Αναπαραγωγή Αγορά κανάρας για ζευγάρωμα με αρσενικό επισκέπτη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nina 2
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Χριστίνα μου πρέπει να κρατήσεις τουλάχιστον για ένα μήνα καραντίνα. Θα σου πρότεινα όλο το Μάρτη να την έχεις μόνη της και να της κάνεις και διατροφική προετοιμασία παράλληλα. Και αρχές Απρίλη θα την ενώσεις με.έναν από τους δύο γαμπρους. Τα αγόρια σου είναι πυρωμενα; Τους έχεις κάνει διατροφική προετοιμασία;

Ποια είναι η διατροφικη τους προετοιμασια; Από καναρινια δεν ξερω, μονο από παπαγαλάκια. Δωστε μου τα φωτα σας.PLS

http://prntscr.com/6bolm3 Nα το κ το κοριτσακι μας. Το ειχε δωσει το σκουφατο. Δεν με πειραζει. Για τα δικα μου ματια είναι πολύ ομορφη. Κ φυσικα μπηκε κ σε καραντινα αφου την ελουσα με λιγο pinex Powder κ βιταμινουλες στο νερακι της
http://prntscr.com/6boo0p
 
Καλλονή, να σας ζήσει!
Ευχαριστω Μαρακι μου. Την εβαλα κ σε ροζουλι τωρα κλουβακι κ της εβαλα κ λαχανακι κ τρωει μια χαρα.Ζωηρουλα μου βγηκε 😉
http://prntscr.com/6bpaq5


ΥΓ. Ξερω ξερω τι θα πειτε! Να αλλαξω τις πατηθρες. Θα το κανω σιγα σιγα,ένα ένα. Το απόγευμα εχουμε τα βαφτισια!:D
 
Πιστευω οτι αυτη η πατηθρα ειναι πολυ καλυτερη απο εκεινες που μοιαζουν με κλαρακια, και εγω τετοιες εχω ασπρες..

Μου φαινεται η Αλικη μας εχει φοβισει, ολοι γραφουμε για τις πατηθρες πριν να πει καν τιποτα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Πιστευω οτι αυτη η πατηθρα ειναι πολυ καλυτερη απο εκεινες που μοιαζουν με κλαρακια, και εγω τετοιες εχω ασπρες..

Μου φαινεται η Αλικη μας εχει φοβισει, ολοι γραφουμε για τις πατηθρες πριν να πει καν τιποτα!



αχ αυτές οι πατηθρες αχ. Κ να φανταστείς μια εχω που είναι σαν κλαρακι. Δεν εχω άλλη. Ολες οι άλλες είναι ισιες...
 
Ποια είναι η διατροφικη τους προετοιμασια; Από καναρινια δεν ξερω, μονο από παπαγαλάκια. Δωστε μου τα φωτα σας.PLS
Ζευγάρωμα καναρινιών Αν έχεις απορίες φυσικά μη διστάσεις να μας ρωτήσεις ΟΤΙ θες Χριστινάκι!

[QUOTE="nina 2, post: 248346, member: 16365]Nα το κ το κοριτσακι μας.[/QUOTE]
Είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ! Φτου φτου φτου να τη χαίρεσαι! Και φαίνεται και υγιέστατη! Απλά δεν έχει δαχτυλιδάκι.. Του πότε είναι γεννημένη; Με ποιον τυχερό μπαγάσα θα την βάλεις; 😉

[QUOTE="nina 2, post: 248360, member: 16365]ΥΓ. Ξερω ξερω τι θα πειτε! Να αλλαξω τις πατηθρες. Θα το κανω σιγα σιγα,ένα ένα.[/QUOTE]

[QUOTE="Myra, post: 248364, member: 19544]Πιστευω οτι αυτη η πατηθρα ειναι πολυ καλυτερη απο εκεινες που μοιαζουν με κλαρακια, και εγω τετοιες εχω ασπρες..

