Ασθένειες Έχουν πρόβλημα στο αναπνευστικό, τα τρία καναρίνια μου;

Είκοσι λεπτά προετοιμασία (ρασκ πρόσθετα κλπ) με βάση μια πολύ καλή αυγοτροφή του εμπορίου ακολουθώντας (περίπου) τις οδηγίες του Μάκη.

Και πόσο αντέχει; κάθε πότε την πετάμε αυτή την ποσότητα που βάζουμε στο κλουβί;
 
Φροντίζω να φτιάχνω την ημερήσια ποσότητα που χρειάζομαι ειδικά στην περίοδο της αναπαραγωγής και της απογαλάκτισης των νεοσσών. Καμιά φορά μένει και για δεύτερη μέρα χωρίς να παρατηρώ κάποιο πρόβλημα ειδικά τους "κρύους" μήνες.
 
Εγώ την αυγοτροφή που φτιάχνω την χωρίζω σε μερίδες και την βάζω κατάψυξη, μου βγάζει περίπου 6-7 μεριδούλες. Πάντως στην φώτο που ανέβασες με την κοιλιά από το πουλάκι σου εμένα μου φάνηκε ότι έχει λίπος. Ίσως να κάνω και λάθος, οι εμπειρότεροι γνωρίζουν να σου πούνε καλύτερα.
 
Εγώ την αυγοτροφή που φτιάχνω την χωρίζω σε μερίδες και την βάζω κατάψυξη, μου βγάζει περίπου 6-7 μεριδούλες. Πάντως στην φώτο που ανέβασες με την κοιλιά από το πουλάκι σου εμένα μου φάνηκε ότι έχει λίπος. Ίσως να κάνω και λάθος, οι εμπειρότεροι γνωρίζουν να σου πούνε καλύτερα.

Συμφορίτη Αχιλλέα, έχει λίπος παραπάνω αυτό το πουλάκι.. Του έχω μειώσει το φαγητό.. Και του βάζω μηλόξυδο στο νερό για αυτό το λόγο.. (απλά μόνο πρώτα με απασχολεί να γίνει καλά το αναπνευστικό του, για να μην τον εξαντλήσω απότομα)..
 
Συμφορίτη Αχιλλέα, έχει λίπος παραπάνω αυτό το πουλάκι.. Του έχω μειώσει το φαγητό.. Και του βάζω μηλόξυδο στο νερό για αυτό το λόγο.. (απλά μόνο πρώτα με απασχολεί να γίνει καλά το αναπνευστικό του, για να μην τον εξαντλήσω απότομα)..

Δεν ξέρω αν έχεις Σεραφείμ σαφή γνώση, του τι εικόνα απο άποψη λίπους πρέπει να έχει ένα πουλάκι αυτή την εποχή. Απο τις φωτό δεν είδα να έχει κανένα πρόβλημα λίπους. Αλλά πέραν αυτού δεν κάνουμε δίαιτα σε πουλί που ασθενεί απο αναπνευστικό. Η ζέστη, η καλή σίτιση, η ησυχία, ο σωστός υπνος και η αποφυγή οποιουδήποτε στρες είναι τα βασικά σημεία που προσέχουμε.
 
Υπάρχει παρεξήγηση σε ότι αφορά το λίπος ή καλύτερα την αποθήκευση ενέργειας στα πτηνά. Υπάρχει πραγματικά μια εποχή που το λίπος θα παρουσιαστεί ως disadvantage μια και θα μας χαλάει την αναπαραγωγή ή τον διαγωνισμό του πτηνού, αλλά πριν μπει ο χειμώνας γιατί θα πρέπει να μην υπάρχει. Είναι οι "ενεργειακές καταθέσεις" του πτηνού για να μπορεί να βγάλει το χειμώνα που φέρνει μαζί με τα κρύα και δυσκολία στην τροφή... Τουλάχιστο στη φύση.
Γνώμη μου είναι πως πρέπει να σταματήσει να υπάρχει αυτή η χαζή αντίληψη για το λίπος (φυσικά δε μιλάω για τρελές περιπτώσεις) στα πτηνά μας... Και αντί να προσπαθούμε να τα βάζουμε σε δίαιτες να τα αφήσουμε εξοπλισμένα να αντιμετωπίσουν αυτό που έρχεται...

