Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή αμαζόνων (Yellow Crowned) Φοίβη και Τζόι

Ο καιρος τα εχει μπερδεψει νομιζω. Χθες και προχθες βγηκε ελαχιστα απο τη φωλια ολη μερα και μετα τα αστραποβροντα νομιζω πως το ξανασκεφτεται αν ηρθε η ωρα να γινει μανα. 🙄 Σημερα ειναι εκτος φωλιας κυριως, μπαινει για λιγο και ξαναβγαινει. Για να δουμε...
 
Χθες κοιμηθηκε μεσα στη φωλια, η αληθεια ειναι πως δεν το περιμενα διοτι χθες περνουσε αρκετη ωρα εκτος φωλιας. Μεχρι τωρα 2 χρονιες γεννησε το πρωτο αυγο την ημερα που ειχε κοιμηθει στη φωλια το προηγουμενο βραδυ για πρωτη φορα. Τα αυγα δεν τα γενναει παντα πρωι, περσι ολα γεννηθηκαν μεσημεριανη-απογευματινη ωρα. Αναμενουμε λοιπον... Δεν πολυενοχλω και δεν πλησιαζω συχνα παρα μονο για τα απαραιτητα για να μην ξεσηκωνω το θηριο που θελει να με φαει ζωντανο. :D
 
Αφου δεν είναι η πρώτη της γέννα δεν χρειάζεται να ανησυχείς Ανέστη, οταν είναι να το κάνει θα δεν θα ζοριστεί.
 
Ανέστη παρακολουθώ και εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία!
 
Σημερα 11/4 ηρθε το πρωτο αυγο. :) Η Φοιβη εχει βγει ελαχιστα απο χθες απο τη φωλια, εγω δεν την ειδα εξω καθολου σημερα, ουτε καν το πρωι που τους γεμιζω τα μπολ με φρεσκο φαγητο δεν βγηκε.
 
Χεχεχε, καλή συνέχεια! Πόσα περιμένεις;
 
2 χρονιες τωρα κανει απο 3 αυγα. Η βιβλιογραφια λεει 2 εως 4. Την πρωτη χρονια ηταν ολα ασπορα καθως γεννησε σχεδον χωρις προετοιμασια 2 εβδομαδες αν θυμαμαι καλα, αφου τους εβαλα στο ιδιο κλουβι με τον Τζοι. Περσι εκανε παλι 3 αυγα απο τα οποια το πρωτο ηταν ασπορο. Παλι τοτε ενω κατα την περιοδο της προετοιμασιας ζευγαρωναν καθε μερα αρκετες φορες, σχεδον μια εβδομαδα πριν γεννηθουν τα αυγα δεν ειχα ακουσει καθολου φωνες ζευγαρωματος αλλα ακουσα την επομενη ημερα που γεννησε το πρωτο αυγο κι ετσι το 2ο και το 3ο εκκολαφθηκαν. :) Καπως ετσι εξελισσεται ως τωρα και για φετος κι εννοω οτι ενω ακουγαμε συνεχεια φωνες ζευγαρωματος εδω και μια εβδομαδα δεν εχουμε ακουσει τιποτα, εκτος κι αν δεν ετυχε. Θα ξερουμε σιγουρα σε μια εβδομαδα που θα κανω ωοσκοπηση. 😉
 
Καποιος απο τους δυο εσπασε το αυγο και βρηκα τη μαμα να καθεται εξω αραχτη στην πατηθρα της και να λιαζεται. ☹ Κατι με προβληματιζει φετος και δεν μου βγαινει η ιδεα οτι εχει να κανει με τις μεγαλες αυξομειωσεις της θερμοκρασιας.
 
Το περιεργο ειναι οτι δεν εχει μπει καθολου στη φωλια οσες ωρες την παρακολουθω. Πραγματικα εχω μπερδευτει, θα δουμε... ισως ζεστανει λιγο ο καιρος και μπουν σε εναν κανονικο ρυθμο.
 
Νομίζω κάποιος λόγος θα υπάρχει που έσπασαν το αυγό. Έχω εμπιστοσύνη στην σοφία των ζώων. Οικονομία της φύσης. Ίσως κατάλαβε κάτι το μάταιο στην προσπάθεια. Δεν πειράζει, αργότερα. Ο καιρός θα αργήσει να σταθεροποιηθεί καθώς φαίνεται.
 
πιστευω και γω πως αυτες οι αυξομοιωσεις της θερμοκρασιας κανουν φτος μεγαλη ζημια απο μια περιεργη γενα πηγα να χασω ενα Lovebird την Ελενιτσα. εγω εχω σταματισσει να σκεπτομαι καποιο ζευγαρωμα τρεμω στη ιδεα να χασω καποιο πουλι.Ισως αργοτερα. Κριμα Ανεστη☹
 
Σημερα η Φοιβη γεννησε το δευτερο αυγο, το εσπασε και βγηκε και καθισε ξανα εξω. ☹
 
Άνοιξη είχε γεννήσει και την άλλη φορά Ανέστη;
 
Back
Top