Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή καρδερίνας 2014

συγχαρητηρια... Τρομερα πουλια... Και τρομερα χρωματα.. Πως διατηρεισ τοσο ςραιο το κοκκινο χρωμα;
 
συγχαρητηρια... Τρομερα πουλια... Και τρομερα χρωματα.. Πως διατηρεισ τοσο ςραιο το κοκκινο χρωμα;

Που το είδες το χρώμα ορέ Κώστα και γω δεν το βλέπω;

Ακόμα είναι άβαφα τα πουλιά.

ε;
 
Και "κάποιοι" σοφοί υποστηρίζουν πως οι καρδερίνες 5ης γενιάς θα είναι ακριβώς όπως τα καναρίνια σε ότι έχει να κάνει στο θέμα συμπεριφοράς.

Για να δούμε...

Κοντά είμαστε.

Να λοιπόν ένας λόγος που δεν θέλω να μοιράσω τις συγκεκριμένες καρδερίνες όπου νά ναι. Θέλω να ξέρω τι μου γίνεται με τα αίματα.

Βασίλη πολύ χαίρομαι που ξεπέρασες τις αναποδιές και τώρα πάνε όλα καλά.
Σχετικά με τα ανωτέρω ... Μην είσαι τόσο σίγουρος.. Έχω 4ης και 5ης γενιάς και πολύ λίγο διαφέρουν από 2ης. Θα έλεγα ότι περισσότερο έχει να κάνει με τον χαρακτήρα του πουλιού. Επομένως όπως το ξέρεις και συ... μιά καλή θηλυκή είναι ανεκτίμητη.

...άντε με το καλό στο κλαρί.
 
Βασίλη πολύ χαίρομαι που ξεπέρασες τις αναποδιές και τώρα πάνε όλα καλά.
Σχετικά με τα ανωτέρω ... Μην είσαι τόσο σίγουρος.. Έχω 4ης και 5ης γενιάς και πολύ λίγο διαφέρουν από 2ης. Θα έλεγα ότι περισσότερο έχει να κάνει με τον χαρακτήρα του πουλιού. Επομένως όπως το ξέρεις και συ... μιά καλή θηλυκή είναι ανεκτίμητη.

...άντε με το καλό στο κλαρί.

Συμφωνούμε απόλυτα Δημήτρη.
 
Ρε Βαγγέλη, ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω .. Έχεις τέτοια προσφορά, σου δίνεται απλόχερα το ''υλικό'' και συ σφυρίζεις αδιάφορα;...''χούφτωστα'' ρε φίλε :D

το ξερω οτι ειναι μεγαλη η προσφορα και για αυτο τον ευχαριστω και δημοσια.
 
Δεν ξέρω για 30 χρόνια μετά, αλλά μην περιμένουμε στο άμεσο μέλλον η καρδερίνα να συμπεριφερθεί σαν καναρίνι.
Μόνο οι σωατοί γεννήτορες -όπως λέει ο Δημήτρης- μπορούν να μας δώσουν τα εχέγγυα για συνέχεια και μακροπρόθεσμη στόχευση επιτυχημένης αναπαραγωγής.
 
αφου πλεον θα σε φωναζω γητευτη :D.

Αντε να χαθείς...

Σταδιάλα... Βραδυάτικα.😛

. Για κάντο λιανά, να καταλάβω τι εννοείς για να το κάνω και γω!

Εγώ έχω άλλη νοοτροπία Δημήτρη όσο αναφορά την αναπαραγωγή όλων των πουλιών που έχω ασχοληθεί μέχρι τώρα.

Πάμε στην καρδερίνα...

Είμαι πάντα παρών στην αναπαραγωγή... Και μου βγαίνει μέχρι στιγμής.

Δεν είναι ανάγκη να κρύβομαι... Να μην τα ενοχλήσω

Αρκεί...

Να αποκτήσω σε έναν βαθμό την εμπιστοσύνη τους.

πχ

Οταν θα βάλω κάτι μεσα στην κλούβα για να φάνε, δεν το παρατάω και φεύγω.

Και μάλιστα το κρατάω στο χέρι μου μέσα στην κλούβα επιδικνύοντας το σαν να τους λέω... ΕΙμαι και γω εδώ.

Απλά πράγματα καθημερινά που φέρνουν καλά αποτελέσματα.
 
Το ίδιο κάνω και εγώ σε μια καρδερίνα που είναι Πολύ ήρεμη έχω βγάλει και καρδερινοκαναρα αλλά θέλω γευγαρι καρδερίνες
 
Που το είδες το χρώμα ορέ Κώστα και γω δεν το βλέπω;

Ακόμα είναι άβαφα τα πουλιά.

ε;
το λες αυτο γτ δεν εχεις δει τις δικιες μου... λες και τισ εχω ριξει στη χλωρινη ειναι...😀
 
Σιγά σιγά... Πάμε προς το τέλος της αναπαραγωγικής περιόδου για φέτος.

0rkunqd.jpg


JDftldZ.jpg


3vJs72t.jpg
 
Αρχίζουν και βγάζουν χρώματα τα μικρά, κουκλάκια! φτου φτου
Μ' αρέσει που κάθονται και εναλλάξ :)
 
Back
Top