Ασθένειες Ακουμπάει την κοιλιά της στην πατήθρα, είναι άρρωστο;

Το μαζεμα του ποδια δεν σχετιζεται με πονο στο συκωτι; Αλικη βαλε φωτο την κοιλια της καλου κακου...
Γιάννη δε σηκώνει το πόδι της...

Νίκο πιστεύεις ότι ήταν και είναι αρθρίτιδα; Ή ότι ήταν σαλμονέλα και τώρα αρθρίτιδα;
Τα πόδια της φαίνονται μια χαρά πάντως... Σχετίζεται η σαλμονέλα με την αρθρίτιδα;
 
Αλίκη, ειλικρινά δεν ξέρω . Ούτε αν τελικά έχει κάποια μορφή αρθρίτιδας, μπορώ να σου πω ότι έχει σαν αιτία κάποια προυπάρχουσα η προηγούμενη ασθένεια. Νομίζω κανείς δεν μπορεί να σου πει με σχετική βεβαιότητα.Απλά το σύμπτωμα του να μη στέκεται κανονικά, ''δείχνει'' η κάτι το ενοχλεί εσωτερικά η ότι υπάρχει πρόβλημα στις αρθρώσεις.
 
Είμαι πλέον σχεδόν σίγουρη ότι αυτό που έχει σχετίζεται μ αυτό που είχε και το καλοκαίρι γιατί είναι ακριβώς όπως ήταν κατά την ανάρρωση... Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί ξαναεμφανίζει συμπτώματα.. Είναι πολύ δύσκολο να γίνει η παρατήρηση τους αλλά εγώ που την ξέρω μπορώ να τα διακρίνω..
Θα την χωρίσω από τα υπόλοιπα και θα την βάλω σε ένα κλουβάκι μόνη της.. Να της ξαναδώσω αντιβίωση; Ή μήπως χρειάζεται καλύτερη διατροφή; Και μέσα στην κλούβα όμως τρώει καλά.. Μέρα παρά μέρα αυγοτροφή δικιά μου, prestige premium verse laga σπόρους, και 1-2 φορές την εβδομάδα ferti-vit στο νερό.. Και δεν είναι πως δεν τρώει.. Τρώει κανονικά...
 
Εγώ απλά ανάφερα ένα σύμπτωμα που έχει να κάνει με την σαλμονέλα να πηγαίνει στις αρθρώσεις αλλά αν αυτές έχουν χαλάσει η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη ο Μάκης ανάφερε ένα άλλο σύμπτωμα που έχει να κάνει με την τρέλα όπως επίσης αν έχει ουρική αρθρίτιδα για καναρίνι λιγουλάκι δύσκολο αλλά όχι ότι δεν συμβαίνει πάλι επίσης το ίδιο δεν αλλάζει τίποτα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το βοηθάς με την διατροφή χωρίς πρωτεΐνη μηλόξυδο στο νερό δυο φορές την εβδομάδα φρούτα και λαχανικά. Κοίταξε καλά τη μικρούλα σου………………. Εσύ έχεις το καρπούζι εσύ και το μαχαίρι!
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας!
Απλά πως θα καταλάβω ότι έχει αρθρίτιδα; Είναι 3,5 χρονών...

Να ξαναπώ ότι της έδινα Chlorampenicol - C (Chloramphenicol - Wikipedia, the free encyclopedia) και μέσα το φάρμακο έλεγε ότι είναι για σαλμονέλα.. Και έδρασε αμέσως! Τι άλλο μπορεί να είχε που το συγκεκριμένο φάρμακο τη γιάτρεψε;

Τρέλα επίσης δεν είναι γιατί δεν νομίζω πως θα γινόταν καλά με αντιβίωση..

Απλά με προβληματίζει που αφού τελείωσε η θεραπεία δεν ήταν τελείως καλά, αλλά με πολύ καλή διατροφή (αυγοτροφή, σπόρους, βιταμίνες στο νεράκι) μετά από δυο μήνες περίπου εξαφανίστηκαν όλα τα συμπτώματα! Και τώρα μετά από τόσους μήνες που ήταν μια χαρά ξαναβλέπω αμυδρά συμπτώματα... Και δεν καταλαβαίνω το γιατί.. Νόμιζα ότι το είχε ξεπεράσει...

