Ασθένειες Καναρίνι με ξερό καρούμπαλο, γυμνό από πούπουλα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Athinag
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αθηνά, εάν κρίνω από τα κόπρανα και όσο μπορώ να διακρίνω την κοιλιά (βγάλε καλύτερη φωτο κοιλιάς) δεν είναι καλή η εικόνα της υγείας του και ίσως έχει σοβαρότερο πρόβλημα με την υγεία του.
Μιχάλη, ανέλυσε τη σκέψη σου..
Αθηνά.. Αν όχι βαλσαμέλαιο, νομίζω μπορείς εύκολα να βρεις αλόη
Βότανα στην θεραπεία της ψωρίασης; Γιατί όχι; | 1400 Γραμμάρια

Εγώ αντίθετα με το Μιχάλη, νομίζω ότι είναι κάτι δερματικό και πρέπει να αντιμετωπιστεί με φυτικά βότανα η με δερματικές αλοιφές( υπάρχουν και εμπλουτισμένες με φυτικά βότανα).
Χωρίς όμως να είμαστε σίγουροι, δεν μπορώ να σου προτείνω να αγοράσεις οτιδήποτε φαρμακευτικό.
*Βαλσαμέλαιο και σπαθόλαδο, είναι το ίδιο πράγμα.
 
Στο αμάξι να το έχεις μέσα σε μία κούτα (ανοιχτή από πάνω), ώστε να είναι πιο σκοτεινά και να μην στρεσαριστεί πολύ!

Το συγκεκριμενο δεν εχει τετοια κολληματα! του αρεσει και την πρωτη φορα που μου κελάηδησε κανονικα ηταν οταν το μετεφερα με αυτοκινητο. Ωστοσο προσπαθω να μην ταρακουνιεται.

*Βαλσαμέλαιο και σπαθόλαδο, είναι το ίδιο πράγμα

Δεν το ηξερα...

Σε οποιαδηποτε περιπτωση, κινδυνεύει να κολλησει και το αλλο μου καναρινακι ή δεν υπάρχει τέτοιο προβλημα;
 
Για να σου πούμε αν κινδυνεύει να κολλήσει, θα πρέπει να ξέρουμε τι ακριβώς είναι αυτό το εξόγκωμα-καρούμπαλο.. Και αυτό δεν μπορούμε να το απαντήσουμε με βεβαιότητα. Άρα σε κάθε περίπτωση κρατάς προληπτική "καραντίνα''.
 
Άρα σε κάθε περίπτωση κρατάς προληπτική "καραντίνα''.

Δηλαδη; Συγνωμη αλλα δεν ξερω...


Διαβασα και σε ενα αρθρο πως για να δεις αν εχει ψειρες, διπλωνεις μια χαρτοπετσετα πολλεςφορες στα καγκελα του κλουβιου. Το εκανα και ηταν καθαρη το επομενο πρωι
 
Δηλαδη; Συγνωμη αλλα δεν ξερω...


Διαβασα και σε ενα αρθρο πως για να δεις αν εχει ψειρες, διπλωνεις μια χαρτοπετσετα πολλεςφορες στα καγκελα του κλουβιου. Το εκανα και ηταν καθαρη το επομενο πρωι
Η καραντίνα είναι μια διαδικασία που ακολουθούμε όλοι σε περίπτωση ασθένειας του πτηνού, εισόδου νέου στην εκτροφή κλπ. Επειδή εδώ και μέρες διαβάζεις συνεχώς... Να σου δώσω περισσότερη δουλειά Καραντίνα στα πουλιά, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης | PetBirds και είπαμε... κάθε απορία. κάθε ερώτηση... Δίνει αφορμή για επιπλέον ενημέρωση σε όλους μας.
 
Η καραντίνα είναι μια διαδικασία που ακολουθούμε όλοι σε περίπτωση ασθένειας του πτηνού, εισόδου νέου στην εκτροφή κλπ. Επειδή εδώ και μέρες διαβάζεις συνεχώς... Να σου δώσω περισσότερη δουλειά Καραντίνα στα πουλιά, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης | PetBirds και είπαμε... κάθε απορία. κάθε ερώτηση... Δίνει αφορμή για επιπλέον ενημέρωση σε όλους μας.

