Γενικά Αγορά παπαγάλου μεσαίου - μεγάλου μεγέθους

andreasss

PB New Member
Εγγραφή
14 Ιουν 2014
Μηνύματα
13
Πόλη
Ηράκλειο
Καταρχάς καλησπέρα σας!

Βρισκομαι στην ευχαριστη θεση να ψαχνω για τον παπαγάλο που θα ταιριάζει περισσοτερο στις επιθυμιες μου αλλα και να ταιριαζουν οι αναγκες του με βαση αυτα που μπορω να προσφέρω...

θα ηθελα αρχικά να πω οτι δεν ειναι ο πρώτος μου παπαγάλος είχα πιο παλια Lovebirds, amazon blue fronted, cockatiel.. καποια πεθαναν απο γεραματα και ο αμαζόνιος απο ασθενεια που δεν αντιμετωπισθηκε σωστα απτον κτηνιατρο αυτα για ενημερωση

θα ηθελα λοιπον καπου εδω την αποψη σας για την επιλογή που θα κάνω ... Δεν θα ήθελα να αναφέρω τι σκεφτομαι απο τωρα... Θα το πω στο τελος του post

Αρχικά θα ήθελα να πω πως (θα) είμαι φοιτητής ( και λογικά θα ερθει μετα η ερώτηση τι θα γινει οταν πας στρατο; - θα μεινει με τους γονεις μου 9 μηνες αν και αυτο θα αργησει πολυ) επίσης δεν θα ήθελα ως συμβουλη παρε κατι μικρο για αρχη κτλ μιας και δεν θα παρω κατι για ενα διαστημα θελω να το χαρώ για καιρό και μόνο αυτό,ωστε να μπορώ να του δίνω και την παρέα που χρειάζεται!

-οι ώρες μου λοιπόν που έχω να διαθέσω για εναν παπαγαλο ειναι απο 2-3 και παραλληλα οταν δεν ασχολουμαι με αυτον να ειμαι στον χωρο, εως και όλη την ημέρα

-απο χώρο έχω αρκετό, το σπίτι είναι μεγάλο και θα έχει και την δυνατότητα να πηγαίνει καθε σαββατοκυριακο για πτηση στο βουνο μιάς και είναι κοντα το εξοχικο - να πω καπου εδω οτι υπαρχει η πιθανοτητα μετακομισης για τα επομενα 4-5 χρονια εκτος Αθήνα λογο σχολής οποτε υπαρχει η πιθανότητα περιορισμου του χώρου οταν θα βρισκεται εξω απο το κλουβι, παρολαυτα βόλτες εξω απο το σπιτι θα υπαρχουν

- το τι ζηταω απο τον παπαγαλο απο την αλλη πλευρα είναι ωραια προσωπικότητα οσο το δυνατον περισσοτερη, απο ομορφιά καθώς και απο δυνατότητα ομιλίας δεν με απασχολούν αλλα και ούτε με χαλάνε! Επίσης απο ενταση κραυγων κτλ δεν θα ηθελα να ειναι υπερβολική αλλά σε φυσιολογικά επιπεδα δεν είναι κάτι που με ενοχλέι ( ο αμαζονιος μου ας πουμε ήταν σχετικά στο όριο απο φωνή ! )
επίσης επειδή έζησα τον αμαζόνιο και ειδικά κατα την περιοδο ενηλικίωσης οπου είχε γίνει αρκετά επιθετικός ακόμη και με το αφεντικό του ( πατερας μου) ώρες ωρες θα ήθελα κάτι ηρεμο... εννοειται οτι και λίγο τσαμπουκας είναι επιτρεπτός αλλα λίγος!

-απο χρηματα τώρα εφόσον βρεθεί ο κατάλληλος παπαγάλος ανεξαρτήτως κοστους ( βαζω μέσα και συντηρησης) θα αγοραστεί απο εκεί και περα εννοειται οτι οσο πιο οικονομικος θα ηταν καλυτερα χωρις να ειναι αυτο κριτηριο επιλογης, μηνιαιο κοστος συντηρησης καθως και ιατροφαρμακευτικης περιθαλψης οποτε χρειαστει είναι μεσα στο πρόγραμμα και οσο να ειναι θα καλυφθεί

Νομίζω είπα αρκετά απο αποψη του τι μπορώ να προσφερω εγώ στο ζωντανό, ακούω γνώμες

τελος να πω οτι σκεφτομαι είτε γκριζο είτε καποιο είδος μακαο ( mini , blue and gold(με πολυ επιφυλαξη για το αν μπορώ να τον εχω με αυτα που εχω ακουσει ) κοκατου (maluccan, ομπεραλα, Sulphur-Crested Cockatoo ) και σε αυτους εχω επιφυλαξεις λόγο περιεργιών που εχω διαβάσει οτι έχουν, και τέλος απο αμαζόνιους αν και φωβαμαι για τσαμπουκαδες πάλι σκεφτομαι για amazon ( double yellow , altifrons )

επίσης απο αλεργίες κτλ δεν εχω καποιο θεμα ουτε απο την σκόνη ( cockatoo και λιγοτερο ο African Grey )

περιμενω ιδέες! Προτάσεις και όποιαδηποτε αλλη ερωτηση δεκτη!
 
