Γενικά Αναζητάω παπαγάλο ringneck, monk ή μεγαλύτερου μεγέθους

Εγγραφή
1 Σεπ 2019
Μηνύματα
25
Λοιπόν αναζητάω έναν παπαγάλο εδώ και καιρό και θεώρησα αυτήν την σελίδα το καλύτερο μέρος να συμβουλευτω. Γενικά δεν διαθέτω περισσότερα από 350€ αλλά έχω σκοπό να διαθέσω απεριόριστο χρόνο και αγάπη στο πουλί που θα αποφασίσω να αποκτήσω ψάχνω έναν παπαγάλο που ίσως κάποτε θα μου μιλήσει αλλά φυσικά ποτε δεν θα επερνα έναν παπαγάλο με αυτήν την προϋπόθεση σκέφτομαι να πάρω ένα ringneck η ένα monk αλλά ίσως να ηθελα κάτι μεγαλύτερο αν έχετε κάποια πρόταση θα το εκτιμούσα να την μοιραστείτε μαζί μου
 
Στα χρήματα που λες, συμπεριλαμβάνονται και το κλουβί και ο εξοπλισμός, παιχνίδια κτλ; Από τα δύο που αναφέρεις, θα προτιμούσα Μονκ. Πολύ μου αρέσουν αυτά τα πουλιά και έχω ακούσει ότι είναι πιο εύκολα διαχειρισιμα σε σχέση με τα ριγκνεκ.
Αν το ποσό προορίζεται μόνο για την αγορά του παπαγάλου, θα σου πρότεινα έναν αλεξανδρινό. Αλλά εκεί μετά ανεβαίνει ο προϋπολογισμός.
 
Στα χρήματα που λες, συμπεριλαμβάνονται και το κλουβί και ο εξοπλισμός, παιχνίδια κτλ; Από τα δύο που αναφέρεις, θα προτιμούσα Μονκ. Πολύ μου αρέσουν αυτά τα πουλιά και έχω ακούσει ότι είναι πιο εύκολα διαχειρισιμα σε σχέση με τα ριγκνεκ.
Αν το ποσό προορίζεται μόνο για την αγορά του παπαγάλου, θα σου πρότεινα έναν αλεξανδρινό. Αλλά εκεί μετά ανεβαίνει ο προϋπολογισμός.
Μόνο τον παπαγάλο συμπεριλαμβάνω σε αυτά τα χρήματα και ίσως να πήγαινα και μέχρι 400 επίσης αν κάποιος ξέρει κάποιο έμπιστο μέρος στην Θεσσαλονίκη για αγορά παπαγάλων ας μου πει. Θα το σκεφτώ και για έναν αλεξανδρινό. Ευχαριστω!
 
Οι Αλεξανδρινοί είναι πολύ δυναμικά πτηνά και έχουν πολύ δυνατή φωνή, ίσως λίγο πιο δυνατή από τα ριγκνεκ. Επιπλέον ανεβαίνουν και τα έξοδα αγοράς εξοπλισμού. Για Αλεξανδρινούς μπορεί να σου δώσει περισσότερες πληροφορίες ο @takis1964 και για εκτροφέα Μονκ ίσως η @valasia
 
Μόνο τον παπαγάλο συμπεριλαμβάνω σε αυτά τα χρήματα και ίσως να πήγαινα και μέχρι 400 επίσης αν κάποιος ξέρει κάποιο έμπιστο μέρος στην Θεσσαλονίκη για αγορά παπαγάλων ας μου πει. Θα το σκεφτώ και για έναν αλεξανδρινό. Ευχαριστω!
Δυσκολη η εποχη για αγορα παπαγαλων, καλυτερη Ιανουαριο εως Ιουνιο για απογαλακτισμενα
Στα χρηματα σου θα επελεγα Σενεγαλης, μικρο σε μεγεθος και ευκολα διαχειρισιμο
250px-Senegal_parrot.webp
 
Ευχαριστώ και πάλι θα πάρω πληροφορίες από τα δυο παιδιά που μου δείξατε καλή συνέχεια!
[automerge]1567356297[/automerge]
Δυσκολη η εποχη για αγορα παπαγαλων, καλυτερη Ιανουαριο εως Ιουνιο για απογαλακτισμενα
Στα χρηματα σου θα επελεγα Σενεγαλης, μικρο σε μεγεθος και ευκολα διαχειρισιμο
View attachment 66626
Το έχω σκεφτεί και αυτό αλλά όπως είπα ίσως να προτιμούσα κάποιον μεγαλύτερο παπαγάλο. Ευχαριστώ για την πληροφορία!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εχω την εντύπωση ότι οι Μονκ είναι μικρότεροι από τους Σενεγαλέζους, χωρίς να είμαι σίγουρη.
[automerge]1567356514[/automerge]
Δες εδώ τη διαφορά του Μονκ με τους Αλεξανδρινούς

Screenshot_20190211-002310~2.webp
 
Για αυτό ακριβώς έχω ενδοιασμούς για τους μονκ κατά τ’αλλα πιστευω ότι είναι εξαιρετικοί σαν κατοικίδια
Να κοιτας κ χαρακτηρα, οι Αλεξανδρινοι ειναι δυστροποι σαν χαρακτηρες, πανεμορφοι ομως!
[automerge]1567359466[/automerge]
Εχω την εντύπωση ότι οι Μονκ είναι μικρότεροι από τους Σενεγαλέζους, χωρίς να είμαι σίγουρη.
[automerge]1567356514[/automerge]
Δες εδώ τη διαφορά του Μονκ με τους Αλεξανδρινούς

View attachment 66630
Οχι οι Σενεγαλης ειναι λιγο ποιο μικροι, οι Μονκ εχουν και μακρυτερη ουρα
 
Μπορείς να σκεφθείς και για έναν African Grey η μία Αμαζόνα. Αλλά νομίζω πως τα African είναι πολύ πιο εύκολα πουλιά ως προς την διαχείριση.
Αυτοί είναι ιδανικοί για εμένα αλλά δεν μπορώ να βρω κάποιον σε καλή τιμή αν ξέρετε κάποιο μέρος που μπορώ να βρω ενημερωστε με. Ευχαριστώ!
 
