Ασθένειες Όγκος στην πλάτη καναρινιού

prinaris stelios

PB New Member
Εγγραφή
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
42
Πόλη
Ηράκλειο
Σήμερα παρατήρησα έναν τεράστιο όγκο στην πλάτη ενός καναρινιού. Το πουλί αλλάζει φτέρωμα, μήπως είναι όγκος των φτερών; Ότι είναι τέλος πάντων τι μπορώ να κάνω για να το θεραπεύσω;
 
μ'αυτες τις λιγες πληροφοριες, δεν μπορει να σε βοηθησει κανενας.
τι ρατσας πουλι ειναι;
ετων; Πες οτι αλλο μπορει να βοηθησει να καταλαβουμε ισως κατι.
βγαλε καμια φωτογραφια αν μπορεις κ περασε την εδω :).
τι εννοεις ογκος; Κ μαλιστα τεραστιος; 😕
 
Α συγγνώμη, έχετε δίκιο, αλλά ξέχασα να βάλω φωτογραφία.Ωρίστε δύο από κινητό, δεν ξέρω αν φαίνονται πολύ καθαρά
 

Συνημμένα

  • Φωτογρ. 0033.webp
    Φωτογρ. 0033.webp
    17 KB · Προβολές: 524
  • Φωτογρ. 0034.webp
    Φωτογρ. 0034.webp
    14,6 KB · Προβολές: 368
κατω απο τα πορτοκαλι φτερακια που τον καλυπτουν τι βλεπεις;νεα φτερα που βγαινουν, η πρησμενο δερμα σαν να εχει μαζεψει υγρο;
 
αν ανοιγεις την φτερουγα ειναι σε καποιο σημειο της ή στην πλατη; οπως εμαθα μολις σημερα (εχω και εγω ενα προβλημα με ενα "καλαμακι" απο την φτερουγα που εσπασε οταν ελειπα διακοπες και δεν μπορεσε το νεο να βγει σωστα) ειναι κυστη. Για να καθαρισει και να βγει το φτερο χρειαζεται χειρισμος ειδικευμενου ατομου!
 
Ίσως να είναι κάτι τέτοιο, το φτέρωμα του πουλιού είναι μαλακό φτέρωμα και μακρύ, μπορεί οι γονείς του να είχαν και οι δύο μαλακό φτέρωμα.Αν είναι κύστη φτιάχνει μόνο του ή πρέπει να επεύμβει κτηνίατρος;
 
αν ανοιγεις την φτερουγα ειναι σε καποιο σημειο της ή στην πλατη; οπως εμαθα μολις σημερα (εχω και εγω ενα προβλημα με ενα "καλαμακι" απο την φτερουγα που εσπασε οταν ελειπα διακοπες και δεν μπορεσε το νεο να βγει σωστα) ειναι κυστη. Για να καθαρισει και να βγει το φτερο χρειαζεται χειρισμος ειδικευμενου ατομου!
Εγω πηγαινω στον κτηνιατρο-πτηνιατρο (δυστυχως για το καναρινακι μου παρα πολυ συχνα, εκτος των μικρων κυστεων που τις βγαζω μονη μου, οταν εχουν δηλ κεφαλακι)
 
στελιο στο ποστ μου 6# δεν απαντησες.
αυτο το πορτοκαλι που βλεπουμε στην εικονα σου,δεν ειναι φτερο;
ειναι δερμα αυτο που φαινεται στο σημειο που σου χω κυκλωσει με κιτρινο;

0033a.jpg


Στο βελακι με τυρκουαζ που μαρκαρα πρεπει να 'ναι νεα φτερα.
δεν ειναι κ τοσο καθαρη η εικονα σου ομως.

αν αυτο το μαρκαρισμενο δεν ειναι φτερο, πρεπει να το δει γιατρος το πουλακι.
αν ειναι φτερο, σηκωσε το λιγο να δεις αν ειναι πρησμενο κατω το δερμα, η απλως ειναι πολλα μαζεμενα φτερα που μεγαλωνουν
 
Τελικά όλα καλά, σήμερα πήγα στον κτηνίατρο,ήταν λέει λίπωμα και το έβγαλε αμέσως

Πες μας αν θες την διαδικασια για να το ξερουμε κι εμεις μελλοντικα. Του κανε καποια ναρκωση; Πως το χειριστηκε;Το σκασε το αφαιρεσε κλπ...
 
Λοιπόν, δεν το νάρκωσε καθόλου, έπειτα στην πάνω μεριά του λιπώματος έκανε μια τομή με την βελόνα,όπως ξέρετε το δέρμα του καναρινιού είναι πολυ λεπτό,όπως φάνηκε λοιπον το λίπωμα μέσα από την τομή το τσίμπησε με την βελόνα και το τράβηξε έξω . Το κράτησα για λίγη ώρα εκεί για να σταματήσει η αιμμοραγία και μετά του έβαλε λίγο μπεταντίν. Το λίπωμα δεν ήταν καν υγρό ήταν συμπαγή μάζα, φανταστήτε ακριβώς σαν ροβύθι
 
Back
Top