Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή αμαζόνων (Yellow Crowned) Φοίβη και Τζόι

Φοίβος

PB Supporter
Εγγραφή
12 Φεβ 2008
Μηνύματα
16.352
Πόλη
Βικτώρια
Απο τις αλκυονίδες ημερες του περασμενου μηνα η Φοιβη και ο Τζοι ξεκινησαν δειλα δειλα τα ζευγαρωματα μια στο τοσο. Ειχα πολυ μεγαλους ενδοιασμους φετος για το αν θα βαλω φωλια κι αν βαλω φωλια για το αν θα αφησω τα αυγα αλλα αποφασισα να δωσω μια ακομη ευκαιρια στον εαυτο μου. Ο λογος που ειχα κι εχω ακομη τους ενδοιασμους μου ειναι διοτι περσι δεν καταφερα να βρω ανθρωπους με τρελα για τα πουλια αυτα (οπως τη δικια μου) για να τα αναλαβουν, με αποτελεσμα να βρεθω με ακομη ενα μεγαλο κλουβι και 4 φασαριοζες αμαζονες (ζωη να 'χουν) στο συνολο στο σπιτι μου. :) Τα μικρα μου τωρα δεν τα αλλαζω με τιποτα αλλα το θεμα ειναι οτι δεν τα ειχα προγραμματισει και δεν ειχα αρχικα και τον χωρο για αυτα. Απο την αλλη σκεφτομουν ποσο τυχερος ειμαι που εχω ενα δεμενο ζευγαρι, που καποιοι προσπαθουν χρονια αλλαζοντας ταιρια στα πουλια αυτα που δεν ταιριαζουν και πανευκολα και επισης δεν μου πηγαινει κι η καρδια να πεταξω γονιμα αυγα στα σκουπιδια. Παρολα, αυτα αν δεν καταφερω να βρω παλι ανθρωπους να τα παρουν, ετσι οπως τους θελω εγω θα αναγκαστω να το κανω απο του χρονου.

Εδω και μερικες ημερες λοιπον ξεκινησα να τους δινω μια πληρη φρεσκια διατροφη κι αυγοτροφη αλλα και λιγα περισσοτερα οσπρια πλουσια σε πρωτεινες και χθες κρεμασα τη φωλια. Το σουπιοκοκαλο και οι πετρες ασβεστιου 2 χρονια εμειναν αθικτες οποτε φετος θα αρκεστω στο συμπληρωμα ασβεστιου στο νερο οπως εκανα και τις αλλες φορες. Τα πουλια λοιπον στη θεα και μονο της φωλιας που κρατουσα στα χερια μου, αρχισαν να φωναζουν και ο κακουργος ο Τζοι (που δεν με χωνευει ουτε σε φωτογραφια να με βλεπει) ηθελε να φαει τα καγκελα και μετα εμενα. :D Μολις λοιπον τους την εδωσα αρχισαν να μπαινουν μεσα και να βγαζουν κραυγες διεκδικωντας και κανοντας σαφες σε οποιο αλλο πουλι τους ακουει οτι αυτη η φωλια ειναι κατειλημμενη. Σημερα απο το πρωι η ημερα ξεκινησε με γκαριδες του ζευγους και να μπαινουν στη φωλια τους και τον Τζοι να λεει ολο του το ρεπερτοριο. :D

Την περασμενη εβδομαδα παρηγγειλα και τα δαχτυλιδια για τους νεοσσους που τυχον να εκκολαφθουν. Και λεω τυχον γιατι η αναπαραγωγη ειναι μια πολυπλοκη διαδικασια -στα ματια τα δικα μου τουλαχιστον- που πολλα μπορει να μην πανε κατευχην για χιλιους λογους. Ελπιζω ομως να εχω και φετος υγιη μωρακια να τα βλεπουμε ολοι μαζι να μεγαλωνουν απο την πρωτη τους ημερα. :)
 
Καλή τύχη Ανέστη! Εύχομαι να πάνε όλα καλά! Υγεία θα ευχηθώ πρώτα στο ζευγάρι και μετά στους τυχόν νεοσσούς που θα σου φέρει ο πελαργός! 😛

Περιμένουμε νέα και πολλές φώτο! :D
 
Εύχομαι όλα να πάνε καλά για την Φοιβούκλα! ( κατ΄επέκταση για το ζευγάρι και τα αυγά-μωρά).
:)Αν κι εγώ ήμουν ''αντίθετη'' για δεύτερη γέννα, διότι πιστεύω πως εκ των πραγμάτων (αφού δεν σκοπεύεις να γίνεις εκτροφέας) θ΄αναγκαστείς να μην τους αφήσεις τα αυγά για... Τρίτη ή τέταρτη φορά κτλ κτλ... Εύχομαι και πάλι όλα να πάνε καλά για όλους σας και αυτή τη φορά να βρεις υπεύθυνους ανθρώπους με μεράκι να ''υιοθετήσουν'' τα μωρά (όταν με το καλό έρθουν).
 
