Αναπαραγωγή Αγορά κανάρας για ζευγάρωμα με αρσενικό επισκέπτη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nina 2
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nina 2

PB New Member
Εγγραφή
9 Αυγ 2012
Μηνύματα
344
Πόλη
Αχαρνές
. Θελω να αγορασω ένα καναρινι θηλυκο μιας κ ηρθε στο σπιτι μου στις 30 Ιανουαριου ενας αρσενικος στο μπαλκονι μου. Εχετε να μου προτείνετε κατι εσεις; Στα μαγαζια που παω είναι κ ακριβα κ ταλαιπωρημένα. Εχω πλεον 2 αρσενικα κουκλια κ δεν βαζουν γλωσσα μεσα! Περιμενω νεα σας κ προτασεις 😉
 
Το πόσα χρήματα θα διαθέσεις αφορά αποκλειστικά εσένα... και την τσέπη σου.
Ψάχνοντας στο κατάλληλο χρονικό διάστημα μπορείς να βρεις εξαιρετικά πουλιά και σε πολύ καλές τιμές.
Αν όμως αναζητάς πουλιά στο λάθος χρονικό διάστημα τότε δεν ξέρω αν θα είναι καλά ή κακά πουλιά, αλλά ξέρω σίγουρα πως θα είναι και ακριβότερα. Και τώρα βρισκόμαστε στο λάθος διάστημα για αγορές.
Αν παρόλα αυτά επιμένεις στην αγορά θα πρέπει Χριστίνα να φροντίσεις να είναι η εικόνα του πολύ καλή... η διάθεσή της επίσης καλή (να δείχνει ζωηρό και ακμαίο) και να αποφύγεις τα πουλιά που δεν πληρούν τα παραπάνω. Τώρα από χρώματα και φτερώματα, εσύ να αποφασίσεις ποιο ταιριάζει στο φιλαράκο σου και ποιο από όλα αυτά θα σου κάνει "κλικ" στο μάτι και στη διάθεση.
Μερικές φωτογραφίες του "γαμπρού" ίσως βοηθούσαν να βρούμε τη "νύφη". Όπως και να 'χει... εμείς θα περιμένουμε φωτογραφίες των "μελλόνυμφων".. και αργότερα των κληρονόμων τους.
Καλή επιλογή.
 
http://prntscr.com/6aumvt αυτος ο γαμπρος είναι που ηρθε στο μπαλκονι μου τον Ιανουαριο. Δεν γνωριζω ηλικια φυσικα!
http://prntscr.com/6aupfk αυτος εδώ είναι ο πρωτος καναρινος μου κ γεννημενος Αύγουστος 2013
 
Πανέμορφα και τα δύο φτου φτου να τα χαίρεσαι!
Ο επισκέπτης μου θυμίζει τον Παπαγιαννόπουλο χα χα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
http://prntscr.com/6aumvt αυτος ο γαμπρος είναι που ηρθε στο μπαλκονι μου τον Ιανουαριο. Δεν γνωριζω ηλικια φυσικα!

Να τον πούμε "Πειρατή" και για την ομοιότητά του αλλά και από τον τρόπο που ήρθε σε σένα.
Κοινά καναρίνια... μοναδικά και πανέμορφα.[/dls]
 
Να τον πούμε "Πειρατή" και για την ομοιότητά του αλλά και από τον τρόπο που ήρθε σε σένα.
Κοινά καναρίνια... μοναδικά και πανέμορφα.
τον φωνάζουμε Αλεξ ο πειρατης εξαλλου γιατι είναι από το ένα ματι μονο!
 
Χριστίνα μου πανέμορφα και τα δύο! Έχεις δύο επιλογές.. Ή απευθύνεσαι σε γνωστούς (και εδώ στο φόρουμ στις αγγελίες) για να σου χαρίσουν ένα κοινό θηλυκό καναρινάκι ή από εκτροφέα! Αλλά επειδή έχεις κοινά καναρινάκια πιστέυω η πρώτη είναι και η καλύτερη επιλογή σου! 😉

*Επίσης θα ήθελα να σου κάνω μερικές φιλικές παρατηρήσεις από τις φώτο που είδα.. Οι πιο καλές πατήθρες για τα ποδαράκια τους είναι οι ξύλινες! Και όσες λιγότερες πατήθρες βάζεις τόσο πιο πολύ χώρο έχουν ελεύθερο για να κινούνται και ιδανικά να πετάνε. Αν τα κλουβάκια που τα έχεις είναι ατομικά 2 πατήθρες είναι υπέραρκετες! Και φυσικά η κούνια είναι περιττή... :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Χριστίνα μου πανέμορφα και τα δύο! Έχεις δύο επιλογές.. Ή απευθύνεσαι σε γνωστούς (και εδώ στο φόρουμ στις αγγελίες) για να σου χαρίσουν ένα κοινό θηλυκό καναρινάκι ή από εκτροφέα! Αλλά επειδή έχεις κοινά καναρινάκια πιστέυω η πρώτη είναι και η καλύτερη επιλογή σου! 😉

*Επίσης θα ήθελα να σου κάνω μερικές φιλικές παρατηρήσεις από τις φώτο που είδα.. Οι πιο καλές πατήθρες για τα ποδαράκια τους είναι οι ξύλινες! Και όσες λιγότερες πατήθρες βάζεις τόσο πιο πολύ χώρο έχουν ελεύθερο για να κινούνται και ιδανικά να πετάνε. Αν τα κλουβάκια που τα έχεις είναι ατομικά 2 πατήθρες είναι υπέραρκετες! Και φυσικά η κούνια είναι περιττή... :)



ωχ κ εγω εχω 4 πατηθρες. Δεν το ηξερα. Θα τις βγαλω αμεσως. Θα εχουν μια κατω κ μια επανω. Οσο για τις ξυλινες θα το φροντισω. Σε ευχαριστω πολύ Αλικη μου.:)
 
Οι θήκες δεν έχουν πάτημα; Από την πατήθρα προσεγγίζουν την τροφή;
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Καλημέρα σε ολη την παρεουλα. Καλο μηνα να εχουμε. Σε λιγο παω ν'αγορασω την νυφη. Τωρα ποιος από τους 2 καναρινους θα είναι ο τυχερος... Θα δειξει. Παω συστημενη σε ένα φιλο του κουμπαρου μου που ειχε παρει κ αυτος να αγορασω μια σκουφατη. Εκτος αν δω κ κατι άλλο εκει περα. Οσο για τον δευτερο καναρινο εκανε η καναρινα του κουμπαρου μου, πρωτη γεννα φυσικα, μεχρι σημερα 4 αυγουλακια. Εχω να λαβω κ από κει αν θα βγαλει κανενα θυληκο. Μεχρι το μεσημερι θα εχω ανεβασει φωτο την νυφουλα μας. Πρεπει να σκεφτω κ ονόματα!
 
Χριστίνα μου πρέπει να κρατήσεις τουλάχιστον για ένα μήνα καραντίνα. Θα σου πρότεινα όλο το Μάρτη να την έχεις μόνη της και να της κάνεις και διατροφική προετοιμασία παράλληλα. Και αρχές Απρίλη θα την ενώσεις με.έναν από τους δύο γαμπρους. Τα αγόρια σου είναι πυρωμενα; Τους έχεις κάνει διατροφική προετοιμασία;
 
Back
Top