Ασθένειες Ακουμπάει την κοιλιά της στην πατήθρα, είναι άρρωστο;

Ευχομαι να πανε ολα καλα και να μην εχει το τελος που ειχε το δικο μου καναρινι...

Δεν ξερω κατι που μπορεις να κανεις για να βοηθησω.. Απλα ευχομαι να γινει καλα..
 
Εδώ φαίνεται το πως κάθεται και η απώλεια φτερών στην πλάτη...
rsz_10502414_663878030373490_698569970_n.webp
rsz_10521351_663878053706821_1129736033_n.webp
Ευτυχώς είδα πως έχουν βγει καρφάκια που σημαίνει σε λίγο καιρό θα βγάλει φτερά ξανά. Επειδή δεν έχει καθόλου καλή ισορροπία πολλές φορές μένει και κάθεται έτσι το καημένο... Εδώ φαίνεται και η απώλεια που έχει λίγο στα φτερά.
rsz_10529486_663878070373486_2131637852_n.webp

εδώ οι κουτσουλιές μετά από 2 μέρες αντιβίωση και χθες και σήμερα τρώει και αυγό βραστό.
rsz_10534545_663878110373482_1239177144_n.webp
rsz_10517141_663878073706819_1818583147_n.webp
 
ελπίζω αυτές οι φώτο της κοιλιάς να είναι πιο καθαρές...
rsz_10521828_663878143706812_2122090710_n.webp
rsz_10521992_663878120373481_588389459_n.webp
rsz_10531041_663878133706813_1236590728_n.webp

Το μόνο καλό είναι ότι ακόμα τρώει.. Παιδεύεται αλλά τρώει! Αυτό το πουλάκι έχει τόση θέληση να επιβιώσει και να γίνει καλά!
 
Νίκο αν είχε περάσει σαλμονέλα και δεν το είχε καταλάβει από την αρχή μπορεί και να πέρασε να του έκανε αρθρίτιδα βασικά το πρώτο που πάει το μυαλό μου είναι μια θεραπεία σαλμονέλα λίγο βαρύ αλλά. Κοίταξε τώρα πόσες φορές ο Μιχάλης φωνάζει για την θεραπεία να γίνετε σωστά βλέπε Λάζαρο ζωή να έχει που φοβόταν μην έχουν πάει αλλού και άντε μετά να τα πιάσεις!

Αν έχει περάσει σαλμονέλα και δεν το κατάλαβες γρήγορα και πέρασε στις αρθρώσεις τις τρώει και η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη για αυτό να αποφασίσεις ότι έχεις ένα πουλάκι σε αυτή τη κατάσταση και όσες αντιβιώσεις και να δώσεις δεν θα δεις καλό, αλλά αντίθετα του χαλάς την χλωρίδα με αποτέλεσμα να μην μπορεί εύκολα να πάρει αυτά που πρέπει από την τροφή. Για το υπόλοιπο της ζωής του μη το φορτώνεις με διάφορα κατά εσέ καλούδια καλά είναι και τα σποράκια και μια στις τόσες βάλε κάτι ελαφρύ να του αλλάξεις τη διάθεση τίποτα άλλο.
 
Άρα να μην της κάνω θεραπεία με αντιβίωση; Και όταν λες κάτι ελαφρύ τι εννοείς; Αυγό βραστό κάνει; Λαχανικά και φρούτα;
 
Ναι μια κάθε 15- 20 μέρες λίγο μαρούλι και το παρεξηγημένο αγγούρι που καθαρίζει τον οργανισμό αλλά όχι τακτικά σε αυτό.
 
γιατί είναι παρεξηγημένο το αγγούρι;
 
Ναι μια κάθε 15- 20 μέρες λίγο μαρούλι και το παρεξηγημένο αγγούρι που καθαρίζει τον οργανισμό αλλά όχι τακτικά σε αυτό.
Συγγνώμη βρε Ανδρέα μου αλλά δεν κατάλαβα.. Όταν λες μια κάθε 15-20 μέρες εννοείς θεραπεία; Σήμερα είναι η τρίτη μέρα που της δίνω αντιβίωση και μόλις παρήγγειλα Liviferm προβιοτικό. Να συνεχίσω τη θεραπεία ή όχι;

Μαρούλι δε δίνω γιατί φοβάμαι τα φυτοφάρμακα... Αυγό βραστό να της δίνω;

Σ ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις!
 
