Αναπαραγωγή Έχει ελπίδα επιβίωσης το ζεμπράκι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MaryF
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μάδησε το τσαμπί και βάλε τα σπόρια σε μια αυγοθήκη ή ταΐστρα να τα τρώει από εκεί.
Mήπως όμως μην βρίσκοντας κάτι να ασχοληθεί γιατί μάλλον προσπαθεί αν ετοιμάσει το έδαφος για τν νέα γέννα γιατί απο ότι φαίνεται δεν τη γλιτώνω,όλη μέρα καβάλα είναι, και αρχισουν να μαδιούνται για να βρουν υλικό?
 
Δεν ξέρω... Παρακολούθησε και περίμενε και πιο σχετικούς με την ψυχολογία των ζεμπρακίων 🙂
Πάντως δεν γίνεται να του επιτρέψεις να βάλει το κοτσάνι στην φωλιά.
 
Καλημέρα φίλοι μου και καλό τριήμερο σε όλους σας :D Όπως βλέπετε δεν έχουμε ησυχασμό. Τι κάνω τώρα; Το αφήνω το αυγουλάκι ή το αφαιρώ; 😵
 

Συνημμένα

  • IMG_20160109_104706.webp
    IMG_20160109_104706.webp
    9,9 KB · Προβολές: 57
Αν για κάποιο λόγο σπάσει το αυγό θα βρομίσει ή ακόμη και θα καταστρέψει τμήμα της φωλιάς.
Κανονικά τρεις -τέσσερις μέρες μετά από την ημερομηνία της αναμενόμενης εκκόλαψης πρέπει να απομακρύνεται από τη φωλιά.
Αν είναι απαραίτητο (για στήριξη των νεοσσών) τη θέση του καταλαμβάνουν τα πλαστικά ομοιώματα αυγών που υπάρχουν στο εμπόριο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MaryF
Αν για κάποιο λόγο σπάσει το αυγό θα βρομίσει ή ακόμη και θα καταστρέψει τμήμα της φωλιάς.
Κανονικά τρεις -τέσσερις μέρες μετά από την ημερομηνία της αναμενόμενης εκκόλαψης πρέπει να απομακρύνεται από τη φωλιά.
Αν είναι απαραίτητο (για στήριξη των νεοσσών) τη θέση του καταλαμβάνουν τα πλαστικά ομοιώματα αυγών που υπάρχουν στο εμπόριο.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις διευκρινήσεις. Μόλις έκανε και δεύτερο αυγουλάκι 😵 Πρώτα να τα αντικαταστήσω με ψεύτικα και μετά να τα αφαιρέσω;
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις διευκρινήσεις. Μόλις έκανε και δεύτερο αυγουλάκι 😵 Πρώτα να τα αντικαταστήσω με ψεύτικα και μετά να τα αφαιρέσω;
Δεν είχα αρχικά καταλάβει.
Αν είναι νέο αυγό, από νέα γέννα... χρειάζεται άμεσα απομάκρυνση από τη φωλιά και αντικατάσταση με πλαστικό ομοίωμα.
Θα επιστραφούν στη φωλιά όταν η μητέρα μπει μέσα για να τα κλωσήσει. Τουλάχιστο στα καναρίνια αυτό γίνεται. Φυσικά καταλληλότερος για απάντηση είναι ο @YannisK που θα σε κατατοπίσει καλύτερα όταν μπει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MaryF
Χωρις να ειμαι ειδικος επι του θεματος εγω θα το αφηνα και οτι γινει.Αν ειναι κουφιο θα το φανε. Εκτος κι αν εχεις εξοπλισμο(ειδικες λαμπες κλπ)οποτε το φροντιζεις μονη σου.Απο οτι καταλαβα εχεις 2 συνεπεις γονεις που φροντιζουν το μικρο τους.Αστο να δεις πως θα κυλησει. Εσυ τι φοβασαι με το να υπαρχει αυγο στην φωλια;
 
Χωρις να ειμαι ειδικος επι του θεματος εγω θα το αφηνα και οτι γινει.Αν ειναι κουφιο θα το φανε. Εκτος κι αν εχεις εξοπλισμο(ειδικες λαμπες κλπ)οποτε το φροντιζεις μονη σου.Απο οτι καταλαβα εχεις 2 συνεπεις γονεις που φροντιζουν το μικρο τους.Αστο να δεις πως θα κυλησει. Εσυ τι φοβασαι με το να υπαρχει αυγο στην φωλια;
Μήπως αδιαφορήσουν για το νεοσσό τους και δεν τον ταίζουν 🙄
 
Καθε φορα που ο μικρος θα γκρινιαζει οταν πειναει θα τους θυμιζει οτι θελει ταϊσμα οποτε φανταζομαι λιγο δυσκολο να τον παραμελησουν τωρα.
 
