Ασθένειες Έχουν πρόβλημα στο αναπνευστικό, τα τρία καναρίνια μου;

Αυτά είναι απο την αυγοτροφή που αγόρασα πριν 3 μέρες της Versele-laga 7ευρώ/κιλό μου είπε οτι είναι ότι καλύτερο υπάρχει..αν είναι @ ε θα πάω να του την πετάξω στην μάπα γιατί είναι ο πατέρας φίλου μου που άνοιξε πετσοπ και είναι υποτίθεται γνωστός και στην Ρόδο και στην Αθήνα και δουλεύει αυτά τα προιόντα στην εκτροφή του...


γιατί τον ρώτησα: αυτά τα χρωματιστά του λέω δεν είναι άχρηστα μπισκότα με ζάχαρη κτλ..
Σεραφείμ μου έχει η αυγοτροφή σου, η αυγοτροφή της Versele-laga τονίζω, αυτά τα χρωματιστά μπισκοτάκια; Η αυγοτροφή ή η τροφή (οι σπόροι);
 
Σεραφείμ μου έχει η αυγοτροφή σου, η αυγοτροφή της Versele-laga τονίζω, αυτά τα χρωματιστά μπισκοτάκια; Η αυγπτρπφή ή η τροφή (οι σπόροι);

Αλίκη ναι..
versele-laga-vl-bianco-tp_1027084750852428419vb.webp
αυτή πήρα αλλά με τα κόκκινα μέσα και είχε κόκκινο καναρινάκι στην φώτο.. και γράφει πάνω egg food patte.. Ξέρω τι ειναι οι σπόροι και τι η αυγοτροφή.. :)
 
Γιάννη γιατί δεν του προτείνεις ένα μείγμα που ν είναι πλήρη σε σπόρους, γιατί ένα καλό μείγμα στα πέτ σοπ ουσιαστικά είναι ότι τους προσφέρει κέρδος, σπάνια βρίσκεις αξιόπιστο πέτ σοπ
 
Αλίκη ναι..
http://i50.twenga.com/mascotas/pasta-para-pajaros/versele-laga-vl-bianco-tp_1027084750852428419vb.jpg

αυτή πήρα αλλά με τα κόκκινα μέσα και είχε κόκκινο καναρινάκι στην φώτο.. και γράφει πάνω egg food patte.. Ξέρω τι ειναι οι σπόροι και τι η αυγοτροφή.. :)
Αν το άνοιξες εσύ ο ίδιος και έχεις και το κουτί, τότε δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι. Αν στην έδωσε μέσα σε διαφανές σακουλάκι και στην πούλησε για τέτοια, τότε να τον κυνηγήσεις!
 
Γιάννη γιατί δεν του προτείνεις ένα μείγμα που ν είναι πλήρη σε σπόρους, γιατί ένα καλό μείγμα στα πέτ σοπ ουσιαστικά είναι ότι τους προσφέρει κέρδος, σπάνια βρίσκεις αξιόπιστο πέτ σοπ

Χωρίς να θέλω να κάνω καμία διαφήμιση αυτή εδώ είναι συγκεκριμένα: Αν το άνοιξες εσύ ο ίδιος και έχεις και το κουτί, τότε δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι. Αν στην έδωσε μέσα σε διαφανές σακουλάκι και στην πούλησε για τέτοια, τότε να τον κυνηγήσεις![/QUOTE]

Όχι ήταν σφραγισμένο κουτί αυτό που πήρα εγώ το άνοιξα.. Μου έδειξε κάτι άλλες που είχε χύμα.. Με 1Ε το κιλό πχ..
 
Γιατί πήρες δύο αυγοτροφές; Και για άσπρα και για κόκκινα; Και γιατί να δώσεις 14 ευρώ όταν μπορείς με ούτε 3 ευρώ και μέσα σε 20 λεπτά να φτιάξεις μια υγιεινή, φρέσκια και ποιοτική σπιτική αυγοτροφή για τα καναρινάκια σου, που φαίνεται ότι τα αγαπάς και τα νοιάζεσαι..;
 
και μάλιστα μου είπε τα εξής: με αυτή την αυγοτροφή, με αυτούς τους σπόρους, με άμμο στο κλουβί, και δίνοντας αυγό κατα την διάρκεια της προετοιμασίας συν ότι για 4 μέρες στο αυγό ή στο νερό θα πρέπει να βάλω σε σκόνη βιταμίνη Ε στην δοσολογία που θα μου πει εκείνος θα έχω το εξής αποτέλεσμα: όλα τα αυγά θα είναι γονιμοποιημένα ούτε άσπορα ούτε δυστοκίες.. Και μιλούσε για εσωτερική εκτροφή.. Οταν του είπα για το φως του ήλιου μου έιπε και οι λάμπες κάνουν. Αυτά ήταν τα λόγια του..