Γεια σου καλώς ήρθες και με το καλό να διαλέξεις τον παπαγάλο που σου ταιριάζει στην προσωπικότητα και τις συνθήκες της ζωής σου :)
Είναι και πολύ προσωπικό το θέμα της επιλογής αυτής.
Σαν προσωπική γνώμη, θα σου πω απλά ότι αν και θα τους ήθελα όλους αν έπρεπε να διαλέξω, θα έπαιρνα οπωσδήποτε έναν από τους cockatoo με την σειρά Sulphur-crested cockatoo - Wikipedia, the free encyclopedia ή Παπαγάλοι Major Mitchell's Cockatoo .
Αν θέλεις να μελετήσεις σχόλια και απόψεις άλλων κατόχων μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ Συγκριτικός Πίνακας Ειδών Παπαγάλων (Project) και να μελετήσεις και τον πίνακα.
Αποκτώντας έναν μεγάλο παπαγάλο, όποιος κι αν είναι αυτός, αφού θα ενημερωθείς και θα τον φροντίζεις σωστά είναι σίγουρο πως δεν θα το μετανιώσεις όποιον κι αν διαλέξεις τελικά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: JohnP
Θεωρώ ότι από άποψη ενημέρωσης είμαι σε καλό δρόμο αλλά και με την οποια εμπειρια έχω... Εννοείται φυσικά ότι η γνώση δεν σταματάει οπότε Φροντίζω να ενημερώνομαι καθημερινά όλο και περισσότερο... Η αλήθεια είναι ότι όποιον παπαγάλο και να
επιλέξω δεν θα το μετανιώσω απλά θα ήθελα αν γίνεται να βρω αυτόν που θα μπορώ να του καλύπτω τις ανάγκες πρώτα από όλα και έπειτα να ταιριάζει και σε αυτό που ψάχνω εγώ :-D
 
Γεια και χαρά,

Νομίζω ότι η Μαρία σε κατατόπισε, εγω το μόνο που θα προσθέσω, ειναι να πρόβεις στην αγορά από Σεπτέμβριο που θα τακτοποιηθείς, γιατι το πρώτο διάστημα θα πρεπει να ξεχάσεις τα ΣΚ μεχρι να εξοικειωθεί και να μπορείς να τον μετακινείς άνετα. Άσε που η μετακίνηση σε πρωταρχικό στάδιο δεν νομίζω να βοηθήσει στον εγκλιματισμό του και στην μεταξύ σας σχέση. Άρα, απόλαυσε το καλοκαίρι σου, πανε τις διακοπές σου και από Σεπτέμβριο που θα έχεις και περισσότερο χρόνο να το ψάξεις, αγοράζεις έναν. Αν πάλι θέλεις να τον πάρεις τώρα, ειναι δικό σου θέμα. Ελπίζω τα άρθρα που σε παρέπεμψαν να σε βοηθήσουν για την σωστή επιλογή.
 
Σε ευχαριστω για την απαντηση... η αληθεια ειναι οτι η μαρια μου εδωσε λινκ αλλα δεν νομιζω οτι λεει κατι ξεκαθαρο σχετικα με τις προσωπικοτητες του καθε υποειδους που ψαχνω ... Οπως και να εχει μιας και δεν βλεπω να υπαρχουν αρκετες πληροφοριες για ολους τους παπαγαλους που ψαχνω μαλλον θα παρω γκριζο... Τωρα το αν θα γινει μεσα στο καλοκαιρι η τον σεπτεμβρη... Θα επιδιωξω το σεπτεμβρη, απο εκει και περα επειδή δεν είναι ότι πιο ευκολο να βρεις σωστο μωρο στην σωστη ηλικια με τα σωστα χαρτια, dna κτλ και απο καλο εκτροφειο νομιζω εαν βρω θα παρω ακομα και καλοκαιρι...
 
