Γενικά Αναπαραγωγή καναρινιων *2014*

Απιστευτη φωτογραφια!😱Με το καλο κι απο μενα. (ειμαστε και απο το ιδιο μερος απο οτι ειδα 😉
 
Αληθεια απο Αγρινιο εισαι;

Σε 6 μερες περιπου περιμενω τα γεννητουρια.
 
Τα αυγα ειναι σε ενα αρκετα ανεπτυγμενο σταδιο αναπτυξης περιμενω τα πρωτα πουλακια την παρασκευη το βραδυ.

Η θυληκια πιστη στη φωλια της, και συγκεντρωμενη στο συχνο γυρησμα των αυγων.

Ο αρσενικος αναλαμβανει το συχνο ταισμα στο στομα, αλλα και την επωαση των αυγων οταν η θυληκια

βγαινει εξω για τις βασικες τις αναγκες.

3cew.jpg

in56.jpg
 
Ο κάναρος είναι μια ζωγραφιά! Τα έχεις ξαναζευγαρώσει τα συγκεκριμένα ή πρώτη φορά; Έχω απορία πως θα βγουν τα μικρά! Πάντα με ενθουσιάζουν τα νέα χρώματα και συνδυασμοί των νεοσσών! Πόσα αυγά κλωσσάει η γλυκειά μου με τόσο ζήλο; Πόσα είναι με σπόρο; :)
 
Ο αρσενικος ειναι 8 χρονων και η θυληκια περιπου 5...

Γεννησε 5 αυγα απο τα οποια 4 ειναι με σπορο. Βλεπεις η ριμαδα η ηλικια δεν μπορει να τα αφησει να εχουν 100% επιτυχια. Τα χρωματα που βγαζω ειναι απ ολα... ασπρα πρασινα κιτρινα οτι τραβαει η ψυχη σου.

Αλικη μιλαμε για πολυ πιστη καναρα, αλλα και ο αρσενικος μαλαμα.

Τα χω ξανα ζευγαρωσει πολλες φορες αυτα τα πουλια, ειδικα ο αρσενικος 8 χρονια δινει ρεστα στην εκτροφη μου
 
Είναι μεγάλοι σε ηλικία και οι 2... Και εγώ που αγχωνόμουν για τις κανάρες μου που είναι 3ων και 4ων... Η διατροφή όμως είναι αυτή που μετράει! 😉 Φέτος πιστεύω θα έχω καλύτερα αποτελέσματα απο πέρσι! Και έχω και έναν καναρίνο πάνω απο 7 χρόνων..

Άντε με το καλό τα μπομπιράκια σου Χάρη!
 
Bεβαια η διατροφη... ειναι πολυ βασικο, και επειτα ειναι και ο χωρος να ειναι ζεστος γιατι τωρα κανει και κρυο και να χεις και εναν καλο φωτισμο... Εγω προς στιγμην τα χω στο σπιτι μου μεσα, οποτε ειναι ολα οκ , με το καλοριφερ τους και με τα ολα τους
 
Τα αυγα τα αλλαζα στις 2 το μεσημερι, μην πεις κουβεντα τα καναρινια στις 2 ξυπνανε, ετσι τα εμαθα 😀
Τα αυγα κανουν 13 μερες και καποιες ωρες για να εκκολαυθουν, οποτε οι υπολογισμοι
μου βγαινουν για παρασκευη βραδυ... Το ξερω βλακεια που θα βγουν βραδυ, αλλα εδω στο βολο εχω
ενα θεμα με τον υπνο... Και εμαθα και τα καναρινια ετσι
 
Μπραβο ρε Χαρη να χαιρεσαι τα πουλακια σου, τα μικρα θα τα δαχτυλιδωσεις; να κρατησεις χρωματα οπως του αρσενικου σου, εαν δεν το εχεις κανει ηδη
 
Οχι πανω δεν θα δαχτυλιδωσω, και να ηθελα τοσα χρονια στα πουλια δεν εβαλα ποτε δαχτυλιδια οποτε θα εχω θεμα με τις θυληκες... Σαν τον αρσενικο δεν βγαινει κανενα μικρο, βγαινουν λιγο πιο καφετι... αλλα βγαζω ασπρα που ειναι γονιδιο του αρσενικου
 
Χαρη καλη αρχη και απο εδω!2 και σημερα αντε να δουμε τι χρωματακια θα βγαλεις! Ποντάρω 1 λευκο 1 κιτρινο και δυο παρδαλα η πράσινα.
 
Back
Top