Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή shaft tails finch

Και το δεύτερο ζευγάρι shaft tails finch αποκτήθηκε πριν λίγο!

Μπήκαν στην μεγάλη κλούβα μαζί με τα μικρά του πρώτου ζευγαριού !

DSC01424.JPG


DSC01435.JPG


DSC01445.JPG


DSC01467.JPG


DSC01468.JPG


DSC01476.JPG


πηγή -> http://gardeli.blogspot.com/2014/04/shaft-tails-finch.html?spref=fb
 
Πολύ όμορφα! Να τα χαίρεστε! Και με το καλό να σας γεμίσουν πολλά πολλά μικράκια!
Off topic: Πόσο κοστίζουν τα shaft-tail finch;
 
Το νέο ζευγάρι που αποκτήθηκε προχώρησε ήδη στην πρώτη τους αναπαραγωγή ! 4 αυγουλάκια στο σύνολο και πιστεύω να πάνε όλα καλά !

Το πρώτο ζευγάρι ωστόσο είναι έτοιμο να αποχωριστεί τα 3 πανέμορφα μικρά τους πλήρως απογαλακτισμένα & ανεξαρτητοποιημένα! Θα μπουν στην μεγάλη κλούβα μαζί με τα υπόλοιπα φετινά πουλάκια!

DSC01801.JPG


DSC01804.JPG


DSC01809.JPG


DSC01821.JPG


DSC01830.JPG


DSC01805.JPG
 
Καλησπέρα σας κ.Αλέξανδρε! Πώς πάνε τα παραδείσια; Το δεύτερο ζευγάρι σε ποια αναπαραγωγική φάση βρίσκονται; Περιμένουμε εξελίξεις και πολλές φωτογραφίες! Φιλικά και καλή σας συνέχεια!
 
το πρώτο ζευγάρι shaft tail έμειναν στης 3 γέννες! στοπ για φέτος!

το δεύτερο ζευγάρι ενώ είχε κάνει 4 αυγά στην φωλιά που βλέπουμε, δεν ξέρω τι έγινε αλλά τα παραίτησαν ! Λογικό χωρίς προετοιμασία!

DSC01435.JPG



Παραίτησαν την φωλιά... και πήγαν στην διπλανή και εκεί έκαναν 5 αυγά ! Μέχρι και σήμερα που έλεγξα δεν έχει σκάσει κανένα (και αν σκάσει δηλαδή...) ! Είμαι σε αναμονή να δω τι θα γίνει.

DSC01445.JPG
 
Κάντε τους εσείς την Extra Super διατροφική προετοιμασία που ακολουθείτε σε όλα σας τα πουλάκια και θα σας ανταμείψουν με αναρίθμητους απογόνους! Καλή συνέχεια σας εύχομαι και με το καλό πολλούς νεοσσούς! Φιλικά!
 
Δεν περίμενα ποτέ... ότι ο δυνατός αέρας που έχουμε απο εχτές εδώ, θα κατάφερνε να μου ανοίξει έναν σύρτη με αποτέλεσμα μόλις πριν μισή να ανακαλύψω ότι έχασα 10 πουλιά φετινά με τον κωδικό εκτροφέα στο δαχτυλίδι μου Α-328 SHAFT TAILS FINCH !

Ασφαλώς και θεωρώ αδύνατον να ξαναβρεθεί έστω και ένα από αυτά !
Εχω είδει ενημερώσει και 2-3 pet shop εδώ στο Ηράκλειο, αν πέσει κάποιο στην αντίληψή τους από κάποιον που μπορεί να βρήκε έστω και ένα να με ενημερώσουν και να του το αλλάξω με ένα καναρίνι δώρο!

Στην παρέα μου έμειναν 4 πουλιά ! ☹

10437436_10203372986978862_6224269172549315313_n.jpg
 
Κρίμα Άλεξ. Τι μέρα κι αυτή...
 
δεν μπορώ να παρηγορήσω την γυναίκα μου, που ήταν η αδυναμία της! Δεν μπορώ να πιστέψω τον τρόπο που τα έχασα! 😳
 
Ψάξε λίγο ίσως δεν κατάφεραν ν' απομακρυνθούν...
 
Σε καταλαμβαινω . ☹. Τουλαχιστον ειναι ζωντανα και στην φυση. Αυτο ισως να σε κανει να νιωσεις λιγο καλυτερα
 
Back
Top