Εγώ την αυγοτροφή που φτιάχνω την χωρίζω σε μερίδες και την βάζω κατάψυξη, μου βγάζει περίπου 6-7 μεριδούλες. Πάντως στην φώτο που ανέβασες με την κοιλιά από το πουλάκι σου εμένα μου φάνηκε ότι έχει λίπος. Ίσως να κάνω και λάθος, οι εμπειρότεροι γνωρίζουν να σου πούνε καλύτερα.
Ασφαλώς Αχιλλέα η κατάψυξη βοηθά στις μικρές μερίδες... αλλά για το λίπος... έχω ενστάσεις...
 
Δεν ξέρω αν έχεις Σεραφείμ σαφή γνώση, του τι εικόνα απο άποψη λίπους πρέπει να έχει ένα πουλάκι αυτή την εποχή. Απο τις φωτό δεν είδα να έχει κανένα πρόβλημα λίπους. Αλλά πέραν αυτού δεν κάνουμε δίαιτα σε πουλί που ασθενεί απο αναπνευστικό. Η ζέστη, η καλή σίτιση, η ησυχία, ο σωστός υπνος και η αποφυγή οποιουδήποτε στρες είναι τα βασικά σημεία που προσέχουμε.

Επειδή θα τα έχω μέσα μέχρι να γίνουν καλά και μέχρι την άνοιξη, και αφού έχει και λίπος γύρο απο το εργαλείο του σκέφτηκα ότι ειναι πάνω απο το "κανονικό" και το επίπεδο του λίπους που πιστεύω ότι πρέπει να έχουν θα πρέπει να φαίνεται η κοιλιά κόκκινη χωρίς να φαίνεται αυτό το κίτρινο λίπος ή τουλάχιστον να είναι ελάχιστα ορατό.. (αυτή είναι η εικόνα που έχω) αλλά εσύ όμως φίλε Μάκη παρατηρώ ότι αναφέρεσαι "σε αυτή την εποχή" που με βάζεις στην λογική, επίσης διαβάζοντας και αυτά που έγραψε ο φίλος Γιάννης, ότι για τον χειμώνα είναι χρήσιμο να το πω ή αποδεκτό να υπάρχει αυτή η ποσότητα λίπους..? και πχ καλοκαίρι θα πρέπει να υπάρχει όσο το δυνατόν ελάχιστο λίπος.. Καλά το σκέφτομαι ή το χάνω κάπου;
 
Ενημέρωση του ποστ, στο καναρινάκι της περίπτωσης Νο1 κ Νο2 (αναφέρεται στην αρχή του ποστ) έδωσα sivotin 6ml/400ml νερό με ultra levure 50mg 1κάψουλα/400ml νερό, είναι η δεύτερη κατα σειρά ημέρα σήμερα χορηγίας της αντιβίωσης και υπάρχει βλετίωση και στις 2 περιπτώσεις το Νο1 άρχισε να βγάζει φωνούλα βραχνή ακόμη βέβαια αλλά τουλάχιστον τώρα κάτι γίνεται σε σχέση με πριν, και το Νο2 που έχει διάρροια ελλατώθηκε λίγο..
α! Επειδή λόγο δουλειάς γυρίζω κατά τις 12-1 τα μεσάνυχτα στο σπίτι τους αφαιρώ τις ποτίστρες για να διψάσουν μέχρι το πρωί στις 8-8:30 που σηκώνομαι και τους ανανεώνω το φάρμακο.. (αυτό με τις ποτίστρες είναι ας πούμε τρικ από φίλο)

θα συνεχίσω να ενημερώνω..
👍
 
Aυτό πάλι, να κολλάμε μαζί με την αντιβίωση και κάποιο πρόσθετο κάποιου "εμπνευσμένου" φορουμογιατρού, έχει γίνει μόδα!
Απο την στιγμή που εμπιστεύεσαι ένα φάρμακο για την θεραπεία των πτερωτών σου φίλων το οποίο πέραν απο την βασική φαρμακευτική του ουσία περιέχει και ένα πλέγμα βιταμινών κλπ. , τι το θέλεις το συμπλήρωμα; Για να καταργήσεις στην πράξη την παραγωγό εταιρεία την οποίαν και εμπιστεύθηκες; (ο ενικός δεν αναφέρεται στον Σεραφείμ-είναι απρόσωπος)

Υ. Γ Καλόν είναι το νερό να αποσύρεται πριν τις 18.00 το βράδυ και να επανατοποθετείται το πρωί στις 8.00 .
 