τα διαβασα, και καταλαβα :) ευχαριστω
δεν νομιζω πως ειναι αναγκαιο να δωσω φαρμακο, προβιοτικα ή πολυβιταμινες. Το καναρινι αυτο εχει μεταφερθει πολλες φορες, λογο διακοπων κυριως, στο χωρο μου και ποτε δεν παρουσιασε καποιο προβλημα στρεσαρισματος. Ειναι η πρωτη φορα που θα το φερω με καποιο προβλημα υγειας... Φυσικα και αν παρατηρισω κατι διαφορετικο, τοτε αλλαζω σταση. Σιγουρα θα το αφησω για καποιες μερες ξεχωριστα απο το αλλο πουλι, σε αλλο δωματιο απ οτι καταλαβα (κλουβια εχουν ατομικα το καθενα), και με καθαρα σκευη και ολα τα σχετικα. ετσι πιστευω πως θα ειναι καλυτερα... Θα το παρακολουθω και θα βγαλω και φωτογραφιες.


Σημερα ειδα πως σαν να φυτρωνει ενα καινουριο φτερο απο το καρουμπαλακι. Θυμαστε που σας ειχα πει πως εχει ενα σημειο στο μεγεθος κεφαλιου καρφιτσας που ειναι πιο ροζ και εντονο απο το υπολοιπο. Απο εκει βγαινει κατι που μου μοιαζει με φτερο.
 
Γεια σας, σημερα εβγαλα φωτοφραφιες του μικρου. Εκανα οτι καλυτερο μπορουσα.

Στην αφη το καρουμπαλο ειναι ξερο αλλα δεν ποναει το πουλι. Αυτο το εξωγκομα που ειπα πως μου μοιαζει με νεο φτερο ειναι τραχυ σχετικα και νιωθω κατι σαν ριζα φτερου, οχι μονο ενα αλλα δυο τρια αν ειναι αυτο που λεω. Δεν ποναει ουτε αυτο. αυτοπου εγω ελεγα καρουμπαλακι ειναι η περιοχη γυρω που δεν εχει πουπουλα και ειναι ροζ απαλο. Φαινεται σαν να εχει ξεφουσκωσει και τωρα μονο το "καυκαλο"- εξωγκομα ειναι πιο ψηλα..

Στο ποδι του επισης παρατηρισα και αυτα τα μαυρακια. Δεν ειναι βρωμια και βρησκονται στο μεσα μερος δυο δαχτυλων προς τα πλαγια λιγακι...

αν θελετε να σας πω κατι παραπανω, ευχαριστως.
 

Συνημμένα

  • rsz_11img_20150217_130239.webp
    rsz_11img_20150217_130239.webp
    15,8 KB · Προβολές: 112
  • rsz_img_20150217_130611.webp
    rsz_img_20150217_130611.webp
    39,9 KB · Προβολές: 95
  • rsz_img_20150217_130631.webp
    rsz_img_20150217_130631.webp
    51,6 KB · Προβολές: 95
  • rsz_img_20150217_130708.webp
    rsz_img_20150217_130708.webp
    16,8 KB · Προβολές: 98
  • rsz_2img_20150217_130427.webp
    rsz_2img_20150217_130427.webp
    42,3 KB · Προβολές: 84
  • rsz_2img_20150217_130717.webp
    rsz_2img_20150217_130717.webp
    16,6 KB · Προβολές: 98
  • rsz_11img_20150217_130404.webp
    rsz_11img_20150217_130404.webp
    41,4 KB · Προβολές: 99
Στην κοιλιά σαν να βλέπω λίγο λιπακι κάτω από το στερνο... Αλλά δεν είμαι και σιγουρη... Δεν έχω πολύ εμπειρία με τις κοιλιες! Είναι αυτί που είναι μέσα στο σπίτι με βιταμίνες, και αυγό κτλ? Που ήταν αδύνατο;

Στα ποδαρακια προσπαθήσες να τα ξυσεις μήπως είναι κολλημενες βρωμιες ή με λίγο ζεστό νερό;
 
Είναι αυτί που είναι μέσα στο σπίτι με βιταμίνες, και αυγό κτλ? Που ήταν αδύνατο;
όχι εκεινος ηταν ο Τιτο, αυτος ειναι ο Ούτσι

Στα ποδαρακια προσπαθήσες να τα ξυσεις μήπως είναι κολλημενες βρωμιες ή με λίγο ζεστό νερό;
ειναι στη βαση τους μπεζ και στην κορυφη τους καφετιες. Ομως για να πως την αληθεια δεν το εκανα αυτο. Θα προσπαθησω το απογευμα και θα πω αν βγουν ή οχι.