Μου φαινεται η Αλικη μας εχει φοβισει, ολοι γραφουμε για τις πατηθρες πριν να πει καν τιποτα![/QUOTE]
😀 Μύρα γελάω! Γιατί με φοβάστε καλέ; 😛 Ναι είναι καλύτερες από τα κλαράκια αλλά ακόμα καλύτερες είναι οι ξύλινες! 😉
Τώρα δε θα πω για τις πατήθρες.. Θα πω για το κίτρινο πράμα που είδα στην αυγοθήκη σ αυτή εδώ τη φώτο: http://prntscr.com/6bpaq5
Χριστίνα μου είναι "βιταμίνη" που πουλάνε σε διάφορα χρώματα σε διαφανή σακουλάκι στα πετ σοπ;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
να σου ζήσει! Όμορφη! βάζε αυγουλάκι αντί για την αγοραστή χύμα βιταμίνη.. Αλήθεια πότε είναι γεννημένη, έμαθες;
 
Κ γω την παιρνω αυτη τη μπουρδα, την τρωνε αβερτα...
Να μην το δίνετε! Το τρώνε μόνο και μόνο επειδή είναι γλυκό γιατί έχει μέλι.. Όλα τα άλλα είναι μπαγιάτικα και λιπαρά και δεν προσφέρουν τίποτα! Ή βραστό αυγουλάκι σκέτο ή Η δικιά μου σπιτική αυγοτροφή ! Αυτή την αυγοτροφή τους φτιάχνω εγώ τα τελευταία 4-5 χρόνια και οι διαφορές που έχω δει είναι μεγάλες! Πολύ πιο υγιή, ζωηρά με αντοχές στις ασθένειες! Και φυσικά τρελαίνονται και όσο τους βάζω (ένα κουταλάκι του γλυκού ανά καναρίνι) το τρώνε και δεν μένει τίποτα! Και τα μικρά μου με αυτή μεγαλώνουν (τις πρώτες μέρες δίνω βραστό αυγό και μετά την αυγοτροφή που τους φτιάχνω!)! Πάω στην κουζίνα λοιπόν να τους φτιάξω τώρα... :)
 
Κ γω την παιρνω αυτη τη μπουρδα, την τρωνε αβερτα..


κ μενα την τρωνε αβερτα αυτή του εμποριου. Όλα καλα μου τα λετε αλλα να εχω να φαω κ εγω φαγακι. Όχι μονο τα πουλακια μου. Τα ζα όπως λενε στο χωριο μου. Δεν εχω από καπου να μου δινουνε χρηματα. Μαζευω συνεχεια από γονεις κ από κουμπάρους για να τα προσεχω όλα. Κ μας μαζι. Μεγαλωνω κ ένα παιδακι μονη μου.Ασ μην μιλησω άλλο. Ολοι εχουμε τις ανάγκες μας το ξερω.😛

Να μην το δίνετε! Το τρώνε μόνο και μόνο επειδή είναι γλυκό γιατί έχει μέλι.. Όλα τα άλλα είναι μπαγιάτικα και λιπαρά και δεν προσφέρουν τίποτα! Ή βραστό αυγουλάκι σκέτο ή Η δικιά μου σπιτική αυγοτροφή ! Αυτή την αυγοτροφή τους φτιάχνω εγώ τα τελευταία 4-5 χρόνια και οι διαφορές που έχω δει είναι μεγάλες! Πολύ πιο υγιή, ζωηρά με αντοχές στις ασθένειες! Και φυσικά τρελαίνονται και όσο τους βάζω (ένα κουταλάκι του γλυκού ανά καναρίνι) το τρώνε και δεν μένει τίποτα! Και τα μικρά μου με αυτή μεγαλώνουν (τις πρώτες μέρες δίνω βραστό αυγό και μετά την αυγοτροφή που τους φτιάχνω!)! Πάω στην κουζίνα λοιπόν να τους φτιάξω τώρα... :)


Αλικακη μου θα προσπαθήσω να φτιαξω την δικη σου αυγοτροφη. Είναι πολύ καλη. Σε ευχαριστω πολυ 😉
 
Χριστίνα μου η αυγοτροφή που κάνω εγώ κοστίζει λιγότερο από την έτοιμη μπούρδα που του δίνεις! Πόσο μάλλον ένα σκέτο βραστό αυγό! 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Της κορούλας σου; Να την χαίρεσαι! 😀 :D
Ναι γιατι εχω 10 όλα μαζι +ένα γιο =11 ευχαριστω

Ναι γιατι εχω 10 όλα μαζι +ένα γιο =11 ευχαριστω


με ποιον γαμπρο θα την βαλω, ας διαλεξει μονη της! Οποιος της αρεσει! Κατσε να πυρωσουνε κ τα αρσενικα πρωτα...
 
