Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή Ροξ και Λάκης

Ωραία καλή επιτυχία! Συγνώμη υπάρχει ροζ σουπιοκόκκαλο;
Ευχαριστώ. Ακριβώς αυτή ήταν και η ερώτηση μου στο Pet Shop. Τι να σας πω δεν ξέρω πάντως το πήρα.. Απλά να ξέρετε εκεί πέρα που είναι ο Λάκης το σουπιοκοκαλο έχει σπάσει δεν το έχει φάει🤣
 
Είναι λογικό που ενώ μπορεί να τσιμπάει λίγο το νήμα που της εχω βάλει κτλπ δεν έχει βάλει καθόλου στην φωλιά. Λογικό?
Όταν θα είναι έτοιμη θα αρχίσει να φτιάχνει την φωλιά της, μέχρι τότε είναι φυσιολογικό να παίζει και να το σκορπάει από δω και από κεί.
 
Όταν θα είναι έτοιμη θα αρχίσει να φτιάχνει την φωλιά της, μέχρι τότε είναι φυσιολογικό να παίζει και να το σκορπάει από δω και από κεί.
Ωραία. Αρα εγώ όταν τα βλέπω κάτω να τα αφήνω ή να τα παίρνω και να τα ξαναβάζω πάνω;
 
να τα παίρνω και να τα ξαναβάζω πάνω;
Αν είναι καθαρά μπορείς να τα ξαναβάζεις, καλό είναι να έχεις ένα επιπλέον κουτάκι κλωστές καθαρές διαθέσιμες.
 
Αν είναι καθαρά μπορείς να τα ξαναβάζεις, καλό είναι να έχεις ένα επιπλέον κουτάκι κλωστές καθαρές διαθέσιμες.
Οκ θα το κάνω. Ευχαριστώ
 
Καλημέρα και πάλι. Μέχρι στιγμής η Ροξ δεν έχει επισκεφτεί την φωλιά.. Τους έβαλα λίγο μήλο.. Έχουν ξετρελαθεί και τα δύο.. Το τρώνε όλοι την ώρα και ψερομαι πάρα πολύ. Είμαι χαρούμενος που τρώνε μήλο αλλά και λυπημένος που δεν έχει πάρει καθόλου νήμα για να βάλει στην φωλιά.. Δεν πειράζει.. Θα δούμε
 
Εφόσον τα παρακολουθείς συχνά μέσα στην ημέρα. Θα σου πρότεινα να μην βάζεις πολύ νήμα στο κλουβί, παρά μόνο λίγες κλωστές. Αν δεις ότι τις πηγαίνει στη φωλιά, βασικά όταν θα δεις κλωστές μέσα στη φωλιά, τότε προσθέτεις πολύ νήμα.
Και μην ανησυχείς! Το πιθανότερο είναι να κάνουν πουλάκια, απλά θέλουν τον χρόνο τους.
 
Εφόσον τα παρακολουθείς συχνά μέσα στην ημέρα. Θα σου πρότεινα να μην βάζεις πολύ νήμα στο κλουβί, παρά μόνο λίγες κλωστές. Αν δεις ότι τις πηγαίνει στη φωλιά, βασικά όταν θα δεις κλωστές μέσα στη φωλιά, τότε προσθέτεις πολύ νήμα.
Και μην ανησυχείς! Το πιθανότερο είναι να κάνουν πουλάκια, απλά θέλουν τον χρόνο τους.
Μακάρι.. Ναι θα το κάνω αυτό που είπατε
 
ι λυπημένος που δεν έχει πάρει καθόλου νήμα για να βάλει στην φωλιά.. Δεν πειράζει.. Θα δούμε

Στην αναπαραγωγική τα ωραία έρχονται όταν δεν το περιμένεις. Μια μέρα θα δεις ξαφνικά να την έχει φτιάξει και εσύ να μην το έχεις πάρει χαμπάρι...χαλάρωσε και απόλαυσέ το.
 