Πολύ νωρίς άρχισαν την νέα γέννα, συνήθως οι γονείς αρχίζουν νέα γέννα αφού οι νεοσσοί έχουν εγκαταλείψει την φωλιά. Ίσως ο μοναδικός νεοσσός παίζει ρόλο για αυτή την βιασύνη.
Αν τα αφήσεις κινδυνεύουν από άγαρμπες κινήσεις του νεοσσού και κουτσουλιές. Ίσως είναι καλύτερα να τα αφαιρέσεις ώστε να δώσεις περισσότερες ευκαιρίες στο μικρό.

Δεν είχα αρχικά καταλάβει.
Αν είναι νέο αυγό, από νέα γέννα... χρειάζεται άμεσα απομάκρυνση από τη φωλιά και αντικατάσταση με πλαστικό ομοίωμα.
Θα επιστραφούν στη φωλιά όταν η μητέρα μπει μέσα για να τα κλωσήσει. Τουλάχιστο στα καναρίνια αυτό γίνεται. Φυσικά καταλληλότερος για απάντηση είναι ο @YannisK που θα σε κατατοπίσει καλύτερα όταν μπει.
Τα ζεμπράκια συνήθως κάθονται στα αυγά στο 4ο αυγό, μέχρι τότε προσέχουν και γυρίζουν τα αυγά, δεν συνηθίζεται να γίνεται αντικατάσταση με πλαστικά, είναι περιττό. Επίσης κάθεται και το αρσενικό, εναλλάξ, ή όταν τρώει το θηλυκό. Τα βράδια κάθονται μαζί. Αυτές οι συμπεριφορές είναι συνηθισμένες σε πολλά εξωτικά είδη.
 
έστω και αργοπορημένα να σας ρωτήσω: γιατί να μην άλλαζε το νεοσσό βάζοντάς τον σε άλλη φωλιά, και να άφηνε τα αυγά ώστε να τα κλωσσήσουν όταν θα έρθει η ώρα; κι ας παρακολουθούσε το νεοσσό αν ταΐζεται από τους γονείς.
 
γιατί να μην άλλαζε το νεοσσό βάζοντάς τον σε άλλη φωλιά, και να άφηνε τα αυγά ώστε να τα κλωσσήσουν όταν θα έρθει η ώρα; κι ας παρακολουθούσε το νεοσσό αν ταΐζεται από τους γονείς.
Χωρίς να ξέρω από εξωτικά νομίζω πως είναι ρίσκο. Τα εξωτικά είναι πολύ ευαίσθητα στις αλλαγές και στρεσάρονται εύκολα. Οπότε αν έκανε κάτι τέτοιο έβαζε σε ρίσκο τη ζωή του νεοσσού και μπροστά στα αυγά προηγείται η ζωή του μικρού φυσικά!
 
Φίλοι μου καλησπέρα και βοήθεια, το μικρό βγήκε πριν λίγο για πρώτη φορά απο τη φωλιά και η θηλυκιά τρελάθηκε να το τσιμπάει... Τι να κάνω; Ανησυχώ... 😕
 
Ο πατέρας το φροντίζει-ταΐζει; Παρακολούθησε λίγο ακόμα και αν ναι, χώρισε την μητέρα από τους άλλους δύο.
 
Ο πατέρας το φροντίζει-ταΐζει; Παρακολούθησε λίγο ακόμα και αν ναι, χώρισε την μητέρα από τους άλλους δύο.
το ότι είναι τόσο γυμνό στην πλάτη.. Είναι φυσιολογικό αυτό, φίλοι μου;
το ασταμάτητο τσίμπημα της μητέρας που αποσκοπεί;
 
Back
Top