Αναπαραγωγή Έχει ελπίδα επιβίωσης το ζεμπράκι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MaryF
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
όλα καλά θα πάνε,Μαίρη! απλά,όπως πολύ σωστά επισημαίνει ο κος Μισαλούρης.. Προσπάθησε να τα ενοχλείς όσο γίνεται λιγότεροκαι θα δεις! αλλά νακαταγράφεις και κάποιες στιγμές από την μαγεία αυτή της φύσης!
Σ ευχαριστώ πολύ. Καταγράφω όταν μπορώ απλά δεν μπορώ να έχω καμία στιγμή μαζί με τους γονείς γιατί η φωλιά είναι εξωτερική κλειστού τύπου και δεν μπορώ να τα "τσακώσω" μαζί :D

όταν κλείσει βδομάδα να ξέρεις οι πιθανότητες να ζήσει είναι ακόμα περισσότερες! Στο εύχομαι από καρδιάς να το δεις στο κλαρί! Παραταισμένο είναι χεχεχε

Λες εκεί που φοβόμουν ότι δεν το ταίζουν να μου το σκάσουν απο το φαι; Σαν εμάς ένα πράγμα χριστουγεννιάτικα 😛
 
Λες εκεί που φοβόμουν ότι δεν το ταίζουν να μου το σκάσουν απο το φαι;
😀 μη φοβάσαι και δείξε εμπιστοσύνη στη φύση και στο ένστικτο των πουλιών σου! Όλα καλά θα πάνε!
 
δείξε εμπιστοσύνη στη φύση και στο ένστικτο των πουλιών σου! Όλα καλά θα πάνε!
αυτό τα λέει όλα Μαίρη! αυτό το σχόλιο της Αλίκης αν κρατήσεις βαθιά στο μυαλουδάκι σου,θα αλλάξεις και συ η ίδια..η αρχή της ζωής θέλει πίστη και εμπιστοσύνη!👍 στα ζουζούνια σου από μένα να πεις ενα μεγάλο μπράβο!
 
Καλημέρα φίλοι μου,το μωράκι εξακολουθεί να είναι καλά αλλά σήμερα δυστυχώς, κλήθηκα να αντιμετωπίσω ένα καινούριο και σοβαρό πρόβλημα, το οποίο δεν πρόλαβα να αντιληφθώ νωρίς. Πριν 2 μέρες που ξεκίνησε ο αρσενικός να την καβαλάει άρχισε να τον τσιμπαέι η θηλυκιά αλλά αφού ταίζαν το θεώρησα φυσιολογικό. Σήμερα το πρωί όμως είδα τον αρσενικό να του λείπει αρκετό από το φτέρωμα στη ράχη και πίσω απο τα πόδια του και σχεδον ως την ουρά στο κάτω μέρος της κοιλιάς.Αναγκάστικα να τα χωρίσω, γιατί η ζωηράδα του μάλλον δεν αρέσει στη μανούλα και θα μου τον αποτελιώσει. Το ευχάριστο είναι πως μετά απο 10 λεπτά χωριστά την είδα να μπαίνει μέσα στο μωρό της. Μακάρι να μην έκανα λάθος και προκειμένου να σώσω το μπαμπά χάσω το μωρό. Οψόμεθα...😳
 
Μαίρη μου και πολύ καλά έκανες! Δεν νομίζω να τον σκότωνε αλλά θα τον καράφλιαζε εντελώς η κοκόνα! Μην αγχώνεσαι και με το μωράκι! Μόνο ένα είναι μια χαρά θα το ταίσει η μαμά του και μια χαρά θα μεγαλώσει! Όλα καλά θα πάνε!
 
Μαίρη μου και πολύ καλά έκανες! Δεν νομίζω να τον σκότωνε αλλά θα τον καράφλιαζε εντελώς η κοκόνα! Μην αγχώνεσαι και με το μωράκι! Μόνο ένα είναι μια χαρά θα το ταίσει η μαμά του και μια χαρά θα μεγαλώσει! Όλα καλά θα πάνε!

Μακάρι Αλίκη μου, εύχομαι απλά να μην στρεσαριστούν που τα χώρισα ξαφνικά, γιατί βλέπω ότι πηγαίνουν συνέχεια στο χώρισμα και προσπαθούν να αγγίξει το ένα το άλλο! Τους έβαλα το ανοιχτό χώρισμα για να βλέπονται. Μήπως έπρεπε να βάλω το κλειστό?
 
