοπο και εστειλα σε ολες τις ομαδες αλλα δεννν... Το κοιτουσα το καημενο και εβλεπα φοβο και με αγχωνε καπως αυτο, σημερα τελικα το πηρα αποφαση και του τα εβγαλα και τα δυο, το ενα ισα που το τραβηξα και πεταχτηκε (πρωτη φωτογραφια), το αλλο ειχε πολυ πραμα μεσα... Ευτυχως αιμα πολυ δεν εβγαλε! Και το αλλο που δεν περιμενα το καναρινι μου ειχε κατσει κυριολεκτικα σαν κοτα!
 

Συνημμένα

  • 33141800_1690287541097864_1170074315496882176_n.webp
    33141800_1690287541097864_1170074315496882176_n.webp
    77,1 KB · Προβολές: 30
  • 33207117_1690287504431201_4472834166743891968_n.webp
    33207117_1690287504431201_4472834166743891968_n.webp
    58,8 KB · Προβολές: 30
Παιδιά, αντιβίωση από του στόματος σε αυτές τις εξαγωγές είθισται να διδεται ή όχι;
Πολύ μικρές "επεμβάσεις" για αντιβιώσεις Γιάννη
Αν ήταν μεγάλη σε βάθος και με αίμα ίσως να έπρεπε να μπει αντιβίωση...
Και πάλι όμως.. μόνο σε άσχημες καταστάσεις...
 
Και το αλλο που δεν περιμενα το καναρινι μου ειχε κατσει κυριολεκτικα σαν κοτα!

Θα ανακουφίστηκε ίσως για αυτό...

Τέλος καλό όλα καλά...
Θάρρος χρειάζεται μαζί με αγάπη/ανάγκη να προσφέρεις/σώσεις...
Και μια "θεωρητική" βοήθεια/καθοδήγηση καλοδεχούμενη είναι...
 
Καλησπερα και παλι...
Αντησιπτικο η αληθεια ειναι οτι δεν εβαλα, οινοπνευμα και ιωδιο μονο αλλα και που το κοιταξα ειχε κανει σαν καπαλο.
Την μεγαλη κυστη με γνωση μου δεν την ειχα καθαρισει καλα ηταν πολυ σκληρο και δεν μπορουσα να πιασω με το τσιμπιδακι, εβαλα λιγο baby oil και σημερα το εκανα καλα πιστευω εβγαλε πολυ και δεν του φαινοταν, μακαρι να ειναι μια χαρα τωρα.. Εννοειται θα το εχω το νου μου!
Τον βλεπω ηδη καλυτερα φουσκωνει και τιναζεται ολη την ωρα...

Και κατι αλλο το ραμφος του γιατι μεγαλωνει;
 
Την μεγαλη κυστη με γνωση μου δεν την ειχα καθαρισει καλα
Αν δεν καθαρίσει καλά ξαναμαζεύει...
το ραμφος του γιατι μεγαλωνει
Αυτό από μόνο του είναι μεγάλο θέμα...
Πρόχειρα και για να μην ξεφύγουμε θα πω πως μια σημαντική αιτία είναι και το οτι δεν υπάρχουν αιτίες φθοράς που θα το κρατούσαν σε μικρό μήκος. Δεν τρίβεται δηλαδή.
Βάλε κόκαλο σουπιάς... Θα περιορίσει κάπως το πρόβλημα.
 
Απο οτι ειδα το καθαρισα καλα, τραβηξα καποια φτερα γυρω γυρω και εβλεπα μονο κρεας...

Οσο για το ραμφος αυριο θα παω να παρω και αυτο το κοκκαλο, το ειχα σε αλλο πουλακι μου αλλα δεν ηξερα οτι ειναι για αυτην την δουλεια... Τι μαθαινει κανενας!
 
Back
Top