δεν νομιζω οτι λεει κατι ξεκαθαρο σχετικα με τις προσωπικοτητες του καθε υποειδους που ψαχνω ...
Θα ήθελα να σου επισημάνω ότι είναι λάθος προσέγγιση.
Είναι σαν να αμφισβητούμε την ευφυία και την έντονη προσωπικότητα των μεγάλων παπαγάλων.
Δυο ίδιας φυλής παπαγάλοι για χίλιους δυο λόγους μπορεί να έχουν εντελώς διαφορετική μεταξύ τους ψυχολογία και συμπεριφορά.
Γι αυτό είναι σημαντικό να βρεις ένα πουλί από καλό και από κάθε άποψη αξιόπιστο εκτροφείο που να έχει μεγαλώσει αν είναι δυνατόν με την μέθοδο Ανατροφή νεοσσών με τη μέθοδο του co-parenting και να μπορεί να σε στηρίξει και στην αρχή της σχέσης σου με το νεοαποκτηθέν πουλάκι.
Ο λόγος που δεν σου ανέφερα τον γκρίζο ήταν ο στρατός και η απουσία σου. Είναι ιδιαίτερα ευαίσθητα σ' αυτές τις αλλαγές προσώπων και μπορεί να αντιμετωπίσεις θέμα.
 
Δεν νομιζω να ειναι λαθος αποψη και θα στο αιτιολογησω ...

η προσωπικοτητα του καθε ζωντανου δεν ειναι ασπρο μαυρο... ενας μπορει να ειναι πιο κτητικος αλλος πιο συναισθηματικος αλλος πιο δραστηριος αλλος πιο περιεργος, δεν νομιζω οτι υποτιμώ κανενός την προσωπικοτητα με το να ζηταω συγκεκριμενα χαρακτηριστικα προσωπικοτητας...

και εννοειται οτι μιλαμε απο αποψη είδους... Δεχομαι οτι καθε παπαγαλος μπορει να εχει διαφορετικη προσωπικοτητα αλλα η επιλογη με βαση το ειδος ελαχιστοποιει τις πιθανοτητες να παρω κατι που δεν ταιριαζει σε αυτο που θελω ... Δηλαδη τοτε γιατι χαρακτηριζουμε εναν μακαο ως φωνακλα; φυσικα και υπαρχουν μακαο που μπορει να μην φωναζουν καθολου! αλλα σαν γενικη αποψη φωναζουν ! αρα αναγκαστικα προκυπτει η αναγκη διαχωρισμου των ειδων ! Θελοντας και μη!

για τον γκριζο το γνωριζω οτι θα εχω θεματακι αλλα πιστευω με την σωστη κοινωνικοποιηση και ειδικα με τους γονεις μου που θα τον φροντιζουν δεν θα υπαρξει θεμα... απο εκει και περα σε 7-8-9 χρονια που θα παω στρατο το πουλι θα εχει μαθει και θα εχω φροντισει να το κοινωνικοποιησω σωστα ωστε να ειναι καλα!
 
Εμ γι' αυτό σου είπα είναι πολύ προσωπική η επιλογή και ανέφερα τι θα έκανα εγώ στην θέση σου.
Τώρα τα τυπικά χαρακτηριστικά, θορύβου πχ. τα αναφέρει ο συγκριτικός πίνακας αν τον άνοιξες.
Όντως αν είναι σε τέτοιο βάθος χρόνου ο στρατός αφού έχει επέλθει και η σεξουαλική ωρίμανση του πουλιού και εφόσον θα έχει από πολύ μικρό γνωρίσει ικανοποιητικά και τους γονείς σου πιστεύω και εύχομαι όλα να πάνε καλά.
Γιατί έχω ακούσει για γκρίζους που δένονται πολύ κολλητά με ένα συγκεκριμένο άτομο και μετά παρουσιάζουν τάσεις αυτοκαταστροφής.
Όσο πιο κοινωνικοποιημένος τόσο καλύτερα για όλους και κυρίως για τον ίδιο.
Ό,τι αποφασίσεις, όλα να πάνε κατ' ευχήν 🙂
 
:)
Δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα μετά από τόσα χρόνια και πάντα με την σωστή κοινωνικοποιηση ( για το δικό του καλό όχι μόνο γιαυτους τους μήνες...) έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τον παπαγάλο αν ξέρει κάποιος να απαντήσει τεκμηριωμένα θα το ήθελα

Καταρχάς λέω να πάρω το πουλί από 2-4 μηνών καμιά άλλη άποψη;

Από τροφή δεν μπορώ να βρω pellets και στις παραγγελίες από εξωτερικό δεν είμαι συνηθισμένος... Πλούσια ποικιλία σε σπόρια μαζί με βιταμίνες ( μάρκες; Τι βιταμίνες θέλουν; Άμμο; Πέτρα; Φρούτα; Τι φρούτα; Από λαχανικά ; Κάτι άλλο;( ιπποφαες,
gojieberry από φοίνικα σπόρια; ) φθάνουν για ισσοροπημεμη διατροφή ;

Εκπαίδευση τώρα λέω να δοκιμάσω harness αλλά και ψαλίδισμα των φτερών από μωρό για να συνηθίσει ( το ψαλίδισμα όταν θα είναι μικρό δεν θα γίνεται κανονικά απλά θα γίνεται και καλά η κίνηση για να συνηθίσει) έχετε καμία άλλη άποψη και γιατι;

Harness που θα βρω;

Αυτά!
 
Back
Top