Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή αμαζόνων (Yellow Crowned) Φοίβη και Τζόι

Τη φωλια σκεφτομαι να μην την βγαλω καθολου μιας και δεν μπαινει πια συχνα οπως εμπαινε, εξαλλου κλωσσησε μονο μια μερα. Αν την βγαλω δεν θα την ξαναβαλω μεχρι του χρονου. Τα ξεκινησα νωριτερα φετος για να τελειωσουν και νωριτερα διοτι θα εχουμε εργασιες στο σπιτι μεσα στον Ιουνιο μαλλον και ηθελα να εχουν τωρα την ησυχια τους. Ιδωμεν...
 
ειναι μια περιεργη χρονια τι να πω και γω με τα δικα μου παπαγαλακια εχω παθει πλακα φετος, μακαρι να σου κατσει να παρει σειρα να ζευγαρωσει και ναρθει μωρακικαι για νονος εχω προλαβει:)
 
Η Φοιβη γεννησε και 4ο αυγο την Μεγαλη Παρασκευη. Κλωσσαει κανονικα και τα δυο αλλα πιστευω πως ειναι και τα δυο ασορα. Χθες εκανα μια ωοσκοπηση, το ενα ειναι ραγισμενο και δεν μπορεσα να σιγουρευτω αν εχει αγγεια ή οχι, νομιζω πως ειδα ενα αχνο κοκκινο δαχτυλιδι που σημαινει οτι σταματησε να αναπτυσσεται, για το δευτερο ειναι ακομη λιγο νωρις για να φανει κατι πιστευω. Μεσα στην εβδομαδα θα μπορεσω να σιγουρευτω για να τα απομακρυνω και να μην παιδευεται αδικα με αυτα αν δεν εχουν κατι.
 
Χρόνια πολλά!
Γιατί πιστεύεις ότι είναι άσπορα; Ζευγαρώνουν έτσι δεν είναι;
 
Χρόνια πολλά!
Γιατί πιστεύεις ότι είναι άσπορα; Ζευγαρώνουν έτσι δεν είναι;
Χρονια πολλα Μαρια! Ενω τα ακουγαμε να ζευγαρωνουν καθε μερα απο το Φεβρουαριο ξαφνικά σταματησαν μια εβδομαδα πριν αρχισει να γενναει τα αυγα της. Ισως να μην ετυχε βεβαια να τα ακουσουμε εμεις.
 
Κι εκει που παω σπιτι και λεω τελευταια ωοσκοπηση σημερα και τα αδειαζω στα σκουπιδια αν δεν δω κατι, ειδα. :D Το ενα το αυγο με το ραγισμενο τσοφλι σε 2 σημεια το οποιο εχω λουστραρει με γυαλιστικο νυχιων που στεγνωνει γρηγορα εχει αναπτυξει φλεβες σημερα οι οποιες ειναι φανερες. Ειδα και εμβρυο σχηματισμενο που χθες δεν μπορεσα να δω αλλα δεν μπορεσα να δω το σφυγμο του. Μερικα εμβρυα ομως δεν εχουν δυνατο σφυγμο που να γινεται ευκολα ορατος μεχρι την 10η μερα. Σημερα ειμαστε ακριβως στην 7η. Η αληθεια ειναι πως χαρηκα πολυ αλλα κραταω παλι μια πισινη για να δω πως θα εξελιχθει. Δεν ειχα αλλη φορα ραγισμενο αυγο. :)
 
Μακάρι να πάνε όλα καλά! Το άλλο αυγό; Δε φαίνεται τίποτα ακόμα;

Το αλλο ειναι μονο 3-4 ημερων, δεν καταλαβα ποτε το γεννησε ακριβως διοτι ημουν απολυτα σιγουρος οτι θα σταματησει παλι στα 3 αυγα οπως εκανε 3 φορες ως τωρα. Ειναι νωρις για να φανει κατι σε αυτο. Στην εβδομαδα περιπου δειχνουν σιγουρα τι παιζει... Και περσι στην πρωτη ωοσκοπηση του αυγου της Μπεττουλας μου ημουν σιγουρος οτι ηταν ασπορο καθως το αυγο του Μπαρνι ειχε δειξει πολυ νωρις σφυγμο ενω αυτο αργησε λιγο παραπανω. Και τωρα εχω κοντα μου το αστερακι αυτο. :D
 
Καλη επιτυχια Ανεστη! Με το καλο!
Παντως εγω τα πρωτα χρονια που ζευγαρωμα τα κοκατιλακια μου μου εκαναν μονο ασπορα αυγα. Μεχρι που πηγα σε ενα πετ, μου εδωσε δυναμοτικο για τον κυριουλη μας κ πραγματικα απο τοτε μου εβγαζαν μωρακια...
 
Καλη επιτυχια Ανεστη! Με το καλο!
Παντως εγω τα πρωτα χρονια που ζευγαρωμα τα κοκατιλακια μου μου εκαναν μονο ασπορα αυγα. Μεχρι που πηγα σε ενα πετ, μου εδωσε δυναμοτικο για τον κυριουλη μας κ πραγματικα απο τοτε μου εβγαζαν μωρακια...

Ιωαννα μου εγω δεν εχω καμια εμπιστοσυνη σε δυναμωτικα φιλτρα ετοιμα σε μπουκαλακια. Παρεχω στα πουλια μου μια πολυ καλη διατροφη αναλογη με την καθε εποχη καθολη τη διαρκεια του ετους. Μιας καιτρεφονται με zupreem pellets ως βασικη τροφη απαγορευεται να δωσει κανεις εξτρα βιταμινες στο νερο διοτι μετα θα εχουμε αρνητικα αποτελεσματα. Δεν φταιει ο Τζοι και το ζευγαρωμα τους, το απεδειξε και περσι που ειχαμε μωρα. Την πρωτη χρονια που ηταν ασπορα τα αυγα το ζευγαρι ηταν μαζι μολις 3 εβδομαδες χωρις καμια προετοιμασια, απλα ετυχε και γεννησε.

Το ραγισμενο αυγο εξελισσεται κανονικα προς το παρον, το εμβρυο μεγαλωνει. Το αλλο ακομη δεν εδειξε κατι.
 
παρακολουθουμε με κομενη την ανασα. Να ερθουν ολα καλα οι θετικες σκεψεις ολων μαζι σου 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Back
Top