Φροντίδα Αναζήτηση συμβουλών για την φροντίδα καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης voxpaine
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
δεν την άφησα για πολύ ώρα και όσο την είχα μέσα ήμουν δίπλα για να κοιτάω, ήπιε όσο ήπιε στην αρχή κ μετά έκανε μπάνιο (αν είναι κ αυτό κακό δεν το ξανακάνω), όχι δεν κάνεις λάθος δεν έχει ούτε δάκτυλο αλλά δεν φαίνεται να το επηρεάζει, τώρα για κτιστό πιστεύω οτι είναι νωρίς για μένα (δεν ξέρω και τίποτα από κατασκευές)
 
παιδιά αν παρατηρήσω κ αύριο οτι δεν πίνει νερό από την ποτίστρα τι να κάνω;
 
Αν η ποτίστρα είναι σε προσβάσιμη θέση από το καναρίνι, δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα, εκτός από το να αλλάζεις το νερό καθημερινά. Οπότε, αν θέλεις, βάλε μια φωτό του κλουβιού να φαίνεται και η ποτίστρα.
 
τελικά παιδιά κατάφερα να βρω μαγαζί που να παραγγέλνω συσκευασμένη manitoba τροφή αν κ αυτός με προέτρεπε να προτιμώ την χύμα τροφή που φέρνει, λέγοντας οτι κ αυτή είναι της manitoba. Σήμερα του έβαλα κ λίγη άμμο σε αυγοθήκη για να δω αν την προτιμά. Τώρα έχω καινούργια απορία, να με προβληματίσει το γεγονός οτι δεν βλέπω κουτσουλιές στο κλουβί ?
 
αυτός με προέτρεπε να προτιμώ την χύμα τροφή που φέρνει, λέγοντας οτι κ αυτή είναι της manitoba
Αυτός κάνει τη δουλειά του. Το κέρδος που θα βγάλει αν πουλήσει ένα σακί σε 20 πελάτες βάζοντας το περιεχόμενο σε σακουλάκια είναι τουλάχιστον τριπλάσιο από ό,τι αν πουλήσει το σακί σφραγισμένο σε 1 πελάτη.

Τώρα έχω καινούργια απορία, να με προβληματίσει το γεγονός οτι δεν βλέπω κουτσουλιές στο κλουβί ?
Θα κάνει όταν έχει. Μην είσαι συνεχώς από πάνω του και μην έχεις τόσο άγχος. Η ενασχόληση με τα πουλιά πρέπει να είναι ψυχαγωγία και όχι ένας επιπλέον λόγος άγχους στη ζωή μας. 🙂
 
Αυτός κάνει τη δουλειά του. Το κέρδος που θα βγάλει αν πουλήσει ένα σακί σε 20 πελάτες βάζοντας το περιεχόμενο σε σακουλάκια είναι τουλάχιστον τριπλάσιο από ό,τι αν πουλήσει το σακί σφραγισμένο σε 1 πελάτη.

Μήπως είμαστε λιγάκι υπερβολικοί;
Ξέρω περίπτωση που το δίνουν ακόμη και φθηνότερα...

Επίσης, άλλο πράγμα η no name χύμα τροφή και άλλο πράγμα ανοίγω 2-3 πολύ εμπορικά μίγματα για διάθεση κιλό-κιλό.

Δεν κάνω λόγο για κατάσταση καταστήματος, ύπαρξη ζώων κατοικίδιων και μη...

Τέλος, ας βγάζουν οι εταιρείες συσκευασίες των 1, 3, 5, 10, 20 κτλ κιλών προκειμένου να μην "κλέβουν" οι πετ-σοπάδες... 😉

@Stavros πιάστηκα από τα γραφόμενά σου αλλά δεν απευθύνομαι αποκλειστικά σε εσένα...
 
