Ασθένειες Αλλαγη θερμοκρασιας και τα παπαγαλακια ξεκινησαν πτερορροια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Παιδια τωρα αυτον τον καιρο εκει που εχω τα παπαγαλακια η θερμοκρασια κατεβηκε 7 βαθμους..
με καλο καιρο ειχα 20-22.. Τωρα με αυτον τον καιρο (χιονια, παγονιες, βροχες) που επεσε η θερμοκρασια αν εξω ειχε 1,2 ή και 3 βαθμους εγω μεσα ειχα μονιμα 13-14 βαθμους.
Τα παπαγαλακια μου ξεκινησαν να ρειχουν πουπουλα και η αναπαραγωγικη τους διαθεση τελειωσε..
Τα επηρεασε τοσο πολυ η θερμοκρασια;
Τι μπορω να κανω τωρα;
 
Παιδια τωρα αυτον τον καιρο εκει που εχω τα παπαγαλακια η θερμοκρασια κατεβηκε 7 βαθμους..
με καλο καιρο ειχα 20-22.. Τωρα με αυτον τον καιρο (χιονια, παγονιες, βροχες) που επεσε η θερμοκρασια αν εξω ειχε 1,2 ή και 3 βαθμους εγω μεσα ειχα μονιμα 13-14 βαθμους.
Τα παπαγαλακια μου ξεκινησαν να ρειχουν πουπουλα και η αναπαραγωγικη τους διαθεση τελειωσε..
Τα επηρεασε τοσο πολυ η θερμοκρασια;
Τι μπορω να κανω τωρα;
Όταν γράφεις ρίχνουν πούπουλα, σε τι συχνότητα και πόσα πούπουλα... Είναι ακόμη σημαντικό να γράψεις πόσες μέρες παρατηρείς αυτό το γεγονός. Ακόμη σε τι θερμοκρασία έχουν στο χώρο τους; Τα πούπουλα αφορούν το ένα πουλί ή και τα δύο;..
 
Παιδια τωρα αυτον τον καιρο εκει που εχω τα παπαγαλακια η θερμοκρασια κατεβηκε 7 βαθμους..
με καλο καιρο ειχα 20-22.. Τωρα με αυτον τον καιρο (χιονια, παγονιες, βροχες) που επεσε η θερμοκρασια αν εξω ειχε 1,2 ή και 3 βαθμους εγω μεσα ειχα μονιμα 13-14 βαθμους.
Τα παπαγαλακια μου ξεκινησαν να ρειχουν πουπουλα και η αναπαραγωγικη τους διαθεση τελειωσε..
Τα επηρεασε τοσο πολυ η θερμοκρασια;
Τι μπορω να κανω τωρα;

Να περιμενεις την Ανοιξη, να σβησουν τα καλοριφερ οριστικα οταν ερθει η ωρα τους και θα παρουν ολα το δρομο τους. 😉
 
Βασίλη με την πτώση της θερμοκρασίας άρχισαν πτερόρροια; Μήπως συμβαίνει κάτι άλλο;
 
Όταν γράφεις ρίχνουν πούπουλα, σε τι συχνότητα και πόσα πούπουλα... Είναι ακόμη σημαντικό να γράψεις πόσες μέρες παρατηρείς αυτό το γεγονός. Ακόμη σε τι θερμοκρασία έχουν στο χώρο τους; Τα πούπουλα αφορούν το ένα πουλί ή και τα δύο;..

Σημερα η θερμοκρασια ειναι στους 15 βαθμους στον χωρο τους.. Το παρατηρησα πριν 2 μερες.. Το αρσενικο ρειχνει αρκετα και το θηλυκο πολυ λιγα.. Ελαχιστα

Βασίλη με την πτώση της θερμοκρασίας άρχισαν πτερόρροια; Μήπως συμβαίνει κάτι άλλο;
Οχι Μαρια.. Δεν υπαρχει κατι αλλο.. Τα παρατηρω πολυ περισσοτερο αυτες τις 2 μερες..

Να περιμενεις την Ανοιξη, να σβησουν τα καλοριφερ οριστικα οταν ερθει η ωρα τους και θα παρουν ολα το δρομο τους. 😉

Ειχανε ξεκινησα τωρα.. Ειχανε ζευγαρωσει και ξαφνικά ηρθαν τα πουπουλα..

Πτωση και ξανα ανοδο απ'οτι καταλαβα.

Τα επηρεαζει τοσο πολυ;
ενω ειναι μικρος ο αριθμος πτωσης..σαν νουμερο..
 
Δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι σε σχέση με τα άλλα πουλιά, αλλά νομίζω πως δεν μπορείς να κάνεις και κάτι ιδιαίτερα.
Τα αφήνεις στις συνθήκες που περιγράφεις και παρακολουθείς... Νομίζω πως θα είναι κάτι εντελώς σύντομο και παροδικό... Ίσως στρες, άγχος διατροφή κλπ...
Παρακολουθείς και μας γράφεις την εξέλιξη. Στις επόμενες ημέρες θα διαμορφώσεις την τελική εικόνα... αν όντως είναι πτερόρροια ή κάτι εφήμερο και παροδικό.
 
Δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι σε σχέση με τα άλλα πουλιά, αλλά νομίζω πως δεν μπορείς να κάνεις και κάτι ιδιαίτερα.
Τα αφήνεις στις συνθήκες που περιγράφεις και παρακολουθείς... Νομίζω πως θα είναι κάτι εντελώς σύντομο και παροδικό... Ίσως στρες, άγχος διατροφή κλπ...
Παρακολουθείς και μας γράφεις την εξέλιξη. Στις επόμενες ημέρες θα διαμορφώσεις την τελική εικόνα... αν όντως είναι πτερόρροια ή κάτι εφήμερο και παροδικό.

