Φροντίδα Αναζήτηση συμβουλών για την φροντίδα καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης voxpaine
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μου κάνεις πλάκα ή είσαι τίποτα... ΚΑΤΑΚΟΥΖΗΝΟΣ;
επειδή στο παρελθόν όταν είχα καναρίνι δεν είχα ασχοληθεί να μάθω τα βασικά δεν ήξερα καν οτι πρέπει να καθαρίζω μια φορά την εβδομάδα εκεί που βάζω την τροφή οπότε μην σου φαίνεται περίεργο που ρωτάω πράγματα που πχ για σενα είναι αυτονόητα. Επιπλέον τι βιταμίνες πρέπει να παίρνω? πιο πάνω αναφέρθηκε το κομμάτι των σπόρων, για βιταμίνες δεν ξέρω τι πρέπει να πάρω. Για την ώρα έχω ένα σακουλάκι με κίτρινη σκόνη που είναι για την διατήρηση του χρώματος+βιταμίνες
 
Για την ώρα έχω ένα σακουλάκι με κίτρινη σκόνη που είναι για την διατήρηση του χρώματος+βιταμίνες
Όχι ότι καλύτερο...
Να μην το ξαναπάρεις...
Να πάρεις, αν θες, επώνυμη αυγοτροφή.
Κάνεις τη δουλειά σου και με αυγουλάκι.
Να πάρεις, αν θες, κάποιο πολυβιταμινούχο σκεύασμα...
Κάνεις τη δουλειά σου και με ισορροπημένη διατροφή +λαχανικά +βότανα +φρούτα.
Όλα αυτά είναι προαιρετικά, τα προϊόντα.
 
Για την ώρα έχω ένα σακουλάκι με κίτρινη σκόνη που είναι για την διατήρηση του χρώματος+βιταμίνες
Αν εννοείς αυτά που πουλάνε χύμα στα pet shop μέσα σε νάιλον διαφανή σακουλάκια, μην το δίνεις. Μερικές από τις επώνυμες αυγοτροφές που αναφέρει ο Σπύρος είναι αυτές: https://petbirds.gr/product-category/birds/foods/eggfoods/ Το καλά βρασμένο για 15 λεπτά αυγουλάκι είναι επίσης μια χαρά αν δεν θέλεις να δίνεις αυγοτροφή.

Ως βασική τροφή, σπόρους τι έχεις πάρει;
 
@voxpaine, πραγματικά μην πάρεις κλουβί αν δεν βρεις σαν κι αυτά που σου είπα...με συρόμενη σχάρα και συρόμενο ταψάκι. Τα άλλα με σταθερή σχάρα δεν πλένονται παρά φοβερά δύσκολα γιατί είτε θα πρέπει αν μετακινήσεις το πουλάκι σε άλλο κλουβί είτε θα χώνεις το χέρι σου μέσα κι αυτό θα τρομάζει και θα χτυπιέται όσο εσύ θα καθαρίζεις. Δεν αξίζει καθόλου ένα τέτοιο κλουβί.
 
Ως βασική τροφή, σπόρους τι έχεις πάρει;
έχω ένα σακουλάκι με χύμα σπόρους, που φαίνεται να μην του αρέσουν γιατί τους μισούς τους πετάει και ένα σακουλάκι με την κίτρινη σκόνη που ανέφερα. Αυγοθήκη για να του βάζω κανένα βραστό αυγό κ κόκκαλο σουπιάς θα πάρω αύριο λογικά με το νέο κλουβί
 
είναι λογικό που μετά την μεταφορά του στο νέο κλουβί δεν έχει κελαηδήσει ? και αν ναι πόσο καιρό θα του πάρει να το συνηθίσει ? επίσης την ποτίστρα θεωρείται οτι την έχω σε καλό σημείο ή να την μετακινήσω? θα χρειαστεί να βάλω και 2η σε τόσο μεγάλο κλουβί ? επιπλέον έχετε να προτείνετε ιστοσελίδα για τροφή του με χαμηλά μεταφορικά?
 
Οι 2 πατηθρες ειναι αρκετες πιστευω για να γυμνάζεται κιολας.αν πάλι θες να βαλεις μια χαμηλα στη μεση δεν υπαρχει προβλημα.εγω μετραω 7-8 κενα απο τις ακρες κ τις βαζω.για να εχει αποσταση η μια απτην αλλην (κερδιζεις χωρο για να ανοιγει τα φτερα του) και για να μην βρισκει η ουρά στο στριψιμο.την ποτηστρα την εχω κοντά στο κλαρακια για να φτανει πιο ανετα να πιει νερο.μπες σε ενα σαιτ απο τα καταστηματα που σου ειπαν πιο πανω να δεις ποσο σου βγαινουν τα μεταφορικα(πχ petmat.gr) και αν θες παρε και πατηθρες ξυλινες διαμετρου 10 κ 12 για να γυμναζει και τα ποδαρακια του.να το χαίρεσαι το πουλακι σου και μπραβο που προσπαθεις να του παρεχεις οτι καλυτερο μπορεις.
[automerge]1612802343[/automerge]
Θα ξαναπιασει το τραγουδι μην ανησυχείς.εμενα πηρε περιπου μια βδομαδα να συνηθισουν τις 60ρες και να ξαναπιασουν το ρεπερτόριο τους.
 
