Γενικά Ήρθε ο καιρός να σας παρουσιάσω τα καναρίνια μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Να τα χαίρεσαι, είναι πανέμορφα. Η αναπαραγωγική περίοδος είναι καταπληκτική για όσους λατρεύουν τα πουλιά. Θα πρέπει ωστόσο να λάβεις υπόψη σου ότι αυξάνονται κατά πολύ οι απαιτήσεις (περισσότερα κλουβιά και χώρος, έξοδα, τι θα κάνεις τα μικρά που με το καλό θα βγουν...). Πάντως, αν το αποφασίσεις σίγουρα δεν θα το μετανιώσεις :)
Σ'ευχαριστώ πολύ.
Ε να είναι κι αυτο που σκέφτομαι τα έξοδα...
Και γι'αυτό είπα, αν δεν το κάνω τότε θα πάρω ένα αρσενικό ακόμα.
Έχω ακόμα να το σκεφτώ.
Βέβαια γιατί να μετανιώσω;
Το πολύ πολύ να μετανιώσω που δεν το έκανα.:)
 
Εγώ Εύα μου στηρίζω και επικροτώ τον δισταγμό σου για αναπαραγωγή. Το θεωρώ πολύ υπεύθυνο.
Δεν είναι απαραίτητο να το κάνει ο καθένας. Άσε τους τραγουδιστές να λένε να χαίρεσαι το τραγούδι τους. 🙂
 
Εγώ Εύα μου στηρίζω και επικροτώ τον δισταγμό σου για αναπαραγωγή. Το θεωρώ πολύ υπεύθυνο.
Δεν είναι απαραίτητο να το κάνει ο καθένας. Άσε τους τραγουδιστές να λένε να χαίρεσαι το τραγούδι τους. 🙂
Το ξέρω οτι είναι κάτι υπεύθυνο και εννοείται δεν είναι υποχρεωτικό να το κάνει ο καθένας..
Φαντάζομαι κιολλας πχ να μην ζήσει ούτε ένα πουλάκι να δεις πως θα κάνω μετά εγώ..
Είναι ένα αρκετά δύσκολο κομμάτι. Ειδικά αν είσαι και "πρωταρης"...
Είμαι πραγματικά σε δίλλημα!
Πολύ θα ήθελα να το ζήσω κι αυτο αλλά...
 
Είμαι πραγματικά σε δίλλημα!
Πολύ θα ήθελα να το ζήσω κι αυτο αλλά...
Δε βλέπω το λόγο να μην το κάνεις.
Την πηγή των πληροφοριών την έχεις.
Τις λύσεις στα φτερο-προβλήματά σου ξέρεις που θα τις βρεις.
Τα απαραίτητα σε εξοπλισμό μαζί με τη διάθεση υπάρχουν.
Στη θέση θα δοκίμαζα.
Προσωπικά πιστεύω σε σένα...
 
Ναι βέβαια αλλά αν είναι την προσεχή περίοδο θα πρέπει να το αποφασίσει, γιατί αργότερα θα πάψουν να είναι εργένηδες και θα γίνουν μπακούρια :D
😀 Μαράκι μου έχεις δίκιο, αλλά πρέπει να είναι σίγουρη, γιατί είναι και ευθύνη. Το ζευγάρωμα, από ότι διαβάζω από όλους σας, απαιτεί προσοχή, φροντίδα και φυσικά χρόνο. Ας το σκεφτεί και ας αποφασίσει το καλύτερο για τα καναρινάκια της 😉

Το ξέρω οτι είναι κάτι υπεύθυνο και εννοείται δεν είναι υποχρεωτικό να το κάνει ο καθένας..
Φαντάζομαι κιολλας πχ να μην ζήσει ούτε ένα πουλάκι να δεις πως θα κάνω μετά εγώ..
Είναι ένα αρκετά δύσκολο κομμάτι. Ειδικά αν είσαι και "πρωταρης"...
Είμαι πραγματικά σε δίλλημα!
Πολύ θα ήθελα να το ζήσω κι αυτο αλλά...
Εδώ εγώ το σκέφτομαι για την Άνοιξη, έχω δύο αγοράκια κουκλιά σκέτα! Φοβάμαι λίγο, αλλά με την βοήθεια και φυσικά την πείρα όλων εδώ, έχω σωθεί στην κυριολεξία, οπότε το έχω αποφασίσει 😉 Θα τρελαθώ έτσι και δω μικράκια από τα αγόρια μου, στην πραγματικότητα το περιμένω πως και πως. Ήδη ψάχνω τις κατάλληλες νύφες 😀
 
