Γενικά Αναπαραγωγή καναρινιων *2014*

xaris1993

PB Member
Εγγραφή
8 Μαρ 2010
Μηνύματα
250
Πόλη
Αγρίνιο
Παιδια εδω θα σας παρουσιαζω την εκτροφη καναρινιων μου...

Ασχολουμαι χρονια με τα καναρινια και η Αναπαραγωγη τους ειναι το σημειο που τρελαινομαι καθε χρονο!

φετος βεβαια κρατησα πολυ λιγα λογω σπουδων.

Οτι ερωτηση εχετε πανω σε καναρινια μπορειτε να με ρωτατε, και οτι ξερω θα σας το λεω...

Ας κανουμε μια γρηγορη αναδρομη στην περσινη χρονια.

qnek.jpg

bppf.jpg

5udd.jpg

twlc.jpg

kr3a.jpg

6tnp.jpg

yu4n.jpg


eron.jpg

vl40.jpg

exci.jpg

ws3g.jpg

ph86.jpg

cqrm.jpg


0a7r.jpg

qqjp.jpg

yyto.jpg

9gn4.jpg

gs5d.jpg

rra7.jpg



Προσεχως σε λιγες μερες, φωτογραφιες με νεες ψυχουλες που θα ερθουν σε αυτον τον κοσμο!
 
Γεια σου Χάρη με τα ωραία σου.

Ο Χάρης είναι ένα νέο παιδί με πολύ πολύ όρεξη και άποψη για τα πουλιά.

Από φωτό θα χορτάσουμε να θαυμάζουμε.

Και γρήγορα... Καρδερινάς. 😉
 
Γεια σου Χάρη με τα ωραία σου.

Ο Χάρης είναι ένα νέο παιδί με πολύ πολύ όρεξη και άποψη για τα πουλιά.

Από φωτό θα χορτάσουμε να θαυμάζουμε.

Και γρήγορα... Καρδερινάς. 😉


Γειασου ρε Βασιλαρα ΔΥΝΑΜΗΗΗ!

για καρδερινας εχουμε χρονο για αυτο το ΑΞΙΩΜΑ.
 
Υπέροχες φωτογραφίες! Καλώς ήρθες συνομήλικε! Βλέπω όλα τα καναρινάκια σου είναι εξημερωμένα; Πως το έχεις κάνει αυτό? Μπράβο! Να σου ζήσουν! Πόσα καναρινάκια έχεις;
Η αναπαραγωγή σε εσωτερικό χώρο απ ότι κατάλαβα. Γιατί την προτίμησες από την εξωτερική εκτροφή που όλα γίνονται πολύ πιο φυσικά;
Και άλλη μια απορία για συζήτηση. Γιατί χρησιμοποιείς μόνο βαμβάκι για τις φωλιές;
 
Καλες οι ερωτησεις σου... Λοιπον...

Οσον αφορα την εσωτερικη εκτροφη, κανω αναπαραγωγες απο ιανουαριο εως το πολυ μαιο και ο καιρος δεν ενδυκνειτε για εξωτερικο χωρο. Για το βαμβακι ειναι φθηνο υλικο, απορροφητικο, και τα καναρινια το προτιμουν. Ειναι ενα αρκετα ζεστο υλικο το οποιο βοηθα να διατηρειτε καλα η θερμοκρασια και η υγρασια στα αυγα... Τα ιδια τα καναρινια επιλεγουν το υποστρωμα που τα αυγα θα καθονται να ειναι το βαμβακι... Μαλιστα τα αγρια πουλια σε βαμβακοκαλλιεργειες θεριζουν τα απομειναρια για να χτισουν τις φωλιες τους... Καποιοι μπορει να μην εχουν μεινει ευχαριστημενοι απο το βαμβακι εγω ομως δεν βλεπω καποιο αρνητικο τοσα χρονια που το χρησιμοποιω...

Αν ασχοληθεις με τα πουλια σε εμπιστευονται, σε συνηθιζουν και στο τελος δεν σε φοβουνται.

Μερικες φορες για πουλια που αγοραζεις αγρια, μπορει να χρειαστει χρονια για να ημερεψουν στο σταδιο που ειναι μερικα απο τα δικα μου... Ο γκρι πχ που δημοσιευσα σε αλλο θεμα ειναι 8 χρονων, και τοσο ημερος ειναι καποια χρονια. Στην αρχη οταν τον πηρα ηταν αγριμι.

αυτη τη στιγμη δεν εχω πολλα καναρινια καμια 10ρια αλλα την περιοδο της αναπαραγωγης μπορει να φτασω να εχω παρα πολλα πουλια.
 