Ανδρέα θα την προσέξω πάρα πολύ και γι αυτό βλέπεις ότι ανησυχώ με το παραμικρό και την έχω υπό στενή παρακολούθηση απλά δε ξέρω τι πρέπει να κάνω.. Να της κόψω την πρωτείνη; Να της ξαναδώσω Chlorampenicol - C που σίγουρα θα δράσει; Να της κάνω μια καλή διατροφή;
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Κοίταξε το καλά αυτό εννοούμε τρέλα ο Μάκης πρώτα και μετά εγώ θα σου ξαναβάλω αυτό που είχα βάλει και στο πρώτο μου πόστ και αυτό που θα δεις είναι έτσι γιατί πέρασε το μικρόβιο στο αίμα
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Σε άλλες περιπτώσεις, η ασθένεια εκδηλώνεται σταδιακά και αυτές καλούνται υποξείες ή χρόνιες όπου η ασθένεια διαρκεί πολύ περισσότερο. Σε αυτές τις περιπτώσεις, συχνά παρατηρούνται συμπτώματα που έχουν σχέση με το κεντρικό νευρικό σύστημα. Τα πτηνά μπορεί να κρατούν τα κεφάλια τους σε περίεργες θέσεις, όπως σκυμμένα (ραϊβόκρανο), ή μπορεί να φαίνεται ότι κοιτούν συνεχώς ψηλά, ή ότι έχουν μειωμένη αίσθηση της ισορροπίας, διότι παραπατούν σα μεθυσμένα. Αυτά τα συμπτώματα οφείλονται στην είσοδο των Σαλμονελλών στην αιματική κυκλοφορία (θυμηθείτε ότι είναι κινητές και έτσι μπορούν να μετακινούνται) και τη μετανάστευση και εγκατάστασή τους στον εγκέφαλο και την σπονδυλική στήλη. Συχνά επίσης εντοπίζονται στις αρθρώσεις των πτηνών και στη συνέχεια προκαλούν αρθρίτιδες και χωλότητα, με πολλές φορές σοβαρή εξοίδηση των αρθρώσεων. Εαν η νόσος έχει προχωρήσει σε κάποιο απο αυτά τα στάδια συνήθως είναι ήδη προσβεβλημένα και τα άλλα όργανα του σώματος.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ian32
Οκ Αντρέα κατάφερες και με άγχωσες πάρα πολύ! Σ ευχαριστώ όμως για την απάντηση σου! Η δικιά μου ποτέ δεν έκανε έτσι... Δλδ από την αρχή που αρρώστησε μόνο τα πόδια της είχαν θέμα.. Ήταν σαν ανάπηρη... Το κεφάλι και τα φτερά τα λειτουργεί και τα ελέγχει 100%.. Και σήμερα είδα που καθάριζε τα φτεράκια της και ξυνόταν με το ράμφος της...

Καταλαβαίνω ότι μπορεί να έχουν μεταφερθεί στα πόδια και να έχει αρθρίτιδα.. Απλά ακόμη δε ξέρω στάνταρ ότι πέρασε σαλμονέλα.. Αυτό το φάρμακο είναι μόνο για την σαλμονέλα;
Και αν όντως πέρασε σαλμονέλα σημαίνει ότι δεν θεραπεύτηκε πλήρως; Πρέπει δλδ να της ξαναδώσω φάρμακο;

Από δω και στο εξής εσύ τι θα έκανες στη θέση μου;
 
Παιδιά συγγνώμη που γράφω τέτοια ώρα αλλά τώρα κάθησα λίγο και βρήκα χρόνο!

Πρωί πρωί την έπιασα από την κλούβα σχετικά εύκολα με το χέρι μου και την έβαλα σε ένα κλουβάκι μόνη της, μέσα στο σπίτι με θερμοκρασία χώρου 20 βαθμούς. Στα κλαδάκια που της έχω τώρα που είναι πλαστικά σαν κλαδιά δεν ακουμπάει την κοιλίτσα της σχεδόν καθόλου. Έχει λίγο αστάθεια όμως και μερικές φορές κάθεται στραβά, το ένα πόδι δηλαδή είναι τεντωμένο και το άλλο κανονικό. Είναι όπως ακριβώς ήταν μετά τη θεραπεία που δεν ήταν πλήρως καλά.. Και μετά από δυο μήνες έγινε τελείως καλά... Και τώρα σχεδόν 4 μήνες που ήταν μια χαρά χωρίς κανένα σύμπτωμα την βλέπω να ξαναεμφανίζει κάποια αμυδρά συμπτώματα.. Και έχω στεναχωρηθεί γιατί νόμιζα πως το έχει ξεπεράσει... ☹

Η θεραπεία ήταν με το Chloramphenicol - N της Chevita. Η δόση είναι ενα 1gr στην ποτίστρα των 100ml . Μια θεραπεία είχε το σχήμα( 5 μερες φαρμακο-3 μέρες προβιοτικά και βιταμινες-5μερες φάρμακο-7 ημέρες προβιοτικά και βιταμίνες) ΣΥΝΟΛΟ 20 ΗΜΕΡΕΣ.

