Αδέσποτο κουταβάκι αγρίμι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης maria p
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τα νέα μας...
το σκυλάκι είναι ακόμα στο σπίτι μου. Το μοναδικό ενδιαφέρον ήταν από Γερμανία και ως φύση καχύποπτη επιφυλάχθηκα. Δεν θα ήθελα να βρεθεί εκτός αίσθησης ελέγχου το σκυλάκι, για έναν πρόσθετο λόγο.
Παρατήρησα πως στα πίσω πόδια, αντί τεσσάρων δακτύλων, το ένα έχει 5 και το άλλο 6 😱
Προφανώς και αυτός είναι ο λόγος που κρίθηκε ακατάλληλο για κυνήγι γιατί όντως όταν φρενάρει μετά από τρέξιμο σκοντάφτει και γίνεται ραν ταν πλαν.
Φαίνεται να γίνεται μικρομεσαίο μέγεθος γιατί ένα μήνα τώρα που το ταΐζω δεν έχει παρουσιάσει ιδιαίτερη ανάπτυξη.
Τον ονομάσαμε Παντέλα ή Παντέλο, αυτό το δεύτερο όταν τον μαλώνω και το πρώτο για γούτσου γούτσου και έτσι 😛
 
Εγω ακουω "Παντελο" κ μου σηκωνεται η τριχα Μαρια!😱:D Ωραιο ονομα φυσικα, αλλα μου ερχεται ο συνειρμος!:D
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Δεν το ξέρω θα το ψάξω :)
Αν κατάλαβα καλά Μαρία... Ο Τάκης εννοεί για τον Παντελίδη...
Και το μόνο Παντελος είναι ένα τραγούδι που το έχει τραγουδήσει ο Κώστας Αγέρης για τον Παντελή.
 
Και το μόνο Παντελος είναι ένα τραγούδι που το έχει τραγουδήσει ο Κώστας Αγέρης για τον Παντελή.
Ευχαριστώ Ευάκι, δεν ήμουν ενημερωμένη :)
Ετοιμαζόμαστε για δεύτερη επίσκεψη στο γιατρό και το σκυλάκι θα γίνει σχετικά μικρόσωμο.
Δεχόμεθα προσφορές για υιοθεσία ε; :D
 
Μαράκι ανέβασε όμορφες φωτογραφίες του τυχερούλη στο Facebook κάνοντας ένα άλμπουμ και ξεκίνα να κοινοποιείς! Όσο περισσότερο τόσο το καλύτερο! Αν θες βοήθεια εδώ είμαι! Είναι πολύ γλυκός! :D
 
Θα ανεβάσω Αλίκη μου, έχουμε ένα θέμα με μια δερματοπάθεια, σήμερα έχουμε ραντεβού στο γιατρό και θα επανέλθω το βράδυ με νεότερα.
 
Λοιπόν το σκυλάκι έχει δεμοδεκτική ψώρα, η οποία υποτροπίασε (ίσως επειδή παίζει και τον γρατζουνάνε οι γάτες; δεν ξέρω) παρότι είχαμε ακολουθήσει αγωγή με advocate spot on αμπούλες.
Γενικά δεν είναι κάτι επικίνδυνο αφού το ακάρι που την προκαλεί αποτελεί μέρος της φυσιολογικής πανίδας του δέρματος του σκύλου και μόνο ο υπερπληθυσμός του μπορεί να προκαλέσει συμπτώματα, όπως στον Παντέλα τον ψωριάρη :D
Έχουμε γολγοθά τρίμηνης περίπου θεραπείας μπροστά μας με ενέσιμο διάλυμα το οποίο όμως θα λαμβάνει από στόματος.
Η διάγνωση έγινε με απόξεση από διάφορα σημεία του σώματός του και είναι απόλυτα βέβαιη.
Εν τω μεταξύ πρέπει να πάρει και αντιβίωση καθώς έχουν δημιουργηθεί και κάποιες επιμολύνσεις αφού δεν κάθεται ήσυχος και όλο γρατζουνιέται και κάποιο ειδικό σαμπουάν για το μπάνιο του.
Κατά τ' άλλα είναι μια χαρά, χαρωπός και αεικίνητος και αυτή τη στιγμή κακάσχημος :)
Επανεξέταση σε 15 ημέρες.
Εξυπηρετηθήκαμε από την Μελίνα την εξαιρετική βοηθό του κ. Κέστη. Δυστυχώς δεν ασχολούνται με πουλιά, για τα οποία σε περιστατικά πελατών τους, συστήνουν την γνωστή μας Πατρίτσια Γκρέϋ :)
Αυτά. Πριν την ολοκλήρωση της θεραπείας δεν σκοπεύω να τον δώσω και μετά ποιος ξέρει, θα έχει μεγαλώσει βέβαια. Μακάρι να του βρω κατάλληλο σκυλογονέα.
 
