Φροντίδα Έχω 4 παπαγαλάκια και προσπαθώ να τα ταιριάξω

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Litsa t
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Litsa t

PB New Member
Εγγραφή
6 Φεβ 2021
Μηνύματα
20
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Όπως είπα έχω 4 παπαγαλάκια τον έναν τον αρσενικό τον έχω 5 χρόνια.και τον είχα με μια θηλυκιά εδώ και τέσσερεις μήνες...την πρήζει να ζευγαρώσουν αλλά είναι κουραστικός όλη μέρα ντουρ ντουρ.πηρα ακόμα ένα ζευγάρι το αρσενικό είναι βρετανικό και είναι 5 μηνών και το θηλυκό είναι 4 μηνών...τα είχα ξεχωριστά κλουβιά.τα 2 πρώτα τα άφηναν να πετάνε ελεύθερα στο σπίτι και το πρόβλημα που μου δημιουργικής είναι ότι ο μεγάλος αρσενικός πήγαινε στη άλλη θυληκθα έξω από το κλουβί και την φιλούσε και η άλλη θυληκθα τον έβλεπε και τον κινηγουσε...με αποτέλεσμα να φιλάει και τις δύο και να δημιουργείτε θέμα..η μικρή τον φώναζε συνέχεια...ένωσα τα κλουβιά να δω μήπως θέλουν να αλλάξουν συντρόφους γιατί η μικρή τον φώναζε συνέχεια.τελικα στο ίδιο κλουβί μείνανε ο μεγάλος με την μικρή και οι άλλοι δύο...όμως την κούρασε και την μικρή με το να την κυνηγάει συνέχεια και με την πρώτη ευκαιρία πήγε στο άλλο κλουβί πάλι..όταν πήγε όμως και ο μεγάλος εκεί τότε ο βρετανικός που είναι πολύ ήσυχος τον δάγκωσε δύο φορές.τωρα τον μεγάλο τον έχω μόνο.δεν ξέρω τι να κάνω.
 
@Litsa t Καλημέρα,νομίζω πως όλα είναι λάθος.Αν θες ανέβασε καθαρές φωτογραφίες των πουλιών με τα κλουβιά τους.Ο βρετανικός τι είδος παπαγάλου είναι;Τεσσάρων μηνών παπαγαλάκι δεν θέλει ταίρι,φαγητό και παιχνίδι θέλει.
 
Οπότε να αφήσω το αρσενικό να διαλέξει;να τα βάλω όλα σε ένα κλουβί;
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Litsa t άν έχεις δύο κλουβιά χώρισε τα μικρά από τα μεγαλύτερα και αν μπορείς και σε διαφορετικά δωμάτια.Άν για τα μεγάλα θέλεις αναπαραγωγή θα πρέπει να κάνεις την σχετική προετοιμασία.(Ενίσχυση τροφής,τοποθέτηση φωλιάς κι άλλα).Τι τροφή τους δίνεις; Πιο είναι το καθημερινό τους πρόγραμμα;
 
Τους δίνω και τροφή κανονικά συσκευασμένη αλλά και στις και αυγουτροφη τους βάζω και δεν την τρώνε και επίσης παρκλαμεντο που τρελαίνονται.επισης ρόκα που και που
[automerge]1612602631[/automerge]
Το είχα κάνει αυτό αλλά όλη την ώρα φωνάζανε τα 2 τα άλλα δύο...
 
Τι ηλικία έχει το ταίρι του πρώτου (του πρήχτη 😀 )? Δεν θα άλλαζα κλουβιά και ζευγάρια, θα περίμενα ως την άνοιξη και το ενδεχόμενο να μπει σε αναπαραγωγική φάση το πρώτο σου θηλυκό και να δέσει το ζευγάρι. Έχεις φωλιά στο κλουβί? Μπορούμε να δούμε κλουβιά και ζευγάρια?
 
@Litsa t Αυτό δεν βοηθάει στο να μπει το ζευγάρι σε διαδικασία αναπαραγωγής, ούτε στο να τα βρουν αρχικά μεταξύ τους. Αφού το θηλυκό σου είναι 1 έτους μπορείς να βάλεις τη φωλιά. Το κλουβί σου είναι κατάλληλο για αναπαραγωγή? Μπορούμε να το δούμε? Θα ήθελα επίσης να δούμε φωτο των πουλιών να επιβεβαιώσουμε το φύλο τους 100%.
 
