Αναπαραγωγή Έχει ελπίδα επιβίωσης το ζεμπράκι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MaryF
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MaryF

PB New Member
Εγγραφή
2 Νοε 2015
Μηνύματα
81
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα μια γνώμη παρακαλώ για τα εξής δύο πράγματα,
  1. Το μωράκι αυτό έχει ελπίδες να επιβιώσει; Πως το βλέπετε; Είναι το πρώτο από τους 6 νεοσσούς(οι υπόλοιποι δεν τα κατάφεραν ☹)που έχω δει να κινείται και να είναι σε τέτοιο μέγεθος, σε 2.5 μήνες περίπου από το ζευγαράκι μου. Υπολογίζω ότι είναι 3-4 ημερών γιατί δεν παρέμβαινα πολύ στη φωλιά.
  2. Όπως βλέπετε υπάρχουν κάποια περιττώματα τριγύρω να τα καθαρίσω ή θα είναι καλύτερα να μην παρέμβω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Μακάρι να τα καταφέρει, μου φαίνεται νηστικό όμως. Τι έχεις δώσει στους γονείς για να ταΐζουν; Έχεις βάλει αυγό ή αυγοτροφή;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Έχουν αυγοτροφή, κεχρί σκέτο, σπόρους και μπαινοβγάινουν με τη σειρά στη φωλιά συνέχεια
 
Επειδή δεν φαίνεται καλά, εσύ έχεις προσέξει ο πρόλοβος να είναι γεμάτος; Φουσκωμένος και κίτρινος; Το βράδυ κοιμούνται μέσα; Το ζεσταίνουν;
 
Ελπίζω να μην έκανα λάθος που το πήρα στο χέρι μου αλλά δεν μπορούσα να δω αλλιώς. Παρατήρησα τώρα ότι κάνει και ήχους. Ναι κοιμούνται μέσα και ποτέ δεν είναι και τα δύο έξω για φαγητό. Ένα ένα βγαίνουνε
 

Συνημμένα

  • IMG_20151227_125139.webp
    IMG_20151227_125139.webp
    14,3 KB · Προβολές: 111
Σας ευχαριστώ πολύ. Μακάρι να πάνε όλα καλά και μετά φεύγει η φωλιά να ξεκουραστούνε λίγο γιατί 2 γέννες μαζεμένες πολλές μου φαίνονται σε 2.5 μήνες :) Από άνοιξη ξανά
 
Ας ελπίσουμε οτι θα τα καταφέρουν οι γονείς με τον μοναδικό νεοσσό τους. Καλό θα ήταν να μην τα ενοχλείς πολύ. Το μοναδικό σου μέλημα θα είναι να τους παρέχεις την τροφή που χρειάζονται για να το ταΐζουν επαρκώς.

Όσο για τυχών κουτσουλιές που υπάρχουν στη φωλιά θα τα καθαρίσει η θηλυκια προς το παρών.
Μείνε σε επαφή να μας ενημερώνεις για
Τις εξελίξεις.
 
Πόσες γέννες έχουν κάνει συνολικά τα ζεμπράκια σου και πόσο καιρό τα έχεις;
Βράσε ένα αυγό για 12 λεπτά, λιώστο με ένα πιρούνι και δώσε στους γονείς κάθε πρωί. Το απόγευμα να το βγάζες πριν χαλάσει
Τα τσόφλια σπάστα καλά και δώστα ξεχωριστά. Σουπιοκόκαλο τους έχεις;
Αν δεν επιβίωσαν τα 7 τελευταία δύσκολο να επιβιώσει αυτό. Τις κουτσουλιές μην τις καθαρίσεις, Κάτι έχει κολλήσει στο κεφάλι του; Αν ναι να το βγάλεις.
 
Πόσες γέννες έχουν κάνει συνολικά τα ζεμπράκια σου και πόσο καιρό τα έχεις;
Βράσε ένα αυγό για 12 λεπτά, λιώστο με ένα πιρούνι και δώσε στους γονείς κάθε πρωί. Το απόγευμα να το βγάζες πριν χαλάσει
Τα τσόφλια σπάστα καλά και δώστα ξεχωριστά. Σουπιοκόκαλο τους έχεις;
Αν δεν επιβίωσαν τα 7 τελευταία δύσκολο να επιβιώσει αυτό. Τις κουτσουλιές μην τις καθαρίσεις, Κάτι έχει κολλήσει στο κεφάλι του; Αν ναι να το βγάλεις.

