Ασθένειες Αλλαγή στο κελάηδημα - πιθανή αρρώστια καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Larrakos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Larrakos

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιαν 2022
Μηνύματα
51
Πόλη
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Καλημερα σας! Αρσενικο καναρινι 1 ετους προ μιας βδομαδας κελαηδουσε κανονικα ολο χαρη και μπριο...
Τις τελευταιες μερες κανει απλα ενα συνεχομενο ψευτοκελαηδημα να το πω...
Τρωει κανονικα και ειναι δραστηριο... Οι κουτσουλιες του ειναι κανονικες...
Δεν του αλλαξα τροφη-σπορους...
Τι μπορει να φταιει?!
 
Ένα από τα καναρινακια μου παρουσιάζει αυτό το ψευτοκελαηδισμα κάποιες μέρες τώρα συνοδευόμενο από πολύ χαμηλές νότες που βγαίνουν με κλειστό το στόμα! Σαν να είναι εγγαστριμυθο ένα πράγμα.Φαινεται σα να δυσκολεύεται. Είναι κι αυτό 1 έτους timbrado.
@Tony Forpus έγω δεν έχω δει ούτε πούπουλο κάτω , μάλιστα το πτέρωμα του βρίσκεται στη καλύτερη δυνατή φάση. Κάνα 2-3 φορές τη μέρα τον ακούω να πηγαίνει κομπολόι, μετά μόνο δυνατά τιτιβισματα και ήχους σα να ψυθιριζει. Οι ορμονικές αλλαγές εποχής με σταθερή θερμοκρασία χώρου πως μπορεί να αποδίδονται?!
 
@Larrakos , γνωρίζεις με βεβαιότητα ότι είναι δλδ 1 έτους και ότι π.χ. δεν γεννήθηκε τον Αύγουστο του 21; Σε ρωτώ διότι στην περίπτωση που γεννήθηκε εκτός άνοιξης/ Ιανουαρίου, Φεβρουαρίου, θα ήταν πιθανό να ξεκινούσε πτερόρροια. Ειδικά μάλιστα αν το πουλάκι δεν ακολουθεί το φυσικό φωτισμό ανά εποχή, αν δλδ με άλλα λόγια δεν κοιμάται το σούρουπο και δεν ξυπνά την αυγή. Θα μπορούσε να ισχύει κάτι από τα παραπάνω;
Επίσης η τροφή του είναι χύμα ή συσκευασμένη επώνυμης μάρκας;
Τέλος, στο σημείο που διαβιώνει υπάρχει η πιθανότητα να του δημιουργείται άγχος / ανησυχία, π.χ. να τρομάζει με κάτι;
 
@ianos τα καναρινακια (1 αρσενικο- 1 θυληκο) ζουν στο μπαλκονι σε ασφαλες χωρο... Ειναι ευδιαθετο τρωει καλα καποιο αγχος δεν διακρινω... Η τροφη εναι συσκευασμενη. Στην αρχη αγχωθηκα για ακαρεα τραχειας να οφειλεται δλδ αυτη η αλλαγη στο κελαηδισμα... Υστερα λεω μηπως επειδη ειναι μαζι με θυληκο και δεν εχει συναγωνισμο στο κελαηδισμα μηπως τεμπελιαζει και αντιγραφει την φωνη του θυληκου... Δεν εχω βρει κανενα πουπουλο κατω
 
Back
Top