Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή Ροξ και Λάκης

Μάικ 1908

PB New Member
Εγγραφή
9 Μαρ 2020
Μηνύματα
359
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας. Σήμερα εφοπλιστικα με προϊόντα για την αναπαραγωγή. Αγόρασα μια φωλιά, τσόχα, νυμα που μέσα έχει και νομίζω βαμβάκι και ξύλινες πατηθρες(απο κάτω θα σας έχω φωτογραφίες για όλα)Είμαι έτοιμος πιστεύω για την αναπαραγωγή. Αύριο το πρωί θα βάλω στην Ροξ φωλιά με την τσόχα και θα τους βάλω το νήμα πάνω από το κλουβί (στο μέρος της θυληκιας) γαι να πάρει και να αρχίσει να την φτιάχνει. Όταν φτάσει περίπου στα μισά η φωλιά βάζω μέσα και τον Λάκη; Αν όχι πείτε μου πότε. Επίσης έχω μια απορία. Η φωλιά έχει λίγες τρυπούλες από κάτω αλλά δεν έχει ποιο ψηλά.. Πως θα το ραψω; Εντομεταξυ να σας ενημερώσω πως έφτιαξα μια αυγοτροφη που την συνταγή την βρήκα εδώ, στο φόρουμ.. Παρακαλώ ενημερώστε με αν λέω κάτι λάθος, απαντήστε μου στης ερωτήσεις και τέλος να μου πείτε για τα βήματα που πρέπει να κάνω

Υ. Γ. Τους έβαλα μήλο το οποίο δεν το άγγιξαν. Να τους το φτιάξω σαν παιχνίδι με σπαγκο μήπως και τα δελεασω ή να συνεχίζω να βάζω μέχρι να φάνε;

Υ. Γ. 2 δεν με αφήνει να ανεβάσω φωτογραφία. Μου λέει πως είναι πολύ μεγάλο
Ευχαριστώ
 
Όλα σωστά μου φαίνονται, αυτά που πήρες! Βάζεις την τσόχα στην φωλιά, και μετά την κρεμάς στην πλαϊνή πόρτα της ζευγαρωστρας. Βάζεις το νημα πάνω στην ζευγαρωστρα και περιμένεις ανταπόκριση από το θηλυκό.

Καλή επιτυχία!
 
Όλα σωστά μου φαίνονται, αυτά που πήρες! Βάζεις την τσόχα στην φωλιά, και μετά την κρεμάς στην πλαϊνή πόρτα της ζευγαρωστρας. Βάζεις το νημα πάνω στην ζευγαρωστρα και περιμένεις ανταπόκριση από το θηλυκό.

Καλή επιτυχία!
Σας ευχαριστώ. Μια απορία. Την τσόχα πω Στην ράβω;
[automerge]1583863557[/automerge]
Έχω την εντύπωση ότι χρειάζεσαι μία ακόμη φωλιά για να ράψεις σε αυτή την τσόχα και μετά να την βάλεις στην φωλιά που αγόρασες. Δες αυτό το θέμα : https://community.petbirds.gr/threads/Έχω-βάλει-σωστά-την-τσόχα-στη-φωλιά.37361/
Ναι το ξέρω.. Ευχαριστώ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το ράψιμο της τσοχας, δεν είναι απαραίτητο... Απλά για ποιό μεγάλη ασφάλεια, κάποιοι επιλέγουν να την ράψουν για να μην γλιστρήσει.
Νομίζω δεν χρειάζετε να το κάνεις, διοτι η τσόχα από μόνη της, σταθεροποιείται μέσα στην φωλιά. Αν έχεις όμως αμφιβολίες, μπορείς να τραβήξεις 2-3 βελωνιες στο κάτω μέρος της φωλιάς, αφού αναφέρεις πως
Η φωλιά έχει λίγες τρυπούλες από κάτω αλλά δεν έχει ποιο ψηλά..
 