Εμένα αυτό μου ακούστηκε αρκετά εύκολο σε σχέση με όσα έχω διαβάσει σε αυτό και σε άλλα φόρουμ όσο αναφορά την αναπαραγωγή..

Γιατί πήρες δύο αυγοτροφές; Και για άσπρα και για κόκκινα; Και γιατί να δώσεις 14 ευρώ όταν μπορείς με ούτε 3 ευρώ και μέσα σε 20 λεπτά να φτιάξεις μια υγιεινή, φρέσκια και ποιοτική σπιτική αυγοτροφή για τα καναρινάκια σου, που φαίνεται ότι τα αγαπάς και τα νοιάζεσαι..;

Δεν πήρα 2 μόνο την κόκκινη πήρα.. Και τα σπόρια.. Την άσπρη την έβαλα γιατί αυτή την φώτο βρήκα γρηγοράδα για να σου απαντήσω όταν με ρώτησες πιο πριν αν έιναι αυγοτροφή ή σπόροι.. :)

Τώρα μαθαίνω ουσιατικά πράγματα Αλίκη μου.. Αλλιώς δεν έχω πρόβλημα να κάτσω να φτιάξω κάτι.. Αν και απο ότι βλέπω εκεί θα καταλήξω..

θα ανεβάσω και φώτο απο το μίγμα της αυγοτροφής αυτής..
 
στα τενεκεδάκια μην δίνεται βάση είναι μωρόκρεμας. Για να έχω τροφή και για τα καναρίνια που έχω στην δουλειά μου..

f99NGG-001.webp
 
και μάλιστα μου είπε τα εξής: με αυτή την αυγοτροφή, με αυτούς τους σπόρους, με άμμο στο κλουβί, και δίνοντας αυγό κατα την διάρκεια της προετοιμασίας συν ότι για 4 μέρες στο αυγό ή στο νερό θα πρέπει να βάλω σε σκόνη βιταμίνη Ε στην δοσολογία που θα μου πει εκείνος θα έχω το εξής αποτέλεσμα: όλα τα αυγά θα είναι γονιμοποιημένα ούτε άσπορα ούτε δυστοκίες.. Και μιλούσε για εσωτερική εκτροφή.. Οταν του είπα για το φως του ήλιου μου έιπε και οι λάμπες κάνουν. Αυτά ήταν τα λόγια του..
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα καθώς μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς και όχι για μηχανάκια! Έλεος! (πάει για τον "εκτροφέα" όχι για σένα) Το θα είναι όλα ένσπορα, και δε θα έχεις άσπορα δεν παίζει γιατί αυτά τα καθορίζει η φύση και όχι εμείς! Σίγουρα μια καλή τροφή, μια καλή αυγοτροφή (εγώ είμαι 100% υπερ της σπιτικής!), καθαριότητα, το ασβέστιο και ίσως κάποια βιταμίνη ή συμπλήρωμα βιτ Ε (που με το αυγό θα είναι περιττό και μπορεί να επιβαρύνει το συκώτι των πουλιών) θα βοηθήσει στην αναπαραγωγή και θα μειώσει τα προβλήματα. Από όα αυτά που σου είπε να αγοράσεις, φαίνεται πόσο κακός έμπορος είναι και πόσο θέλει να σε εκμεταλλευτεί φίλε μου Σεραφείμ. Δυστυχώς η πλειοψηφία είναι έτσι! Τέλος, αν με ρωτήσεις εμένα, πιστεύω ότι η εξωτερική εκτροφή σε ένα ήσυχο, ευήλιο μέρος (αν προφυλαχτείς από αρπακτικά και όλα τα καιρικά φαινόμενα) είναι ό,τι καλύτερο για τα πουλάκια, χωρίς τεχνητές λάμπες και κλειστά δωμάτια. Η δικιά μου γνώμη!
 
