Αναπαραγωγή Πήρα 4 παπαγαλάκια και τα έβαλα να ζευγαρώσουν

Λοιπον θα ειθελα να σας πω μερικα πραγματα που θελω να κανω και αν τα κανω σωστα. αν κανω κατι λαθος θα παρακαλουσα παρα πολυ οποιος ξερει να σχολειασει. Θελω να ζευγαρωσω τα παπαγαλακια μου τον μαρτιο. λοιπον. στις 10 ιανουαριου θα βαλω oleovita. 1 φεβρουαριου εως 1 μαρτιου διατροφικη προετιμασια. στις 2 μαρτιου βαζω φωλια και ostex. Θα χριαστω να παρω: 1 σουπιοκοκκαλο, 1 πετρα ασβεστιου, 5 κιλα καλη συσκευασμενη τροφη (πειτε μου μια καλη εσεις γιατι πηγα σε πετ σοπ και πηρα ενα κιλο 5ευρω εκτος αν εχει τοσο), oleovita και ostex γιατι τελειονουν, βιταμινι, αυγοτροφη,

συγνωμη αλλα πατηθικε κατα λαθος το κουμπι. σουσαμι και καμια λιχουδια. Θελαω να πω οτι στα φαρμακα olevita, ostex το νερο πρεπει να το αλλαζουμε καθε μερα; Το φαρμακο κραταει 1 μερα ή περισσοτερες; Πειτε μου για λαθη
 
Οστεξ δε θα βαλεις προτου γεννησει αυγο. Να ενισχυσεις το ασβεστιο θελουμε, οχι να αδρανοποιηθει το συστημα του πουλιου και να μην παραγει απο μονο του..

Πετρα μονο αν θες να ξυνουν το ραμφος, δεν υπαρχει βεβαιοτητα για το τι και αν προσφερει, οποτε μεινε στο σουπιοκοκκαλο.

Οποιοδηποτε σκευασμα θελει καθημερινη αλλαγη, αυτο δεν το συζηταμε.

Ενσταση, εφοσον θα κανεις ηδη προετοιμασια με ενισχυμενη διατροφη, τι θελεις τις βιταμινες στο νερο; Το θεωρω πλεονασμο, και την υπερβιταμινωση εξισου επικινδυνη με την αβιταμινωση.

Επισης..λιχουδιες τι εννοεις; Περα απο αυγο, φρουτα, λαχανικα σε ποικιλια και καλη τροφη / αν θες αυγοτροφη δε χρειαζεσαι τιποτε περισσοτερο. Σωστη διατροφη, σωστη υγειηνη, σωστες θερμοκρασιες και φωτισμος και ολα καλα θα πανε.

Επισης κρατα στο μυαλο σου πως οτι προγραμμα και να βαζεις εσυ, αυτα θα σε βγαλουν πιθανον εκτος, η φυση δεν παιρνει ακριβεια!
 
θελω να ζευγαρωσω τα παπαγαλακια μου τον μαρτιο.
Γιατί τον Μάρτιο; Τον Μάρτιο ενδέχεται να ζευγαρώσουν, μπορεί και όχι. Είμαστε στο τέλος της αναπαραγωγικής περιόδου, που άρχισε τον Νοέμβριο και διανύουμε τώρα.
Φυσικά μέσα στο σπίτι μπορεί να γίνει και άλλες περιόδους εκτός του κατακαλόκαιρου αλλά από την άλλη, τι εννοείς "θέλω να ζευγαρώσω"; Αν είναι να ζευγαρώσουν, θα ζευγαρώσουν από την στιγμή που είναι μαζί. Έχεις δει συνευρέσεις;
Το υγρό ασβέστιο το χορηγούμε μόλις δούμε το πρώτο αυγό όπως σου είπε και η Μιράντα. Σουπιοκόκκαλο και καλή διατροφή τηρούμε όλο τον χρόνο. Δώσε λίγο πιο συχνά αυγό και σκούρα πράσινα χορταρικά, (εκτός σπανάκι αυτή την εποχή).
Τροφή συσκευασμένη καλά έκανες και πήρες. Αν θες μας λες ποια μάρκα, να σου πούμε γνώμες, αν και όλες είναι προτιμότερες της χύμα.
Άντε καλή επιτυχία!
 
Σας ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας. Πέτρα ασβεστίου θέλω μόνο για να ξυνουν τη μύτη τους. Τα έχω μέσα στο σπίτι μου. Είχα δυο κλουβιά αυτά τα μικρά και τα ενωσα και τώρα είναι δυο κλουβιά σε ενα. Δν θα μπορέσουν να ζευγαρώνουν; Θα σας στείλω το μίκος και Φότο για να το δειτε
 
Ναι αρκετά καλή, αυτήν δίνω κι εγώ. Ως μάρκα ε; Γιατί αυτή είναι για μεσαίους παπαγάλους.
 