Να πω ότι το καναρινάκι δεν έχει τίποτα στην κοιλίτσα είναι όπως ήταν πάντα και μάλιστα έχει παχύνει και λίγο καθώς έχει εμφανίσει λίγο λίπος κάτω από το στέρνο της και η καρίνα της είναι φυσιολογικότατη! Τρώει, πίνει και τιτιβίζει παρόλο που είναι μόνο του!

Να της ξαναδώσω την ίδια θεραπεία ή όχι;
Σήμερα της έδωσα αυγοτροφή και αύριο θα της δώσω Almora για να πάρει δυνάμεις... Κάθε γνώμη δεκτή!
 
Καλησπέρα σε όλους!

Γράφω για να ενημερώσω την κατάσταση της Άννας μου! Τώρα που την έχω μόνη της σε κλουβάκι είδα βελτίωση! Λες και το έκανε επίτηδες για να την προσέξω περισσότερο! 😛 Ειδικά αφού τις έδωσα βιταμίνες Ferti-vit είδα μεγάλη αλλαγή! Πλέον δεν έχει τόση έντονη αστάθεια και ακουμπάει γερά πάνω και στα 2 ποδαράκια της, είναι κορδωμένη και η κοιλιά δεν ακουμπάει στο κλαδί! Σήμερα της έβαλα και τσάι με 4 βότανα (ρίγανη, δυόσμο, τσάι και γλυκάνισο) και πιστεύω θα της κάνει καλό. Μέρα παρά μέρα της βάζω και αυγοτροφή και την τιμάει δεόντως όπως και τα σπόρια! Σκάβει, πετάω έξω όλα τα σπόρια μέχρι να βρει αυτά που θέλει η χοντρή! Αυτά είναι τα νέα μας! Αντιβίωση να της βάλω λέτε ή όχι; Δε ξέρω τι πρέπει να κάνω οπότε ακούω γνώμες!
 
Γι αυτό παχαίνει γιατί διαλέγει τους σπόρους :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Γι αυτό παχαίνει γιατί διαλέγει τους σπόρους :)
Το ξέρω! Ξέρει τι κάνει η άτιμη! 😛 Προσπαθώ όσο μπορώ να φυσάω μόνο τα φλούδια ώστε να τρώει όλα τα σπόρια, αλλά προχθές το πρωί μου λέει η μαμά μου έχει ρίξει όλα τα σπόρια κάτω και είναι άδεια η ταίστρα, οπότε αναγκάστηκα να της βάλω φρέσκα σπόρια...
 
Παιδιά επανέρχομαι στο θέμα! Βλέποντας τις φώτο στο ποστ νο16 σ αυτό το θέμα: Βοήθεια σε αρχάριο αναπαραγωγής συνειδητοποίησα ότι έτσι ακριβώς είναι η κοιλιά και οι κουτσουλιές της Αννούλας! Και αυτό από τότε από το καλοκαίρι! Την κοιλιά της πάντα έτσι τη θυμάμαι και ήμουν σίγουρη ότι οφείλεται στο γεγονός ότι είναι παρδαλή αλλά προφανώς έκανα λάθος και έχουμε θέμα με το συκώτι... Δε ξέρω αν σχετίζεται ή όχι με την αστάθεια που είχε αλλά σίγουρα σχετίζεται με την κοιλιά που ακουμπάει κάτω... Η Άννα όμως αφού έμεινε για αρκετό διάστημα μόνη της σε ένα κλουβάκι δυνάμωσε και χωρίς αντιβίωση έγινε πάλι καλά! Ούτε αστάθεια ούτε τίποτα! Δυστυχώς και από δικιά μου βλακεία επειδή έκοβε χαρτιά και την έβλεπα καλά και έδειχνε υγιής την έβαλα προχθές με τον έρωτα (κάναρο) της και ζευγαρώνουν όλη μέρα και έχει φωλιά έτοιμη... (φυσικά έχω κάνει σε όλα διατροφική προετοιμασία) 3-4 φορές την εβδομάδα τους βάζω τσάι από γλυκάνισο, χαμομήλι, δυόσμο και ρίγανη και μέσα στην αυγοτροφή(δίνω καθημερινά) σε ξηρή μορφή ρίγανη, δυόσμο και γλυκάνισο και 2-3(μερικές φορές και παραπάνω) φορές τους δίνω μπρόκολο, κουνουπίδι... Βιταμίνες στο νερό τις ferti-vit 2 μόνο φορές την εβδομάδα και αν...

