Ασθένειες Ακάρεα της τραχείας τελικά η άσθμα;

giorgostiger3

PB New Member
Εγγραφή
14 Σεπ 2019
Μηνύματα
90
Παιδιά.. Το πρόβλημα μου με το καναρίνι το υβρίδιο Φλώρου είναι γνωστό σε εσάς.😛 όλο τον Δεκέμβριο του παρουσιάζεται πρόβλημα στο αναπνευστικό θα σας αναλύσω τα συμπτώματα

Ανοιγοκλείνει το στομα
Κάνει ένα μικρό τσοκ Τσικ με το ράμφος
Προσπαθεί να βγάλει κάτι από το λαιμό του.
Τρώει λίγο αλλά πολλές φορές.
Δεν αντέχει καθόλου το κρύο όσο και να το σκεπάσω
Κουτσουλιές πράσινες ίσως από φρούτα που του διναμε

Τι diociclina του έδωσα τι αβιομισιν κάθε πρωί έχει αυτά τα συμπτώματα προσπαθώ να βαλω το θερμενονενο μηχανικά για το σπίτι αλλά δεν κάνει δουλειά. Τοβεχω πάει πριν λίγες μέρες σε μια κτηνίατρο μου είπε για αναπνευστικό χωριγξσε για άσθμα, δεν έκανε δουλεια καθόλου. Το πείρα στο χέρι μου είδα μικρά στίγματα (αρκετά πολλά είχα γαντζωθει στο λαιμό του). Του χωριγησα το Σάββατο πουλμοσαν χτες έβρισκα στο πατω στο λευκό χαρτί κάτι μικρές μπίλιες. κάπως καλύτερα αλλά λίγο το σπίτι να κρυώσει το παίρνει πάλι. Κάτω Κτηνίατρος για εδώ που είμαι. στα Γιάννενα να ξέρει από πτηνά δεν υπάρχει,όλοι μου λένε για αβιομισιν. Κάπου άκουσα για εδώ στα Γιάννενα στη. Ανατολή για έναν γνωστή αλλά είμαι μακρυά δεν πατάω καν γιατί θα το ταλεπορισω
 
. Το πείρα στο χέρι μου είδα μικρά στίγματα (αρκετά πολλά είχα γαντζωθει στο λαιμό του). Του χωριγησα το Σάββατο πουλμοσαν χτες έβρισκα στο πατω στο λευκό χαρτί κάτι μικρές μπίλιες.
Τι χρώμα είχαν αυτά που είδες;
Διάβασε για την δοσολογία του pulmosan διότι υπήρχαν (υπάρχουν;.) διάφορες απόψεις...
Εγώ πριν 11 χρόνια ακολούθησα το 10ήμερο (στην επανάληψη) που είχε συστήσει ο γιατρός μου...
 
Πως προκυπτει αυτο Γιωργο;
Τι εχεις παρατηρησει;
Τώρα κάνει σαν κελαειδαει χαμυλοφανα και σαν να βγάζει κάτι από το λαιμό του επισεις στην αρχή όταν κοιμάται κυματαο στα δυο πόδια και μετά στο ένα, είναι φουσκομενο και ακίνητο πολλές φορες
[automerge]1578350844[/automerge]
Ένα αντιβιοτικό εξίσου καλό με το αβιομισιν είναι το enroxyn της Tafarm για γενική χρήση... Δεν χρειάζεται να στο δώσει γιατρός...
Εύχομαι γρήγορη ανάρρωση!
Αν έδινα αυτό μόνο που προτηνες
[automerge]1578351111[/automerge]
Τι χρώμα είχαν αυτά που είδες;
Διάβασε για την δοσολογία του pulmosan διότι υπήρχαν (υπάρχουν;.) διάφορες απόψεις...
Εγώ πριν 11 χρόνια ακολούθησα το 10ήμερο (στην επανάληψη) που είχε συστήσει ο γιατρός μου...
Μαύρα.. Εγώ λέω να το κάνω σύμφωνα με της οδηγίες αλλά εδώ διάβασα για 10 μέρες άλλοι λέτε μπορούμε και δύο φορές την ευδομαδα αν δω ότι δεν την παλέψει να δώσω στης πέντε;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μαύρα.. Εγώ λέω να το κάνω σύμφωνα με της οδηγίες αλλά εδώ διάβασα για 10 μέρες άλλοι λέτε μπορούμε και δύο φορές την ευδομαδα αν δω ότι δεν την παλέψει να δώσω στης πέντε;
...Άρα λογικά πρόκειται γι΄ακάρεα. Για 7 ημέρες έχω ακούσει να κάνουν επανάληψη, για 2 φορές την εβδομάδα και 5 ημέρες όχι...
Γιατί δεν επικοινωνείς με κάποιον γιατρό (καλύτερα στην Αθήνα) να του ζητήσεις την γνώμη του;
Δεν βλέπω τι άλλο μπορείς να κάνεις αφού δεν μπορείς να επισκεφτείς κάποιον, στο κάτω κάτω ας πάρεις και ας σου αρνηθούν συμβουλές...
 
