Αναπαραγωγή Έχει ελπίδα επιβίωσης το ζεμπράκι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MaryF
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Λοιπόν,όσο ήταν το μωρό έξω μόλις πλησίαζε η θηλυκιά εκείνο άνοιγε το στόμα του και εκείνη το τσιμπούσε ιδιαίτερα στη ράχη(όπως έκανε και τον αρσενικό παλιότερα), αναγκαστικά το πήρα και το έβαλα πίσω στη φωλιά. Ο αρσενικός το ακολούθησε ακούστηκε αμέσως ο ήχος που κάνει το μωρό σαν τζιτζικάκι με διακοπές(άρα το τάιζε ο αρσενικός,έτσι δεν είναι;) και έμεινε μέσα μαζί του. Τα παρακολουθώ στενά και περιμένω και τις γνώμες των πιο έμπειρων να πουν και αυτόι την άποψη τους. Νομίζω πως πρέπει να τους βάλω το χώρισμα σήμερα κιόλας.Φοβάμαι να αφήσω το μωρό όλη νύχτα, χωρίς να ξέρω τι γίνεται με τη θηλυκιά ☹

Αυτο ηθελα να ρωτησω κι εγω. Εμενα παντως δεν ηταν ετσι. Επισης θηλυκο ειναι ε;

Αν λές για το μωρό δεν ξέρω, αλλά όσο ήταν έξω έκανε κάποιους ήχους όπως το θηλυκό, αλλά δεν είμαι σίγουρη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αν η θυληκια δεν ασχολειται μην το συζητας.Βαλε το χωρισμα. Οταν γκρινιαζει ο νεοσσος θελει ταϊσμα, αν η γκρινια σταματησει τοτε καποιος το ταϊσε 😛
 
Kαλησπέρα φίλοι μου, πως μας βλέπετε; Μεγαλώνουμε φυσιολογικά; 🙄 Είμαστε 19-20 ημερών
Όχι μόνο έχει ελπίδα αλλά είναι και πολύ εξοικειωμένο μαζί σου!

Χώρισε το απ την μαμά κ άστο με τον μπαμπά που το ταίζει!

Εσύ αν του σφυρίξεις λίγο δε σου ανοίγει στοματάκι; :)
 
Όχι μόνο έχει ελπίδα αλλά είναι και πολύ εξοικειωμένο μαζί σου!

Χώρισε το απ την μαμά κ άστο με τον μπαμπά που το ταίζει!

Εσύ αν του σφυρίξεις λίγο δε σου ανοίγει στοματάκι; :)

Mακάρι Αλίκη μου να είναι έτσι. Λοιπόν το μεσημεράκι τα χώρισα γιατί δεν πήγαινε άλλο, άρχισε να τσιμπάει και τον αρσενικό πάλι και το μωρό στη ράχη του ήταν ένα βήμα πριν ματώσει. Μόλις τα χώρισα αυτή έκανε σαν τρελή να επιστρέψει δίπλα, αλλά νομίζω επιτέλους μπαμπάς και μωρό βρήκαν την ησυχία τους. Εκείνος μόλις φώναξε το μικρό πήρε τροφή πήγε μέσα και εδω και μία ώρα κοιμάται μέσα με το παιδάκι του. 😀 Ελπίζω να πάει καλά αυτή τη φορά και να βγάλουν και οι δυό ξανά τα πουπουλάκια τους 😳
 
Ελπίζω να πάει καλά αυτή τη φορά και να βγάλουν και οι δυό ξανά τα πουπουλάκια τους 😳
Όλα καλά θα πάνε μην ανησυχείς! Ειδικά το μικρό θα βγάλει αμέσως φτεράκια! :D
 
Καλημέρα και καλο σ/κ σε όλους. Μπαμπάς και παιδί απολαμβάνουν την εκτός φωλιάς ζωή. Σιγά-σιγά βγαίνουν και τα φτεράκια μας :D

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Καλημέρα και καλο σ/κ σε όλους. Μπαμπάς και παιδί απολαμβάνουν την εκτός φωλιάς ζωή. Σιγά-σιγά βγαίνουν και τα φτεράκια μας :D

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Μπραβο σας! Τελικα παρα τις δυσκολιες... Ολα πηγαινουν κατ'ευχην!
 
Καλημέρα φίλοι μου όπως βλέπετε πάμε καλά. Έβαλα δύο πατήθρες ακόμα για να βοηθήσω το μικρό να εξοικειωθεί με το να περιφέρεται πιο εύκολα στο κλουβί(που ευτυχώς δούλεψε αμέσως 😉Σήμερα ξεκίνησε να τσιμπάει και μόνο του σποράκια :D Και τρείς ερωτήσεις που ήθελα να κάνω.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
  1. Πρέπει να δώσω κάτι άλλο διατροφικά για να ενισχύσω το νεοσσό?
  2. Μπορώ να βάζω τη μπανιέρα με μηλόξυδο για λίγο για το μπαμπά; Αν ναι, με τη συχνότητα.?
  3. Όσον αφορά τη θηλυκιά, σήμερα που είχαμε καθαριότητα όταν αφαίρεσα τη σχάρα, πέρασε δίπλα στο μωρό και στο μπαμπά και άρχισε να μαδάει και τους δυό κατευθείαν και να "τρώει" τα φτερά τους😱 Ειλικρινά είμαι ένα βήμα πριν τη δώσω πίσω ή την αφήσω ελεύθερη στη τύχη της😵 Το μόνο που μπορώ να συμπεράνω πια ότι ο "φίλος" μας απλά ξεφορτώθηκε ένα δύστροπο και γεμάτο κακία πουλί😡 Πράγμα που επαναλαμβάνεται, νομίζω πια πως παύει να είναι τυχαίο...👎Τι λέτε;
 
