Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή αρσενικού με δύο θηλυκά σε 60αρα ζευγαρώστρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panos_sk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panos_sk

PB Member
Εγγραφή
26 Δεκ 2016
Μηνύματα
405
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Μπορώ να κανω αναπαραγωγή ενός αρσενικού με δύο θηλυκά σε μιά ζευγαρώστρα 60άρα;
Να βαλω δηλαδή τις φωλιες στις πλαινές πορτες και τι δεύτερες για την 2η γέννα στις μπροστινές πορτες!
πειράζει που δεν υπαρχει δευτερο χωρισμα για να χωριζετε σε 3 διαμερισματα; θα γινει σωστη αναπαραγωγη; θα τα εχω ολα μαζι η χωρια καθε θηλυκό και ποτε θα βαζω το αρσενικο για ζευγαρωμα;
δωστε μου καποια συμβουλη;
 
Νομίζω πως σε 60άρα ζευγαρώστρα είναι αδύνατο. Χρειάζεται περισσότερο χώρο, όπου ο αρσενικός να είναι στη μέση και αντίστοιχα τα θηλυκά από τα πλάγια. Εάν τα βάλεις σε μικρό κλουβί μπορεί να υπάρξουν έντονοι τσακωμοί μεταξύ των πουλιών. Δεν έχω την εμπειρία να σου πω με σιγουριά, αλλά κατά την γνώμη μου αυτή η κίνηση σου σε τόσο μικρό κλουβί θα είναι λάθος. Ειδικά για κάποιον που δεν έχει ήδη εμπειρία με αναπαραγωγή ενός ζευγαριού. Έχεις ξαναζευγαρώσει πουλιά;
Διάβασε αυτό το άρθρο και ξανασκέψου το: https://community.petbirds.gr/threads/Πολυγαμική-αναπαραγωγή-καναρινιών.25987/
 
Συμπαθώ την ορμή της νιότης σου αλλά τα σκαλοπάτια τ' ανεβαίνουμε ένα-ένα :)
Ξεκίνησε με ένα ζευγαράκι να αποκτήσεις την απαιτούμενη εμπειρία και έχεις όλο τον χρόνο μπροστά σου να πειραματιστείς εκ του ασφαλούς.
Έτσι κι αλλιώς μια γέννα μπορεί να είναι μια φυσιολογική διαδικασία, αλλά πολλές φορές μια γέννα οδηγεί στον θάνατο την μητέρα ή το-τα παιδιά της.
Για να μην πικραθείς κι εσύ και να μην ρισκάρεις την ζωή αθώων πλασμάτων, να οργανωθείς σωστά και όταν διαβάσεις για τους χρωματισμούς και τις μεταλλάξεις, θα διαπιστώσεις έκπληκτος, ότι δεν χρειάζονται δοκιμές και πειραματισμοί.
Η γενετική έχεις τις απαντήσεις που ψάχνεις :)
 
μια τελευταια ερωτηση μπορω να κανω την αναπαραγωγη με 2 60αρες;

επισης σε περιπτωση που εχω δυο θηλυκα αλλα θελω να αναπαραγω μονο το ενα πως θα περιορισω το αλλο γιανα μην προκληθει απο το αρσενικο;
 
Αν δεν υπάρχει η απαραίτητη εκτροφική εμπειρία καλό είναι όχι μόνο να αποφεύγονται προσπάθειες με δυο θηλυκά κι ένα αρσενικό καναρίνι, αλλά να μην στέκονται ούτε σαν σκέψη πως θα μπορέσουν να πραγματοποιηθούν σε χώρο που δεν διασφαλίζει τουλάχιστο ένα ζωτικό ανεξάρτητο χώρο για το κάθε πουλί.
Συνεπώς η εξηντάρα διπλή ζευγαρώστρα είναι εντελώς ακατάλληλη, ακόμη και για έμπειρο σχετικά εκτροφέα, για διπλό ζευγάρωμα. Πόσο δε μάλλον για τον άπειρο.
Το ίδιο επίσης θεωρώ πως είναι και η χρήση του αρσενικού ως επιβήτορα σε δυο διαφορετικούς κλωβούς ζευγαρώματος από άπειρα άτομα.
Για την περίπτωση σου θα πρότεινα ένα ζευγάρι και συνεχή ενημέρωση της πορείας για βοήθεια από την κοινότητα του petbirds.
Έτσι και θα μάθεις, αλλά και θα έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα.
Προσπάθεια λοιπόν αρχικά μέσα από δω, για να δεις τα πουλάκια με γεννιούνται, να μεγαλώνουν και να απογαλακτίζονται με ασφάλεια και καλή υγεία.
 