Το ράψιμο της τσοχας, δεν είναι απαραίτητο... Απλά για ποιό μεγάλη ασφάλεια, κάποιοι επιλέγουν να την ράψουν για να μην γλιστρήσει.
Νομίζω δεν χρειάζετε να το κάνεις, διοτι η τσόχα από μόνη της, σταθεροποιείται μέσα στην φωλιά. Αν έχεις όμως αμφιβολίες, μπορείς να τραβήξεις 2-3 βελωνιες στο κάτω μέρος της φωλιάς, αφού αναφέρεις πως
Οκ κατάλαβα ευχαριστώ.. Να είστε καλά.. Το βράδυ θα σας στείλω φώτο πω έγινε. Ευχαριστώ
 
20200310_201119.webp
Επίσης στην φωτογραφία που μας έστειλες, εκεί που έχω σχεδιάσει φαίνονται κάποια 'εξογκώματα'.
Η χρήση τους είναι να μην αφήνουν την τσόχα να γλιστρά. Είσαι λοιπόν καλυμμένη...
Οκ κατάλαβα ευχαριστώ.. Να είστε καλά..
Τίποτα, ότι θες στείλε 😉
 
View attachment 70838
Επίσης στην φωτογραφία που μας έστειλες, εκεί που έχω σχεδιάσει φαίνονται κάποια 'εξογκώματα'.
Η χρήση τους είναι να μην αφήνουν την τσόχα να γλιστρά. Είσαι λοιπόν καλυμμένη...

Τίποτα, ότι θες στείλε 😉
Οκ ευχαριστώ
 
Έχω την εντύπωση ότι χρειάζεσαι μία ακόμη φωλιά για να ράψεις σε αυτή την τσόχα και μετά να την βάλεις στην φωλιά που αγόρασες.
Λες; Δεν έχω χρησιμοποιήσει τέτοιες φωλιές ποτέ...
Μπορεί να έχεις δίκαιο!
 
Λες; Δεν έχω χρησιμοποιήσει τέτοιες φωλιές ποτέ...
Μπορεί να έχεις δίκαιο!
Εχβ μια φωλιά στην οποία όμως είχε κάτσε για μια αναπαραγωγή(ασπορη) η παλιά μου θυληκια. Υπάρχει θέμα; Να πάρω καινούρια;
 
Λες; Δεν έχω χρησιμοποιήσει τέτοιες φωλιές ποτέ...
Μπορεί να έχεις δίκαιο!
Έτσι πρέπει. Η τσόχα θέλει ράψιμο γιατί η κανάρα συχνά την πετάει από την φωλιά ή τουλάχιστον την χαλάει.
Εχβ μια φωλιά στην οποία όμως είχε κάτσε για μια αναπαραγωγή(ασπορη) η παλιά μου θυληκια. Υπάρχει θέμα; Να πάρω καινούρια;
Μια χαρά είναι. Απολύμανέ την και έπειτα χρησιμοποίησέ την.
 
Έτσι πρέπει. Η τσόχα θέλει ράψιμο γιατί η κανάρα συχνά την πετάει από την φωλιά ή τουλάχιστον την χαλάει.
[/QUOTE]
Ευτυχώς που με διόρθωσες Γιάννη γιατί θα είχε πρόβλημα ο άνθρωπος...
Δεν ξέρω από αυτές της φωλιές...🤐
Όπως και να'χει, "Ροξ και Λάκης" άκου τον Γιάννη και σύντομα θα βγάλεις πουλάκια!
[automerge]1583866152[/automerge]
Έτσι πρέπει. Η τσόχα θέλει ράψιμο γιατί η κανάρα συχνά την πετάει από την φωλιά ή τουλάχιστον την χαλάει.
 
Έτσι πρέπει. Η τσόχα θέλει ράψιμο γιατί η κανάρα συχνά την πετάει από την φωλιά ή τουλάχιστον την χαλάει.

Μια χαρά είναι. Απολύμανέ την και έπειτα χρησιμοποίησέ την.
Να ρωτήσω πως την απολυμένω;
 
Να την απολυμανεις απο τι;
Ποιο παλιά είχε κάτσει στο καλαθάκι ένα θυληκο μου. Γιαυτό
[automerge]1583878695[/automerge]
Απλά πλύνε τη καλά με λίγο σαπούνι, άφησε την να στεγνώσει και αυτό ήταν.
Αα οκ εντάξει. Τέλεια. Ευχαριστώ
 
Καλημέρα σας. Η αναπαραγωγή τώρα αρχίζει 😊. Η Ροξ μεχρι στιγμής παντός δεν έχει αγγίξει καν την φωλιά αλλά κοιτάει συνέχεια το νημα που της εχω βάλει πάνω στο κλουβί
 

Συνημμένα

  • received_251560175874306.webp
    received_251560175874306.webp
    49,3 KB · Προβολές: 66
  • received_1885430874926688.webp
    received_1885430874926688.webp
    67,8 KB · Προβολές: 65
Back
Top