Διατροφή Αναζήτηση Τροφής

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης soupia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

soupia

PB New Member
Εγγραφή
30 Νοε 2015
Μηνύματα
23
Πόλη
Περιστέρι
Καλησπέρα. Από αύριο θα είμαι Αθήνα και ψάχνω για συσκευασμένη (κατά προτίμηση βάσει των όσων έχω διαβάσει) τροφής για το καναρίνι μας αλλά βλέπω ότι τελικά είναι γρίφος αφού είναι δύσκολο να βρεθεί μικρή συσκευασία που να μην έχει μπισκότο και ρούπσεν.
Προς το παρόν έδινα την Τ3 πλατινο χύμα από μαγαζί αλλά δεν είχε πολύ καλή αποδοχή.
Στα υπόψη έχω την canary best premium της ίδιας εταιρίας αλλά φοβάμαι μήπως έχω πάλι πρόβλημα με την αποδοχή.
Μιας και μιλάμε μόνο για ένα καναρίνι ποια ποσότητα τροφής θεωρείται ότι είναι ποιο κατάλληλη; Πχ. 1 ή 3 κιλά;
Θα ήθελα τη γνώμη σας και κυρίως όσων έχουν μόνο ένα καναρίνι για την επιλογή τροφής.
Επίσης έχει δοκιμάσει κάποιος από τα έτοιμα μίγματα που δίνουν μαγαζιά όπως το ornitalia;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Κάθε "επώνυμο" μείγμα συσκευασμένο έχει δοκιμαστεί και σε πολλές περιπτώσεις βελτιωθεί ώστε να καλύπτει τα φιλαράκια μας.
Όποιο όμως μείγμα κι αν αγοράσεις χρειάζεται να περάσει από δοκιμή αλλά και να ενταχθεί ομαλά στο σιτηρέσιο του φίλου σου.
Ένα κιλό νομίζω σας καλύπτει για αρκετά μεγάλο διάστημα και συνάμα θα καταναλώνεται σχετικά γρήγορα και θα υπάρχει πάντα διαθέσιμο ως φρέσκο στο καναρίνι σου.
Η ομαλή μετάβαση από το ένα μείγμα στο άλλο θα πρέπει να γίνει όμως σε βάθος χρόνου τουλάχιστο 2-3 βδομάδων με ανακάτεμα παλιών και νέων σπόρων σε ποσοστό που σταδιακά μειώνει το παλιό και αυξάνει το νέο μείγμα στην ταΐστρα.
Στο τέλος όπως καταλαβαίνεις θα παραμείνει μόνο το νέο μείγμα...
 
Η συγκεκριμενη που λες εχει μπισκοτο μεσα. Τη χρησιμοποιω κ εγω, απλως δεν το τρωνε το μπισκοτο. Ρουπσεν δεν εχει.
 
Νόμιζα ότι είναι χωρίς μπισκότο. Οπότε το ψάξιμο συνεχίζεται.
Φαντάζομαι ότι παρόμοιο πρόβλημα έχουν αντιμετωπίσει όσοι έχουν ένα ή δύο καναρίνια για αυτό κ περιμένω τις δικές τους εμπειρίες.
Από Χανιά έχουμε ανέβει εδώ κ μερικές μέρες απλά Αθήνα θα είμαστε από αύριο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Νόμιζα ότι είναι χωρίς μπισκότο. Οπότε το ψάξιμο συνεχίζεται.
Φαντάζομαι ότι παρόμοιο πρόβλημα έχουν αντιμετωπίσει όσοι έχουν ένα ή δύο καναρίνια για αυτό κ περιμένω τις δικές τους εμπειρίες.
Από Χανιά έχουμε ανέβει εδώ κ μερικές μέρες απλά Αθήνα θα είμαστε από αύριο.
τότε..
Magic Pet Shop
Αχαρνών 102, Αθήνα ( τηλ:210 - 8218073)
έχει τα πάντα σε πολύ καλές τιμές.
γνώμη μου.. Πάρε την συσκευασία prestige premium canaries του 1 κιλού της verselle-laga,
Cede' ξηρή αυγοτροφή σε συσκευασία του 1 κιλού, άλλο ένα σετ(τρεις) πατήθρες, να τις συναλλάζεις κατά την καθαριότητα του κλουβιού και μία ακόμη ποτήστρα σε περίπτωση απουσίας σου απ το σπίτι για να μη ξεμείνει το μικρούλι από νερό.
 
Δεν ξέρει κάποιος να του προτείνει συγκεκριμένη μάρκα χωρίς μπισκότα;
 
η prestige premium canaries είναι χωρίς μπισκότο.
η king επίσης έχει ένα πολύ καλό μείγμα (colour south europe no rape) αλλά η πιο μικρή συσκευασία είναι 5 κιλά.
 
Επίσης έχει δοκιμάσει κάποιος από τα έτοιμα μίγματα που δίνουν μαγαζιά όπως το ornitalia;
Εγώ πρόσφατα πήρα από ornitalia αυτήν http://www.ornitalia.gr/580-greg-canarini-extra.html
Απλά η πιο μικρή συσκευασία είναι 5 κιλά. Πάντως έχει καλά σπόρια απλά δεν ξέρω αν σε βολεύει η σύσταση της.
 
Υπάρχουν όπως θα δείτε σε πολλές συσκευασίες από 500gr μέχρι 20Kg. https://petbirds.gr/product-category/birds/foods/seed-mixtures/ Η επιλογή έχει να κάνει με τη μάρκα και το βάρος της συσκευασίας.. η απόσταση πλέον δεν είναι πρόβλημα.
 