μάλιστα, δεν πειράζει για άλλη μια φορά ήμουν αφελής.. Απλά όταν κάποιος που εκτρέφει καρδερίνες βασικά είναι το είδος του, 30 χρόνια όπως λέει και το ξέρω και απο τον γιο του απο πιο παλιά.. Μπορείς να πιστεύεις πως θα τον εμπιστευτείς και θα είναι όλα όπως σου τα λέει.. Και όχι τίποτα άλλο φάνηκε τόσο πρόθυμος να με "διδάξει".. Τέλος πάντων..

εν ολίγης αυτά που αγόρασα είναι για πέταμα; δλδ έχουν την ίδια διατροφική αξία όσο η απλή χύμα τροφή που έπερνα με 1,5ευρώ/κιλό ας πούμε; και η αυγοτροφή αυτή η κόκκινη είναι το ιδιο χάλια με αυτή την χύμα που δίνουν τα πετσοπ με 1-1,5 ευρώ που είναι όλη ζάχαρη και χρώμα;
 
Δε θα ήθελα να φανώ αφελής, αλλά μπορεί ο άνθρωπος τόσα να λέει γιατι τόσα ξέρει και να μην έχει στην κυριολεξία καμία τάση να σε κοροϊδέψει, ειδικά εφόσον φαινεται πρόθυμος να σου πει τα διαφορά που γνωρίζει. Δε σου έδωσε και κανένα δηλητήριο... Καλές μάρκες σου πούλησε, οπότε μην τον καταδικάζεις απο τώρα τουλαχιςτον. Απλά, να στέκεσαι απέναντι στα πράγματα με κριτική, και όσο θα αποκτάς περισσότερες γνώσεις τόσο θα πράττεις και πιο σωστά.
 
Δε θα ήθελα να φανώ αφελής, αλλά μπορεί ο άνθρωπος τόσα να λέει γιατι τόσα ξέρει και να μην έχει στην κυριολεξία καμία τάση να σε κοροϊδέψει, ειδικά εφόσον φαινεται πρόθυμος να σου πει τα διαφορά που γνωρίζει. Δε σου έδωσε και κανένα δηλητήριο... Καλές μάρκες σου πούλησε, οπότε μην τον καταδικάζεις απο τώρα τουλαχιςτον. Απλά, να στέκεσαι απέναντι στα πράγματα με κριτική, και όσο θα αποκτάς περισσότερες γνώσεις τόσο θα πράττεις και πιο σωστά.

Καλημέρα σε όλους, για αυτό και έκανα το ερώτημα το τελευταίο για να μπορώ να έχω ένα μέτρο σύγκρισης..όπως και αναφέρω ακριβώς ότι μου είπε για να πάρω απαντήσεις από έμπειρους εκτροφείς να μαθαίνω και εγώ σιγά σιγά πως είναι τα πράγματα..
Γιατί με αυτά που μου είπε χαρά μου έδωσε.. Αλλά αν δεν είναι έτσι μετά απογοητεύεσαι..όπως είπε και η Αλίκη δεν είναι μηχανάκια τα πουλάκια, και γιατί μετά όλοι οι εκτροφείς σε διαφορά φόρουμ που διαβάζω χρησιμοποιούν σπιτικές συνταγές και δικά τους μίγματα σπόρων.. Αυτές είναι οι απορίες μου.. (δεν τον έχω στήσει στον τοίχο..) (όχι ακόμη τουλάχιστον 😛 )
 
στα τενεκεδάκια μην δίνεται βάση είναι μωρόκρεμας. Για να έχω τροφή και για τα καναρίνια που έχω στην δουλειά μου..

View attachment 30502
Δεν την ξέρω την συγκεκριμένη αυγοτροφή οπότε δεν θα πάρω θέση. Νομίζω πάντως πως τα πετάει όλα κάτω... Δεν τη θέλει, κι αυτό τα λέει όλα.

Χωρίς να θέλω να κάνω καμία διαφήμιση αυτή εδώ είναι συγκεκριμένα: οδηγίες για την παρασκευή της χρησιμοποιώντας ξηρή" ή "πατέ". Ίσως αν διαβάσεις πάρεις κάποιες ιδέες σχετικά.
 
Δεν την ξέρω την συγκεκριμένη αυγοτροφή οπότε δεν θα πάρω θέση. Νομίζω πάντως πως τα πετάει όλα κάτω... Δεν τη θέλει, κι αυτό τα λέει όλα.