Το ζευγάρωμα, από ότι διαβάζω από όλους σας, απαιτεί προσοχή, φροντίδα και φυσικά χρόνο. Ας το σκεφτεί και ας αποφασίσει το καλύτερο για τα καναρινάκια της 😉
Ναι, δεν το συζητώ, εγώ είμαι η πρώτη και καλύτερη που φωνάζω "όχι επιπόλαια ζευγαρώματα". Δεν είναι απαραίτητο όλοι να βάζουμε τα πουλιά σε γέννες. Για ποιο λόγο;
 
Ναι, δεν το συζητώ, εγώ είμαι η πρώτη και καλύτερη που φωνάζω "όχι επιπόλαια ζευγαρώματα". Δεν είναι απαραίτητο όλοι να βάζουμε τα πουλιά σε γέννες. Για ποιο λόγο;
ναι, ήδη τους δίνουμε τόση φροντίδα, πόσο μάλλον τότε!
 
Εδώ εγώ το σκέφτομαι για την Άνοιξη, έχω δύο αγοράκια κουκλιά σκέτα! Φοβάμαι λίγο, αλλά με την βοήθεια και φυσικά την πείρα όλων εδώ, έχω σωθεί στην κυριολεξία, οπότε το έχω αποφασίσει
Μείνε συντονισμένη τότε...
Και με τη βοήθεια της παρέας όλα θα πάνε καλά.
 
Μείνε συντονισμένη τότε...
Και με τη βοήθεια της παρέας όλα θα πάνε καλά.
Εννοείται Γιάννη, χωρίς εσάς ούτε καν θα το τολμούσα, δεν θα είχε περάσει από το μυαλό μου. Θα σας ζαλίσω λίγο, αλλά με λίγη καλή θέληση, θα με ανεχτείτε, πρωτάρα γαρ! 🙄

Με το καλό, καλή επιτυχία σου εύχομαι!
Αν κάποιο ή και τα δύο είναι ράτσα, ρώτησε για να βρεις κατάλληλες νύφες.
Ευχαριστώ Μαράκι μου, είναι ρατσάτα και τα δύο, οπότε όταν έρθει ο καιρός, θα σας στείλω φωτος να μου πείτε την γνώμη σας!
 
Καλό σχεδιασμό λοιπόν... και τα αναμενόμενα αποτελέσματα θα έρθουν πιο σίγουρα.

Νομίζω πως οφείλουμε να επιτρέπουμε στα pet μας τη λειτουργία των αναπαραγωγικών ενστίκτων τους από τα να τα κρατάμε εγωιστικά μόνο για τα καπρίτσια μας.
Αρκεί να υπάρχουν οι απαραίτητες προϋποθέσεις...
 
Καλό σχεδιασμό λοιπόν... και τα αναμενόμενα αποτελέσματα θα έρθουν πιο σίγουρα.

Νομίζω πως οφείλουμε να επιτρέπουμε στα pet μας τη λειτουργία των αναπαραγωγικών ενστίκτων τους από τα να τα κρατάμε εγωιστικά μόνο για τα καπρίτσια μας.
Αρκεί να υπάρχουν οι απαραίτητες προϋποθέσεις...
Ευχαριστώ. Ναι, συμφωνώ, πρέπει να τα αφήνουμε να λειτουργούν όπως ορίζει η φύση. Από την στιγμή που δεν έχουν επιλογή, τους την δίνουμε εμείς.
 