Να ενημερώσω λοιπόν κι γω με τη σειρά μου τι κάνει η όμορφη κοπέλα μου! Με τις συμβουλές του κύριου Μάκη @mgerom, που όποτε τον χρειαστώ είναι εκεί και πάντα απαντάει στις απορίες μου και με βοηθάει με την τόση εμπειρία του, αλλά και του φίλου μου του Δημήτρη @jk21 , ο οποίος αφιέρωσε ώρα και ασχολήθηκε με το τι ακριβώς έχει η μικρή μου και με την τεράστια γνώση του και εμπειρία του με βοήθησε, και η Αννούλα αναστήθηκε κυριολεκτικά! Αφού έδωσα μια δόση από Chrorampenicol N Plus, αλλά δυστυχώς δεν είδα βελτίωση και αφού με τη βοήθεια του κύριου Μάκη έβαλα στη διατροφή της βρώμη, νίζερ, κία, καμελίνα, αγκάθι, λιναρόσπορο και περίλλα, απευθύνθηκα στον Δημήτρη με τον οποίο θα πω ρισκάραμε (γιατί η κατάσταση της ήταν πολύ κρίσιμη) της δώσαμε Cotrim, που είναι ανθρώπινο και είναι για κοκκίδια. 5 μέρες Cotrim, της έδινα καθημερινά πρωί-βράδυ με τη σύριγγα το σιρόπι διαλυμένο στο νερό, όπως ακριβώς μου είπε ο Δημήτρης, 3 μέρες βιταμίνες στο νερό και ξανά 5 μέρες αντιβίωση με σύριγγα. Και μετά για μια εβδομάδα Livi-Ferm. Ευτυχώς το μωρό μου ήταν συνεργάσιμο με τη σύριγγα! Από τότε αλλάζω καθημερινά το χαρτί κουζίνας που της βάζω στον πάτο.

Η μικρή πλέον δεν κατεβαίνει καν στον πάτο, η κοιλιά της είναι άψογη, περπατάει κανονικά και στηρίζεται στα κλαδάκια όπως τότε που ήταν υγιής, αλλά δυστυχώς αυτό το ογκίδιο/κήλη, έχει μείνει. Δε δείχνει να την ενοχλεί, αλλά και ούτε αυξάνεται οπότε δεν νομίζω ότι πρέπει να με ανησυχεί. Ακόμα και οι κουτσουλιές της έχουν βελτιωθεί πολύ! Πέρα από τα σποράκια Versele-Laga, της έχω σε μια αυγοθήκη μόνιμα περίλλα, αγκάθι, κία, καμελίνα, λιναρόσπορο και βρώμη και τα τιμάει δεόντως! Για το επόμενο δίμηνο, θα την τσεκάρω εβδομαδιαίως για πιθανή επανεμφάνιση των κοκκιδίων, όπως μου είπε ο Δημήτρης. :)

Αυτό που παρατηρώ είναι ότι ακόμα δεν έχω δει ούτε ένα πούπουλο που σημαίνει ότι πτερόροια δεν έχει περάσει ακόμα. Τώρα πότε θα την περάσει θα δούμε...

Πραγματικά θα ήθελα να ευχαριστήσω δημόσια για πολλοστή φορά τον Δημήτρη και τον κύριο Μάκη που ασχολήθηκαν με το πρόβλημα μου, σαν να ήταν δικό τους πρόβλημα, απάντησαν σε όποια ερώτηση μου, μου έδωσαν απλόχερα τις συμβουλές τους και μοιράστηκαν μαζί μου την εμπειρία τους! Μέχρι και στο τηλέφωνο μιλήσαμε! Δεν έχω λόγια πως να σας ευχαριστήσω που σώσατε, και για να είμαι ακριβής αναστήσατε, το καναρινάκι μου για ακόμα μια φορά! ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ ΓΙΑ ΟΛΑ! 😀 :D Να ξέρετε σας είμαι ευγνώμων!

Υ. Γ.: χρωστάω φώτο από την κοιλιά και την γενικότερη εικόνα της Αννούλας! Και να ξέρετε... Θα εκπλαγείτε από την αλλαγή! 😛
 
Πολυ ωραια τα νεα και μπραβο σε ολους σας για την υπερπροσπαθεια να κανετε οτι καλυτερο γινοταν! Κι ευτυχως απεδωσε! Αντε περιμενουμε να δουμε τις φωτογραφιες που υποσχεθηκες τωρα... 😉
 
Η αγάπη σου και η τύχη να σε συμβουλεύσουν άτομα με γνώσεις και ενδιαφέρον, έκαναν θαύματα! Περαστικά κι αγύριστα!
 
μπραβο και στις δυο σας αλικη που τα καταφερατε και ολα πανε καλα τωρα
μπραβο και στα δυο παιδια που ασχοληθηκαν τοσο πολυ
 
Μπορει να δησκολευετε να βγαλει τις κουτσουλιες γιατι τρωει πολύ και βγενει χοντρό
 
Το καναρίνι που έχασα είχε μικροτερο όγκο. Στο ίδιο σημείο. Και άσπρο.
 
Εμένα δε ξέρω τι είναι αυτός ο σκατοογκος. Κυλη; Όγκος κακοήθης; Αλλά την τσεκάρω κάθε βδομάδα τη συγκεκριμένη. Δεν επαναπαυομαι! Βλέπω αν έχει φάει, τις κουτσουλιές της κτλ. Γενικότερα την έχω στο μικροσκόπιο! 😛 Πάντως δε δείχνει ούτε να την ενοχλεί ούτε να την πονάει.
 
Back
Top