Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή shaft tails finch

είχαμε το ζευγάρι εδώ δίπλα μας... κυριολεκτικά δίπλα από το κεφάλι μας (φώτο) όλο αυτό το διάστημα, θαυμάσαμε τα πουλιά να ερωτοτροπούν, να ζευγαρώνουν, να αποκτάν τα μικρά τους, να τα μεγαλώνουν δίπλα μας! Μου ζήτησαν 5-6 πουλιά πριν 1 μήνα και δεν έδωσα για να τα ετοιμάσω και να τα κατεβάσω στην έκθεση, ως πρώτη φορά που θα έπαιρνα μέρος!

Πριν μια εβδομάδα μου έδωσε ο "δαίμονας" να ανεβάσω το ζευγάρι στην μεγάλη κλούβα μαζί με τα παιδιά τους και το δεύτερο ζευγάρι που πήρα για να έχω αλλαγή αίματος!

και έρχεται η σημερινή μέρα και μου τα καταστρέφει όλα! Όλααα!

γράφω αυτές της γραμμές και η συγκίνηση είναι απίστευτη!

απλά το μοιράζομαι μαζί σας! Δεν μπορώ άλλο... 😳

DSC01499+(%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE).jpg


DSC00769.jpg


DSC08849.JPG
 
  • Like
Αντιδράσεις: apsu01
Έλα βρε Άλεξ, πόσο σε καταλαβαίνω... Αυτά που σου έμειναν τώρα ποια είναι;
 
τα τρία μικρά από το αγαπημένο μας ζευγάρι, και το ένα από το δεύτερο ζευγάρι που πήρα πριν κανα δίμηνο (δεν γνωρίζω φύλλο) !
 
Καταραμενη μερα... Να τα μεγαλωνεις με τοση αγαπη και να χανονται με αυτο το τροπο; Αδικια γμτ.. Η ζωη ειναι αδικη..
 
Πολυ κριμα!☹ Δεν εχω τι να πω, οπως ειπες κι εσυ οτι εγινε εγινε, μην κατηγορεις τον εαυτο σου! Ευχομαι ολοψυχα η τυχη να σε αποζημιωσει στο δεκαπλασιο του χρονου! 😉
 
Έλα μωρέ ξεκολλάτε... Όταν έχουμε να κάνουμε με ζωντανούς- τόσο ευαίσθητους - οργανισμούς, δεν έχουμε την πολυτέλεια να μεμψιμοιρούμε η να μοιρολογούμε... Κοιτάμε μπροστά. Τουλάχιστον αυτές οι ψυχούλες είναι κάπου εκεί έξω κι όχι στο στομάχι κάποιου αρπακτικού. Εύχομαι να τα καταφέρουν και να ζευγαρώσουν και να πληθύνουν στη φύση της Κρήτης.
 
Αλέξανδρε δες το από την πλευρά ότι είναι ζωντανά και ελεύθερα και σίγουρα όλα μαζί.
 
Πολύ κρίμα Αλέξανδρε. Λυπάμαι πολύ, και καταλαβαίνω τη πικρα σου.
Μην τα παρατάς όμως. Να κανεις μια καινούρια αρχή και πιο δυναμικά αυτή τη φορα. Με ίδια αγάπη και μεράκι.
 
Χαθηκαν καμια 10αρια πουλιά, αλλά πάλι καλά που έμεινε το δεύτερο ζευγάρι που είχα αγοράσει πρόσφατα!
Το ζευγάρι πριν 2 μήνες προχώρησε στην πρώτη αναπαραγωγή και κατάφεραν 1 μόνο πουλάκι περίπου 1+ μηνός σήμερα!
Πέρασε και σε δεύτερη γέννα... Βγάζοντας 6 πουλάκια. το ένα δεν τα κατάφερε και πέθανε στην πρώτη κίολας μέρα!
Τα υπόλοιπα πέντε εδώ και 3-4 μέρες έχουν αφήσει την φωλιά τους!

n6RrZQy.png


lCGtMGl.jpg


yCfF6GT.jpg


RIgUCor.png
 
ναιιι σιγάααα! 2 πουλάκια θα έχω με δαχτυλίδι μου! τα υπόλοιπα έκαναν... Φτερά ! 😛
 
Και γιατί όχι; Όλα έχουν να κάνουν με το τι πουλιά θα σταθούν δίπλα από το δικό σου. Έχω δει φωτογραφία καρδερίνας 1 παγκόσμιο για τα μπάζα πραγματικά. Εδώ στην έκθεση του Π. Ο. Κ. το 2009 ένα πουλάκι θηλυκό

bo5y9Xo.jpg
 
Back
Top