Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή shaft tails finch

θα ευχηθώ μόνο να μην πέσουν σε τίποτα αρπακτικά ! Πίκρααα... ☹

πάω να κάνω μια γύρα στα χωράφια μπας και...
 
κρίμα. Αυτο που χρειάζεσαι είναι ένας καπατζές. Ισως καταφέρεις να πιάσεις μερικά.
 
τίποτα κοπέλια! Δεν κελαηδάνε τα άτιμα ώστε να με οδηγήσουν προς αυτά!

πάει τελείωσε... Του χρόνου πάλι! 😳
 
Δεν βγάζεις κάποιο απ' αυτά που μείνανε σε κανένα κλουβάκι έξω και λίγο φαγητό τριγύρω κι εσύ να παραφυλάς παράμερα;
 
Μαρία μου το πήρα απόφαση! Ότι έγινε... έγινε! σήμερα όλα λειτουργούν κατά μου! Μέχρι και ο δυνατός άνεμος που συνεχίζει αυτήν την ώρα 7-8 μποφόρ αποτρέπει τα πάντα! 😳

ένα μικρό δείγμα για το τι ακριβώς επικρατή σήμερα εδώ ! ☹


2bGPVkv.png


RZPcL7w.png



VkpE1dM.png
 
Και εμας εδω Κυπρο ο καιρος ειναι περιεργος.. Εχει συννεφα και λενε πως σημερα ή αυριο θα βρεξει...
 
Κρίμα, κρίμα, ηρέμησε κι εσύ και η οικογένεια. Κακή μέρα είναι, μακάρι να βρεθούν έστω και κάποια να πάρετε μια μικρή χαρά.
 
Αλέξανδρε τα πουλιά που δραπετεύουν στην αρχή μουλόχνουν κάπου τρομαγμένα με το νέο περιβάλλον.
Κάποια στιγμή όμως αρχίζουν την εξερεύνηση και πολύ πιθανόν να έρθουν προς την κλούβα για τροφή ή και από τα καλέσματα αυτών που έμειναν, έχε τον νου σου...
 
Αυτά έχω βάλει στην κλούβα μου. 2 σε κάθε πόρτα.
 

Συνημμένα

  • DSC03552small.webp
    DSC03552small.webp
    19 KB · Προβολές: 100
βγαίνω τακτικά έξω και παρατηρώ ! Θα συνεχίσω να το κάνω τακτικά ! Μακάρι να βρεθεί έστω και ένα!

από εδώ έφυγαν ! Η κάτω δεξιά πόρτα άνοιξε! το πρωί που πήγα να ταίσω ήταν ορθάνοικτη! ☹

DSC09543.jpg
 
Γιάννη αυτό έχω στην μεγάλη κλουβα μου! Εδώ είχα βάλει τα μικρά συρτάκια χωρίς υποδοχή λουκέτου! την πάτησα!
 
Αλεξανδρε πως εκλεινες την πορτα; Και ανοιξε με τον αερα; Παντως τεραστια πορτα, λογικο ειναι να εφευγαν ☹
 
το συρτάκι ήταν χωρίς υποδοχή λουκέτου ώστε να κοντράρει και να μην ανοίγει! Με τον δυνατό αέρα και τα ρεύματα που επικρατούν μέσα στην οικοδομή σε συνδιασμό με το νάιλον που είχα για προστασία, ασκούταν μεγάλη πίεση εσωτερικά της κλούβας με αποτέλεσμα τα συρτάκια να ταρακουνιούντε πολύ ! Έμεινα εκεί και είδα τη ακριβώς έγινε και είναι από εκεί ! Όπως το περιγράφω!

μην πάει το μυαλό σας σε κλεψιά ! Ο χώρος είναι φυλαγμένος, δεν μπαίνει μέσα μόνο γάτες και... Ποντίκια με 4 πόδια!

τώρα αφαίρεσα τα νάιλον στης πόρτες και έβαλα μπλόκα οικοδομής μπροστά τους μέχρι την δευτέρα που θα κατέβω να πάρω πιο καλά !

θα σας βγάλω φώτο σε λίγο να δείτε πως είναι τώρα..
 
δείτε πως είναι αυτήν την στιγμή στην οικοδομή ! Οικοδομή η οποία δεν είναι δική μου, και απλά έχω δανειστή τον χώρο από τον ιδιοκτήτη της!

τα 4 που έμειναν είναι μέσα! Διακρίνονται τα μπλόκα που έβαλα μέχρι να πάρω νεα συρτάκια από δευτέρα!

C7fQPUN.jpg



στην οικοδομή έγινε περίφραξη πριν 20 μέρες!

qSvDI3V.jpg
 
Δεν μπορει να κλεισει μεχρι πανω; Τουλαχιστον αν φευγει καποιο πουλι να μην βγαινει εκτος οικοδομης
 
για να γίνει αυτό Αριάδνη πρέπει να καλύψω όλη την οικοδομή του ιδιοκτήτη περιμετρικά σε όλες της μπαλκονόπορτες και παράθυρα! αδύνατον να γίνει!
 
Back
Top