...Άρα λογικά πρόκειται γι΄ακάρεα. Για 7 ημέρες έχω ακούσει να κάνουν επανάληψη, για 2 φορές την εβδομάδα και 5 ημέρες όχι...
Γιατί δεν επικοινωνείς με κάποιον γιατρό (καλύτερα στην Αθήνα) να του ζητήσεις την γνώμη του;
Δεν βλέπω τι άλλο μπορείς να κάνεις αφού δεν μπορείς να επισκεφτείς κάποιον, στο κάτω κάτω ας πάρεις και ας σου αρνηθούν συμβουλές...
Ναι ίσως θα κάνω έτσι.. Δεν έχω να χάσω κάτι.. Ναι έτσι φενετε είναι από αυτά κοιτάω συνέχεια τον πάτο του κλουβιου και ποτέ δεν έχω δει κάτι παρόμοιο αλλά όταν του χωριγησα αυτό σε δύο μέρες άρχισα να βλέπω αυτά τα μαύρα στίγματα ευχαριστώ!
 
Το φούσκωμα μπορει να ειναι ένδειξη ασθενειας γενικης κακουχιας, οχι αποκλειστική ενδειξη κρυου.

Οι οδηγίες του Pulmosan δινουν επαναληψη στο μήνα.
Γενικά ομως το συμπτωμα που αναφερεις μπορει να ειναι και κατι διαφορετικό απο ακαρεα.
 
Οι οδηγίες του Pulmosan δινουν επαναληψη στο μήνα.
Αμ αυτός ο μήνας είναι που μας τα ''χαλάει'' Αντώνη,

Ηρθα σε τηλεφωνικη επαφη (ειμαι εκτος Αθηνων για1-2 ημερες) με τον κτηνιατρο μου.
Η απαντηση του ηταν οτι πρεπει να ειναι ακαρι απο αυτα που του περιεγραψα
Να του βαλω Pulmosan 1 σταγονα ανα 10 ημερες επι 3 δεκαημερα.
Ξερω τι γραφει το χαρτακι της εταιριας σαν δοσολογια,
Εχω ομως εμπιστοσυνη στον κτηνιατρο μου και θα ακολουθησω τις οδηγιες του.
( Αυτη την στιγμη εχουμε (τουλαχιστον) 3 διαφορετικες αποψεις για την δοσολογια! )

Και η άποψη του Αλέξανδρου (στον οποίο είχα-έχω εμπιστοσύνη) και η οποία δικαιολογεί και εξηγεί τις επαναλήψεις που με συμβούλεψε να κάνω ο γιατρός...
Sissi,
to Pulmosan skotoni ta akaria tis traxeias, omos den bori na skotoni ta ayga apo ta akaria. I anaptiksi apo ta ayga mexri na ginoune pali akaria einai peripou 8 meres, mexri kanoune afta pali ayga pernane apo 12 eos 14 meres.
Gia afto mou fenete poli sosto afto pou lei o Iatros sou, na kaneis kathe 10 meres mia therapia me to Pulmosan.
Afto me tis 30 meres pou grafoune i odigies tou Pulmosan den katalaba mexri simera.

Alexandros
 
Αμ αυτός ο μήνας είναι που μας τα ''χαλάει'' Αντώνη,



Και η άποψη του Αλέξανδρου (στον οποίο είχα-έχω εμπιστοσύνη) και η οποία δικαιολογεί και εξηγεί τις επαναλήψεις που με συμβούλεψε να κάνω ο γιατρός...
Άρα ανά 10 ημέρες; Τότε θα έχει φύγει η επίδραση του φαρμάκου για να μην θεωρηθεί δηλιτιριωδες για το ζωντανό; Αυτό είναι που φοβάμαι όσους ρώτησα μου είπαν δέκα ημέρες αλλά η συνταγή γράφει τέσσερις ευδομαδες;
[automerge]1578358835[/automerge]
Το φούσκωμα μπορει να ειναι ένδειξη ασθενειας γενικης κακουχιας, οχι αποκλειστική ενδειξη κρυου.

Οι οδηγίες του Pulmosan δινουν επαναληψη στο μήνα.
Γενικά ομως το συμπτωμα που αναφερεις μπορει να ειναι και κατι διαφορετικό απο ακαρεα.