  • Τα έχω από αρχές Οκτωβρίου αλλά δεν ήξερα ότι έπρεπε να τα βάλω σε καραντίνα πρώτα (τον αρσενικό τον πήρα απο pet shop). Στις 3 εβδομάδες συμβίωσης αρχίσανε τα "χάδια".
  • Είναι η 2η γέννα τους μαζί. Η θηλυκιά είχε 2-3 αν θυμάμαι καλά επιτυχημένες πριν την πάρω εγώ και από ότι μου είπε ο φίλος που μου την έδωσε. Στη πρώτη γέννα πιθανόν να έφταιξε το μικρό κλουβί και η ψάθινη κλειστή φωλιά που δεν μπορούσα να παρέμβω. Στη μέση της αναπαραγωγής άλλαξα το κλουβί με ζευγαρώστρα και όλα συνεχίστηκαν κανονικά. Έκανε 6 αβγά, βγήκαν 3 νεοσσοί αλλά τους βρήκα ποδοπατημένους μέσα στη φωλιά τη δεύτερη μέρα και αφαίρεσα αμέσως τη φωλιά για να τα αφήσω να ξεκουραστούν. Μετά από ένα μήνα,όμως, βρήκα δύο αβγά κάτω στο κλουβί και ένα μέσα σε μία απο τις θήκες των τροφών. Τους πήρα καινούρια φωλιά εξωτερική πλαστική που να ανοίγει απο έξω και έκαναν άλλα 3 αβγα εντός της φωλιάς.Βγήκαν 3 νεοσσοί,τον ένα τον είχαν πατήσει και οι άλλοι δύο ήταν ζωντανοί. Μετά απο τις δύο μέρες, βρήκα τον έναν πεταμένο έξω απο τη φωλιά νεκρό και τον άλλο όπως τον είδατε!
  • Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου με το αβγό ευχαριστώ πολύ.
  • Σουπιοκόκκαλο έχω βάλει επανηλλειμένα αλλά τίποτα, ούτε καν το πλησιάζουν.
  • Ένα κομμάτι από το νήμα ήταν οκ το αφαίρεσα.
  • Οι νεοσσοί ήταν 6 που βγήκαν από τα αβγά και στις 2 γέννες, συγνώμη για το λάθος
 
Πως είναι το μωράκι; Πάντως και στο βίντεο και στη φώτο φαίνεται δυστυχώς ατάιστο.. ☹
 
Αυτό που παρατηρώ από το βίντεο είναι ότι έχεις χρησιμοποιήσει λάθος υλικό φωλιάς. Τα ζεμπράκια χρειάζονται πιο σκληρά υλικά όπως ίνες απο κοκοφοίνικα ή μακριά ξερά χόρτα με τα οποία φτιάχνουν μια σταθερή φωλιά. Επάνω σε αυτή ίσως βάλουν και πιο μαλακά υλικά. Δεν λέω ότι αυτός είναι ο λόγος της αποτυχίας αλλά είναι πολύ πιθανό καθώς περπατούν πάνω της να μετακινούνται οι νεοσσοί από το κέντρο με αποτέλεσμα να τους πατάνε όπως λες.

Το σουπιοκοκκαλο κάποια στιγμή θα το δοκιμάσουν, Αν όχι άλλαξε το με ένα νέο, μερικές φορές δεν τους αρέσει η οσμή του ή είναι πολύ μεγάλο και το φοβούνται. Μπορείς να σπάσεις αυτό που έχεις σε δύο κομμάτια και να το ξύσεις επιφανειακά με ένα μαχαίρι.
Είναι πολύ σημαντικό να τρώνε από μια πυγή ασβεστίου.

όσο για το μικρό είναι πολύ πιθανό να μην ασχοληθούν μαζί του (αφού είναι μόνο ένα) και να αρχίσουν μία νέα γέννα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
 
καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους, παιδιά! Και γω διαβάζοντας το θέμα.. Αυτό σκέφτηκα, τάισμα στο χέρι και βοήθεια στο ζευγάρι με σωστή φωλιά και σωστό υλικό,όπως είπε ο Γιάννης, για τελευταία όμως προσπάθεια τώρα.. Την Ανοιξη πάλι με το καλό!
Μαίρη.. Διάβασε το θέμα ''τάισμα νεοσσών στο χέρι'', πίστεψε στον εαυτό σου και άσε την αγάπη σου για τα φτερωτά αγγελούδια σου να οδηγήσουν το χέρι στο στοματάκι του μικρού, να το ταίσεις να δυναμώσει! Έχε πίστη και θα τα καταφέρεις..
 
@MaryF έχεις εμπειρία από τάισμα νεοσσών στο χέρι;
Όχι δυστυχώς ☹

Πως είναι το μωράκι; Πάντως και στο βίντεο και στη φώτο φαίνεται δυστυχώς ατάιστο.. ☹
Καλά μου φαίνεται και σήμερα είναι αρκετά ζεστό και κινητικό. Οι γονείς εξακολουθούν εναλλάξ να μπαινοβγαίνουν στη φωλιά αλλά επειδή είναι κλειστού τύπου δεν μπορώ να δω πως συμπεριφέρονται μέσα.