Τι κάνω; Την βάζω μόνη της και αρχίζω κάποια θεραπεία; Την αφήνω να κάνει αυγά και μετά; Αυγοτροφή της δίνω καθημερινά αλλά διάβασα ότι το αυγό δεν κάνει... Το κόβω;

Επίσης είναι δυνατόν από το καλοκαίρι να έχει θέμα με το συκώτι της και να δείχνει μια χαρά; Δε ξέρω έχω μπερδευτεί! ☹ Και χρειάζομαι τη βοήθεια σας! Θα κάνω το οτιδήποτε για την Άννα μου! Κάθε συμβουλή και γνώμη πολύτιμη!
 
Αλίκη το συκώτι είναι το όργανο που αποτοξινώνει τον οργανισμό από τις τοξίνες που δημιουργούνται από τον μεταβολισμο των τροφών των φαρμάκων, από το περιβάλλον κ.λπ.. Κάποια στιγμή οι τοξίνες συσσωρεύεται ΟΤΑΝ το συκώτι δεν προλαβαίνει να αντιμετωπίσει όλα όσα λαμβάνει, με αποτέλεσμα να προκαλούνται φλεγμονές που μπορεί να γίνουν χρόνιες, οδηγώντας σιγά σιγά στην καταστροφή του οργάνου (κίρρωση).

Το λιπώδες ήπαρ είναι μια άλλη κατάσταση, για την οποία μπορείς να διαβάσεις εδώ. Ασθένειες συκωτιού των πουλιών - Λιπώδες ήπαρ

Υπάρχουν κάποιες τροφές που έχουν τη φήμη στο ότι βοηθούν αποτοξινώνοτας και μειώνοντας τις φλεγμονές που μπορεί να υπάρχουν στο συκώτι. Έχεις αναφέρει κάποιες.

Στη δική σου περίπτωση το πρόβλημα μάλλον δεν είναι το συκώτι. Δυστυχώς δεν ξέρω τι ακριβώς μπορεί να είχε.

Το αυγό δεν δημιουργεί τοξίνες στο συκώτι είναι όμως πολύ λιπαρή τροφή και επιβαρύνει την κατάσταση του λιπώδους ήπατος. Σε αυτήν την περίπτωση μπορεί κάποιος να δίνει μόνο το άσπρο. Η βιταμίνη Ε από την άλλη δημιουργεί πρόβλημα γιατί μεταβολίζεται από το συκώτι, όπως και όλες οι λιποδιαλυτές βιταμίνες. Πρόβλημα υπάρχει όταν δίνεται σε μεγάλη ποσότητα βέβαια.

Δεν υπάρχει λόγος πανικού. Εγώ θα την άφηνα. Αν είχε πρόβλημα, Θα είχε φύγει ήδη.
 
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!

Αλικη βαλε φωτο με την κοιλια του πουλιου και τις κουτσουλιες του
Δημήτρη η κοιλίτσα της είναι όπως στις φώτο του θέματος αυτού στο ποστ νο16: Βοήθεια σε αρχάριο αναπαραγωγής

Χθες έκανε ένα αυγουλάκι και σήμερα δεν έκανε άλλο αλλά κάθεται και το κλωσάει κανονικά με πολύ ζήλο και αγάπη.. Ο αρσενικός την ταίζει αλλά και εκείνη σηκώνεται και τρώει και πίνει και νεράκι.. Βιταμίνες δεν της δίνω πια παρά μόνο αυγοτροφή μέχρι να τελειώσει η ωοτοκία.. Σήμερα στην αυγοτροφή έβαλα επιπλέον και σέλινο, άνηθο και σπανάκι... Δε δείχνει κανένα σύμπτωμα ασθένειας αλλά χθες που κοιμόταν έξω από τη φωλιά και πήγα διακριτικά να δω αν όλα πάνε καλά χωρίς να τα ξυπνήσω παρατήρησα ότι όταν κοιμάται κουνάει πολύ την ουρίτσα της που δεν το κάνουν τα υπόλοιπα.. Μου έχουν πει πως άν κοιμάται και κουνιέται έχει κοκκίδια.. Ισχύει;