σαν να βλέπω λίγο λιπακι

χμμμ, δεν νομιζω... εκτος κι αν τα παχακια δεν φαινονται εξωτερικα στο πουλι. Ο Ουτσι ειναι πιο λεπτοκαμωμενος απο τον Τιτο.
 
χμμμ, δεν νομιζω... εκτος κι αν τα παχακια δεν φαινονται εξωτερικα στο πουλι. Ο Ουτσι ειναι πιο λεπτοκαμωμενος απο τον Τιτο.
Μην κοιτάς την εξωτερική εμφάνιση και το πως φαίνονται με το μάτι. Αυτό έχει να κάνει με το είδος φτερωματος. Απαλό φτερωμα πιο φουντωτο πουλί ενώ ένα καναρίνι με σκληρό φτερωμα φαίνεται πιο αδύνατο και τα φτερά κολλάνε στο σώμα του. Το αν είναι χοντρό ή αδύνατο φαίνεται μόνο αν φυσήξεις από κάτω! 😉
 
WwUggAm.jpg
χοντρό καναρίνι

karina2-2.png
πολύ αδύνατο καναρίνι
 
Γεια σας, εχω ευχαριστα νεα, το πουλακι το πηγα σημερα στον κτηνίατρο και ο ανθρωπος ειπε πως ηταν νεα πούπουλα γυρισμενα και μολις το έπιασε με μια λαβιδα αυτο επεσε και εμεινε μια πολυ μικρη πληγη. Το πουλι δεν πονεσε και μολις το αφησε στο κλουβι κινουταν χωρις να φοβαται. Ειπε ο γιατρός πως αυτο ετσι κι αλλιως θα ξερενοταν πιο πολυ και θα επεφτε απο μονο του. Μεσα στο καυκαλο ειχε μικρα μικρα φτερακια γυρισμενα.
Τωρα συνέστησε μπεταντιν τρεις φορες τη μερα μεχρι να εξαφανιστεί εντελως, και φυσικα αυστηρη καθαριοτητα στο κλουβι γενικα για πρόληψη μολύνσεων.
Οταν μπορεσω θα ανεβασω και σχετική φωτογραφια. Επίσης δεν εχει ουτε ψειρες ουτε κατι αλλο σχετικο. Και αυτο που ειχε στο ποδι του επεσε μονο του.
Τωρα, επειδή ξέχασα να ρωτήσω, η περιοχή εκει ειναι χωρις πούπουλα, να δωσω περιλα λευκη ή μηπως πτεροφινη της ταφαρμ? Χρειάζεται κατι τετοιο ή να περιμενω να βγουν μονα τους;
Ευχαριστώ
 
Δώσε κάποιους έξτρα σπόρους για να το βοηθήσεις, αλλά γνώμη μου μη δώσεις κάτι σε τεχνικό.. Άστο και θα βγουν νέα φτεράκια από μόνα τους! Πολύ ευχάριστα νέα!
 
Mπράβο... Πολύ ευχάριστα νέα. Ένα πολυβιταμινούχο (με έμφαση στη βιταμίνη Α και στις βιταμίνες του συμπλέγματος Β) θα βοηθούσε γενικότερα. Αλλά και αυγουλάκι βραστό σε συνάρτηση με πράσινα λαχανικά, μια χαρά δουλειά κάνει... Θα φυτρώσουν μόνα τους.
 
Mπράβο... Πολύ ευχάριστα νέα. Ένα πολυβιταμινούχο (με έμφαση στη βιταμίνη Α και στις βιταμίνες του συμπλέγματος Β) θα βοηθούσε γενικότερα. Αλλά και αυγουλάκι βραστό σε συνάρτηση με πράσινα λαχανικά, μια χαρά δουλειά κάνει... Θα φυτρώσουν μόνα τους.

Ευχαριστω πολυ,θα προτιμήσω την πιο... φυσικη, αγωγη :)
 
Back
Top