Στο σπίτι μου δεν ξέρω γιατί αλλά είναι κρύο κυριως το βράδυ τέτοιο καιρό, και πέρσυ το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα, έχει μια μικρή παγωνιά όμως φοβάμαι για εντερικά κάτι τέτοιο θα μπορούσε να είναι και από τροφη ας πούμε όταν ειμουν διακοπές του χωριγηθικε μαρούλι από μέλος της οικογένειας μου. Οπωτε πάω σε προβιοτικα;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πολύ ωραία άρθρα αλλά με μπερδεύουν λίγο, δηλαδή εκτός από το να προσπαθούν να φτάσουν βγάλουν κάτι από το στρώμα τους με τι άλλη ασθένεια θα μπορούσε να είχε σχέση.. Απορώ λίγο κάπου λέει ότι θα μπορούσε να χορηγηθεί για κοκιδια
[automerge]1578414556[/automerge]
σύμφωνα λοιπόν με τα άρθρα αυτά αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι δεν είναι πρόβλημα που διμιουργηταιαπο ακάρεα αλλά και μικρόβια του αίματος και μια λύση είναι bycox αν κάνω λαθως;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι αυτό διάβαζα μόλις, άρα με το πρόβλημα μου baycox; Πείρα τηλέφωνα σε κάποιους κτηνιάτρους από Σαλονίκη μου είπαν δεν μπορώ να ξέρω τα συμπτομα δείχνουν λοιμοξη αναπνευστικού ένας μου είπε προομιο στάδιο ακάρεων δεν ξέρω ακριβώς τι να κάνω, κάθε χειμώνα και κάθε αρχές καλοκαιριού αυτό το πρόβλημα έχω με αυτό το πουλί
 
εκτός από το να προσπαθούν να φτάσουν βγάλουν κάτι από το στρώμα τους με τι άλλη ασθένεια θα μπορούσε να είχε σχέση
Αυτό δεν μπορούμε να σου το πούμε υπεύθυνα εμείς. Αυτή είναι δουλειά ενός κανονικού, σοβαρού, με ειδίκευση στα πτηνά γιατρού.

σύμφωνα λοιπόν με τα άρθρα αυτά αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι δεν είναι πρόβλημα που διμιουργηταιαπο ακάρεα αλλά και μικρόβια του αίματος
Είναι μια θεωρία. Ο ίδιος γιατρός μετά από εξέταση του δικού σου καναρινιού μπορεί να διαπίστωνε ότι είναι όντως ατοξόπλασμα ή ότι τελικά είναι ακάρεα της τραχείας ή μυκόπλασμα ή τριχομονάδες ή ασπεργίλλωση ή, ή...

Όλες αυτές και πολλές περισσότερες είναι ασθένειες με πάνω-κάτω τα ίδια συμπτώματα. Αν αρχίσουμε να συζητάμε, να σου προτείνουμε φάρμακα, να διαφωνούμε μεταξύ μας προτείνοντας σου νέα φάρμακα, θα πάρει περισσότερο από ένα χρόνο. Το καναρίνι σου δεν έχει αυτήν την πολυτέλεια. Έχει μόνο μερικές μέρες γι' αυτό πρέπει να γίνει κάτι άμεσα από κάποιον ειδικό και όχι από μαντεψιές στην τύχη.
 
Μας περιγραφεις μια χρονια κατάσταση που με βαση την λογικη και τον χρονο αν ηταν καποια απο τις ασθενειες που εχουν αναπτυχθει στο θεμα πιστευω δεν θα ειχαμε αντικειμενο συζητησης σημερα.

Παραμενει ομως το γεγονός οτι συζητάμε θεωρίες εδω οπως ειπε και ο Σταυρος.
Στειλε δειγμα στην Κομοτηνη,ξεκινα απο καπου.
 
Εγώ παιδιά ρώτησα απλά για το πώς να κηνιθω και μου είπατε κτηνίατροκαι σας λέω η μετακίνηση θα το βλάψει από στρες. Δεν έβγαλα κανένα συμπέρασμα, οτι εξέφρασε ένα άρθρο του Σταύρου ρώτησα από περιεργεια

Η πόλη μου δεν είναι όπως οι μεγάλες πόλεις που ζείτε κάποιοι η όχι ολοι, και μπορεί να βρείτε σίγουρους γιατρούς και εμπας περίπτωση οι κτηνίατροι είναι μόνο για τα σκυλακια και τα γατάκια δεν προκετε να βοηθήσουν και αν το πάτε σε όποιον όποιον το πουλάκι σας η (το μισό κοπάδι)σίγουρα θα το χαιρετησετε από τα λαθως φάρμακα

Αύριο θα μιλήσω με το ιατρείο της που Κομοτηνής ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας
 
Αύριο θα μιλήσω με το ιατρείο της που Κομοτηνής
Δεδομένων των συνθηκών, αυτό είναι το καλύτερο. Πες τους το πρόβλημα και θα σου πουν τι πρέπει να κάνεις για να έχετε τουλάχιστον κάποια εργαστηριακά δεδομένα. Από εκεί και πέρα τα πράγματα θα αρχίσουν να ξεκαθαρίζουν περισσότερο.
 
Back
Top