Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή καρδερίνας 2014

Μερικά από τα φετινάρια μας...

Αντε και του χρόνου... Να μαστε καλά.

7GSMHkN.jpg
 
Πολλά συγχαρητήρια!
Κράτα πουλιά για του χρόνου... Θα έλεγα να δώσεις ελάχιστα και να προτιμήσεις ανταλλαγές για αλλαγή αίματος... Και του χρόνου καλύτερα!
 
Θα ελεγα λιγη προσοχη αυτα τα πουλακια για δεν μου αρεσει το βλεμμα τους και πολυ...
\

Και του χρονου με περισοτερα πουλια εκτροφης!
 
Στην πρωτη μου προταση λεω οτι το βλέμμα απο τα πουλακια δεν μου αρεσει,ισως ειναι τα πιο προσφατα απογαλακτισμενα και τα βλεπω λιγο στρεσαρισμενα, ισως στην κλουβα υπαρχουν τα κυριαρχα οπου δεν τα αφηνουν να φανε αυτα που θελουν και εχουν ας πουμε αυτην την κατασταση...
Απλα να τα προσεξεις λιγο μηπως χρειαστουν να μπουν μονα τους μεχρι να "δυναμώσουν".
Στην δευτερη η φωτογραφια που σου εχω επισημάνει ενδεικτιακα 3 απο τα πουλακια.
Τελος στην προταση μου κατω απο την φωτογραφια ευχομαι και του χρονου να δουμε ομορφες στιγμες με ακομα περισοτερα καρδερινακια εκτροφης...
 
Δηλ. εσύ Γιάννη καταλαβαίνεις από το βλέμα ότι τα τρία πουλάκια είναι κάπως;

Πρώτη φορά το ακούω αυτό.

Πια η διαφορά με το βλέμα των υπολοίπων;
 
O καθε ενας Βασιλη με την εμπειρια του λεει διαφορα, λεει κατι για αλλους ισχυει για αλλους οχι.
Αλλοι λενε οτι η υγεια του πουλιου φαινεται απο το ματι την ουρα το ραμφος.
Εγω λεω ναι οτι το βλεμμα του πουλιου λεει πολλα, το ιδιο ειναι ενα με μισοκλειστα βλεφαρα που μισοκοιμαται και το ιδιο ενα με ματι γαριδα ορεξατο;
 
O καθε ενας Βασιλη με την εμπειρια του λεει διαφορα, λεει κατι για αλλους ισχυει για αλλους οχι.
Αλλοι λενε οτι η υγεια του πουλιου φαινεται απο το ματι την ουρα το ραμφος.
Εγω λεω ναι οτι το βλεμμα του πουλιου λεει πολλα, το ιδιο ειναι ενα με μισοκλειστα βλεφαρα που μισοκοιμαται και το ιδιο ενα με ματι γαριδα ορεξατο;

Και βέβαια ο καθένας λέει ανάλογα με την εμπειρία του.

Και λέει και γράφει ότι θέλει.

Αλλος γράφει έτσι απλά για να γράφει.

Εσύ Γιάννη έχεις εμπειρία με τις καρδερίνες;

Και μπορείς να δεις την υγεία ενός πουλιού από το βλέμα και μάλιστα από φωτό;

Αυτός που στο είπε είναι τουλάχιστον άσχετος.

Αυριο αν σου βγάλω άλλη φωτό με όλα τα πουλιά... Θα μου τα βρεις Γιάννη;

Δεν σε ειρωνεύομαι...Απλά σε προστατεύω απ την κακοτοπιές.

Οταν θα αποφασίσεις να ασχοληθείς με το άθλημα θα δεις πόσο δίκιο έχω.
 
Δεν ξερω τι λενε αλλοι Βασιλη και δεν με αφορα εγω ξερω τι λεω εγω και εγω ψαχνομαι.
Ακουω, διαβαζω, βλεπω , φιλτράρω, κραταω.
Εσυ δεν μπορεις να τα ξεχωρίσεις εξωτερικα;
Βλεμμα στησιμο φτερωμα; Πως εβαλες τα πιο δυνατα για αναπαραγωγη για να σου δωσουν καλα πουλια; Μπορεις λοιπον με διαφορετικο τροπο σιγουρα γιατι εκτροφεας με εκτροφεας διαφερει.
Δεν ειπα οτι με ειρωνευεσαι και ουτε θελω να υπαρξει τετοιο κλίμα. Συζήτηση κανουμε.
 
