Αναπαραγωγή Έχει ελπίδα επιβίωσης το ζεμπράκι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MaryF
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μια χαρά, Καλά έκανες με τα τσόφλια. Νήμα να μην αλλάξεις τώρα, αφού έχουν μωρό. Στην δεξιά πλαϊνή πόρτα υπάρχει κάτι; Μπανιέρα είναι;
 
  • Like
Αντιδράσεις: MaryF
Μια χαρά, Καλά έκανες με τα τσόφλια. Νήμα να μην αλλάξεις τώρα, αφού έχουν μωρό. Στην δεξιά πλαϊνή πόρτα υπάρχει κάτι; Μπανιέρα είναι;
Ναι μπανιέρα είναι. Τους την βάζω ανά δύο μέρες γιατί τρελαινονται και τα δυό να μπανιαρίζονται :D Την βάζω το πρωί και την αφαιρώ το μεσημέρι για να προλαβαίνουν να στεγνώσουν πριν πάνε για ύπνο
 
Ναι μπανιέρα είναι. Τους την βάζω ανά δύο μέρες γιατί τρελαινονται και τα δυό να μπανιαρίζονται :D Την βάζω το πρωί και την αφαιρώ το μεσημέρι για να προλαβαίνουν να στεγνώσουν πριν πάνε για ύπνο
Καλά κάνεις αλλά καλύτερα να την αποφύγεις όσο έχουν το μωρό. Δεν θέλεις να τα απασχολείς με άλλες δραστηριότητες. Επίσης το μωρό δεν ανέχεται σε αυτή την ηλικία υγρασία στα φτερά των γονιών του. Πρέπει να είναι στεγνό και ζεστό!

Ειλικρινά θέλω πολύ να σώσω αυτό το μωράκι αλλά μπορώ να το ταίσω μόνη μου;Ή είναι αργά;

Δες εδώ https://community.petbirds.gr/threads/zebra-finch-τάισμα-στο-χέρι-από-την-πρώτη-μέρα.18265/
Αλλά δεν σου συνιστώ να το κάνεις.
θα παραγγειλω. Τους έχω τσαμπιά κεχρί σε μία από τις ταίστρες,τα οποία έχω αφαιρέσει από τα τσαμπιά τους
Δεν χρειάζεται να τα αφαιρείς. Απλά πιάνεις το τσαμπί με ένα μανταλάκι κάπου βολικά και αυτά ξέρουν.
 
H μπανιέρα αφαιρέθηκε έχει προτεραιότητα η υγεία του μωρού απο την ψυχαγωγία των γονέων 🙂
Το άρθρο το έχω διαβάσει ήδη και είναι, εκτός από εξαιρετικό, πάρα πολύ ακριβές και επεξηγηματικό.Απλά δεν θα μπω ακόμα στη διαδικασία, εφόσον όλα δείχνουν καλά προς το παρόν. Σήμερα είδα και τον προλοβό γεμάτο με φαγάκι :D Μάλλον έτυχε χθες να το βγάλω φωτογραφία σε στιγμή που είχε αδειάσει. 🙄 Οψόμεθα λοιπόν. Θα σας κρατώ ενήμερους. Μακάρι να πάνε όλα καλά
Και πάλι σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τη πολύτιμη βοήθειά σας 😉
 
Μαίρη μου ωραίο κλουβί και αρκετά μεγάλο μπράβο σου.
Παρατηρώ πολλές ταΐστρες με μπόλικο φαγητό. Αυτό σημαίνει πως μένει μεγάλο διάστημα η τροφή εκεί.
Προτιμότερο να βάζεις σε μια-δυο και να το ανανεώνεις πιο τακτικά από την συσκευασία να μην σκονίζεται και υγραίνεται η τροφή.
Επίσης ένα θηκάκι με αυγοτροφή καλό θα ήταν να βρίσκεται στο πλάι κοντά στην φωλιά ή έστω να βάλεις την αυγοτροφή στην πρώτη προς την φωλιά ταΐστρα.
Μπράβο γενικά, πολύ περιποιημένα. Με το καλό να ξεπεταχτεί το μικρό!
 
Σήμερα είδα και τον προλοβό γεμάτο με φαγάκι :D Μάλλον έτυχε χθες να το βγάλω φωτογραφία σε στιγμή που είχε αδειάσει. 🙄 Οψόμεθα λοιπόν. Θα σας κρατώ ενήμερους. Μακάρι να πάνε όλα καλά
Και πάλι σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τη πολύτιμη βοήθειά σας 😉
Μαίρη.. Οι φίλοι γι αυτό το λόγο υπάρχουν! αφού λοιπόν το είδες να έχει ταιστεί από τους γονείς.. Ολόψυχα σου ευχόμαστε να πάνε όλα κατ ευχήν! φρόντισε να διατηρείς το χώρο τους καθαρό, φρέσκο νεράκι κάθε πρωί, βραστό αυγουλάκι σχεδόν κάθε μέρα, καλό μείγμα σπόρων και να μη τα στρεσάρεις και πολύ..και να παρατηρείς τον μπόμπιρα καθημερινά! Θα είμαστε στην διάθεση σου όποτε μας θελήσεις..ότι ώρα κι αν είναι!👍
 
