Αναπαραγωγή Πήρα 4 παπαγαλάκια και τα έβαλα να ζευγαρώσουν

Το καταλαβα Παναγιώτη μου. Υποθέσεις κανουμε και αναρωτιόμαστε και εμεις για το τι συνεβη... Ο χρόνος θα δείξει.
 
Georgina μαλλον εχεις δικιο. Δεν ξερω αμα κανει αλλο θα σας πω. Να ρωτησω ειναι φυσικο οταν γεννιετε το αυγο ο αρσενικος να ειναι στη φωλια;
 
Η διαδικασία της γέννησης του αυγού κρατάει λίγα μόλις λεπτά... Το αν θα ειναι ακριβώς μεσα την στιγμή της γέννησης του αυγού δεν μπορώ να το ξέρω. Αλλα η παρουσία του δεν είναι βλαπτική για το αυγο αν αυτο σε προβληματιζει. Πολλά ζευγάρια έχουν πολυ καλή συνεργασία και όταν σηκώνεται η θηλυκιά για να φάει κάθεται ο αρσενικός και κλωσσάει. Σε άλλα πάλι ζευγαρια η θηλυκιά απαιτεί απο τον αρσενικό να την ταΐζει οπότε ο αρσενικός μπαινοβγαινει στην φωλιά.. Το τι θα πράξουν εξαρταται απο την προσωπικότητα των πουλιών.
 
Μαρία για ένα ζευγάρι

Έχω μια ζευγαρωστρα που δεν έχει συρταρακι για να βγαζεις και να το καθαριζεις. Θέλω να βάλω πάρω με συρταρακι υπάρχει ή το έχει η ζευγαρώματος; Αν έχει πείτε μου ενα σάιτ που πουλάει

Συγνώμη ήθελα να πω οτι θέλω να βάλω πάτο με συρταρακι. Υπάρχει σε κατάστημα ή το έχει η ζευγαρωστρα;
 
Απ' όσο ξέρω οι ζευγαρώστρες έχουν συρταράκι. Περίμενε να σου απαντήσει η Μιράντα όταν το δει.
 
Εννοεις καποιο κλπυβι που εχεις δεν εχει συρταρι και θες να βαλεις εσυ; Εχει υποδοχη για συρταρι το κλουβι ή ειναι με λεκανη;

Μαρια οχι απαραιτητα, υπαρχουν και με λεκανες.
 
Ειναι με λεκανη και θελω να βαλω συρταρακι γινεται.
Περσαν 3 ημερες και το και δεν εκαναν αυγο. Το αλλο ζευγαρι που ειχαι 3 τωρα εχει 4. Γιατι δεν εκαναν αυγο; Μονο ενα
 
Γιατι δεν εκαναν αυγο; Μονο ενα
Δεν μπορούμε να ξέρουμε ακριβώς. Προφανώς κάτι οργανικό σε σχέση με το θηλυκό. Όπως πάντα το μόνο που μπορείς να κάνεις εσύ, καλή σωστή διατροφή και φροντίδα. Αυτό το ένα το κλωσσάει ή είναι αυτό που έσπασε;
Μήπως είναι μεγάλο σε ηλικία το θηλυκό; Γιατί κι εμένα ένα lovebird που είναι γύρω στα 7-8 αλλά δεν το έχω αφήσει να κλωσσήσει ποτέ, φέτος έκανε μόνο ένα.
 
Εφοσον ειναι με λεκανη δεν εχει υποδοχη για συρταρι οποτε δεν μπορεις να το κανεις. Εκτος αν κανεις πατεντες.
 
Ευχαριστώ. Την ηλικία δεν την γνωρίζω. Θα δω πως θα πάει και θα πω

Το πρωί ειχαν 5 λεπτά που ζευγαρωναν συνέχεια δεν σεταματουσαν
 
Τα παπαγαλακια μου μάλλον μπεικαν σε δεύτερη αναπαραγωγική περίοδος. Εδώ και λίγες μέρες ζευγαρώνουν συνέχει.
Θα πρέπει να τα κάνω τώρα διατροφή; Ή όπως είναι. Την πηρα σουπιοκοκαλο. Έχω και ένα βίντεο
 
Εδώ και λίγες μέρες ζευγαρώνουν συνέχει.
Θα πρέπει να τα κάνω τώρα διατροφή;
Διατροφή κάνουμε όλον τον χρόνο. Θα συνεχίσεις και τώρα, απλά θα ενισχύσεις το αυγό πιο συχνά, το ασβέστιο, λίγο ωμό σουσάμι στα σπόρια, σουπιοκόκκαλο και υγρό ασβέστιο στην άκρη για ώρα ανάγκης, όχι σπανάκι τώρα, αλλά πολλά άλλα χόρτα εποχής και λαχανικά, μηλαράκι.
 
Θα κανω οτι πεις Μαρία. Εχω ευχαριστα νεα, το παπαγαλακι μου σημερα εκανε ενα αυγο. Τοσο καιρο περιμενα να κανει αυγο. Μακαρι να ξεπεταξει ενας μικρος μπομπιρακος απο το αυγο!
 
Μπράβο, το εύχομαι ολόψυχα και παρακολουθούμε το θέμα σου!
 
  • Like
Αντιδράσεις: evans
Ευχαριστω πήρα ομο σουσάμι. Που θα το βάλω και ποσό;
 
Μισαλουρη είδα το βίντεο σου στο youtube με τα καναρίνια αναπαραγωγή. Ήταν το καλύτερο βίντεο που έχω δει ποτε. Τέλειο να ειπηρχαν και για αλλά πουλιά θα ήταν τέλεια
 
Μισαλουρη είδα το βίντεο σου στο youtube με τα καναρίνια αναπαραγωγή. Ήταν το καλύτερο βίντεο που έχω δει ποτε. Τέλειο να ειπηρχαν και για αλλά πουλιά θα ήταν τέλεια
Αν εσείς οι πιο νέοι ετοιμάσετε σιγά σιγά κάτι για κάθε είδος... Θα καλυφθούν τα κενά...
Έτσι δεν είναι;
 
Back
Top