Γενικότερα την έχω πάρα πολύ έννοια και την παρακολουθώ πολύ στενά, απλά δε ξέρω αν έκανα καλά που την άφησα να μπει στη διαδικασία της αναπαραγωγής.. Φοβάμαι πως ρισκάρω τη δικιά της υγεία.. Το μόνο σίγουρο είναι πως στις εφτά μέρες θα ελέγξω το/τα αυγό/-α και αν είναι άσπορα έχει μπει σε κλουβάκι μόνη της!
 
Συνηθως οταν τα πουλια εχουν σημαντικο προβλημα (οχι παντα, γιατι καποιες φορες πεθαινουν στη φωλια) εγκαταλειπουν την επωαση και το μεγαλωμα των μικρων. Η φωτο εκεινη δειχνει ξεκαθαρα προβλημα στο συκωτι, αλλα θα ηθελα να δω την δικια σου περιπτωση, για το ακριβες μεγεθος της προβολης του συκωτιου στο δερμα, το αν υπαρχουν ιχνη διεσταλμενων εντερων εκτος αυτου ή κατι αλλο διακριτο σε αλλο σημειο, οπως και τα αν εχει λιγο ή πολυ λιπος. Το κουνημα της ουρας οταν γινεται εντονα και συστηματικα, δειχνει δυσχερεια αναπνευστικη. Ομως αυτη μπορει να οφειλεται ειτε στο αναπνευστικο καθαυτο, ειτε σε πονο στην κοιλιακη χωρα που αντανακλα σε δυσπνοια. Εκει εχει βαση το οτι μπορει να οφειλεται και σε κοκκιδια, αλλα σαφως οχι αποκλειστικα σε κοκκιδια.Αναλογως με το τι θα δω,θα σου πω αν περιοριστεις σε διατροφη και χρηση βοτανων (ταραξακο, εκχυλισμα milkthistle ) για καθαρισμο του συκωτιου ή πρεπει να συνοδευτει απο φαρμακο, που σιγουρα αν ειναι να δοθει,θα δοθει μετα το τελος και του τελευταιου αυγου
δες το αυγο που ξεχωριζει εδω σε χρωμα, για να καταλαβεις ποτε θα ειναι και το τελευταιο της δικιας σου

images
 
Συνηθως οταν τα πουλια εχουν σημαντικο προβλημα (οχι παντα, γιατι καποιες φορες πεθαινουν στη φωλια) εγκαταλειπουν την επωαση και το μεγαλωμα των μικρων. Η φωτο εκεινη δειχνει ξεκαθαρα προβλημα στο συκωτι, αλλα θα ηθελα να δω την δικια σου περιπτωση, για το ακριβες μεγεθος της προβολης του συκωτιου στο δερμα, το αν υπαρχουν ιχνη διεσταλμενων εντερων εκτος αυτου ή κατι αλλο διακριτο σε αλλο σημειο, οπως και τα αν εχει λιγο ή πολυ λιπος. Το κουνημα της ουρας οταν γινεται εντονα και συστηματικα, δειχνει δυσχερεια αναπνευστικη. Ομως αυτη μπορει να οφειλεται ειτε στο αναπνευστικο καθαυτο, ειτε σε πονο στην κοιλιακη χωρα που αντανακλα σε δυσπνοια. Εκει εχει βαση το οτι μπορει να οφειλεται και σε κοκκιδια, αλλα σαφως οχι αποκλειστικα σε κοκκιδια.Αναλογως με το τι θα δω,θα σου πω αν περιοριστεις σε διατροφη και χρηση βοτανων (ταραξακο, εκχυλισμα milkthistle ) για καθαρισμο του συκωτιου ή πρεπει να συνοδευτει απο φαρμακο, που σιγουρα αν ειναι να δοθει,θα δοθει μετα το τελος και του τελευταιου αυγου
δες το αυγο που ξεχωριζει εδω σε χρωμα, για να καταλαβεις ποτε θα ειναι και το τελευταιο της δικιας σου

images
Δημήτρη δεν έχω λόγια! Σ ευχαριστώ πάρα πολύ! Έχω όμως μια ερώτηση...
Να την αφήσω να κάνει τα αυγά και να την πιάσω και να την βγάλω φώτο; Δε θα τα παρατήσει; Ή να την αφήσω να τα κλωσήσει κιόλας;
Φυσικά προέχει η υγεία του θηλυκού! Οπότε ό,τι και να μου απαντήσεις δε θα με πειράξει.. Εντωμεταξύ δύσκολο να είναι ένσπορα γιατί ο αρσενικός είναι πάνω από 7 κι η θηλυκιά 4ων..