Ναι γιατι εχω 10 όλα μαζι +ένα γιο =11 ευχαριστω
😀 να τα χαίρεσαι όλα τους λοιπόν! Είσαι πολύτεκνη! :D

με ποιον γαμπρο θα την βαλω, ας διαλεξει μονη της! Οποιος της αρεσει! Κατσε να πυρωσουνε κ τα αρσενικα πρωτα...
Λίγο δύσκολο.. Πως θα κάνει την επιλογή; 😛 Εγώ λέω να το πας με τα χρώματα! 😉 Αν θες ανέβασε μας φώτο των αγοριών σου και θα σου πούμε με ποιον ταιριάζει περισσότερο η Μυρτώ! Επίσης προτίμησε τους πιο τζόβενο αρσενικούς! 😉
 
να σου ζήσει! Όμορφη! βάζε αυγουλάκι αντί για την αγοραστή χύμα βιταμίνη.. Αλήθεια πότε είναι γεννημένη, έμαθες;
είναι του '14 Μαρτιος. Ενός χρονων κλεινει η Μυρτουλα αυτό τον μηνα. Είναι μικρουλα ακομα. Δεν με πειραζει αν δεν κανει φετος αυγουλακια. Εχουμε μελλον πολύ ακομα!

😀 να τα χαίρεσαι όλα τους λοιπόν! Είσαι πολύτεκνη! :D


Λίγο δύσκολο.. Πως θα κάνει την επιλογή; 😛 Εγώ λέω να το πας με τα χρώματα! 😉 Αν θες ανέβασε μας φώτο των αγοριών σου και θα σου πούμε με ποιον ταιριάζει περισσότερο η Μυρτώ! Επίσης προτίμησε τους πιο τζόβενο αρσενικούς! 😉
εχω ποιο πανω αναρτηση τους γαμπρούς με φωτο

εχω ποιο πανω αναρτηση τους γαμπρούς με φωτο
σελιδα 1
 
μια χαρα η ηλικία της! Με καλή διατροφή θα τα παέι καλά! Νομίζω θα διαλέξει μόνη της γαμπρο!
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
είναι του '14 Μαρτιος. Ενός χρονων κλεινει η Μυρτουλα αυτό τον μηνα. Είναι μικρουλα ακομα. Δεν με πειραζει αν δεν κανει φετος αυγουλακια. Εχουμε μελλον πολύ ακομα!
Η ηλικία της είναι μια χαρά! 😉

εχω ποιο πανω αναρτηση τους γαμπρούς με φωτο
Και με τους δύο ταιριάζει χρωματικά... Νομίζω ταιριάζει περισσότερο με εκείνον που έχει μπαλώματα σαν και εκείνη και είναι και αυτός παραδαλός! 😉 Εγώ τουλάχιστον με αυτόν θα την έβαζα.
 
Η ηλικία της είναι μια χαρά! 😉


Και με τους δύο ταιριάζει χρωματικά... Νομίζω ταιριάζει περισσότερο με εκείνον που έχει μπαλώματα σαν και εκείνη και είναι και αυτός παραδαλός! 😉 Εγώ τουλάχιστον με αυτόν θα την έβαζα.

με αυτόν που λες που τον φωναζω ΚΙΤΣΟ σιγουρα ταιριαζει.Αλλα σημερα που την εφερα, δεν εδινε πολύ σημασια. Ο άλλος ο κιτρινος ο Αλεξ δεν καθότανε φρονιμα.Χοροπηδαγε συνεχεια.Αλλα τραγουδουσε πιο πολλη. Ο Κιτσος του κοπηκε η λαλια.😀 Εχουν πολλη πλακα παντος μολις βλεπουν θηλυκο 😉
 
ειναι υπεροχο πως φλερταρουν! Και νομιζω πως ολοι εχουν αναγκη απο συντροφο ακομα και τα πουλακια.. Ακομα και αν δεν βγαλουν πουλακια.. Προχωρα λοιπον..
 
Back
Top