Στην πρωτη μου γεννα που ειχα τον Οκτωβριο ειχα και εγω την ιδια αγωνια. Αν θα επιβιωσουν οι 3 νεοσσοι. Ευτυχως οι γονεις τα φροντισαν τελεια και τωρα μεγαλωσαν τα καμαρια μου 😛 Στο δια ταυτα. Να μην τα πιανεις με το χερι ωστε να μην χασουν την μυρωδια των γονιων τους και τους φανει ''ξενο''.Αυτο που εκανα εγω ειναι οτι επαιρνα μια μπατονετα, εδιωχνα απαλα απαλα το θυληκο απο την φωλια και εν συνεχεια απαλα απαλα ''σκουντουσα'' τα μικρα να δω αν ζουν. Οχι χερι μεσα. Περνουσα την μπατονετα αναμεσα απο τα καγκελα. Να μας ενημερωνεις σχετικα. Εγω πιστευω ολα καλα.
 
Να μην τα πιανεις με το χερι ωστε να μην χασουν την μυρωδια των γονιων τους και τους φανει ''ξενο''.
Αυτό νομίζω πως πιο πολύ είναι μύθος.. Δε έχουν τόσο καλές οσφρητικές ικανότητες τα πτηνά. Ο λόγος που δεν πιάνουμε τα μικρά είναι περισσότερο για θέμα υγιεινής (τα χέρια μας είναι γεμάτα μικρόβια και τα μικρά πολύ ευαίσθητα). :)
 
Αυτό νομίζω πως πιο πολύ είναι μύθος.. Δε έχουν τόσο καλές οσφρητικές ικανότητες τα πτηνά. Ο λόγος που δεν πιάνουμε τα μικρά είναι περισσότερο για θέμα υγιεινής (τα χέρια μας είναι γεμάτα μικρόβια και τα μικρά πολύ ευαίσθητα). :)
Who knows? 😛 anyway εγω μιλαω ακομα και για τα αυγα οχι μονο για τα μικρα.
 
Who knows? 😛 anyway εγω μιλαω ακομα και για τα αυγα οχι μονο για τα μικρα.
Αν σκεφτεις οτι στα καναρινια αντικαθιστουμε τα αυγα με πλαστικα ομοιωματα... και τα κλωσσανε.. Δεν υπαρχει τοσο μεγαλος φοβος.
 
καλημέρα,Μαίρη! Όλα καλά θα πάνε.. Μην ανησυχείς και να μας ενημερώνεις, ναι;👍
 
  • Like
Αντιδράσεις: MaryF
Πως μας βλέπετε σήμερα; Αν δεν κάνω λάθος είναι καλοταισμένο,έτσι δεν είναι; 😵
 

Συνημμένα

  • IMG_20151229_135106.webp
    IMG_20151229_135106.webp
    5,8 KB · Προβολές: 61
Πως μας βλέπετε σήμερα; Αν δεν κάνω λάθος είναι καλοταισμένο,έτσι δεν είναι; 😵
Καλύτερη η εικόνα του.
Ταϊσμένο και νομίζω ζεστό...
Και στο κλαρί τώρα.
 
Μια χαρά!
Άντε όλα καλά να πάνε, χαλάλι του οι αγωνίες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MaryF
Μακάαααρι!Η αλήθεια είναι σήμερα και με τη φωνούλα του και βλέποντας το ταισμένο αναπτερώθηκε λίγο το ηθικό μου!:D
Aς πάνε όλα καλά λοιπόν. Ένα άρχισε να με ανησυχεί λίγο ακόμα, το ότι ο μπαμπάς ο ακράτητος άρχισε να κάνει "ροντέο" στη μανούλα και σκέφτομαι μήπως το παρατήσουν, αλλά απο την άλλη βλέπω και τους δύο να το φροντίζουν τακτικά.🙄
 
Όλα θα πάνε καλά...
Αν δεν έχουν ενόχληση θα το πάνε μέχρι τέλος αυτό το όμορφο ταξίδι της αναπαραγωγής.

Πιστεύω πως δεν τα ενοχλώ.. Κάθε πρωί ίδια ώρα τους βάζω φρέσκο αυγουλάκι, νερό και ελέγχω το μωρό και κάθε τρεις μέρες ανανεώνω τις τροφές. Τους είχα και μπανιέρα ανά διήμερο αλλά όπως με συμβούλεψαν την αφαίρεσα για να μην κρυώσουν το μωρό :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
σήμερα και με τη φωνούλα του και βλέποντας το ταισμένο αναπτερώθηκε λίγο το ηθικό μου!
Αν δεν έχουν ενόχληση θα το πάνε μέχρι τέλος αυτό το όμορφο ταξίδι της αναπαραγωγής.
όλα καλά θα πάνε,Μαίρη! απλά,όπως πολύ σωστά επισημαίνει ο κος Μισαλούρης.. Προσπάθησε να τα ενοχλείς όσο γίνεται λιγότεροκαι θα δεις! αλλά να καταγράφεις και κάποιες στιγμές από την μαγεία αυτή της φύσης!
 
Back
Top