Καταλαβα..φαινεται οτι δεν εχουν κανει αλλο.. Με το που παω να τα δω κοντα ερχονται και τα 2 στα καγκελα και κανουν οτι καθε φορα..
Και μετα τους εβαλα λιγο μαρουλί να δω απο ορεξη πως πανε και δεν ειδα καμια αλλαγη.. Κλασσικα καρναβαλια...
 
Αλλα παρατηρω το αρσενικο οτι βγαζει πολλα πουπουλα.. Τιναζεται και βγαζει 4-5.. Και ολη την ωρα φταχνει τα φτερα του
 
Δώσε αυγοτροφή, σκούρα πράσινα χόρτα, βιταμίνες στο νερό και ψάξε για τίποτα ψείρες επίσης ή ακάρεα.
 
Δώσε αυγοτροφή, σκούρα πράσινα χόρτα, βιταμίνες στο νερό και ψάξε για τίποτα ψείρες επίσης ή ακάρεα.

Αυγοτροφη εχω μονιμα μεσα στο κλουβι.
Κοιταξα για ψειρες.. Εχω βαλει μεσα στο κλουβι ξυλινες πατιθρες.. Ειναι φρεσκιες.. Αλλα ειχα βγαλει τον φλυο και τις ετριψα με ενα γυαλοχαρτο.. Να φταινε και αυτες;
ψειρες δεν βλεπω τιποτα.. Ειναι καθαρο το κλουβι, το επλυνα πριν μια εβδομαδα μαζι με τα αξεσουαρ..
Τι βιταμινες να δωσω;
τους εβαλα λιγο DEXTROSE 5%
 
Ένα πολυβιταμινούχο στο νερό. Πρέπει να το αλλάζεις καθημερινά φυσικά. Δώσε για 4-5 μέρες.
Το dextrose γιατί το έβαλες;
Είναι άγριες οι πατήθρες; Τις έπλυνες πριν τις βάλεις και στέγνωσαν καλά;
 
Ένα πολυβιταμινούχο στο νερό. Πρέπει να το αλλάζεις καθημερινά φυσικά. Δώσε για 4-5 μέρες.
Το dextrose γιατί το έβαλες;
Είναι άγριες οι πατήθρες; Τις έπλυνες πριν τις βάλεις και στέγνωσαν καλά;

Εχω aidonine να βαλω αυτο;
Το dextrose το εβαλα για να ενισχυσω τον οργανισμο τους.
Οι πατιθρες εχουν λυα επιφανεια.. Δεν τις επλυνα.. Τις αποφλυωσα τις αφησα 2 μερες στον ηλιο και μετα τις ξαναετριψα και τις εκοψα στο μεγεθος του κλουβιου και τα εβαλα.
 
Μήπως έμειναν πάνω σκόνη και σωματίδια. Άσχετο φυσικά με την πτερόρροια.
Οχι, οχι.. Ετυχε να ειμαι απο την δουλεια εκεινη την ωρα και τις σκουπισα πανω μου.. Οποτε οχι..
Τωρα εκανα ελεγχο παλι στο κλουβι οπου μπορουσα να δει το ματι μου.. Δεν ειδα τιποτ απεριεργο.. Ουτε στις πατιθρες ουτε στις αλλες 2 πλαστικες που εχω αφησει που εχουν κενο απο κατω.. Ουτε πουθενα..
 
Η κυρια ομως δεν εχει σταματησει τις βολτες της στη φωλια!
Σημερα που εχει καλη μερα ειναι πιο δραστηρια και απο'τι βλεπω σταματησαν τα πολλα πουπουλα..
 

Συνημμένα

  • 11007565_10202620529588605_1910544467_n.webp
    11007565_10202620529588605_1910544467_n.webp
    14,9 KB · Προβολές: 89
Σημερα απο'τι βλεπω τα παπαγαλακια ειναι ενταξει.
Δεν βλεπω πολλα πουπουλα.. Ειναι πιο λιγα και απο την κυριακη..
Θα ηθελα να ρωτησω αν ολο αυτο με την θερμοκρασια τα επηρεαζει στην μελλοντικη τους ζωη..
 
Όχι αν είναι μια εξαίρεση. Αν συνέχεια ζουν στο στρες μη λογικών εναλλαγών των εποχών, τότε θα είναι πρόβλημα για την ποιότητα και διάρκεια ζωής τους. Εξάλλου πόσο μπορούν να αντέξουν μη προγραμματισμένες πτερόρροιες όταν μία πτερόρροια κάθε χρόνο είναι ήδη δύσκολη περίοδος γι' αυτά;
 
Όχι αν είναι μια εξαίρεση. Αν συνέχεια ζουν στο στρες μη λογικών εναλλαγών των εποχών, τότε θα είναι πρόβλημα για την ποιότητα και διάρκεια ζωής τους. Εξάλλου πόσο μπορούν να αντέξουν μη προγραμματισμένες πτερόρροιες όταν μία πτερόρροια κάθε χρόνο είναι ήδη δύσκολη περίοδος γι' αυτά;

Μου περασε και αυτο απο το μυαλο δυστυχως. Γιατι ειναι κριμα να εχουν αυτο το στρες και να ζουν ετσι την ζωη τους..
Λογικα θα πρεπει να κανω καποιες αλλαγες στον χωρο τους ή να βαλω καποιο παιχνιδι μεσα στο κλουβι.. Δεν ξερω..
Εσυ Μαρια τι θα εκανες στην θεση μου;
 
Βασίλη μου στο είχα πει από παλιά, αν μπορούσα θα τα έβαζα στο σπίτι μέσα.
 
Back
Top