Εννοείται βρε κάνουμε συζήτηση.

Ακου Γιάννο.

Εγώ ασχολούμαι μόνο δύο χρόνια με την καρδερίνα.

Αλλά έχω αφιερώσει άπειρες ώρες παρακολήθησης με αυτά τα πουλιά.

Από αυτά που βλέπεις που ακούς και διαβάζεις τα περισότερα είναι μπούρδες.

Ναι... Μπούρδες.

Οπως τ ακούς.

Οι περισότεροι είναι εντελώς άσχετοι (πρώτος έγώ)

Αν δεν πάρεις πουλιά να τα δεις να φας τα μούτρα σου να πληρώνεις συνέχεια να στεναχωριέσαι... Να... Να... Να, δεν μαθαίνεις.

Βέβαια εγώ οφείλω να πω πως βρήκα πολύ μεγάλη βοήθεια από πολύ κόσμο στο ξεκίνημα μου με την καρδερίνα.

Θεωρώ πολύ δύσκολο να έχει κάποιος το σπρώξιμα και την βοήθεια που είχα εγώ και γι αυτό σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα έχω τόσο καλά αποτελέσματα.

Και όπως μου λέει και μια ψυχή από τας Χαλκίδας...

Είναι να το έχεις ρε παιδί μου με την καρδερίνα... Και άπ ότι φαίνεται πρέπει να το έχω ο άτιμος.

Αυτά Γιάννο και ας κλείσουμε εδώ.

Ατιμη φάρα οι καρδερινάδες.
 
Προσωπικά εμένα δεν μου λέει κάτι η φωτογραφία όλα καλά είναι όταν τα πουλιά είναι ήρεμα ανάλογα την ώρα μπορεί να τα δεις μισονυσταγμένα εγώ πάντως θα τα έβαζα σε 2 κλουβιά τα μικρά είναι ευαίσθητα και θέλουν ιδιαίτερη φροντίδα και όσο αφορά τα κοκκίδια. Βασίλη Αξιος!
 
Να τα χαίρεσαι!

Δεν μπορεί να είναι έτσι και λόγω πτεροροιας; Δεν είναι και η καλύτερη περίοδος για αυτά... Οπότε αν είναι μεσημέρι και κάνει και ζεστή και παίρνανε και πτεροροια νομίζω ειναι λογικό να κάθονται λίγο νυσταγνεμα κτλ κτλ... Βλακειες λέω; 😛
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Ανδρέα είναι ήδη σε 2 τεράστιες κλούβες και πετάνε συνεχώς.

Μπάνιο καθημερινά.

Αλίκη σου έχει απαντήσει μόλις ο Ανδρέας.
 
Αυτη ειναι φωτογραφεια που θα ζηλευε ο καθενας! Συγχαρητηρια! Εγω φιλοι εχω εδω κ 2 χρονια 2 ζευγαρια που το μονο που κανουν ειναι να τρωνε να αλλαζουν φτερα και να βαριουντε. 🙂 ! Εχω τα πουλια μου βεβαια ολο το χρονο μεσα στο σπιτι! Μενω στα εμιρατα και εδω εχει πολυυυ ζεστη για να τα εχω εξω... Κ επισις η διαρκεια της μερας ειναι ολο το χρονο ιδια! Οπως και η θερμοκρασια μεσα στο σπιτι 22-25 βαθμους! Καμια συμβουλη για το αν εχω ελπιδες κ πως θα μπορουσα να βοηθησω την αναπαραγωγη!; Τα πουλια ειναι αγορασμενα με δαχτυλιδια, αλλα να σας πω την αληθεια εδω στο dubai δεν εμπιστευομαι κανεναν το τι λεει! Και μου εχουν πει οτι ειναι απο Συρια τα πουλια! Θα εκτιμουσα καθε συμβουλη!
 
Μερικά από τα φετινάρια μας...

Αντε και του χρόνου... Να μαστε καλά.

7GSMHkN.jpg
Πω πω τι ασχήμια βρε παιδι μου εβγαλες φετος και ολα αχρωμα τι κακο ειναι αυτο με εσενα... χα χα χα χα να τα χαιρεσαι φιλε μου φυσικα πλακα σου εκανα και μονο που εβγαλες τοσα μικρα ''καρδερινακια'' ειναι υποθεση, πολλα συγχαρητηρια Βασιλη καταπληκτικα πουλια
 
Back
Top