Να χαίρεσαι τ΄αγόρια σου Εύα μου, κούκλοι είναι και οι δυο!
tinypic-no-longer-available.jpg

Πόσο μου αρέσει όταν ο κάτοχος των καναρινιών ασχολείται (δεν θέλει και πολύ) και αντιλαμβάνεται τους διαφορετικούς χαρακτήρες τους.. Συμβαίνει με όλα τα πλάσματα, όταν ασχοληθείς μαζί τους καταλαβαίνεις πόσο διαφορετικά και ξεχωριστά είναι!
 
Θα πρέπει ωστόσο να λάβεις υπόψη σου ότι αυξάνονται κατά πολύ οι απαιτήσεις (περισσότερα κλουβιά και χώρος, έξοδα, τι θα κάνεις τα μικρά που με το καλό θα βγουν...).
Ε να είναι κι αυτο που σκέφτομαι τα έξοδα...
Πέρα από τις απαιτήσεις, τα έξοδα, και τον χρόνο που θα πρέπει να τους αφιερώνεις (να φανταστείς αυτή την εποχή που είναι η λιγότερη απαιτητική από άποψη χρόνου και φροντίδας, τους αφιερώνω 20 λεπτά με μισή ώρα, την άνοιξη θέλω ένα δίωρο τουλάχιστον!), το σημαντικότερο είναι το που θα πάνε αργότερα οι νεοσσοί που θα γεννηθούν. Μιλάμε για ζωάκια και ψυχούλες και όχι για πράγματα. Αν δεν μπορείς να τα δώσεις εύκολα τότε θα γεμίσεις καναρινάκια (όπως εγώ 😛 )! Επίσης αν θυμάμαι καλά, η Εύα ακόμα πάει σχολείο, οπότε δεν είναι ακόμα στην ιδανική περίοδο να αφιερώσει τόσο χρόνο την άνοιξη στα καναρίνια της. Τότε πέφτουν και οι εξετάσεις!
 
Να χαίρεσαι τ΄αγόρια σου Εύα μου, κούκλοι είναι και οι δυο!
tinypic-no-longer-available.jpg

Πόσο μου αρέσει όταν ο κάτοχος των καναρινιών ασχολείται (δεν θέλει και πολύ) και αντιλαμβάνεται τους διαφορετικούς χαρακτήρες τους. Συμβαίνει με όλα τα πλάσματα, όταν ασχοληθείς μαζί τους καταλαβαίνεις πόσο διαφορετικά και ξεχωριστά είναι!
Να σαι καλά Σίσσυ μου. 🙂
Ναι έτσι είναι. Και για όλα τα ζωάκια ισχύει αυτό...
Και γενικά σε κάθε κατοικίδιο που είχα πάντα ήμουν δεμένη ξεχωριστά με το καθένα αλλά ήξερα και το "χαρακτηρα" που είχαν.😛

😀
Ποιος πάει καλέ σχολείο;
Έχω τελειώσει. 🙂
Αχ αχ 21 πάω...
Όποτε είμαι σπίτι μπορώ να αφιερώνω και όλη την μέρα στα Μικρά μουυυ.σε θέμα χρόνου λοιπόν είμαστε οκ.
 
Προσωπικά πιστεύω σε σένα..
Και εγώ πιστεύω σε μένα..
Και αν όλα πάνε καλά θα το κάνω!:D
Αν δεν μπορείς να τα δώσεις εύκολα τότε θα γεμίσεις καναρινάκια (όπως εγώ 😛 )!
Καλέ τι λες;Θα κάνω αναπαραγωγή και θα τα δώσω; Μπριτςς😛
χαχα
Μόνο όποιος θα μου ζητούσε τότε θα έδινα ευχαρίστως...👍)
 
😀
Ποιος πάει καλέ σχολείο;
Έχω τελειώσει. :)
Αχ αχ 21 πάω...
Όποτε είμαι σπίτι μπορώ να αφιερώνω και όλη την μέρα στα Μικρά μουυυ.σε θέμα χρόνου λοιπόν είμαστε οκ.
Ε τότε γράψε λάθος! Μπερδεύτηκα! 😛
 
Back
Top