Φτου φτου μια χαρά πάει ο "σπόρος", να σου ζήσει!
Πρέπει να δώσω κάτι άλλο διατροφικά για να ενισχύσω το νεοσσό?
Αυγό συνεχίζεις; Πρέπει. Επίσης μηλαράκι ξεκίνησε.
Ειλικρινά είμαι ένα βήμα πριν τη δώσω πίσω ή την αφήσω ελεύθερη στη τύχη της
Πιστεύω αστειεύεσαι :)
Το μόνο που μπορώ να συμπεράνω πια ότι ο "φίλος" μας απλά ξεφορτώθηκε ένα δύστροπο και γεμάτο κακία πουλί
Για το πρώτο δεν ξέρω αλλά το πουλί δεν είναι δύστροπο απλά θέλει να ξαναφτιάξει φωλιά.
Περίμενε και άλλες γνώμες.
 
Δεν ξέρω να σου πω λεπτομέρειες για τη διατροφή της θηλυκιας, αν κάτι της λείπει δλδ ή αν θέλει να φτιάξει νέα φωλιά. Δώσε της όλα τα απαραίτητα συστατικά και για φωλιά και όσα θρεπτικά συστατικά χρειάζεται ένα πουλι, άστην καμία εβδομάδα και ξαναδοκιμασε να τους βάλεις μαζί.
 
Πρέπει να δώσω κάτι άλλο διατροφικά για να ενισχύσω το νεοσσό?
Μιας και έχει μεγαλώσει το μαναράκι πέρα από βραστό αυγό, μπορείς να φτιάξεις δική σου αυγοτροφή να του δίνεις (εγώ τους φτιάχνω αυτή εδώ και χρόνια: https://community.petbirds.gr/threads/Η-δικιά-μου-σπιτική-αυγοτροφή.18764/ ), και μετά μήλο, μπρόκολο, κουνουπίδι, γλιστρίδα, αντίδια, σπανάκι, και βότανα (ρίγανη, δυόσμο, ταραξάκο κτλ) είτε χλωρά είτε αποξηραμένα. Κάθε μέρα πρέπει να του δίνεις (πέρα απ αυγό που είναι υποχρεωτικό κάθε μέρα μέχρι να γίνει 30-40 ημερών) και από κάποιο λαχανικό ή φρούτο έτσι ώστε να δοκιμάζει και να του είναι γνώριμες οι γεύσεις αυτές. :)

Μπορώ να βάζω τη μπανιέρα με μηλόξυδο για λίγο για το μπαμπά; Αν ναι, με τη συχνότητα.?
Φυσικά και μπορείς! Αν το επιτρέπει ο καιρός και η θερμοκρασία. Νομίζω πως τα έχεις μέσα οπότε τα πρωινά μπορείς να βάζεις μπάνιο για κανένα τεταρτάκι. Μια φορά την εβδομάδα το μπάνιο επιβάλλεται! Προσοχή στα ρεύματα αέρα!

Ειλικρινά είμαι ένα βήμα πριν τη δώσω πίσω ή την αφήσω ελεύθερη στη τύχη της😵
Αν θες να την καταδικάσεις σε θάνατο κάντο.. αλλά δε σε έχω για τέτοιο άνθρωπο.. ψυχούλα είναι και αυτό...

Το μόνο που μπορώ να συμπεράνω πια ότι ο "φίλος" μας απλά ξεφορτώθηκε ένα δύστροπο και γεμάτο κακία πουλί😡
Δεν μπορεί ένα πουλάκι να είναι γεμάτο κακία... απλά μάλλον όπως είπε η Μαρία θέλει να κάνει φωλιά... Μιλάει το ένστικτό της! Άστην μόνη της! Και το πολύ πολύ την αφήνεις μόνη της και δεν την ξαναβάζεις για αναπαραγωγή. Εσύ ενίσχυσε τη διατροφή της με αυγό, λαχανικά, φρούτα, ασβέστιο κτλ και άστην σε κλουβάκι μόνη της.
 
Καλησπέρα φίλοι μου, νομίζω ότι το θέμα μπορεί να κλείσει με επιτυχία. Τελικά τα καταφέραμε :D Αγοράκι δεν είναι; Αρχίζουν να πορτοκαλίζουν τα μαγουλάκια μας :)
 

Συνημμένα

  • IMG_20160202_151333.webp
    IMG_20160202_151333.webp
    13 KB · Προβολές: 42
  • IMG_20160202_151403.webp
    IMG_20160202_151403.webp
    13,1 KB · Προβολές: 44
Μπράβο, να σου ζήσει φτου φτου! Δεν τα έχω ζήσει τόσο μικρά αλλά έτσι φαίνεται. Άντε τέλος καλό, όλα καλά :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: MaryF
Ό,τι και να είναι είναι πολύ όμορφο και να το χαίρεσαι! Τα κατάφερες εσύ! Άντε και στα επόμενα! 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: MaryF
Back
Top