όταν λέω εγώ πως ''πουθενά δεν σας πιάνουμε εσάς τις θηλυκιές'', βρε παιδί μου!:D
και σας ταίζουμε στο στόμακαι σας βοηθάμε στο μεγάλωμα των νεοσσών και σεις.. Να μας ξεπουπουλιάζετε! 😡 (χιχι. 🙂
άφησε τα με το χώρισμα, να βλέπονται! Καλά έκανες Μαίρη μου και τον πήρες μακρυά της.. Μην ανησυχείς, μια χαρά θα τα πάει η θηλυκιά και μόνη της.. Και το μικρούλι μια χαρά θα είναι! Και το αγόρι σου θα βρει την ησυχία του και θα ξαναβγάλει τα φτερά του!
 
Ειλικρινά σας ευχαριστώ τόσο πολύ που με ησυχάζετε με τα λόγια και την εμπειρία σας. Σαν πρωτάρα σας πρήζω λίγο παραπάνω αλλά τι να κάνω αγχώνομαι η φουκαριάρα. 😳 Να είστε καλά :D
 
Ειλικρινά σας ευχαριστώ τόσο πολύ που με ησυχάζετε με τα λόγια και την εμπειρία σας. Σαν πρωτάρα σας πρήζω λίγο παραπάνω αλλά τι να κάνω αγχώνομαι η φουκαριάρα. 😳 Να είστε καλά :D
Γι αυτό είμαστε εδώ για να μας τα πρήζετε εσείς οι αρχάριοι! 😉 Να μην νιώθεις άσχημα! Σε λίγες μέρες που θα έχει ηρεμήσει το άγριο θηλυκό ξαναδοκίμασε να τα έχεις πάλι μαζί αλλά με παρακολούθηση.. αν αρχίσει πάλι τα ίδια τα ξαναχωρίζεις! 😉
 
Ειλικρινά σας ευχαριστώ τόσο πολύ που με ησυχάζετε με τα λόγια και την εμπειρία σας. Σαν πρωτάρα σας πρήζω λίγο παραπάνω αλλά τι να κάνω αγχώνομαι η φουκαριάρα. 😳 Να είστε καλά :D
αυτό να μη το ξαναπείς. Γι αυτό είναι οι φίλοι,Μαίρη! Εμείς για σένα.. Εσύ για μας! Η οποιαδήποτε ανταλλαγή απόψεων, γνώσεων, εμπειριών.. Μας κάνει όλους να μαθαίνουμε και σιγά σιγά να γινόμαστε καλύτεροι!
 
6 ώρες τώρα χώρια, η μανούλα μπήκε μία φορά μέσα και 4-5 φορές απλά έβαλε το κεφάλι της χωρίς να μπει. Να ανησυχήσω; 😳Αν δεν μπει μήπως να δοκίμαζα να βάλω τη φωλιά από τη μεριά του πατέρα;
 
ο πρόλοβος του μικρού έχει ''φαγάκι''? (προσωπική μου άποψηκαι θα ήθελα και την βοήθεια των πιο έμπειρων) άσε τα τώρα να ξεκουραστούν, δες αν η μαμά θα μπεί στην φωλιά να ζεστάνει το μικρό.. αν όχι, κάνε ένα ακόμη έλεγχο το πρωί στον πρόλοβο του μικρού αν είναι άδειος! Αν ναι.. Τράβηξε το χώρισμα και άσε το αρσενικό να επιστρέψει.. Πάντα με επιφύλαξη, για τυχόν θερμό επεισόδιο!
 
Αν δεν το έχουν ταΐσει, δεν θ' αντέξει μέχρι το πρωί το μικρό Δημήτρη.
Γύρισε τον πατέρα στο κλουβί να δεις αν πάει να ταΐσει. Αν πάει ο πατέρας άφησέ τα σήμερα και αύριο βλέπεις.
 
Έτσι είναι αυτή τη στιγμή και κάνει και φωνούλες μία στο τόσο, και πάει και το κοιτάει απο έξω η θυληκιά. Δεν μου φαίνεται και πολύ ταισμένο. Να το βγάλω τελικά το χώρισμα;
 

Συνημμένα

  • IMG_20151230_202429.webp
    IMG_20151230_202429.webp
    16,1 KB · Προβολές: 53
Κοίτα, δεν είμαι έμπειρη σε ζεμπράκια αλλά το μωρό ζητάει φαγητό και είναι νηστικό.
Ναι, εγώ θα τον έβαζα πίσω, τι άλλο να κάνεις; Μπορείς να το ταΐσεις;
Γύρισέ τον και αν δεν ταΐσει αμέσως, ετοιμάσου να το ταΐσεις εσύ.
 
Back
Top