Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή Απόλλωνας - Αρετούσα 2016

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alicedros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σας ευχαριστώ πολύ όλους! :D

Μια κράτηση για ένα " Αlice wannabe μωσαϊκό" παρακαλώ... 😀
😀 εφτασεεεεε! Κοίτα μου βγήκε η σπάνια μετάλλαξη τώρα πρέπει να την κρατήσω και να την πατενταρω κάπως! 😛
 
Είναι εντυπωσιακή η διαφορά του χρώματος,όταν ήταν μικρά, ενός μήνα, με τώρα.Απο λεμονί σε πυρόξανθο, χρυσό.Αδελαίδα δίνεις τίποτα; Απο σπόρια;
Δύο ερωτήσεις, οι γονείς τί φτέρωμα έχουν;Έντονο;Υπήρξε κάποιος πρόγονος μωσαικό; Την αλήθεια εε;
Το μωσαικό δεν είναι μετάλλαξη, είναι κληρονομιά απο το red siskin. Κληρονομήσαμε κάτι που ενεργοποιεί αυτή την μορφή διμορφισμού στα καναρίνια.
 
Είναι εντυπωσιακή η διαφορά του χρώματος,όταν ήταν μικρά, ενός μήνα, με τώρα.Απο λεμονί σε πυρόξανθο, χρυσό.
Ισχύει! Δεν περίμενα ποτέ πως θα καταλήξουν τόσο... υπέροχα! Το καθένα έχει το δικό του χρωματισμό και εγώ είμαι εντυπωσιασμένη! Τι έβγαλα πάλι κτλ κτλ 😛

Αδελαίδα δίνεις τίποτα; Απο σπόρια;
Δευκαλίωνα δίνω Vadigran Breeders plus (το ξέρεις άλλωστε) και από έξτρα σπόρια δίνω κία, καμελίνα, σπόρους υγείας, φιονοπάντυ, κινόα και ένα άλλο είδος πολύ μικρού σπόρου που αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει.

οι γονείς τί φτέρωμα έχουν;Έντονο;
Εσύ θα μου πεις. Για να δω τι έχεις μάθει δίπλα μου.. 😛
Ο μπαμπάς Απόλλων μπροστά δεξιά
14256467_1124554577639164_1539036538_n.webp

Εδώ είναι πέρσι που ήταν λίγων μηνών
https://community.petbirds.gr/attachments/20151115_140844-jpg.36628/

Και η μαμά Αρετούσα
14256232_1124548270973128_1492759832_n.webp
Θα πω με μεγάλη επιφύλαξη πως ο μπαμπάς είναι προς μαλακό και η μαμά προς σκληρό φτέρωμα αλλά δεν είμαι και η πιο ειδική στο να κάνω τη συγκεκριμένη διάκριση...

Υπήρξε κάποιος πρόγονος μωσαικό; Την αλήθεια εε;
Πάντα λέω την αληθεία! Φυσικά και έχουν πρόγονο κόκκινο μωσαικό! Την Μελίνα! Και μια ακόμα κανάρα κόκκινη λιποχρωμική. Αλλά μιλάμε για πολλές γενιές πίσω..
Και κάτι άλλο που παρατήρησα είναι πως αυτό το μικρό που μοιάζει με κόκκινο μωσαικό γεννήθηκε με ροζ ματάκια.. Όπως και ένα απ΄τα μωρά της Μελίνας. Αυτό δε ξέρω αν λέει κάτι...

Δύο ερωτήσεις
Ε αυτές δεν ήταν 2 ερωτήσεις... Πολύ με κούρασες! 😛

Το μωσαικό δεν είναι μετάλλαξη, είναι κληρονομιά απο το red siskin. Κληρονομήσαμε κάτι που ενεργοποιεί αυτή την μορφή διμορφισμού στα καναρίνια.
Πάλι προσπαθείς να με εντυπωσιάσεις μωρέ; 😛
 
Και τα τέσσερα βγήκαν αρσενικά; Απίστευτο!:D

Είναι φοβεροί και πανέμορφοι οι "ξανθοί" πρίγκιπες σου! Ο καθένας τους είναι ξεχωριστός, γιατί ο τόνος και η βαθύτητα του χρώματος και η γενική εμφάνιση τους, είναι διαφορετική! Πολύ όμορφα πουλάκια! Να τους χαίρεσαι τους τραγουδιστές σου! 🙂
 
Αλικη μολις εδειξα τα μικρα στο 2,5 χρονια και ενω σε ολα εκανε ουαου μολις φτασαμε στο πειρατη μου πηρε το κινητο και το φιλουσε! Τρελαθηκα!
😀 έλα να στον δώσω να του τραγουδά! Τέτοιος έρωτας δεν μπορεί να πάει χαμένος! 😛
 
Ναι ναι τωρα ξεκιναω ετοιμασε τον και σε 6 ωρες θα ειμαι εκει!
Σε 6 ώρες μαρη θα κοιμάται! Και εγώ επίσης! Έλα μεσημεράκι, αλλά θα φέρεις και το 2μισαχρονο γιο σου! :D
 
Αυτος δε φτανει ουτε μεχρι το Αγρινιο... Ποσο μαλλον Αθηνα... Τον χαλαει το αυτοκινητο...
Ο γλυκας... αντε και μόνη σου να έρθεις στον δίνω τον πειρατακο!
 
Back
Top