Ασθένειες Αλλαγη θερμοκρασιας και τα παπαγαλακια ξεκινησαν πτερορροια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δυστυχως δεν γινεται.. Εγω στο σπιτι μου πρωτη μουρη στο σαλονι θα τα ειχα 😛
Ε δεν είσαι αρκετά γκρινιάρης, εγώ όταν ήμουν μικρή η μάνα μου παρέδιδε τα όπλα από την επιμονή χα χα
 
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέα στο forum, σήμερα γράφτηκα για την ακρίβεια. Έχω κι εγώ το ίδιο θέμα με την πτερόρροια εδώ και 5 μέρες περίπου. Ζεί μέσα στο σπίτι από τον Οκτώβρη και μετά έπεσε η θερμοκρασία. Βλέπω όμως ότι ξύνει το κεφάλι της στο κλουβί! Είναι λόγω της πτερόρροιας να υποθέσω. Εχει φαγούρα. Άρχισα προχτές να προσθέτω σταγόνες pterophene. Κατά τα άλλα δεν έχει αλλάξει συπεριφορά, για την ακρίβεια τώρα έχω βάλει στο laptop ήχους budgies και κελαηδάει σαν τρελλή κι αυτή.
 
Καλησπερα παιδια.. Εχω και γω το ιδιο θεμα... Χθες επεσε ενα μεγαλο φτερο απο την φτερουγα και σημερα ενα ακομα απο την αλλη ☹
 
Όταν ξύνεται επειδή βγαίνουν καινούργια φτερά, βοηθάει ένα ντουζάκι με χλιαρό νερό με ψεκαστήρι, να μαλακώσει το δέρμα και να σκάσουν πιο εύκολα τα φτερά.
Πρέπει να είναι όμως πρωϊνή ώρα με ζέστη και χωρίς καθόλου ρεύματα στον χώρο.
Αυτό γίνεται τώρα με τα πολλά κρύα γιατί ανεβάζουμε πολύ την θέρμανση στα σπίτια μας.
 
Καλησπερα παιδια.. Εχω και γω το ιδιο θεμα... Χθες επεσε ενα μεγαλο φτερο απο την φτερουγα και σημερα ενα ακομα απο την αλλη ☹
Έχουν πέσει και της δικιάς μου 2 μεγάλα φτερά αυτές τις μέρες. Αν ξέρει κάποιος να μας πει, παίζει ρόλο η θερμοκρασία δωματίου. Δυστυχώς στην πολυκατοικία που μένω δεν ανάβουμε καλοριφέρ και αυτές τις μέρες το δωμάτιο που μένει είναι αρκετά κρύο!
 
Η απότομη αλλαγή θερμοκρασίας μπορεί να προκαλέσει πτερόρροια. Τι διαφορά έχετε τις τελευταίες μέρες από πριν;
 
Εμενα προσωπικα η θερμοκρασια ανεβαινει 7-10 το βραδυ ωρες που κοιμαται... Βεβαια αυτες τις μερες με τα κρυα πιθανον να αναψαν και πρωι τα καλοριφερ πραγμα που δεν το ξερω σιγουρα. Βεβαια να πω οτι ασπρα πουπουλακια ριχνει καθε μερα αλλα δεν ηταν κατι που με ανησυχουσε... Τα φτερα με προβληματισαν ομως.
 
δεν έχω θερμόμετρο εσωτ. χώρου. Είναι ανάλογη με την πτώση της εξωτερικής θερμοκρασίας αυτές τις ημέρες όμως :-(. Λίγες ωρες το βράδυ τοποθετώ κοντά στο κλουβί μια σόμπα αλογόνου.
 
περαστικα μας..
Αυτος ο καιρος ειναι κινδυνος δυστυχως.. Θελουν λιγο προσοχη διοτι ειναι πολυ πιο ευαισθητα σε συγκριση με τα καναρινια και με την παραμικρη αλλαγη της θερμοκρασιας εχουμε εκπληξεις πτερορροιας δυστυχως..
 
το δωμάτιο είναι πολύ φωτεινό, μήπως να τοποθετώ το κλουβί δίπλα στο παράθυρο στη διάρκεια της ημέρας; Πειράζει να έχει το φώς του ήλιου επάνω της έστω μέσα από παράθυρο;
 
το δωμάτιο είναι πολύ φωτεινό, μήπως να τοποθετώ το κλουβί δίπλα στο παράθυρο στη διάρκεια της ημέρας; Πειράζει να έχει το φώς του ήλιου επάνω της έστω μέσα από παράθυρο;
Οχι, δεν πειραζει.. Ισα ισα που τα παπαγαλακια λατρευουν τον ηλιο.
 
αλλά δεν τους αρέσουν οι μετακινήσεις ε; όταν αλλάζω θέση στο κλουβί έστω και στο ίδιο δωμάτιο, μένει ακίνητη ώρα και κοιτάζει γύρω γύρω ώσπου να συνηθίσει κάποια στιγμή 👎
 
Ναι δεν είναι καλό να μετακινείς συνέχεια το κλουβί, η θέση αυτή κοντά στο παράθυρο δεν μπορεί να είναι μόνιμη; Εφόσον βέβαια τουλάχιστον η μία πλευρά της έχει τοίχο και δεν υπάρχουν ρεύματα αέρα.
 
Σημερα ειναι πολυ ωραια μερα.. Μπορει να εχει ''κρυο'' αερα αλλα ο ηλιος ειναι καυτος και ενα χλιαρο μπανακι για τα παπαγαλακια μας ειναι οτι πρεπει!
Ετσι λοιπον σημερα τα δικα μου παπαγαλακια εκαναν το μπανακι τους!
 
Οριστε κι δυο βιντεακια με το μπανακι τους!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Tα παπαγαλακια απο εχθες δεν ειχανε ιχνος απο πουπουλα κατω στον πατο του κλουβιου..
Σημερα εκαναν παλι το δευτερο μπανακι τους και δεν εβγαλαν κανενα πουπουλο.. Καθαρισανε το πτερωμα τους και λιαστηκανε μεχρι τωρα στον ηλιο..
Αυτα ειναι τα καλα νεα!
Τα κακα νεα ειναι οτι ο καιρος χαλαει λενε αυριο.. Δεν θα δουμε αυγουλακια ετσι ομως. Γρρρρρρρ
 
Τα έβγαλες έξω στο μπαλκόνι για να κάνουν το μπάνιο τους; Ελπίζω ν' απαντήσεις όχι.
 
Τα έβγαλες έξω στο μπαλκόνι για να κάνουν το μπάνιο τους; Ελπίζω ν' απαντήσεις όχι.

Εξω στην ταρατσα τα εβγαλα..17 βαθμους ειχε μεχρι τωρα.. Δεν εχει καν αερακι.. Εχει καυτο ηλιο.
Το μπανακι τους το εκαναν το πρωι.. Απλα μεχρι τωρα τα ειχα εξω στον ηλιο.
 
Back
Top