Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή Απόλλωνας - Αρετούσα 2016

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alicedros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μεγαλώνουμε σιγά σιγά και τελειώνει με το καλό η πτερόροια, και είμαστε πιο όμορφα απ ότι περιμένατε! 😛 (ναι είμαι κουκουβάγια)

Μερικές σημερινές φώτο απ το 2ο μωρό της πρώτης γέννας και τον πειρατή της 2ης γέννας (τα άλλα 2 στο επόμενο photoshooting! 😛 ):
14509190_1147026455391976_835891552_n.webp
14580538_1147035428724412_1563442433_n.webp

Όπως βλέπετε το μωρό της πρώτης γέννας έχει πιο έντονα χρωματικά σημεία εκεί που τα έχουν και τα μωσαικά (η μάσκα του, το στήθος του, τα φτερά του κτλ) και αυτό τον κάνει πολύ ιδιαίτερο! Και τα ματάκια μας κοκκινίζουν στο φλας! 😛
 
Δεν έχω από πουθενά αναφορά ή πληροφορία για καταστροφή συκωτιού όταν εφαρμόζονται οι προτεινόμενες δοσολογίες χρωστικής.
Το μόνο που "θυσιάζουμε" με την μείωσή της είναι την ομορφιά των καναρινιών κόκκινου παράγοντα και τον κόπο χιλιάδων εκτροφέων που εξέλιξαν το είδος.
 
Να σαι καλά! 😀

Θυσιασες το κόκκινο των μωσα'ι'κών με αντάλλαγμα την απόλυτη υγεία του συκωτιού τους... 😉
Αλέξανδρέ μου αυτά είναι κοινά καναρινάκια, δεν πήραν χρωστική! Τα κόκκινα μωσαικά είναι αλλού σε άλλη παρουσίαση! Το μόνο που είπα και ίσως μπερδεύτηκες είναι ότι ο μικρός στις φώτο έχει πιο έντονα πορτοκαλί χρώματα στα σημεία του σώματος που τα έχουν κόκκινα ή κίτρινα τα μωσαικά καναρίνια (όπως η μάσκα, το στήθος κτλ). Ίσως αν ο κύριος έπαιρνε χρωστική να γινόταν πορτοκαλί μωσαικό ποιος ξέρει 😀 ίσως του δώσω του χρόνου! Και όπως λέει ο Γιάννης παρακάτω αν τηρήσεις την ποσότητα χρωστικής που πρέπει και την δώσεις στη δοσολογία που πρέπει δεν υπάρχει πρόβλημα για την υγεία τους. Απλά εγώ φοβάμαι μην επιβαρύνω το συκώτι τους, βάζω λιγότερη δοσολογία και δεν υπάρχει το επιθυμητό αποτέλεσμα βαψίματος. :)

Να σου ζήσουν!
Να σαι καλά! :D
 
Όπως βλέπετε το μωρό της πρώτης γέννας έχει πιο έντονα χρωματικά σημεία εκεί που τα έχουν και τα μωσαικά (η μάσκα του, το στήθος του, τα φτερά του κτλ) και αυτό τον κάνει πολύ ιδιαίτερο!
Εντάξει Αλίκη,τώρα μάλιστα, σε πιστεύω! Αλλά πές την αλήθεια μήπως έμπλεξες με γυμνά χέρια και τούτα τα αυγά; 😛
Ασχολείσαι μόνο με πρωτότυπες μεταλλάξεις, παραδέξου!
Έχει όμως μπέζ βάση όχι λευκή;
Το μόνο που "θυσιάζουμε" με την μείωσή της είναι την ομορφιά των καναρινιών κόκκινου παράγοντα και τον κόπο χιλιάδων εκτροφέων που εξέλιξαν το είδος.
Ο Γιάννης το ξέρει οτι διαφωνώ και το ξαναλέω. Η ομορφιά είναι υποκειμενική,τα πρότυπά της,όπως συμβαίνει και στην ίδια την ζωή,τα φτιάχνουν κάποιοι, ο δε κόπος, είναι καλά φυλαγμένος στο DNA.
Δεν υπάρχει θέμα συμμόρφωσης ή ψυχαναγκασμού, ο καθένας στην ιδιοκτησία του κάνει ότι γουστάρει πέραν ακροτήτων.
Υπήρχαν πουλιά κόκκινου παράγοντα πολύ καιρό πριν βρούμε τις σημειώσεις εκείνου του εκτροφέα που σάρωνε τα βραβεία στην εν λόγω κατηγορία, θα υπάρχουν και μετά απο τις εταιριούλες χρωστικών ή μετά απο εμάς τους ίδιους, αρκεί να ανοίξουμε τις πόρτες των κλουβιών μας.
 
Αλλά πές την αλήθεια μήπως έμπλεξες με γυμνά χέρια και τούτα τα αυγά; 😛
😀 όχι! Στο συγκεκριμένο ζευγάρι φέτος ούτε αντικατάσταση δεν έκανα! Απλά βγάζω ιδιαίτερα πουλιά
Ασχολείσαι μόνο με πρωτότυπες μεταλλάξεις, παραδέξου!
με σπάνιες μεταλλάξεις όπως λες ακριβώς! Απλά θα χρειαστώ τη βοήθειά σου στο να ονομάσουμε τις μεταλλάξεις αυτές... Ξεκίνα να λες ιδέες...

