Ασθένειες Ακάρεα ή ψώρα σε παπαγαλάκι μπάτζι

Kallia1989

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουν 2020
Μηνύματα
5
Καλημερα και καλο μηνα. Εδω και ενα μηνα το μπατζι μας ξυνεται εντονα. Το πηγα πριν 15 μερες σε κτηνιατρο και μου ειπε οτι ειναι ακαρεα ή ψωρα. Μου συστησε να παω να παρω κατι σταγονες απο pet shop για ακαρεα. Εφαρμοσα τις σταγόνες (acarine spot on solution) αλλα ακομα ξυνεται. Η διαθεση του, οι κενωσεις του και το κελαηδημα του δεν εχουν αλλαξει. Το μονο που επιμενει να κανει ειναι ο ηχος σαν να σπαει καρπους με το ραμφος και σαν να φτερνιζεται. Βαζω και φωτο. FB_IMG_1593582395041.webp
 
Δείχνει όντως κάποια αραίωση στο φτέρωμαα του προσώπου αν και η φώτο δεν παρουσιάζει ακριβώς τα "προβληματικά" σημεία. Μπορούμε να δοούμε βίντεο με τον ήχο που περιγράφεις;
 
Το πηγα πριν 15 μερες σε κτηνιατρο και μου ειπε οτι ειναι ακαρεα ή ψωρα.
Το μονο που επιμενει να κανει ειναι ο ηχος σαν να σπαει καρπους με το ραμφος και σαν να φτερνιζεται
Για ποιο από τα δύο το πήγες στο γιατρό; Για τη φαγούρα ή για αυτό που κάνει σαν να σπάει καρπούς με στο ράμφος; Είχε και τα δύο όταν το πήγες;
 
Ευχαριστω για την ανταπόκριση. Τον ειχα παει για τη φαγουρα αλλα δε του ειχα πει για τους ηχους που κανει. Και απλα τον ειδε ο κτηνιατρος και μου πε οτι αποκλείει την ορνιθωση και οτι μαλλον ειναι ακαρεα ή και ψωρα. Μονο στο προσωπο εχει την αραιωση και χανει καποια φτερακια. Αν τον πετυχω να κανει τον ηχο θα το βγαλω βιντεο. Εχω προβλημα οικονομικο αυτο το καιρο δυστυχως και δε μπορω να τον ξαναπαω στο γιατρο και ειμαι να σκασω...
 
ή έχουν σημάδια όμοια με αυτά υπάρχουν στο ράμφος;
Aυτά στο ράμφος έχω την εντύπωση ότι μπορεί να είναι και υπολείμματα τροφής. @Kallia1989 είχε φάει κάτι και λερώθηκε πιο πριν την ημέρα που έβγαλες τη φωτο; Τα έχει ακόμη τα σημάδια αυτά στο ράμφος;
 
Ο γιατρός ηταν ειδικός πτηνιατρος; Πάρτε μια 2η γνώμη. Στην φώτο δεν δείχνει να εχει ακαρεα αλλά περισσότερο καταρροή απο μάτια και μύτη και ίσως επιπεφυκίτιδα (για ορνιθωση του έκανε τεστ ή απλά το είδε; Μήπως δεν ειχε εκδηλωθεί πλήρως)
Επίσης οι 2 βδομάδες από οσο γνωρίζω δεν αρκούν συνήθως για θεραπεια από ακαρεα αλλά το πουλάκι δεν φαίνεται να εχει καθόλου scaly face (εκτός αν μιλάμε για αναπνευστική ακαριαση και οχι δερματικη αλλά δεν δικαιολογεί την φαγούρα).
 
Το πηγα σε πτηνιατρο και μου πε οτι δεν ειναι πολυ καλα. Οτι εχει πολυ δυσπνοια. Του εκανε μια ενεση και μου εδωσε μια αντιβιωση. Δε του πηρε δειγμα λεει αιματος γιατι φοβηθηκε μη μεινει το πουλι απο την αναισθησια που θα του εκανε. Αλλα μου προτεινε να κανω εξεταση για ψιττακωση η οποια κοστιζει πολυ και δε μπορω να δωσω τωρα τα χρηματα! Το πουλι μεχρι στιγμης το καθαριζω μονο με γαντια και συζηταω με ενα φιλο μου μηπως το παρει εκεινος για να το φροντισει γιατι ειμαι και εγκυος και εχω φοβηθει και αφου δε μπορω οικονομικα να κανω κατι αλλο ειναι κριμα και για το πουλακι αλλα κ για εμενα μη κολλησω. Σας ευχαριστω παρα πολυ παιδια που ασχοληθηκατε!
 
Αλλα μου προτεινε να κανω εξεταση για ψιττακωση η οποια κοστιζει πολυ και δε μπορω να δωσω τωρα τα χρηματα!

Παρε και απο αλλου τιμες γιατι δεν εχει τοσο μεγαλο κοστος.
Με 15-20 ευρω δηλαδη θα εχεις απαντησεις.

Αφου εισαι σε κατασταση εγκυμοσύνης το πουλι θα πρεπει να φυγει εχθες!
 
@Kallia1989
Για ψιττακωση εχω δει και εγω οικονομικά τεστ (στο https://www.sexadodeaves.com/en/ , αλλα αλλά και αλλου λογικά). Νομίζω είναι κοινη πρακτική πάντως να κάνουν προληπτικά αντιβιοτικη θεραπεία για ψιττακωση, χωρίς να προηγηθεί σίγουρη διάγνωση δηλαδή. Να προσέχετε τον εαυτό σας και ισως καλό θα ηταν να αναλαβει την θεραπεία του πουλιού άλλος.
 
Γεια σας και παλι. Το εχω παει σε ενα αλλο σπιτι που εχουμε απο κατω μας και παει ο συζυγος μου και το φροντιζει. Αλλα δυστυχως δεν εχω καποιον να του δινει την αντιβιωση γιατι ολοι οι κοντινοι μου φοβουντε να το πιασουν και ειναι κατι που συνεχιζω και κανω εγω φορωντας γαντια και μετα πλενομαι καλα και βαζω αντισηπτικό. Το πουλακι βλεπω οτι εχει αρχισει και κελαηδαει πιο πολυ. Ειμαι Ηρακλειο Κρητης και δε ξερω και πολλα διαγνωστηκα κεντρα για να κανω την εξεταση. Θα το ψαξω κ αλλο αλλιως θα στειλω δειγμα σε ενα που βρηκα στη κομοτηνη με 25€ μου πε.
 
ειναι κατι που συνεχιζω και κανω εγω φορωντας γαντια και μετα πλενομαι καλα και βαζω αντισηπτικό.
Βάζε και μάσκα καλύτερα (είναι και ''της εποχής'') 😉
 
Back
Top