επειδή δεν ξέρω ποια εταιρεία να διαλέξω αν πάρω μέσω ιντερνετ 2 διαφορετικές μάρκες και βάλω το καθένα σε διαφορετική ταϊστρα για να δω ποιο θα προτιμήσει είναι καλή ιδέα αλλιώς ποια είναι η καλύτερη λύση εύρεσης τροφής ?
 
Δεν είναι απαραίτητο να πάρεις δύο μάρκες τροφών.
Μία ποτίστρα αρκεί με άλλαγμα νερού κάθε πρωί (θα την πλένεις και λίγο)
Τις άλλες ταΐστρες βγάλε τις - δεν υπάρχει λόγος να τις έχεις.
Νομίζω ότι το πουλάκι είναι σε εσωτερικό χώρο. Παρόλα αυτά όταν βάζεις κάτι μέσα στο κλουβί, χώριζε το πουλάκι με το κάγκελο στο μισό της ζευγαρώστρας, ώστε να μη σου φύγει.
Όταν βάζεις μπανιέρα στο κλουβί, να αφαιρείς την τροφή για λίγη ώρα ώστε να μην βρέχεται - νοτίζεται.
 
@TZANNSPY μόνο 4 ορόφων βρίσκω στα leroyn με το λίγο ψάξιμο που έκανα, τώρα σε αυτή είδα έχεις βάλει κ σύρμα? ή είναι σήτα αυτό που βλέπω;
Μην σε νοιάζει, το ένα κλουβάκι γίνεται τέσσερα πολύ εύκολα...
Ναι, είχα βάλει σύρμα (κουνελόσυρμα & κοτετσόσυρμα) για προστασία από τα αρπακτικά...
Και σίτα μπορείς να βάλεις.
 
Μην σε νοιάζει, το ένα κλουβάκι γίνεται τέσσερα πολύ εύκολα...
για μένα καθόλου εύκολο, ποτέ δεν κατάφερα να διατηρήσω ένα καναρίνι για μεγάλο χρονικό διάστημα πόσο μάλλον να αποκτήσω παραπάνω
μόνο η σήτα δεν αρκεί?
 
@voxpaine Να σκέφτεσαι θετικά, με τις συμβουλές των φίλων από εδώ μέσα και λίιιγο διάβασμα από εσένα όλα θα πάνε καλά...
Υπάρχουν σίτες και σίτες, πλαστικές, ατσάλινες, από τούλι κτλ οπότε δεν μπορώ να γνωρίζω συμπεριφορές υλικών σε περίπτωση επίθεσης...
Το κοτετσόσυρμα είναι η πλέον φθηνή και εύκολη λύση.
 
@TZANNSPY γενικά δεν έχω σκοπό να φτάσω να έχω αρκετά λόγω χρόνου/χρήματος ίσως 1-το πολύ 2 ακόμα να τα αποκτούσα. Να ρωτήσω εσύ το καλοκαίρι βγάζεις το πλαστικό και για αυτό τους έχεις βάλει το σύρμα ? επίσης σήμερα παρατήρησα οτι το καναρίνι μετά την μετακόμιση δεν πίνει από την ποτίστρα οπότε σήμερα του έβαλα να πιει από την μπανιέρα και επίσης στο αριστερό του πόδι είναι λες κ δεν έχει καθόλου νύχι στο μεσαίο δάκτυλο, ελπίζω να μην υπάρχει θέμα
 

Συνημμένα

  • 147799031_143152640974117_7499380018506195433_n2.webp
    147799031_143152640974117_7499380018506195433_n2.webp
    3,7 KB · Προβολές: 28
@voxpaine Εγώ τώρα πια έχω πάει σε άλλες λύσεις (κτιστό).
Δεν πρέπει να πίνει από την μπανιέρα για ευνόητους λόγους για αυτό και δεν την αφήνουμε πολλές ώρες στο κλουβί.
Δεν φαίνεται πολύ καλά αλλά νομίζω πως δεν έχει ούτε δάκτυλο, κάνω λάθος;
[automerge]1612874823[/automerge]
Τρεις-τέσσερις είναι οι πιθανοί λόγοι:
- εκ γενετής ή τραυματισμός από γονέα.
- επίθεση αρπακτικού
- ατύχημα σε κάγκελο, πόρτα, ελατήριο, κλωστή
- ευλογιά
 
Back
Top