Αυτό που παρατηρώ από το βίντεο είναι ότι έχεις χρησιμοποιήσει λάθος υλικό φωλιάς. Τα ζεμπράκια χρειάζονται πιο σκληρά υλικά όπως ίνες απο κοκοφοίνικα ή μακριά ξερά χόρτα με τα οποία φτιάχνουν μια σταθερή φωλιά. Επάνω σε αυτή ίσως βάλουν και πιο μαλακά υλικά. Δεν λέω ότι αυτός είναι ο λόγος της αποτυχίας αλλά είναι πολύ πιθανό καθώς περπατούν πάνω της να μετακινούνται οι νεοσσοί από το κέντρο με αποτέλεσμα να τους πατάνε όπως λες.

Το σουπιοκοκκαλο κάποια στιγμή θα το δοκιμάσουν, Αν όχι άλλαξε το με ένα νέο, μερικές φορές δεν τους αρέσει η οσμή του ή είναι πολύ μεγάλο και το φοβούνται. Μπορείς να σπάσεις αυτό που έχεις σε δύο κομμάτια και να το ξύσεις επιφανειακά με ένα μαχαίρι.
Είναι πολύ σημαντικό να τρώνε από μια πυγή ασβεστίου.

όσο για το μικρό είναι πολύ πιθανό να μην ασχοληθούν μαζί του (αφού είναι μόνο ένα) και να αρχίσουν μία νέα γέννα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Αρχικά ήθελα ίνες κοκοφοίνικα αλλά στο pet shop που πήγα είχε μόνο αυτό. Θα το φροντίσω όμως.
Όταν είδα ότι δεν πλησιάζουν το σουπιοκόκκαλο, διαβάζοντας είδα ότι θα μπορούσα να βάλω υγρό ασβέστιο στο νερό τους,το οποίο και έκανα και εξακολουθώ να τους παρέχω.Βέβαια, δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να αναπληρώσει σωστά το σουπιοκόκκαλο.
 
Ίνες κοκοφοίνικα μπορείς να βρεις εύκολα σε eshop και να παραγγείλεις, Αφού είναι ζεστό και κινητικό είναι σε καλό δρόμο. Λογικά το ταΐζουν. Προσπάθησε να μην τα ενοχλείς, έλεγξε την φωλιά μία φορά την ημέρα, την ίδια πάντα ώρα αν μπορείς. Δώσε στους γονείς τσαμπιά κεχριού, τα λατρεύουν.
 
Ειλικρινά θέλω πολύ να σώσω αυτό το μωράκι αλλά μπορώ να το ταίσω μόνη μου;Ή είναι αργά;

Ίνες κοκοφοίνικα μπορείς να βρεις εύκολα σε eshop και να παραγγείλεις, Αφού είναι ζεστό και κινητικό είναι σε καλό δρόμο. Λογικά το ταίζουν. Προσπάθησε να μην τα ενοχλείς, έλεγξε την φωλιά μία φορά την ημέρα, την ίδια πάντα ώρα αν μπορείς. Δώσε στους γονείς τσαμπιά κεχριού, τα λατρεύουν.

θα παραγγειλω. Τους έχω τσαμπιά κεχρί σε μία από τις ταίστρες,τα οποία έχω αφαιρέσει από τα τσαμπιά τους
 
Το υγρό ασβέστιο το χορηγούμε σαν έξτρα βοήθεια κατά την διάρκεια της γέννας. Όταν η γέννα ολοκληρωθεί το σταματάμε. Το κακό με το υγρό ασβέστιο είναι ότι το πτηνό δεν μπορεί να ρυθμίσει την πρόληψη του και καταναλώνει περισσότερο από ότι πρέπει.
Η γνώμη μου είναι να το διακόψεις και να προσφέρεις φυσικές πηγές ασβεστίου σουπιοκόκκαλο, σπασμένα όστρακα, τσόφλια αυγού, λίγο σουσάμι.
 
Έκανα σχεδόν όλα όσα μου ανέφερες YannisK, ανακάτεψα λίγο σουσάμι μαζί με τους σπόρους τους, άρχισα να βάζω φρέσκο αυγουλάκι, απλά τα τσόφλια τα έβαλα μέσα στην ταίστρα με την άμμο γιατί δεν είχα κάπου αλλού να τα βάλω. Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα με αυτό. Νήμα δεν άλλαξα τώρα γιατί σίγουρα θα τα ενοχλούσα, από την Άνοιξη και εκκρεμεί το σουπιοκόκκαλο 👍
 

Συνημμένα

  • IMG_20151228_160747.webp
    IMG_20151228_160747.webp
    18,1 KB · Προβολές: 77
Back
Top