Φροντίδα Αναζήτηση συμβουλών για την φροντίδα καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης voxpaine
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
όχι σε καθημερινή βάση, αύριο θα του δώσω φρούτο.

Προσοχή όλα με ρέγουλα... Όχι καθημερινά.
[automerge]1613080544[/automerge]
επίσης προσπαθώ να κάνω το καναρίνι να ξεκινήσει το σουπιοκόκαλο αλλά τίποτα

Μου το κάνεις εικόνα αυτό;
Δηλαδή τι κάνεις;

Όταν χρειαστεί, ξέρει αυτό πότε, θα το καταβροχθίσει...
Ιδιαίτερα τα θηλυκά την περίοδο αναπαραγωγής...
 
αυτό είπα κ εγώ, διάβασα οτι κάπου 1-2 φορές την εβδομάδα πρέπει να τους δίνω φρούτο, κάνω λάθος ?
[automerge]1613080997[/automerge]
Δηλαδή τι κάνεις;
σαν πρώτο στάδιο δοκίμασα να το γυρίσω διαγώνια όπως έλεγε κ σε άρθρο που διάβασα εδώ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Συγγνώμη αν σας κουράζω με τις συνεχείς ερωτήσεις αλλά όσο διαβάζω τόσο γεννιούνται νέες. Μόλις διάβασα το άρθρο περί ευλογιάς και οτι σαν μέτρο πρόληψης είναι το εμβόλιο. Τώρα που το καναρίνι που έχω δεν έχει βραχιόλι κ άρα δεν μπορώ να μάθω περισσότερα πως μπορώ να μάθω αν έχει εμβολιαστεί ή αν χρειάζεται εμβόλιο ? Επίσης μια λιγότερο σημαντική ερώτηση είναι πόσο φαγητό να βάζω στην ταΐστρα και ποιός θα πρέπει να είναι ο ρυθμός ανανέωσης
 
Συγγνώμη αν σας κουράζω με τις συνεχείς ερωτήσεις αλλά όσο διαβάζω τόσο γεννιούνται νέες. Μόλις διάβασα το άρθρο περί ευλογιάς και οτι σαν μέτρο πρόληψης είναι το εμβόλιο. Τώρα που το καναρίνι που έχω δεν έχει βραχιόλι κ άρα δεν μπορώ να μάθω περισσότερα πως μπορώ να μάθω αν έχει εμβολιαστεί ή αν χρειάζεται εμβόλιο ?
Μεταφέρθηκε https://community.petbirds.gr/threa...-καναρίνι-μου-εμβολιάστηκε-για-ευλογιά.40900/
 
Επίσης μια λιγότερο σημαντική ερώτηση είναι πόσο φαγητό να βάζω στην ταΐστρα και ποιός θα πρέπει να είναι ο ρυθμός ανανέωσης
Θα βάζεις μέχρι την μέση, καθημερινά θα φυσάς τα τσόφλια που κατά πάσα πιθανότητα θα αφήνει μέσα στην ταΐστρα, και θα βάζεις νέο όταν έχει καταναλωθεί το παλιό.
 
για να μην ανοίγω νέο θέμα θα ήθελα να ρωτήσω την άποψη σας για προϊόντα που σκοπεύω να πάρω. Σκέφτομαι να πάρω κ μια ταϊστρα οικονομίας αλλά δεν ξέρω ποια. Επίσης πρέπει να πάρω κανένα παρασιτοκτόνο ?
 

Συνημμένα

  • εικόνα_2021-03-09_130717.webp
    εικόνα_2021-03-09_130717.webp
    25,3 KB · Προβολές: 23
επίσης έτυχε κ είδα αυτή την άμμο κ σκέφτομαι να την βάλω στο καλάθι, είναι καλή? Παρεμπιπτόντως πόση άμμο πρέπει να βάζω? Πρέπει να φτάνει στο ύψος της σχάρας ?
 

Συνημμένα

  • εικόνα_2021-03-09_180734.webp
    εικόνα_2021-03-09_180734.webp
    9,2 KB · Προβολές: 4
Παρεμπιπτόντως πόση άμμο πρέπει να βάζω? Πρέπει να φτάνει στο ύψος της σχάρας ?
Όχι γιατί μετά δεν θα μπορείς να σηκώσεις το κλουβί 😄, θα βάζεις μια λεπτή στρώση σε όλο το σκαφάκι.
Ένα μικρό σκουπάκι-φαρασάκι κουζίνας θα σε βοηθήσει πολύ στο καθάρισμα.
 
Την μπανιερα και το στήριγμα σουπιοκοκαλου τα έχω και είναι μια χαρα. Η μπανιερα πολύ βολική και από το στήριγμα έχω βγάλει την δίκη του πατήθρα για να μην πιάνει χώρο και απλά το βάζω δίπλα στην πατήθρα του κλουβιού για να το φτάνει. Η ποτίστρα όπως λένε όλοι είναι πρακτική για να είναι πάντα καθαρό το νερό. 🙂
 
@ΜΑΡΙΑαα καλημέρα κ ευχαριστώ, μήπως έχει δοκιμάσει κ τις ταϊστρες οικονομίας ? σκέφτομαι να πάρω κ μια τέτοια αλλά βλέπω 2-3 διαφορετικά μοντέλα κ δεν ξέρω αν είναι εύκολες στο πλύσιμο
 
Aυτή είναι μια σχετικά φθηνή και πραγματικά πολύ χρηστική και εύκολη στη τροφοδοσία της και την καθαριότητά της.Διαιρείται σε τρία μέρη. Αποσυναρμολογείται πανεύκολα και έχει μια σχετικά καλή αντοχή στα απορρυπαντικά.114.webp
 
@mgerom σας ευχαριστώ, μια απορία θα πρέπει να βγάλω το πορτάκι για να το στερεώσω? κ αν ναι όταν θα είναι να το καθαρίσω πως θα κλείνω το κενό?
 
... όταν θα είναι να το καθαρίσω πως θα κλείνω το κενό?
Η βάση τοποθετείται μόνιμα. Καθαρίζεται μόνον τοπικά σαν επιφάνεια ,αλλά γενικά δεν λερώνεται. Μια φορά τον χρόνο φυσικά και αφού έχουν βγεί τα πουλιά, μπορεί να τοποθετείται και αυτή σε χλιαρό νερό με χλώριο .
 
Back
Top