Έχει όμως μπέζ βάση όχι λευκή;
Λεμονολευκή.. Σε κάλυψα; 😛 Μα δεν είναι όντως υπέροχος!? Αντικειμενικά ερωτεύσιμος θα έλεγα! :D

Η ομορφιά είναι υποκειμενική,τα πρότυπά της,όπως συμβαίνει και στην ίδια την ζωή,τα φτιάχνουν κάποιοι, ο δε κόπος, είναι καλά φυλαγμένος στο DNA.
Δεν υπάρχει θέμα συμμόρφωσης ή ψυχαναγκασμού, ο καθένας στην ιδιοκτησία του κάνει ότι γουστάρει πέραν ακροτήτων.
Συμφωνώ απόλυτα! Ούτως ή άλλως κάποιες μεταλλάξεις κάπως έτσι δεν ξεκίνησαν; Με δοκιμές και μίξεις ρατσών πιθανότατα.. Μην κολλάμε στα στάνταρντς και στα καλούπια... Κάτι που δεν εξελίσσεται πεθαίνει.. Και εγώ είπαμε δημιουργώ σπάνιες μεταλλάξεις, γιατί να μην φτιάξω ράτσα δική μου; Γιατί μου κόβετε τα φτερά; 😛 Εντάξει ξέφυγα, αλλά το νόημα που βγαίνει είναι πως ναι από την μία μεριά να σεβόμαστε τις ράτσες και τα πρότυπα, αλλά και οι μίξεις βγάζουν πολλές φορές όμορφα, ιδιαίτερα και σπάνια χρωματικά καναρινάκια που μπορούν να εξελιχθούν και να δημιουργηθούν νέες ράτσες στο μέλλον! :D
 
Είναι πολύ όμορφα και πραγματικά τόσο ιδιαίτερα! Μέσα σε τόσους λίγους μήνες τα χρώματα τους άλλαξαν ριζικά! Να σου ζήσουν Αλίκη! 🙂 Περιμένουμε και φωτογραφίες των υπολοίπων!

Εν τω μεταξύ, κοιτάζοντας την πρώτη φώτο νόμιζα ότι ήταν ένα από τα μωσαϊκάκια σου! :DΜοιάζει πάρα πολύ με μωσαϊκό, ενώ δεν είναι! Μήπως έχει συγγένεια με την Μελίνα;
 
Είναι πολύ όμορφα και πραγματικά τόσο ιδιαίτερα! Μέσα σε τόσους λίγους μήνες τα χρώματα τους άλλαξαν ριζικά!
Πραγματικά λες και η πτεροροια τα μεταλλασει! 😛

Να σου ζήσουν Αλίκη! 🙂
Σ ευχαριστώ πολύ Αμβροσιε μου! Και να τα ακούσεις και τα 4 τραγούδι και... καλό κάθε μέρα! :D

Πολυ ομορφα, να τα χαίρεσαι.
Σ ευχαριστώ πολύ πολύ! :D

Εν τω μεταξύ, κοιτάζοντας την πρώτη φώτο νόμιζα ότι ήταν ένα από τα μωσαϊκάκια σου! :DΜοιάζει πάρα πολύ με μωσαϊκό, ενώ δεν είναι! Μήπως έχει συγγένεια με την Μελίνα;
Ναι ναι έχουνε! Από κει κρατάει η σκουφια τους! Προγιαγια τους το Μελινακι! Είναι ο άτιμος τόσο ιδιαίτερος! Και εγώ τον μπερδευα παλιά με τα μωσαικα! 😛
 
Κρύωσε ο καιρός, και η πτερόροια έχει ολοκληρωθεί για μερικά καναρινάκια μας! Τα κιτρινάκια μου λοιπόν ντύθηκαν σχεδόν με τα νέα τους φτερά! Απολαύστε τα!

Κιτρινάκι Νο1 - wannabe μωσαικό, δικής μου μετάλλαξης 😛
14797494_1159896657438289_59376725_n.webp
14798807_1159896660771622_10868140_n.webp

Κιτρινάκι Νο2 - Μοιάζει με κίτρινο λιποχρωμικό χιονέ παραδεχτείτε το 😛
14699705_1159896704104951_1054351302_n.webp 14801001_1159896547438300_2010314071_n.webp

Κιτρινάκι Νο3 - Μοιάζει με κίτρινο λιποχρωμικό. Η διάχυση του χρώματος είναι εξαιρετική! Και το κίτρινο έντονο!
14797504_1159896587438296_1525526771_n.webp 14800952_1159896597438295_904160133_n.webp

Κιτρινάκι Νο4 - Ο πειρατάκος
14741594_1159896694104952_1333576889_n.webp

4 στα 4 αγόρια μου έκανε ο Απολλωνάκος μου! :D
 
Αλίκη πανέμορφα! Ειδικά αυτό που μοιάζει με μωσαϊκό... μου κάνει τρομερή εντύπωση πως βγήκε απο κοινά ! (εστω και με γονίδια της μελίνας :)
😀 να σαι καλά Γιώργο μου! Αυτά μόνο εγώ τα κάνω! Μην το ψάχνεις πως βγήκε! Και μένα μου κάνει εντύπωση ο μοναδικός μου! Και όλη μέρα τραγουδάει κιόλας εεεε! Αυτός μαζί με το μικρότερο αγοράκι από τα μωσαικα μου. Αυτοί οι 2 ανταγωνιζονται και στα χρώματα και στο τραγούδι! 😛
Του χρόνου του συγκεκριμένου θα του δώσω χρωστικη να δούμε πως θα βγει! :D

Υπέροχα, τα λιποχρωμικά κίτρινα ειδικά τα ζήλεψα!
😀 εννοείς τα wannabe κίτρινα λιποχρωμικα. Γιατί θα μπουν οι μπογιατζηδες και θα με την πούνε μετά! 😛 ε αφού ζηλεψες έλα να πάρεις το ένα να σου τραγουδά! 😉

Η μαμά καθορίζει το φύλο βρε στα πτηνά. 😉
Ουπς σωστά! Μπράβο η Αρετουσα μου τότε! 😉
 
Back
Top