Ανέστη καλησπέρα.. Κατα την γνώμη μου καλά κανεις. Δεν πειράζει ας κανουν γεννά παλι, εγώ πιστεύω με Κάλο ψάξιμο θα βρεις ατομα αν θελήσεις να δώσεις τα μελλοντικά μωρά. Καλη τύχη... φιλια στον Τζόι σου 😀σ
 
το να εχεις ακομα μια γεννα ειναι ευλογια για τα πουλακια και ομορφες στιμες για σενα. Για ιοθεσια ψαχνε το απο τωρα. Αν και ειμαστε μαλλον μακρια ειμαι απο πειραια εγω δηνωνω παρων για να γινω μπαμπας καποιου μελοντικου μωρου σου. Ειμαι εναντια στο να πεταξεις αυγα για την ωρα πρωτηνω να χαλαρωσεις απολαυσε ολη αυτη την τελετουργια που κανουν τα πουλια σου και ευχη μου να ερθουν γρηγορα γερα και ομορφα (αν και κανενα πουλι δεν ειναι ασχημο) και μην ακουω τη λεξη τρελλα για τα πουλια απλα κρηβεις μεσα σου αγαπη πολυ αγαπη οπως ευτυχωσ και πολυ αλλοι.
 
Ανέστη να ξέρεις, ότι ο Τζοι σου με τρελαίνει, αυτό το διαβολικό μάτι το γουστάρω τρελά!Γενικά είσα πολύ τυχερός που ασχολείσαι τόσο καλά με το είδος που γουστάρεις, έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά, και σου αξίζουν συγχαρητήρια που τα βγάζεις τόσο καλά πέρα με 4 αμαζόνες 😀! Εδώ μία και, σου βγάζει την ψυχή!
Φιλιά σε όλα κι τα 4 κουκλάκια από εμένα, και πολλά τσίου από τα σενεγαλάκια, το κοκατιλάκι και το αμαζονάκι.
 
Χαρά στο κουράγιο σου Ανέστη! Με το καλό να πανε ολα, είσαι εξπερτ δε σε φοβάμαι! 😀

το πολύ πολύ να βγείτε εσεις εξω στο τέλος απο το σπίτι! 😀

(πάντος το οτι δεν γεννανε δε σημαινει οτι δεν περνάει καλα το ζευγάρι! αφου εδεσαν είναι ετυχισμένα και χωρίς φωλιά)
 
(πάντος το οτι δεν γεννανε δε σημαινει οτι δεν περνάει καλα το ζευγάρι! αφου εδεσαν είναι ετυχισμένα και χωρίς φωλιά)

Δεν ειπα κατι τετοιο ρε Νασο, αλλα τα δικα μου θα γεννησουν με ή χωρις φωλια. Εδω περσι γεννησαν 2η φορα χωρις φωλια και χωρις διατροφικη βοηθεια στο τελος του καλοκαιριου. 😉

Ετοιμαζονται για φετος παντως. Η Φοιβη περναει πολυ ωρα μεσα στη φωλια, καταβροχθιζουν ολο το φαγητο και φετος τρωνε και σκετο αυγο ενω περσι δεν το ακουμπουσαν. Ο δε Τζοι ειναι δαιμονικοτερος απο ποτε!
 
Αντε και στα δικά σας τα αμαζονακια τωρα...😀 Μην ξεχάσεις την θαλασσιά την χαντρα!
 
Απο χθες η Φοιβη βγαινει μονο για λιγο απο τη φωλια της. Εχει σκαψει μεσα στο χοντρο πριονιδι μια μεγαλη τρυπα και καθεται εκει. Σημερα θα ειναι το πρωτο βραδυ που θα κοιμηθει μεσα στη φωλια, ετσι δειχνει ως τωρα. Λογικα, αυριο περιμενω να ερθει και το πρωτο αυγο, ως τωρα ετσι εγινε 2 χρονιες. 😉 Εχω λιγο αγχος για το κοριτσι μου, ξερω οτι ολα θα πανε καλα αλλα δεν μου αρεσει που νιωθει ενα μικρο βαρος, τουλαχιστον ετσι πιστευω εγω. 😳
 
Με το καλο να ερθει το πρωτο αυγουλακι! Και με το πρωτο μικρουλι δηλωνω για νονος ακομα και για μπαμπας αν σκεφτεις να δωσεις καποιο απο τα μικρα που θα ερθουν εχεις πουλια σκετη τρελλα 😉 το οτι ολα θα σου ερθουν τελεια ειναι δεδομενο εχεις τετοια αγαπη και τη διχνεις στα πουλακια σου.
 
ευχαριστα νεα ανεστη με το καλο και τα αυγουλακια για τα μικρα σου καλη συνεχεια
 
Back
Top