Έχω και θηλυκιά που σήμερα έκανε το πρώτο της αυγό οπότε αν δεν κάνει άλλο μπορώ να το βάλω σ αυτήν το ένα και μοναδικό αυγουλάκι..

Τέλος να πω ότι αναπνευστικό δεν έχει καθώς δεν κάνει θόρυβο όταν αναπνέει.. Άρα λογικά πονάει στην κοιλίτσα; ☹
 
Καλησπέρα σας! Ήρθε η ώρα να ενημερώσω!

Η Άννα έκανε και δεύτερο αυγό σήμερα! Έχει "βιδωθεί" για τα καλά στη φωλιά! Ο αρσενικός την ταίζει και αυτή συνεχώς τον φωνάζει! Όταν πήγα να ανανεώσω τις τροφές σηκώθηκε και παρατήρησα ότι δυσκολεύτηκε να κάνει την κουτσουλιά που όπως ήταν λογικό ήταν αρκετά μεγάλη.. Το ότι δυσκολεύτηκε είναι φυσιολογικό; Η αλήθεια στην αυγοτροφή που τους έφτιαξα εχθές έβαλα παραπάνω φρυγανιά και κουάκερ.. Δε ξέρω όμως αν έχει σχέση.
Ήταν πολύ ζωηρή, πετούσε στα κλαδάκια, έφτιαχνε συνεχώς το πτέρωμα της, έφαγε σποράκια, ήπιε νερό και μετά από 10 λεπτά ξανά μέσα στη φωλιά.. Επίσης, έβαζε το ράμφος της στον πρωκτό σαν κάτι να την ενοχλούσε.. Δε ξέρω αν αυτό λέει κάτι.. Και όπως φούσκωνε για να ξυστεί, η κοιλιά της είναι όπως όλων των πυρωμένων θηλυκών, δεν έχει πτέρωμα αλλά δεν την είδα πρησμένη.. Τώρα θα μου πείτε από μακριά τι να δεις;

Πάντως η γενικότερη εικόνα της είναι πολύ καλή...
 
θα τελειωσει ολα τα αυγα (για να μην γινει κανενα ατυχημα ενω εχει καποιο ακομα μεσα της ) και μετα θα την πιασεις. Οχι αν δεν πας το κλουβι σε αλλη θεση, δεν προκειται να αφησει τη φωλια μετα. Θα γυρισει κανονικα

μην ανησυχεις για την κουτσουλια. Οταν βγαζουν αυγα και οταν κλωσσουνε κανουν μεγαλες και περιεργες κουτσουλιες.Αν παρατηρησεις δυσκοιλιοτητα που την ενοχλει... χαμομηλακι αντι νερου
 
θα τελειωσει ολα τα αυγα (για να μην γινει κανενα ατυχημα ενω εχει καποιο ακομα μεσα της ) και μετα θα την πιασεις. Οχι αν δεν πας το κλουβι σε αλλη θεση, δεν προκειται να αφησει τη φωλια μετα. Θα γυρισει κανονικα

μην ανησυχεις για την κουτσουλια. Οταν βγαζουν αυγα και οταν κλωσσουνε κανουν μεγαλες και περιεργες κουτσουλιες.Αν παρατηρησεις δυσκοιλιοτητα που την ενοχλει... χαμομηλακι αντι νερου
Το θέμα είναι ότι δυστυχώς το ζευγάρι αυτό το έχω στην κλούβα και θα είναι δύσκολο να την πιάσω. Γιατί όταν είναι μέσα στη φωλιά είναι επικίνδυνο να μην σπάσουν τα αυγά.. Αν χρησιμοποιήσω απόχη δε θα στρεσαριστεί πολύ; ☹

Ήδη τους έβαλα τσάι με ρίγανη, δυόσμο, χαμομήλι και γλυκάνισο! 😉

Σ ευχαριστώ πολύ Δημήτρη!
 
Back
Top