Ασθένειες Ακρωτηριασμός Κοκατίλ

Benedictusx

PB New Member
Εγγραφή
28 Δεκ 2020
Μηνύματα
15
Πόλη
Χαλκίδα
Καλημερα σας,

Ηθελα λιγο την γνωμη σας. Γυρισα απο το εξωτερικο και το κοκατιλ μου ειχε πριστει το ποδι του απο το δαχτυλιδι που δεν ενημερωθηκαν οι γονεις μου απο το petshop που αγοραστηκε να αφαιρεθει με αποτελεσμα οταν βγηκε το δαχτυλιδι ο γιατρος μας ειπε οτι το ποδι του εχει μεγαλο προβλημα του εβαλε ενα τσιροτο πανω στην πληγη με γαζα αλλα μας ειπε αμα σε 4 μερες το ποδι του μαυρισει παμε για ακρωτηριασμο. Αμα βλεπουμε ακομα το ροζ χρωματακι στα δαχτυλακια του σημαινει οτι θα αναρωσει του εβαλα ολα τα κλαδακια πολυ χαμηλα και ταιστρα και νερακι στο πατο του κλουβιου αλλα απο εχθες καθεται στον πατο του κλουβιου και κοιμαται αρκετες ωρες. Προσπαθησε 2 φορες να ανεβει στα κλαδακια του αλλα τα δαχτυλακια του στο δεξι ποδι δεν γαντζωνουν και εχω αρχισει και ανησυχω και φοβαμαι μην παθει κατι. Επισης γνωριζετε αμα θα αντεχει με ακρωτηριασμο ενα κοκατιλ;

Ευχαριστω.
 
Να σε ρωτήσω...ο γιατρός αυτός είναι στη Χαλκίδα;
Του έδωσε αντβίωση ή συνέστησε κάποια έστω αλοιφή για την πληγή στο πόδι του;
Αν χρειαστεί ακρωτηριασμό και γίνει σωστά, ναι, μπορεί να ζήσει σχεδόν κανονικά τη ζωή του. Εύχομαι βέβαια να αποκατασταθεί πλήρως η υγεία του. Ενημέρωνέ μας σε παρακαλώ.
 
Ήταν στην Αγία Παρασκευή ο γιατρός δεν μου έδωσε κάποιο φάρμακο απλά να τον προσέχω μήπως μαυρίσουν τα νυχακια του επειδή θα θέλει ακρωτηριασμό. Έβαλε η γιατρός κάποια αλοιφή με τσιροτο και επίδεσμο άμα σε περίπτωση πάνω από τις 4 ημέρες τα νυχακια του μείνουν ροζ σημαίνει μετά από 10 μέρες θα πάω στην γιατρό να του αλλάξει την Γάζα του και ότι σώθηκε το πόδι του.
 
Στην λίστα πτηνιατρων είδα ότι για Εύβοια υπάρχει
Είναι δυνατό να πας χωρίς να περιμένεις τέσσερις ολόκληρες μέρες ; Επικοινώνησε μαζί τους κ πήγαινε το. Κ σε εμένα κάνει εντύπωση που δεν χορήγησε αντιβίωση.
 
Εύχομαι περαστικά του κ ελπίζω όποτε μπορείς να ενημερώσεις με ευχάριστα νέα.
[automerge]1700068769[/automerge]
Καλό είναι να έχεις όλη την λίστα. Προσωπική εμπειρία έχω μόνο με την πτηνιατρο Δουκάκη που είναι στον Πειραιά κ είναι εξαιρετική. Στα λέω απλά για ενημέρωση.
 
Ευχομαι να πανε ολα καλα.
Μια γρηγορη ενημερωση πριν καμια ωρα ετρεμε αρκετα τον μετεφερα στο σαλονι που υπαρχει περισσοτερος φωτισμος ανεβηκε στο κλαδακι του με αρκετη προσπαθεια και τωρα καθεται και ακουει την τηλεοραση και εμας που μιλαμε.
Εφαγε αρκετα το μεσημερακι απλα εχει πιει ελαχιστο νερο.
 
Δεν έχω εμπειρία αλλά στην θέση σου θα ήθελα να μιλήσω με ένα γιατρό. Μήπως θα έπρεπε να κάνω κάτι άμεσα. Ίσως αν έπαιρνες τηλέφωνο κ στο Κτηνιατρικό κέντρο της Κομοτηνής για συμβουλή. Είναι στην λίστα.
 
Ήταν στην Αγία Παρασκευή ο γιατρός δεν μου έδωσε κάποιο φάρμακο απλά να τον προσέχω μήπως μαυρίσουν τα νυχακια του επειδή θα θέλει ακρωτηριασμό. Έβαλε η γιατρός κάποια αλοιφή με τσιροτο και επίδεσμο
@Benedictusx , από τα παραπάνω κατάλαβα ότι τον πήγες σε πτηνίατρο στην Αγία Παρασκευή της Αθήνας. Δεν έγινε έτσι;
 
Άρα μένεις Αθήνα; Γιατί στο προφίλ σου αναφέρεται η Χαλκίδα. Τότε έχεις περισσότερες επιλογές πτηνίατρων. Υγ. Για την Αγία Παρασκευή εγώ συμπέρανα ότι ήταν έκτακτο ταξίδι.
 
Καλησπέρα σας, εχθές το βράδυ κοιμήθηκε πάνω στο κλαδάκι της άρχιζε να ανεβοκατεβαίνει σιγά σιγά μόνη της ήπιε και νεράκι και έφαγε κανονικά το ποδαράκι της είναι ακόμα ροζ και σε λιγάκι θα πάω στον γιατρό να μας δώσει μια αντιβίωση ένα φάρμακο μας είπε θα μας τα πει από κοντά να του δίνουμε με μια σύριγγα. Και να δει το ποδαράκι της
 
Καλημερα σας,

Ειμαστε στην 4η ημερα ο γιατρος μας εδωσε σταγωνουλες enroxyn του δινω σιγα σιγα 5 σταγονες στα 100 ml το ποδαρακι του ειναι ακομα ροζ και ευχομαστε για το καλυτερο. Μας ειπε οτι το ποδαρακι του αμα συνεχισει ετσι θα επανελθει.

Σας ευχαριστω ολους.
 

Συνημμένα

  • 370229549_893618088812717_6196338906026816419_n.webp
    370229549_893618088812717_6196338906026816419_n.webp
    87,7 KB · Προβολές: 21
Back
Top