:) Πες τα χύμα χεχεχε. α τόσο νωρίς το νερό.. Οκ.. στις 18;00 παω για δουλειά οπότε μια χαρά είναι..

Παιδιά να ρωτήσω (ίσως βλακεία αλλά...) κατα την διάρκεια φαρμακευτικής αγωγής μπορώ να έχω άμμο στα πουλάκια; κάνει/δεν κάνει ή δεν επηρεάζει τίποτα; και γιατί.
Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τύπος άμμου που θα ήταν καλύτερα να προτιμήσω;
ευχαριστώ.
 
Καλησπέρα σε όλους, σήμερα τρίτη ημέρα αγωγής και η διάρροια έχει εξαληφθεί σχεδόν ολοτελός και οι κουτσουλιές φαίνονται πιο σφιχτές, με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω και τις φώτο.. Το μόνο με το κανάρι Νο1 βλέπω η φωνή του πότε αρχίζει να βγαίνει πότε ξαναχάνεται..
 
Συνέχισε... Να του δώσεις χρόνο. Μην το πιάσεις ξανά... άστο να ηρεμήσει, λογικά θα επανέλθει.

Δεν τα ενοχλώ γενικότερα πέρα απο αλλαγή νερού κτλ..όλα είναι σε ξεχωριστά μονά κλουβάκια.. Μόνο αυτό με αγχώνει λίγο αλλά για να ξεκίνησε να ακούγεται σιγά σιγά, ευελπιστώ να επανέλθει όπως λες.. αναμένουμε 👍
 
Θ επανέλθει αφού δείχνει βελτίωση, εδώ γύρισε η δικιά μου από τα τάρταρα μην αγχώνεσαι.
 
Για το αναπνευστικό εγώ δίνω soldesanil σταγόνες, (κορτιζόνη ανθρώπινο) 2 σταγόνες στο στόμα για 4 μέρες και μετά από 1...
Δίνω και Baytril πόσιμο
 
Για το αναπνευστικό εγώ δίνω soldesanil σταγόνες, (κορτιζόνη ανθρώπινο) 2 σταγόνες στο στόμα για 4 μέρες και μετά από 1...
Δίνω και Baytril πόσιμο
@Γιάννα Κ. το Baythil σε τι αναλογία αν επιτρέπετε και τι ενδείξεις έχουν και τα δύο; Δηλαδή τι στοχεύουμε;
 
Υπάρχει παρεξήγηση σε ότι αφορά το λίπος ή καλύτερα την αποθήκευση ενέργειας στα πτηνά. Υπάρχει πραγματικά μια εποχή που το λίπος θα παρουσιαστεί ως disadvantage μια και θα μας χαλάει την αναπαραγωγή ή τον διαγωνισμό του πτηνού, αλλά πριν μπει ο χειμώνας γιατί θα πρέπει να μην υπάρχει. Είναι οι "ενεργειακές καταθέσεις" του πτηνού για να μπορεί να βγάλει το χειμώνα που φέρνει μαζί με τα κρύα και δυσκολία στην τροφή... Τουλάχιστο στη φύση.
Γνώμη μου είναι πως πρέπει να σταματήσει να υπάρχει αυτή η χαζή αντίληψη για το λίπος (φυσικά δε μιλάω για τρελές περιπτώσεις) στα πτηνά μας... Και αντί να προσπαθούμε να τα βάζουμε σε δίαιτες να τα αφήσουμε εξοπλισμένα να αντιμετωπίσουν αυτό που έρχεται...


Ασφαλώς Αχιλλέα η κατάψυξη βοηθά στις μικρές μερίδες... αλλά για το λίπος... έχω ενστάσεις...
Για αυτό είπα Γιάννη οι εμπειρότεροι γνωρίζουν να σου πούνε καλύτερα.
 
Back
Top