Ένα καναρινάκι έχουμε κ απλά θέλουμε να του προσφέρουμε ότι καλύτερο. Ίσως το ψάχνουμε υπερβολικά αλλά από τη στιγμή που διαβάζουμε ότι καλό είναι το μίγμα να μην έχει μπισκότο κ ρούπσεν τότε οι επιλογές βλέπω ότι δεν είναι πολλές. Θα περάσω μια βόλτα αύριο από μερικά μαγαζιά κ βλέπουμε. Αν έχει να προτείνει κάποιος άλλος κάτι πολυ ευχαρίστως να παραθέσει την αποψή του.
 
Εγώ τους δίνω της Raggio di sole για καναρίνια χρώματος (δεν είναι όλα χρώματος) και έχω βρει την υγειά μου! Την τρώνε τους αρέσει και δεν έχει ούτε μπισκότα ούτε ρούπψεν! Αλλά δε ξέρω αν θα βρεις εύκολα 1-2 κιλά... ☹
 
Λοιπόν μόλις γύρισα από τη βόλτα στα μαγαζιά. Συσκευασμένη τροφή του 1 κιλού χωρίς μπισκότο και ρούπσεν δεν βρήκα.
Την τροφή της Raggio di sole που την βρίσκετε;
Στο μαγαζί της Αχαρνών που πήγα μου είπε ο υπεύθυνος ότι συσκευασμένη τροφή του 1 κιλού χωρίς μπισκότο και ρούπσεν δεν υπάρχει και μου πρότεινε την Raggio di sole χύμα από ανοιχτό τσουβάλι, την οποία δεν πήρα.
 
Την τροφή της Raggio di sole που την βρίσκετε;
Εγώ την παραγγέλνω από δω
karderines.gr/shop/Πτηνά/Μείγματα-Σπόροι-Βότανα/Μείγματα-καναρινιών/RAGGIO-SPECIAL-PERILLA-για-ΧΡΩΜΑΤΟΣ-ΤΥΠΟΥ-25kg-1
και μου έρχεται χωρίς μεταφορικά σπίτι.. αλλά εγώ έχω 18 πουλιά... έλα να σου δώσω απ τη συσκευασία μου 2 κιλά και δώσε μου ρακί από την Λεβεντογέννα! 😛
 
Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόσκληση Αλίκη. Κ μακάρι να ήμουν γνήσιος Χανιώτης αλλά Αθηναίος είμαι κ εγώ απλά λόγω δουλειάς τα τελευταία 13 χρόνια μένω στα Χανιά.
Είδα στο site που έβαλες ότι τη συγκεκριμένη τη δίνει κ χύμα. Αυτό σημαίνει ότι έχει ανοιχτά τα τσουβάλια κ σου βάζει εκείνη τη στιγμή ή με το που το ανοίγει το βάζει σε πλαστικά σακουλάκια;
Δηλαδή αν έχεις 1-2 καναρίνια από ότι καταλαβαίνω πρέπει μάλλον να κάνεις κάποιο συμβιβασμό κ αυτό μου τη δίνει
Δε θα είχα πρόβλημα να πάρω από μεγάλη συσκευασία χύμα αρκεί να ήξερα ότι με το που την ανοίγει φροντίζουν για τη σωστή διατήρηση-συντήρηση των σπόρων.
Αν ξέρει κανείς κανένα μαγαζί που να είναι έμπιστο ας μου στο στείλει σε πμ για να μη θεωρηθεί και διαφήμιση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Έχω αρκετή τροφή από το ornitalia και θα μπορούσα να σου δώσω κανά δυο κιλά.Απλά αυτές τις μέρες είμαι άρρωστος και δεν βγαίνω καθόλου από το σπίτι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: soupia
Φίλε μου σε ευχαριστώ κ εσένα πάρα πολύ για την προσφορά σου. Αλλά νομίζω δεν έχει νόημα από την άποψη ότι κ τώρα να πάρω από κάποιον από εσάς σε 2 μήνες πάλι στα ίδια θα είμαι.
Ακόμα δεν έχω πάρει κάτι.
 
Γνώμη μου βρες μια τροφή που σε ενδιαφέρει και σίγουρα θα μπορούν να σου στείλουνε στην Κρήτη. Και μην πας να πάρεις κανένα 20 κιλο για ένα πουλί. Το birdmarket.gr το karderines.gr και η ornitalia.gr σίγουρα θα σου στείλουνε.Άντε να βάλεις και καμιά ποτίστρα ή πολυβιταμίνη στην παραγγελία 😛. Επίσης είδα ότι στην Κρήτη υπάρχει και αυτό petsamolis.gr αλλά δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρουν τα μείγματα που έχει. Στην τελική αν δεν βγάλεις άκρη πάρε από κάποιον που σου αρέσει η τροφή του και σε 2 μήνες που λες το πολύ πολύ σου στέλνουμε εμείς φίλε μου αν έχεις κάτι στα υπόψιν.
Επειδή όμως σε αυτή τη ζωή τίποτα δεν παίρνεις χωρίς αντάλλαγμα εγώ δεν θέλω ρακί που είπε η Αλίκη, προτιμώ συνοικέσιο με καμιά Κρητικοπούλα μιας και τυγχάνω ελεύθερος 😛. Ελπίζω να μην παρεξηγήθηκες κάνω και λίγο καλαμπουράκι για να γελάσει το χειλάκι μας.
 
Back
Top