Για να μην πικραθείς κι εσύ και να μην ρισκάρεις την ζωή αθώων πλασμάτων, να οργανωθείς σωστά..
και..σωστή οργάνωση σημαίνει σωστό διάβασμα πριν από κάθε μας κίνηση, οπότε. https://community.petbirds.gr/threads/Ζευγάρωμα-καναρινιών.17674/

.. Καλό διάβασμα των πολύ σωστών αυτών άρθρων και..στη διάθεση σου για οποιαδήποτε διευκρίνηση!👍
 
επισης σε περιπτωση που εχω δυο θηλυκα αλλα θελω να αναπαραγω μονο το ενα πως θα περιορισω το αλλο γιανα μην προκληθει απο το αρσενικο, τι κάνω;
 
Το αφήνεις μόνο του...
Όμως ένα θηλυκό με καλή υγεία κάποια στιγμή θα μπει σε αναπαραγωγική διαδικασία είτε το θέλουμε είτε όχι.
Σε κάθε περίπτωση αναζητάς συμβουλές στις απορίες που θα έχεις... όταν φυσικά δημιουργηθούν...
 
Επίσης, να σκεφτείς τον χώρο που θα μεγαλώσουν με το καλό τα μικρά ειδικά αν τελικά ζευγαρωσεις και τα 2 θηλυκά και τι θα απογίνουν μετά. Μπορεί από 3 πουλάκια να βρεθείς με 10 και παραπάνω σε 1-2 μήνες...
 
Εγώ προσωπικά Πάνο μου θεωρώ πως ακόμα δεν είσαι έτοιμος να προχωρήσεις σε αναπαραγωγή. Είσαι μικρός και έχεις πολλά να μάθεις πριν προχωρήσεις σε αναπαραγωγή. Για μένα ξεκίνα να διαβάζεις για τη φροντίδα και τη διατροφή και μόλις φτάσεις σε ένα καλό επίπεδο φροντίδας, τότε ξεκινάς το διάβασμα για την αναπαραγωγή. Δεν υπάρχει λόγος να βιάζεσαι και να προτρέχεις στην ηλικία σου. Όλα αυτά σου τα λέω με αγάπη και σου μιλάω σαν τη μεγάλη σου αδελφή! Μήπως να το ξανασκεφτείς το κεφάλαιο αναπαραγωγή καναρινιών;

Αν επιμένεις να τα ζευγαρώσεις τότε θα επιλέξεις το πιο υγιές και εύρωστο θηλυκό, θα τα βάλεις στην 60άρα με χώρισμα θα τα προετοιμάσεις διατροφικά όπως σου έχω γράψει σε άλλο θέμα (δε ξέρω αν το έχεις δει/διαβάσει), με την προϋπόθεση όμως να έχεις διαβάσει όλα τα θέματα και άρθρα που έχουμε στο φόρουμ μας ώστε να είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις οποιαδήποτε κατάσταση. Έχεις να κάνεις με ζωντανούς οργανισμούς και πρέπει να προσέξεις πάρα πολύ! Δε θα ήθελε κανείς από εδώ μέσα να απογοητευτείς και γι αυτό όλοι είμαστε πιο διστακτικοί. Δεν έχεις και εμπειρία.. ελπίζω να το καταλαβαίνεις αυτό.

πως θα περιορισω το αλλο γιανα μην προκληθει απο το αρσενικο, τι κάνω;
Όσο για το άλλο θηλυκό, θα το έχεις σε ένα κλουβάκι μόνο του και θα του δίνεις ότι θα δίνεις και στο άλλο θηλυκό. Και εννοείται θα του δίνεις κόκκαλο σουπιάς (που πρέπει να είναι μόνιμα στο κλουβί) και ασβέστιο. Γιατί και αυτό το θηλυκό θα πυρώσει την άνοιξη και σίγουρα θα γεννήσει κάποια άσπορα αυγουλάκια μόνη της. Για να αποφύγεις λοιπόν τη δυστοκία να της χορηγήσεις και εκεινής ασβέστιο. :)
 
Back
Top