Σας έστειλα φωτογραφίες στο μεσεντερ...οπότε να βάλω και τη φωλιάς;ναι το κλουβί είναι για αναπαραγωγή.εχει 4 πόρτες και άμα θέλω μπαίνει και διαχωριστικό.
 

Συνημμένα

  • 01-40815.webp
    01-40815.webp
    63,9 KB · Προβολές: 21
  • 02-40815.webp
    02-40815.webp
    38,7 KB · Προβολές: 20
  • 03-40815.webp
    03-40815.webp
    66,8 KB · Προβολές: 20
  • 04-40815.webp
    04-40815.webp
    63,2 KB · Προβολές: 20
  • 05-40815.webp
    05-40815.webp
    65,4 KB · Προβολές: 17
  • 06-40815.webp
    06-40815.webp
    71,3 KB · Προβολές: 18
  • 08-40815.webp
    08-40815.webp
    69,7 KB · Προβολές: 16
  • 07-40815.webp
    07-40815.webp
    78,1 KB · Προβολές: 16
  • 09-40815.webp
    09-40815.webp
    65,2 KB · Προβολές: 21
@litsa Θα μου επιτρεψεις να σου προτείνω κάποιες αλλαγές με τις λίγες γνώσεις που εχω. Οι καθρέφτες πρέπει να αφαιρεθούν, δεν βοηθάνε σε τίποτα τους φίλους σου. Να αλλάξεις όλες τις πατηθρες σε ξύλινες. Κάποιες τις βλέπω πολύ ψηλά με αποτέλεσμα τα budgies να σκύβουν. Επίσης, η ταπεινή μου άποψη είναι ότι για τέσσερα budgies μου φαίνονται μικρα τα κλουβιά. Βέβαια βλέπω ότι τα αφήνεις ελεύθερα και σε ζηλεύω αφάνταστα. Θα μας πουν βέβαια και τα έμπειρα μέλη. Πάντως να τα χαίρεσαι όλα!
 
Εγω για δύο budgies και με πολύ ψαξιμο πήρα αυτή.
[automerge]1612708357[/automerge]
Με διαστάσεις 68,5X34X52. Μπορείς να βρεις και πιο οικονομικές.
 

Συνημμένα

  • 1127_550x550.webp
    1127_550x550.webp
    14,1 KB · Προβολές: 7
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Λίτσα η ζευγαρώστρα σου είναι καλή για ένα μόνο ζευγάρι πουλιών. Το άλλο ζευγάρι χρειάζεται μια ανάαλογη και μπορείς να τις έχεις και την μια πάνω στην άλλη αν σε βολεύει απο άποψη χώρου. Για το φύλο των πουλιών σου όμως χρειαζόμαστε κοντινές φωτογραφίες απο τους χαλινούς τους μιας και σε αυτές δεν ξεχωρίζει το χρώμα τους καθαρά. Ο ζόρικος αρσενικός είναι το έντονο μπλε απ'ότι καταλαβαίνω γι'αυτό κι είναι σε ατομικό κλουβί?
 
Ναι καλά κατάλαβες αλλά τελικά τον έβαλα με την κίτρινη που είναι ενός χρόνου όπως μου είπατε και έβαλα και την φωλιά.καλα έκανα;
 
@Litsa t έχω αμφιβολία για το φύλο του κίτρινου. Αν θέλεις βάλε μας κοντινές καθαρές ανφας φωτογραφίες απο τους χαλινούς των πουλιών στο φυσικό φως της ημέρας.
 
Νομίζω ότι του μπλε έχει γίνει και πιο φωτεινό το μπλε στη μυτούλα του.
 

Συνημμένα

  • 1_n.webp
    1_n.webp
    31 KB · Προβολές: 11
  • 2_n.webp
    2_n.webp
    59 KB · Προβολές: 11
  • 3_n.webp
    3_n.webp
    61,6 KB · Προβολές: 11
Back
Top