Η συγκεκριμένη αυγοτροφή είναι ξηρή. Τις ξηρές αυγοτροφές μπορείς να τις "μαλακώσεις" χρησιμοποιώντας ρασκ και νερό. Μάλιστα ο Μάκης έχει φροντίσει να δώσει οδηγίες για την παρασκευή της χρησιμοποιώντας ξηρή" ή "πατέ". Ίσως αν διαβάσεις πάρεις κάποιες ιδέες σχετικά.

Το είδα και εγώ ότι τα πετάει αλλά σκέφτηκα να περιμένω λίγο να δω γιατί ήταν πρώτες μέρες που την είχα προσθέση στην διατροφή τους και λέω μπορεί να παίζει στην αρχή..

Χρήσιμο.. ευχαριστώ, όσο πάει θα οργανώνομαι και εγώ καλύτερα με τις συμβουλές σας και θα αποκτήσω και πιο γρήγορα εμπειρία για τις διατροφικές τους ιδιαιτερότητες και για τις συμπεριφορές τους επίσης.. Ευχαριστώ και πάλι παιδιά.. :)
 
εν ολίγης αυτά που αγόρασα είναι για πέταμα; δλδ έχουν την ίδια διατροφική αξία όσο η απλή χύμα τροφή που έπερνα με 1,5ευρώ/κιλό ας πούμε; και η αυγοτροφή αυτή η κόκκινη είναι το ιδιο χάλια με αυτή την χύμα που δίνουν τα πετσοπ με 1-1,5 ευρώ που είναι όλη ζάχαρη και χρώμα;
Δεν είπα κάτι τέτοιο. Οι σπόροι και η αυγοτροφή της Versele laga θεωρούνται από τους πιο ποιοτικους! Απλά εγώ είμαι υπέρ του φυσικού και όχι του συντηρητικου. Του αυγού και της σπιτικής αυγοτροφής και όχι της ετοιμης. Αυτό είναι απόψεις! Απλά προτιμώ να ξέρω τι τρώνε τα πουλάκια μου, να ξέρω ότι είναι φρέσκο και καθαρό. :)
 
Δεν είπα κάτι τέτοιο. Οι σπόροι και η αυγοτροφή της Versele laga θεωρούνται από τους πιο ποιοτικους! Απλά εγώ είμαι υπέρ του φυσικού και όχι του συντηρητικου. Του αυγού και της σπιτικής αυγοτροφής και όχι της ετοιμης. Αυτό είναι απόψεις! Απλά προτιμώ να ξέρω τι τρώνε τα πουλάκια μου, να ξέρω ότι είναι φρέσκο και καθαρό. :)
Κάθε αυγοτροφή έχει τα υπέρ και τα κατά της. Σίγουρα τα υλικά στη συνταγή σου είναι και αναγνωρίσιμα και φρέσκα σε αντίθεση με τις έτοιμες. Δεν ξέρω... Δεν έχω φτιάξει εγώ ποτέ.
Όμως χρειάζεται χρόνος που δεν τον έχω και μάλιστα στις ποσότητες που μου είναι απαραίτητες είναι σχεδόν απαγορευτικός.
 
Κάθε αυγοτροφή έχει τα υπέρ και τα κατά της. Σίγουρα τα υλικά στη συνταγή σου είναι και αναγνωρίσιμα και φρέσκα σε αντίθεση με τις έτοιμες. Δεν ξέρω... Δεν έχω φτιάξει εγώ ποτέ.
Όμως χρειάζεται χρόνος που δεν τον έχω και μάλιστα στις ποσότητες που μου είναι απαραίτητες είναι σχεδόν απαγορευτικός.

Γιάννη πως το αντιμετωπίζεις αυτό; δεν χρησημοποιείς καθόλου αυγοτροφή παρά μονο αυγό βραστό ή χρησημοποιείς κάποια του εμπορίου;
 
Γιάννη πως το αντιμετωπίζεις αυτό; δεν χρησημοποιείς καθόλου αυγοτροφή παρά μονο αυγό βραστό ή χρησημοποιείς κάποια του εμπορίου;
Είκοσι λεπτά προετοιμασία (ρασκ πρόσθετα κλπ) με βάση μια πολύ καλή αυγοτροφή του εμπορίου ακολουθώντας (περίπου) τις οδηγίες του Μάκη.
 
Back
Top