Αναπαραγωγή Αγορά κανάρας για ζευγάρωμα με αρσενικό επισκέπτη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nina 2
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
ειναι υπεροχο πως φλερταρουν! Και νομιζω πως ολοι εχουν αναγκη απο συντροφο ακομα και τα πουλακια.. Ακομα και αν δεν βγαλουν πουλακια.. Προχωρα λοιπον..

καθομαι από το πρωι κ τα χαζευω. Το μηλο κομματάκι που της εβαλα μεχρι κ τωρα που μιλαμε το εχει φαει ολο. Η πλακα είναι ότι της εχω βαλει μεσα στο κλουβακι της μια φωλια κ κρεμασμενα το κουτακι με τις κλωστουλες. Εχει παρει από το πρωι μερικες κ τις εχει βαλει μεσα. Ο δε Αλεξ [κιτρινος] την χαζευει τοσο πολλη, που ότι κανει αυτή, κανει κ αυτος. Κατω η Μυρτουλα, κατω κ ο Αλεξ. Πανω η Μυρτουλα, πανω κ οΑλεξ.Από χθες δεν καθετε φρονιμα καθολου αυτος.Απλα θα πω την αμαρτια μου. Την εβαλα για πολύ λιγο μεσα εχθες όταν την εφερα για να ετοιμασω το κλουβακι της κ αυτος την πλαγιασε κ σηκωσε το ποδαρακι του πανω στην πλατη της. Τον μαλωσα εγω. Δεν κανει τωρα. Είναι σε καραντινα.Αλλα ο Αλεξ δεν είναι πυρωμένος καθολου. Ουτε κ αυτή! Εγω παντος γελαω. Τουλάχιστον να μου κανουν μωρα τα καναρινια μου γιατι περιμενω εδώ κ 3 χρονια από τα παπαγαλάκια μου κ τιποτα. Θελω να μεγαλώσω ΜΩΡΑ. Εχω μαθει κ ξερω😉


Υ. Γ. εχω βαλει κ βραζω αυγο να φτιαξω την αυγοτροφη της Αλικης👍
 
στο εύχομαι να δεις μωρά! Υπομονη.. Πάντως ένα θηλυκό δίνει πάντα ενδιαφέρον στα αρσενικα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
στο εύχομαι να δεις μωρά! Υπομονη.. Πάντως ένα θηλυκό δίνει πάντα ενδιαφέρον στα αρσενικα!
ευχαριστω πολύ Γιωργο. Να εισαι καλα.

http://prntscr.com/6c5wlj ετοιμη κ η αυγοτροφη της Αλικης
 
Αυτή η τροφή έχει πολύ υγρασία. Δεν πρέπει να μένει περισσότερο απο μερικές ώρες στο κλουβί.
κ δεν εβαλα το μελι με νερο όπως ελεγε η Αλικη. Εβαλα στην μυτη στο κουταλακι μελι κ το ιδιο λαδακι. Θα το διορθωσω στην επομενη. Τι εκανα λαθος;
 
Παντος την δοκιμάσανε αλλα εξαφανιστηκαν από την αυγοθηκη. Θα βαλω τωρα φρυγανιά.
Μηπως κανενα ΠΤΙ-ΜΠΕΡ μπισκοτο;😀:D
 
Παντος την δοκιμάσανε αλλα εξαφανιστηκαν από την αυγοθηκη. Θα βαλω τωρα φρυγανιά.
Μηπως κανενα ΠΤΙ-ΜΠΕΡ μπισκοτο;😀:D
Η υγρασία αποτελεί πηγή κινδύνων για τα πουλιά μια και είναι εστία ανάπτυξης βακτηρίων...
Το ο,τι εξαφανίστηκε γρήγορα είναι και καλό και για την υγεία τους σωτήριο.
Εγώ θα έπαιρνα πολύ σοβαρά την παρατήρηση του κου Μάκη...
 
Αν βάλει σε κάθε καναρίνι ένα κουταλάκι του γλυκού σε πέντε ώρες θα την έχουν εξαφανίσει την τροφή! Την έφυγαν όλη Χριστίνα;

Απλα θα πω την αμαρτια μου. Την εβαλα για πολύ λιγο μεσα εχθες όταν την εφερα για να ετοιμασω το κλουβακι της κ αυτος την πλαγιασε κ σηκωσε το ποδαρακι του πανω στην πλατη της. Τον μαλωσα εγω. Δεν κανει τωρα. Είναι σε καραντινα.
Που την έβαλες; Δεν κατάλαβα...
 
Πλέον για πιο γρήγορα βάζω 3 κουταλιές της σούπας φρυγανιά τριμμένη, 3 κουταλιές της σούπας κουάκερ, ένα καρότο, ένα αυγό, μια κουταλιά της σούπας ρίγανη αποξηραμένη και μισή κουταλιά της σούπας δυόσμο αποξηραμένο. Και ξύνω και αρκετό σουπιοκόκκαλο.. Θεωρείται ότι και αυτή έχει πολύ υγρασία; Εμένα πάντως μου φαίνεται αφράτη και νόστιμη! 😛
 
Η υγρασία μας ενοχλεί αν κάνουμε μεγάλη ποσότητα που πρέπει να συντηρηθεί. Αν χρησιμοποιηθεί αυθημερόν δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν περισσέψει κάτι το πετάς το απόγευμα και δεν κινδυνεύεις από μύκητες.
 
Η υγρασία μας ενοχλεί αν κάνουμε μεγάλη ποσότητα που πρέπει να συντηρηθεί. Αν χρησιμοποιηθεί αυθημερόν δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν περισσέψει κάτι το πετάς το απόγευμα και δεν κινδυνεύεις από μύκητες.
Εγω οταν εφτιαξα δοκιμαστικα εβαλα αυγο/βρωμη/μπροκολλο σκετα και ειχε λιγη επιτυχια αλλα ηθελε να ναι λιγοτερο πηχτη :)
 
Πρέπει να είναι στεγνή και αφράτη η βάση της αυγοτροφής. Τα λαχανικά τα προσθέτουμε κατά την ώρα της προσφοράς φρέσκα. Δεν τα αναμειγνύουμε κατά την παρασκευή της.
 
Ενταξει θα φτιαξω τις προτεινομενες τις επομενες μερες... Φτανει το εκτος θεματος τωρα, απο αγορα καναρας συζηταμε για αυγοτροφες 😛
 
Αν βάλει σε κάθε καναρίνι ένα κουταλάκι του γλυκού σε πέντε ώρες θα την έχουν εξαφανίσει την τροφή! Την έφυγαν όλη Χριστίνα;


Που την έβαλες; Δεν κατάλαβα...
Την εβαλα στο κλουβι του αρσενικου. Σορρυ δεν το διατυπωσα καλα. Οσο για την τροφη που ειπα εξαφανιστηκαν... Ενοουσα ότι δεν τους αρεσε καθολου.Αηδιασαν. Δεν πλησιάζανε καθολου. Εχουν μαθει με του εμποριου. Τι να κάνω; Να ξαναεπιμεινω;
 
Εχουν μαθει με του εμποριου.
Αυγοτροφή του εμπορίου τους δίνεις ή τις λεγόμενες "βιταμίνες";
Αν είναι αυγοτροφή, μπορείς να την χρησιμοποιείς. Αν θέλεις επιπλέον αυγό, μπορείς να την ανακατεύεις την ώρα που την προσφέρεις με ένα καλοαλεσμένο βραστό 15΄αυγό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Back
Top