Καλησπέρα σας. Ελπίζω να είστε όλοι καλά. Σήμερα έχουμε 1 εβδομάδα από την μέρα που πήραμε το κλουβί. Το μήλο που τους έβαλα ξετρελάθηκαν.. Τους άρεσε πάρα πολύ και ήταν πράσινο και όχι κόκκινο. Σήμερα τους έβαλα άνηθο, σέλινο και μαρούλι.. Και τα δυο και πάλι το τρώνε.. Χαίρομαι πολύ που τα τρώνε όλα.. Η Ροξ δεν έχει κάνει τίποτα με την φωλιά ακόμα.. Παίρνει την κλωστή και παίζει. Από την άλλη την έχω δει που πάει στο φάει την και δύο φορές έχει αφήσει σπόρους στην φωλιά.. 2 μικρά σποράκια.. Επίσης ο Λάκης 1 εβδομάδα μετά κελαηδησε συνεχόμενα.. Θέλω να πω ότι σταμάτησε τα τσιρ τσιρ και πλέον τραγουδάει δυνατά και συνεχόμενα.. Και αυτό πιστεύω είναι ένα θετικό νέο.. Η σπιτική αυγοτροφη που έχω φτιάξει δεν την έχουν ακόμα αγγίξει. Αυτά ήθελα να πω.. Όποιος θέλει να μου πει την γνώμη του😊
 
Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι πραγματικά δεν υπάρχει πιο χαρούμενος - επικός ήχος από ένα αρσενικό καναρίνι την ώρα που ζευγαρώνει. Κελαηδά σαν τρελό, με φοβερό κέφι και ένταση.
 
Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι πραγματικά δεν υπάρχει πιο χαρούμενος - επικός ήχος από ένα αρσενικό καναρίνι την ώρα που ζευγαρώνει. Κελαηδά σαν τρελό, με φοβερό κέφι και ένταση.
Εδω φανταστείτε καθε φορά που κελαηδουσε χαιρόμουν τόσο πολύ 😊. Τα αγαπάω πολύ τα καναρινάκια αυτά
[automerge]1584200146[/automerge]
Να ρωτήσω κάτι.. Είναι σίγουρα σωστός τρόπος το να βάλω την κλωστή στο πάνω μέρος του κλουβιου από το μέρος της Ροξ γιατί την βλέπω δεν περνει καθόλου ή όταν περνει απλά το πετάει κάτω κατευθείαν.. Είναι λογικό? Μήπως έπρεπε να το βάλω από τα πλάγια; Επίσης κάτι άλλο.. Τον Λάκη τον βάζω όταν φτιαχτεί περίπου το μισό της φωλιας; Ευχαριστώ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γειά σας κύριε Κώστα. Μπράβο σας για την προσπάθεια που κάνετε, και για τον χρόνο που αφιερώνεται, ώστε να έχετε υγιείς πουλάκια και να μπορείτε να τα χαίρεστε!

Μην ανησυχείτε για το νήμα. Τα καναρίνια, είναι πουλιά με περιέργεια και οτιδήποτε μπει στον χώρο τους, θα το πειράξουν.
Πόσο μάλλον το νήμα...
Η διαφορά είναι ότι όταν τα καναρίνια βρίσκονται σε αναπαραγωγική διάθεση ψάχνουν να βρουν υλικά για την κατασκευή της φωλιάς, και όταν αυτά υπάρχουν στον χώρο τους, και ξαναλέω, οταν τα πουλάκια ΕΊΝΑΙ σε αναπαραγωγική διάθεση δεν θα το πετάξουν το νήμα, αλλά θα το στρώσουν αμέσως στην φωλιά.
Επομένως, αφού βλέπετε την ροξ, να πετάει το νήμα δεν σημαίνει πως δεν θέλει να ζευγαρώσει ή ότι δεν της αρέσει η μεριά που βρίσκετε το νήμα ή ότι τέλος πάντων, κάτι την ενοχλεί. Είναι φυσική συμπεριφορά και σημαίνει πως δεν είναι ακόμα έτοιμη.
Οπουδήποτε και να βάλετε το νήμα, πάνω, κάτω, πλάγια, σε θήκη τα καναρίνια θα το πετάξουν κάτω από περιέργεια και μόνο.

Πιστεύστε με, μία μέρα θα ξυπνήσετε, και εκεί που το κλουβί βρισκόταν σε άθλια κατάσταση με νήματα πεταμένα κ. Τ.λ, θα δείτε το κλουβί πεντακάθαρο, το νήμα όλο μέσα στην φωλιά, και την ροξ να ψάχνει και άλλο νήμα...
Αυτό πότε θα γίνει;
Όταν η ροξ πυρρώσει, δηλαδή οταν θα θέλει να ζευγαρώσει και να κάνει αυγά.
Και πότε θα πυρρωσει και θα θέλει να κάνει αυγά;
Όταν είναι έτοιμη από μόνη της, και μιας και τα πουλάκια είναι αρκετό καιρό σε οπτική επαφή, πιστεύστε με, δεν θα αργήσουν...🙂
 
Back
Top