Αν ασχοληθεις με τα πουλια σε εμπιστευονται, σε συνηθιζουν και στο τελος δεν σε φοβουνται.
Μερικες φορες για πουλια που αγοραζεις αγρια, μπορει να χρειαστει χρονια για να ημερεψουν στο σταδιο που ειναι μερικα απο τα δικα μου... Ο γκρι πχ που δημοσιευσα σε αλλο θεμα ειναι 8 χρονων, και τοσο ημερος ειναι καποια χρονια. Στην αρχη οταν τον πηρα ηταν αγριμι.

Το έχω παρατηρήσει και εγώ αυτό στα δικά! Δηλαδή δεν έχουν καμμία σχέση με το πως τα πρωτοπήρα. Αλλά δεν νομίζω ποτέ να γίνουν τόσο ήμερα.. Απλά πλέον με εμπιστεύονται να είμαι κοντά τους... Ειδικά τα αγορασμένα από πετ σοπ πάρα πολύ δύσκολο να ημερέψουν.. Ενώ αυτά που έχουν γεννηθεί από μένα, και τα ξέρω από το αυγό που λέμε, είναι πολύ πιο ήμερα.. Αγάπη θέλουν και φροντίδα τα μικρούλια! Αυτά! Βγήκα εκτός θέματος! 😛
 
Αυτος ο γκρι που ειδες απο πετ ειναι... με υπομονη και επιμονη ολα γινονται!

εγω για να τον μαθω ετσι βεβαια τον επιανα συνεχεια, και εχει συνηθησει πλεον...

παχαινει ευκολα και τον βγαζω συνεχεια για γυμναστικη...

αλλο ενα μεγαλο κακο των πετ σοπ πουλιων ειναι η ευκολη παχυνση..
 
είναι υπέροχες οι φωτογραφίες! Όλα είναι αξιολάτρευτα!
 
μπραβο σου χαρη καλη αρχη σου ευχομαι πολυ ομορφες οι φωτογραφιες σου
και φυσικα καλη συνεχεια
 
Χάρη καταπληκτικές όλες σου οι φωτό! Συγκινήθηκα πάρα πολύ, και ο Αστερίας μου ήταν έτσι σποράκι κάποτε.. ☹
 
Χαρη πανεμορφα και αναλυτικες οι φωτογραφιες σου, σαν παλιος καναρινας χρωματος ποιο πολυ με τραβηξαν τα ασπρακια σου... Να τα χαιρεσαι ολα τους... Μπραβο στον Βασιλη πολυ παινεμα ρε παιδι μου, ουτε εμενα δεν με παινευει τοσο πολυ 😵😛
 
Χαρη πανεμορφα και αναλυτικες οι φωτογραφιες σου, σαν παλιος καναρινας χρωματος ποιο πολυ με τραβηξαν τα ασπρακια σου... Να τα χαιρεσαι ολα τους... Μπραβο στον Βασιλη πολυ παινεμα ρε παιδι μου, ουτε εμενα δεν με παινευει τοσο πολυ 😵😛

Α να χαθείς εσυ ρε παλιόγερε... Που θες και παινέματα.

😛
 
μην ξεχνας ειμαστε ιδια ηλικια ( σειρες), γιαυτο προσεχε περι χρονολογιας και για γεραματα
 
Αμέσως να με καρφώσεις...

παπαπαπα αδερφάκι μου... Τι είσαι εσύ.

Χάρη...sorry για τα offtopic.. Έτσι για να ανάβουμε λίγο τα αίματα.


Οfftopic τα σχολια τα δικα σας; ντρπη σου Βασιλη και μονο που το ειπες!

Πανο επειδη τα ασπρακια ειναι η αδυναμια σου σου εβαλα τα best off της χρονιας!

g4za.jpg

p2rp.jpg
 
πανέμορφα είναι και τα άσπρα! βέβαια ποιο πουλάκι να δεις και να μην το θαυμάσεις αλλά είναι ιδιαίτερα τα λευκά :)
 
Μεχρι στιγμης παιδια σας εδειξα οτι εκανα περιση... Παμε λοιπον και στην φετινη χρονια.

Φετος θα κανω αναπαραγωγη με 3 ζευγαρια... Προς το παρον εχω προχωρησει μονο με ενα ζευγαρι.

Το οποιο ειναι το εξης... Μια μοζαικ καναρα 4 χρονων με τον γκρι (εξημερωμενο καναρο) 8 χρονων

j3n0.jpg

53l7.jpg




Το ζευγαρι αυτο παρολο που ειναι και τα δυο σε αρκετα μεγαλη ηλικια, εχουν αυτη τη στιγμη 4 γονιμοποιημενα αυγα, στα οποια εκανα ωοσκοπηση σημερα, και ηδη η καρδουλα τους χτυπαει και οι πρωτες φλεβιτσες εχουν δημιουργηθει...


images
 
Back
Top