Από τα οικονομικά, πώς είναι η κατάσταση; Μήπως θα χρειαζόταν να συνεισφέρουν κάποιοι από εμάς;
 
Από τα οικονομικά, πώς είναι η κατάσταση; Μήπως θα χρειαζόταν να συνεισφέρουν κάποιοι από εμάς;
Ευχαριστώ πολύ Γιάννη μου, το αντιμετωπίζω ευτυχώς και πιστεύω δεν θα χρειαστεί και στο μέλλον :)
Δεν είναι φθηνή θεραπεία βέβαια, απλά για να ξέρει καθένας "τι παίζεται", μόνο το σαμπουάν έχει 24 ευρώ στον Μαδεμοχωρίτη κιόλας αλλιώς ποιος ξέρει πόσο θα το έβρισκα, το vetermek αν το βρω γιατί είναι σε έλλειψη γύρω στα 8 ευρώ το μικρότερο μέγεθος, πιο φθηνά το αντιβιοτικό και ένα διάλυμα για το vetermek για να είναι εύγευστο.
Επίσκεψη δεν ξέρω πόσο του επιμερίζεται γιατί έκανα και τα εμβόλια της Ρόδως και σύνολο έδωσα ένα 50ρικο.
Το κακό είναι πως ήδη είχαμε κάνει πρώτη ανεπιτυχή θεραπεία με το advocate spot on που σύνολο τράβηξε κι αυτό 25-26 ευρώ. ☹
Τι να κάνουμε, δεν έχει κάτι πολύ σοβαρό αλλά όλα μπορεί να γίνουν σοβαρά αν παραμεληθούν.
Το κακό είναι πως έχει κίνδυνο μετάδοσης στα άλλα ζώα και δεν μπορώ φυσικά να τον απομονώσω, οπότε είμαι "έτοιμη για όλα" :D
Τι του λείπει του ψωριάρη; φούντα με μαργαριτάρι 😛
 
Ευχαριστώ πολύ Γιάννη μου, το αντιμετωπίζω ευτυχώς και πιστεύω δεν θα χρειαστεί και στο μέλλον :)
Δεν είναι φθηνή θεραπεία βέβαια, απλά για να ξέρει καθένας "τι παίζεται", μόνο το σαμπουάν έχει 24 ευρώ στον Μαδεμοχωρίτη κιόλας αλλιώς ποιος ξέρει πόσο θα το έβρισκα, το vetermek αν το βρω γιατί είναι σε έλλειψη γύρω στα 8 ευρώ το μικρότερο μέγεθος, πιο φθηνά το αντιβιοτικό και ένα διάλυμα για το vetermek για να είναι εύγευστο.
Επίσκεψη δεν ξέρω πόσο του επιμερίζεται γιατί έκανα και τα εμβόλια της Ρόδως και σύνολο έδωσα ένα 50ρικο.
Το κακό είναι πως ήδη είχαμε κάνει πρώτη ανεπιτυχή θεραπεία με το advocate spot on που σύνολο τράβηξε κι αυτό 25-26 ευρώ. ☹
Τι να κάνουμε, δεν έχει κάτι πολύ σοβαρό αλλά όλα μπορεί να γίνουν σοβαρά αν παραμεληθούν.
Το κακό είναι πως έχει κίνδυνο μετάδοσης στα άλλα ζώα και δεν μπορώ φυσικά να τον απομονώσω, οπότε είμαι "έτοιμη για όλα" :D
Τι του λείπει του ψωριάρη; φούντα με μαργαριτάρι 😛

Mαρία στα περισσσότερα κουτάβια που έχω μαζέψει με ψώρα έκανα υποδόρειες ενέσεις ιβερμεκτίνης. Μου έδινε έτοιμη τη δόση ο γιατρός σε μικρές σύριγγες. Είναι πολύ φθηνές και πιο αποτελεσματικές απο τις αμπούλες. Με 3-4 ενέσεις ολοκληρώναμε τη θεραπεία.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top