Αυτοί είναι ιδανικοί για εμένα αλλά δεν μπορώ να βρω κάποιον σε καλή τιμή αν ξέρετε κάποιο μέρος που μπορώ να βρω ενημερωστε με. Ευχαριστώ!
Ξανα είχες παπαγάλο; Θέλω να πω διαθέτεις εμπειρία;🙂 Μην ασχολείσαι τόσο με το μέγεθος αλλά με τον ''βασικό'' χαρακτήρα του είδους, γιατί από εκεί και μετά κάθε πουλί έχει τα δικά του χούγια και αλληλεπίδραση ανάλογη του φροντιστή του.
 
Ξανα είχες παπαγάλο; Θέλω να πω διαθέτεις εμπειρία;🙂 Μην ασχολείσαι τόσο με το μέγεθος αλλά με τον ''βασικό'' χαρακτήρα του είδους, γιατί από εκεί και μετά κάθε πουλί έχει τα δικά του χούγια και αλληλεπίδραση ανάλογη του φροντιστή του.
Δεν ξανά είχα παπαγάλο αλλά έχω ενημερωθεί πλήρως για όλες τις ανάγκες τους ξέρω ότι το μέγεθος δεν είναι το βασικό απλά με ελκύουν περισσότερο οι μεγάλοι παπαγάλοι. Ευχαριστώ!
 
Κι εγώ ένα Σενεγάλης θα σου πρότεινα ή ένα Green cheek conure (pineapple συγκεκριμένα που τα έχω αδυναμία)

Ωραίοι οι μεγάλοι παπαγάλοι αλλά πρέπει να σκεφτείς και τον θόρυβο όπως και το προσδόκιμο ζωής τους

Για Θεσσαλονίκη μπορείς να ρωτήσεις το tropical bird farm που νομίζω στέλνει.
 
Κι εγώ ένα Σενεγάλης θα σου πρότεινα ή ένα Green cheek conure (pineapple συγκεκριμένα που τα έχω αδυναμία)

Ωραίοι οι μεγάλοι παπαγάλοι αλλά πρέπει να σκεφτείς και τον θόρυβο όπως και το προσδόκιμο ζωής τους

Για Θεσσαλονίκη μπορείς να ρωτήσεις το tropical bird farm που νομίζω στέλνει.
Ευχαριστώ πολύ θα το σκεφτώ!
 
Φιλε καλησπέρα. Όλα τα ζωντανά θέλουν χρονο φροντίδα αγάπη ανεξαρτήτως μεγέθους. Παρολαυτα οι μεσαίοι/μεγάλοι παπαγάλοι έχουν μακρυ προσδόκιμο ζωής κ οχι η διαχείριση τους δεν είναι ευκολότερη. Απεναντιας. Έχουν προσωπικότητα και ένα ολόκληρο συναισθηματικό κόσμο σε συνδυασμό με αυξημένη αντίληψη. Το δεσιμο που αναπτύσσεται ομως είναι ξεχωριστό μοναδικό, ασύγκριτο ❤️️️️️
Εάν η λαχτάρα σου είναι για μεγάλους παπαγαλους τότε είσαι κατάλληλος υποψήφιος σκλάβος. Γνώμη μ είναι να πάρεις μεγάλο. Πρώτα ομωσ να ενημερωθείς πολύ πολύ καλά για την δέσμευση π πρόκειται να αναλάβεις. Η σωματική του κ συναισθηματική του υγεία θα εξαρτάται από εσένα. Η Άρτια ενημέρωση για τις αναγκες του ειναι απαραίτητη
 
@thunderfck, Ευχαριστώ παρά πολύ και εγώ αυτό θέλω απλά δεν έχω βρει κάποιον στα χρήματα μου έχω ενημερωθεί για τις δεσμεύσεις και όλα τα σχετικά και τώρα απλά ψάχνω κάτι στα χρήματα μου αν βρειτε κάτι θα εκτιμούσα ιδιαίτερα να μου λέγατε και πάλι ευχαριστώ
 
Τα «σχετικά» όμως στα οποία αναφέρεσαι έτσι αφαιρετικά είναι τόσο μα τόσο σημαντικά :). Παρολαυτα η λαχτάρα αυτή είναι γνώριμη :)
Γιατί όμως δεν κάνεις υπομονή να μαζέψεις λίγα (οχι πολλά) χρήματα ακόμα κ να παρεις αυτο π επιθυμεισ; Και Στο ενδιάμεσο μάθε ψάξε αξιολόγησε εκτροφεις βρες το ειδος π σε κερδίζει περισσότερο ρώτησε μάθε ακόμα περισσσοτερα. Σε διαβεβαιώνω ότι έχεις πολλά να μάθεις ακόμα από τα «σχετικά» :)
Προσωπικά μπορώ να σε βοηθήσω σε ζακο κ Μακαο μοναχα
 
Back
Top