Επίσης, άλλο πράγμα η no name χύμα τροφή και άλλο πράγμα ανοίγω 2-3 πολύ εμπορικά μίγματα για διάθεση κιλό-κιλό.
Έτσι είναι, είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα.

Δεν κάνω λόγο για κατάσταση καταστήματος, ύπαρξη ζώων κατοικίδιων και μη...
Εδώ είναι το θέμα. Η "δουλειά" μας, κατά τη δική μου άποψη τουλάχιστον είναι να ενημερώνουμε καταρχήν τον κόσμο και μάλιστα να τον προτρέπουμε να αποφεύγει ΚΑΘΕ περίπτωση χύμα τροφής επειδή ακριβώς δεν ξέρουμε ποια είναι η κατάσταση που επικρατεί σε κάθε κατάστημα που υπάρχει στη χώρα. Είναι θέμα αρχής, νοοτροπίας αν θέλεις να μένει ο κόσμος μακριά από οτιδήποτε χύμα, έστω και αν υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις που δεν είναι τόσο επικίνδυνες.

Σκέψου ότι ένας άνθρωπος που χρειάζεται ένα κιλό σπόρων κάθε έναν δύο μήνες, είναι ασφαλέστερο και προτιμότερο να δώσει μισό ή ένα ευρώ παραπάνω για να αγοράσει την ίδια μάρκα σε συσκευασία τετραπάκ παρά στο σακουλάκι του μπακάλη και να έχει το κεφάλι του ήσυχο για ένα-δύο μήνες.

Τέλος, ας βγάζουν οι εταιρείες συσκευασίες των 1, 3, 5, 10, 20 κτλ κιλών προκειμένου να μην "κλέβουν" οι πετ-σοπάδες... 😉
Οι επιλογές που μπορεί να κάνει κάποιος σήμερα σε πολύ ποιοτικά μείγματα σπόρων είναι πάρα πολλές και νομίζω ότι η συντριπτική πλειοψηφία των εταιριών διαθέτει στη λιανική συσκευασίες του ενός κιλού. Είναι λιγότερες πλέον οι εταιρείες που πουλάνε μόνο σακί των 10 κιλών και πάνω.
 
@voxpaine καλό είναι να υπάρχουν μαζί με grit και καρβουνάκι, προσωπικά τα έχω mix, υπάρχουν μόνιμα σε ταίστρα στις κλούβες θηλυκών και νεαρών και από καιρό σε καιρό, όταν το θυμάμαι δηλαδή, σε βιταμινοθήκες στα ατομικά κλουβιά των αρσενικών...
 

Συνημμένα

  • Deli-Nature-Mineral.webp
    Deli-Nature-Mineral.webp
    21,3 KB · Προβολές: 6
  • Deli-Nature-Grit.webp
    Deli-Nature-Grit.webp
    17,7 KB · Προβολές: 4
  • vitakraft-kohle.webp
    vitakraft-kohle.webp
    41,1 KB · Προβολές: 4
@voxpaine τι να σε κάνω που είσαι μακριά... Να σου έδινα μερικά γραμμάρια να βγάλεις 2-3 χρόνια...

Πάρε ένα φακελάκι κάρβουνο, φθηνό είναι, και μια μικρή συσκευασία grit, ανακάτεψε καλά και βάλε του σε μια άκρη να βρίσκεται...

Το κάρβουνο βοηθάει σε τυχόν δηλητηρίαση από σκουριές (περισσότερο στους παπαγάλους που μασάνε τα κάγκελα) και από φυτοφάρμακα φρούτων και λαχανικών...
 
το κλουβί είναι καινούργιο οπότε δεν νομίζω να χρειάζεται άμεσα το κάρβουνο, οπότε θα πρέπει να διαλέξω για αρχή ή το grit ή το mineral ? επίσης αν έχω αυτά θα χρειάζεται να έχω κ σουπιοκόκαλο ή άμμο ? @TZANNSPY ευχαριστώ πάντως μόνο κ μόνο για την προθυμία σου
 
Back
Top