Δεν κάνει για τα παπαγγαλακια σου, να κοιτάς λίγω και της συσκευασίες συνήθως εικονίζουν και τα είδη πού προορίζονται.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Είναι τα παπαγαλακια μου. Μπείτε στο κανάλι μου έχω ακόμα ενα βιντεο

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Στο πρώτο πρέπει να αλλάξεις τις ρυθμίσεις δεν ανοίγει. Και το δεύτερο είναι πολύ μικρό δεν προλαβαίνουμε να δούμε κάτι.🙄
 
  • Like
Αντιδράσεις: jim23
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Οκ να και ενα άλλο. Είναι μακριά αλλά κάτι φενετε. Στο πρωτο δεν φταιω αλλά τόσο λίγο κρατισε. Πανό απο 5 φορες ζευγάρωσαν σημερα αλλά αυγό ακόμα δεν. Τα εχω δει να ζευγαρώνουν πανω απο δέκα φορες. Τέλος παντων αν ξανά δεις το πρωτο βίντεο πολλές φορες θα μπορείς να το καταλαβεις

Να ρωτησω κάτι για να κανει αυγό πρεπει ο αρσενικός να την γονιμοποιεί μέχρι να δημιουργηθεί ο νεοσσός στο αυγό;
 
Γεια σας το ενα ζευγαρι παπαγαλακια έκανε ενα αυγό και το πέταξε εξω απο τη φωλιά γιατί; Το άλλο ζευγάρι έκανε τρια έως τώρα και τα έχει και τα τρια στη φωλια
 
το ενα ζευγαρι παπαγαλακια έκανε ενα αυγό και το πέταξε εξω απο τη φωλιά γιατί;
Δυστυχώς δεν απαντιέται το ερώτημα.
Δώσε κάποιες ακόμα πληροφορίες, να κάνουμε κάποιες υποθέσεις, εντελώς θεωρητικά φυσικά.
Πριν το αυγό αυτό, είχαν κάνει άλλα στον πριν βάλεις την φωλιά; Πόσα αυγά έκαναν συνολικά;
Είναι πρωτόπειρα πουλιά; Τι ηλικία έχει το καθένα τους; Έχεις δει ζευγαρώματα;
Καλή χρονιά, σε χάσαμε ή κάνω λάθος; :)
 
Καλη χρονια το ξέρω με χάσετε δεν είμουν σπίτι μου. Λοιπον τα πουλιά πρώτη φορά τα βάζω να ζευγαρώσουν. Δεν έχω δει αλλά αυγά. Ηλικία δεν ξέρω ακριβως πάντως είναι ώριμα. Τα έχω δει παρά πολλές φορές να ζευγαρώνουν αλλά άργησαν να βγάλουν αυγό. Όπως είπα δεν είμουν σπίτι και αυτά δεν τα πείρα μαζί. Το άλλο ζευγαρι που το έβαλα δεύτερη φορα να ζευγαρώσουν έχουν 3. Αμα δω και αλλά θα σας ενημερωσω
 
Δεν ξέρω γιατί όπως είπα ελειπα και δεν ξέρω ποτε το έκανε. Θα κανει αλλα
 
Συνηθως δε μενουν στο ενα και αν δεν κανω λαθος κανουν ανα 2 μερες. Εσυ εχε σουπιοκοκκαλο στ κλουβι, καλη διατροφη, σπασμενα οστρακα; Λιγο σουσαμι ωμο και βρασμενο αυγο με τσοφλι.. Και μας λες ποτε εκανε κ αλλο.
 
Τα έχω όλα αυτά. Θα σας πω μάλλον αύριο η μεθαύριο θα κανει αυγό.

Μπορεί να το έκανε εξω απο τη φωλιά
 
Νομίζω πως να το έκανε έξω απο την φωλιά είναι το πιο πιθανό. Θεωρώ λιγο δύσκολο να καταφερε να το βγάλει απο την τρυπούλα της φωλιάς. ϊσως λόγο απειρίας της θηλυκιάς να συνεβει αυτο. Αν είναι πρωταρα μπορεί και να κανει μονο ένα ίσως και δύο μερα παρα μέρα. Μήπως είχε κανει κι άλλο όσο έλειπες και το έφαγε; Συμβαινει μερικές φορές και αυτο αν έχει καποια έλλειψη ασβεστίου.
Θα ειμαστε σε επαφή...
 
Back
Top